Blog

Jak pozycjonować stronę internetową?

Strona internetowa to dziś must have każdej firmy. Coraz więcej osób szuka informacji na temat usługi czy produktu w internecie. Przed wyborem firmy szukamy opinii, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, które podpowiedzą nam, czy nasz wybór będzie dobry. Z tego powodu warto dołożyć starań, aby strona naszej firmy była dobrze widoczna w internecie.

Czy można samodzielnie poprawić wynik wyszukiwania strony?

Firm oferujących usługę pozycjonowania stron jest wiele i jeżeli nasz budżet na to pozwala, to warto skorzystać ze sprawdzonej firmy. Są jednak także możliwości podjęcia próby samodzielnego wypozycjonowania strony za pomocą prostych działań, niewymagających zaawansowanej wiedzy technicznej. Więc jak pozycjonować stronę?

Strona ciekawa dla użytkowników

Często wydaje nam się, że strona internetowa naszej firmy spełnia swoje zadanie. Warto jednak spojrzeć na nią pod kątem jej atrakcyjności dla użytkowników. Warto w tym celu zadać sobie kilka pytań:

  • Czy strona jest łatwa w nawigacji?
  • Czy strona jest responsywna?
  • Czy nas stronie pojawiają się nowości i aktualizacje?
  • Czy użytkownicy dowiedzą się z naszej strony czegoś nowego lub czegoś ciekawego?

Łatwość w poruszaniu się po stronie i jej responsywność to odpowiedź na rosnącą liczbę użytkowników, którzy wchodzą na strony z urządzeń mobilnych. Z kolei aktualizacje strony oraz zamieszczanie wartościowych treści, związanych z prowadzoną przez nas działalnością są ważnym elementem nawiązywania relacji z klientami.

Wartościowa treść  i regularna aktualizacja strony

Na stronach internetowych poszukujemy przede wszystkim informacji o firmie i oferowanych przez nią usługach, jednak wartościowe i unikalne treści, które stworzymy na potrzeby naszej strony mogą przyciągnąć klientów. Warto pamiętać, że teksty powinny zostać napisane, nie zaś kopiowane z innych stron, ponieważ występowanie duplikatów obniża pozycję w wyszukiwarce. Tworząc własne treści, mamy możliwość nasycenia ich frazami kluczowymi. Warto również pamiętać o regularnym aktualizowaniu strony. Należy robić to zawsze, jeżeli następują jakieś zmiany. Dla pozycji w wyszukiwarce lepsze są częste aktualizacje, nie zaś jedna generalna.

Blog a pozycjonowanie

Choć być może blog nie wydaje nam się dobrym sposobem na uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce, to jednak dzięki treściom, regularnie pojawiającym się na blogu, mamy wpływ na wyniki wyszukiwania. Dobrym sposobem jest również forum, pod warunkiem, że będziemy na bieżąco je moderować i odpowiadać na pytania klientów.

Zdobywanie linków

Dla dobrego pozycjonowania strony ważne jest także zdobywanie wartościowych linków. Warto, by na stronie głównej pojawiały się linki do innych podstron. Linki można także uzyskać publikując artykuły eksperckie lub nawiązując współpracę z portalami branżowymi.

Odpowiednia struktura i zdjęcia

Struktura naszej strony powinna opierać się na podkatalogach/podstronach, nie zaś na subdomenach. Nie tylko ułatwia to nawigację po stronie, lecz także ułatwia osiągnięcie dobrej pozycji w wyszukiwarce Google. Częstym błędem jest także wrzucanie grafik, które zamiast nazwy tekstowej mają numery. Nazwa zdjęć czy obrazków na naszej stronie internetowej również jest indeksowana przez Google. Najlepiej, jeżeli w nazwie obrazka znajdzie się fraza kluczowa.

Dzięki tym kilku wskazówkom możesz mieć wpływ na pozycjonowanie swojej strony, co przełoży się na jej lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

 

 

 

 

 

Marketing szeptany w internecie – jak się za to zabrać?

Jeżeli jesteś bywalcem forów internetowych lub grup dyskusyjnych, to z pewnością zetknąłeś się już z poleceniami różnych produktów lub usług, z których inna osoba była zadowolona. Dobre opinie zawsze pozytywnie wpływają na zaufanie kupującego do wybieranego produktu lub usługi.

Czym jest marketing szeptany?

Marketing szeptany w internecie jest formą promowania usługi lub produktu. Polega on na zbieraniu pozytywnych opinii od zadowolonych klientów, którzy polecają  naszą firmę znajomym i przyjaciołom. Najbardziej popularną formą marketingu szeptanego jest aktualnie korzystnie w różnorodnych, branżowych for, gdzie można polecić produkt czy usługę. Z zasady marketing szeptany powinien pochodzić od zadowolonych klientów, jednak nie każda firma ma na tyle duży budżet, aby na przykład przekazać produkty do testów.

Jak zacząć marketing szeptany?

Jeżeli nie masz czasu na przeglądanie branżowych for i grup dyskusyjnych, to dobrym rozwiązaniem może  być zlecenie przeprowadzenia akcji marketingowej agencji reklamowej lub firmie zajmującej się pozycjonowaniem. Rozpoczynając akcję marketingu szeptanego należy pamiętać, że działania nie mogą być nachalne, lecz powinny wyglądać naturalnie. Nie należy więc linkować naszego produktu lub usługi na każdym możliwym forum. Grozić może za to nie tylko usunięcie niepożądanych linków, lecz także zbanowanie konta. Warto na każdym forum wykazać się aktywnością w różnych tematach, a dopiero później polecać swoje usługi czy produkt.

Wpływ marketingu szeptanego na pozycjonowanie

Marketing szeptany – choć może wydawać się czasochłonną formą promocji – ma dobry wpływ na pozycjonowanie naszej strony. Dzięki szeptance zdobywamy naturalne linki SEO, które pozwolą naszej stronie na zajęcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

 

Pozycjonowanie dla lekarzy, czyli jak promować placówkę medyczną w sieci

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach lekarze i pracownicy placówek medycznych nie mogą reklamować oferowanych przez nich usług. Są jednak sposoby promowania swojej kliniki czy gabinetu, które tego zakazu nie naruszają, a pozwolą na zachęcenie pacjentów do skorzystania z usługi. Jednym z nich jest pozycjonowanie dla lekarzy.

Promocja usług medycznych – zakazana

W Polsce w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, lekarze oraz inne podmioty medyczne nie mogą reklamować swoich usług. Przede wszystkim podmioty medyczne nie mogą obiecywać skuteczności oferowanej metody leczenia. Nie mogą także zachwalać posiadanego sprzętu, zawiadamiać o cenie i sposobie płatności (wyjątkiem jest tutaj strona internetowa, na której może być umieszczony cennik). Zakazane jest także nagabywanie pacjentów do skorzystania z oferowanych usług. Zalecenia ustawy mają na celu ochronę pacjentów i pozwalają na wybór lekarza na podstawie jego kompetencji i doświadczenia. Lekarzom, którzy nie przestrzegają zapisów ustawy, grożą sankcje wykroczeniowe.

Możliwości promowania placówki w sieci

Lekarze mogą skorzystać z różnych sposób promowania oferowanych usług medycznych, które nie mogą nosić znamion reklamy. Jednym z najczęstszych sposobów promocji jest prowadzenie i uaktualnianie strony internetowej. Badania Google pokazują, że większość pacjentów wyszukuje usługi medyczne w Internecie. Profesjonalna i bogata w rzetelne treści strona internetowa wzbudza zaufanie potencjalnych pacjentów. Strona lekarza czy kliniki powinna sprostać najnowszym wymaganiom technicznym, które pozwolą na czytelne jej wyświetlanie w urządzeniach mobilnych.Ponadto powinna ona być przejrzysta, estetyczna oraz prosta w nawigacji. Treści zawarte na stronie powinny być rzetelne, o charakterze informacyjnym, napisane w systemie SEO, który wpływa na pozycjonowanie strony. Warto, aby na stronie internetowej pojawiły się profesjonalne zdjęcia wnętrz gabinetów. Pacjenci dzięki temu będą mieli możliwość oceny estetyki i przygotowania pomieszczeń.

Co jeszcze warto umieścić na stronie internetowej?

Oprócz zdjęć wnętrz kliniki, warto także przedstawić personel pracujący w danej placówce medycznej. Zwiększa to wiarygodność oraz pomaga pacjentowi w wyborze lekarza. Na stronie powinna znaleźć się informacja o wykształceniu oraz dodatkowych kursach, w których uczestniczył personel. Warto także umożliwić pacjentom komentowanie pracy personelu. Lekarze mogą bowiem prezentować pochwały, otrzymane ze strony pacjentów lub osób współpracujących. Możliwością promowania swojej placówki medycznej jest także informowanie na stronie internetowej o udogodnieniach, takich jak dogodny dojazd, parking bezpośrednio przy placówce, obsługa w różnych językach, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przyjazna atmosfera oraz możliwość płacenia kartą czy skorzystania z systemu ratalnego. Te pozamedyczne zalety mogą wpłynąć na pozytywne postrzeganie kliniki przez pacjenta.

Tworząc swoją stronę internetową, warto pamiętać, że powinna ona być aktualizowana. Nowości pojawiające się na stronie również przyciągają pacjentów. Placówki medyczne mogą publikować teksty o charakterze eksperckim, informować o zmianach personelu, zakupie sprzętów czy wprowadzeniu nowych usług.

 

 

 

 

 

Zakaz reklamowania usług lekarza a pozycjonowanie dla lekarzy

Z ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej możemy się dowiedzieć, że lekarze  nie mogą reklamować swoich usług. Zapis ten gwarantuje, że pacjent może wybrać lekarza po ocenie jego kwalifikacji i kompetencji, nie zaś na skutek reklamy. Czy jednak istnieją sposoby na promowanie działalności lekarskiej, które nie naruszają tego zakazu reklamy?

 

Lekarze nie mogą się reklamować

Warto podkreślić, że zarówno w ustawie, jak i w  Kodeksie Etyki Lekarskiej istnieje zakaz reklamowania usług medycznych. Nie jest jednak zabronione promowanie się w internecie na przykład poprzez prowadzenie strony internetowej o charakterze informacyjnym. W Polsce prawo nie jest aż tak restrykcyjne, jak na przykład w Belgii, gdzie zakaz obejmuje jakąkolwiek formę promowania – na przykład poprzez zamieszczenie w internecie strony z uprawnieniami lekarza, godzinami otwarcia i zakresem świadczonych usług.

 

Pozycjonowanie dla lekarzy

Jednym ze sposobów na promowanie się lekarzy w internecie jest pozycjonowanie strony internetowej, aby znalazła się ona wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie dla lekarzy najlepiej zlecić firmie, specjalizującej się w promowaniu stron lekarzy. Warto podkreślić, że na stronie lekarza powinny się znaleźć wyłącznie treści o charakterze informacyjnym, czyli na przykład opis usług, teksty informacyjne, artykuły ekspertów na przykład na temat zdrowia i urody. Zakazane są treści, które nakłaniają do skorzystania z usług konkretnego lekarza.

 

Obecność lekarza w internecie

Zakaz reklamy lekarzy w internecie nie oznacza całkowitej nieobecności lekarza w sieci. Dobrym sposobem na budowanie swojego wizerunku w sieci jest obecność na portalach branżowych, które pozwalają pacjentom na komentowanie praktyki lekarskiej. Skorzystać można także z SEO, czyli usługi pozycjonowania, które ma na celu poprawienie widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Cel ten można zrealizować, nie naruszając zakazu reklamy, na przykład poprzez pisanie tekstów o charakterze informacyjnym z właściwie dobranymi słowami kluczowymi. Wartościowe treści przełożą się na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, co pozwoli na lepszą widoczność w sieci, a także na łatwiejsze znalezienie lekarza przez pacjentów. Dobrym sposobem na promowanie lekarza w internecie jest także występowanie w roli eksperta, a także uczestniczenie w dyskusjach na portalach branżowych.

 

 

Google Moja Firma – co warto wiedzieć?

Usługa Google Moja Firma to dobry i bezpłatny sposób na zwiększenie swojej widoczności w internecie. Wiele osób, szukając nazwy firmy, czerpie informacje z wizytówki Google. Warto więc uzupełnić informacje w tej internetowej wizytówce.

Google moja firma – jak założyć?

Tak, jak wspominaliśmy skorzystanie z usługi Google moja firma jest bezpłatne. Aby założyć wizytówkę, należy zalogować się na stronie www.google.com/business , a następnie wprowadzić wymagane dane firmy. Im więcej pól uzupełnimy, tym większe są szanse na pozyskanie klientów za pomocą wizytówki. Przede wszystkim w wizytówce Google Moja Firma należy umieścić dokładny adres firmy, adres strony internetowej, informację o godzinach otwarcia, a także dane kontaktowe. Warto dodać także zdjęcia oraz opinie o firmie.

Wszystkie te informacje będą się wyświetlać potencjalnym klientom w Google, a także w Google Maps oraz Google Plus. Wizytówka taka jest pożądana zwłaszcza przez klientów, którzy znają już nazwę Twojej firmy, ale chcą szybko sprawdzić godziny otwarcia czy dane kontaktowe lub dojazd do siedziby firmy. Jeżeli Twoja firma ma więcej niż jedną lokalizację, wówczas dla każdej lokalizacji warto założyć oddzielną wizytówkę z poprawnymi danymi oddziału. 

Google Moja Firma a pozycjonowanie lokalne

Wizytówka w Google Moja Firma jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które kładą nacisk na pozycjonowanie lokalne. Dzięki wizytówce zwiększysz widoczność swojej firmy w okolicy. Warto podkreślić, że firma, która korzysta z Google Moja Firma sprawia wrażenie rzetelnej, dlatego jest to kolejny argument za tym, aby założyć wizytówkę swojej firmy. Umieszczając w wizytówce Google adres swojej strony internetowej, warto zadbać o jej dobre wypozycjonowanie. Źle wypozycjonowana strona powoduje niższą pozycję wizytówki Google Moja Firma w wynikach wyszukiwania.

Widoczność firmy w Internecie

W czasach współczesnych bardzo ważne jest, by firma była dobrze rozpoznawalna w internecie, gdyż bardzo często właśnie tam klienci szukają usługodawców. Wizytówka Google Moja Firma, która znajduje się w bazie Google, powinna być na bieżąco aktualizowana, aby stan zawartych w niej informacji był zgodny ze stanem rzeczywistym. Warto zauważyć, że wizytówki Google wyświetlają się wysoko w wynikach wyszukiwania – zazwyczaj ponad wynikami organicznymi – więc w połączeniu z wykorzystaniem pozycjonowania lokalnego jest to możliwość zwiększenia widoczności Twojej firmy w Internecie.

Interakcja z klientami

Kontakt z klientem jest bardzo ważnym elementem dbałości o markę firmy. Wizytówka Google pozwala klientom na ocenienie Twojej firmy. Pozytywne informacje zwrotne o Twojej firmie budują zaufanie klientów wobec Twojej firmy. Z kolei w przypadku opinii negatywnych masz możliwość wejścia w interakcję ze swoimi klientami, a także przeproszenia za niedociągnięcia i możliwość poprawy zauważonych przez klientów błędów.

Możliwość mierzenia skuteczności

Google Moja Firma jest dobrą bezpłatną usługą, która pozwala także na sprawdzenie skuteczności twojej wizytówki w Google. Dzięki Google Moja Firma zobaczysz, jaki odsetek twoich klientów trafia do ciebie poprzez reklamę w Google oraz będziesz mógł odpowiadać na opinie o twojej firmie i budować swoją wiarygodność.

Łatwość założenia i obsługi

Założenie wizytówki w Google Moja Firma oraz jej obsługa jest łatwa. Aplikację do korzystania z wizytówki możesz ściągnąć na swój smartfon lub tablet. Dzięki temu będziesz na bieżąco z informacjami na temat twojej firmy. Samo uzupełnienie wizytówki również nie jest procesem czasochłonnym, dlatego warto poświęcić czas za jej założenie.

Czy warto skorzystać?

Naszym zdaniem warto skorzystać z możliwości, jakie daje wizytówka Google. Jest to narzędzie bezpłatne, ale jego posiadanie zwiększa wiarygodność firmy i umożliwia promowanie lokalnego biznesu. Warto też pamiętać, że użytkownicy szukają łatwego dostępu do informacji, dlatego wizytówka Google Moja Firma pozwoli na szybkie wyszukanie twojej firmy i skorzystanie klienta z twoich usług.

 

Reklamowanie usług dentystycznych w Polsce i innych krajach UE

Wszelkie rodzaju akcje promocyjne mają na celu pozyskiwanie nowych klientów. Reklama otacza nas z każdej strony i są w niej wykorzystywane coraz to nowe formy, jak na przykład marketing szeptany. Co jednak w sytuacji, kiedy reklama jakichś produktów jest zabroniona?

Reklama usług medycznych w Polsce

Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej zabronione jest reklamowanie usług medycznych. Jednakże lekarze oraz podmioty świadczące usługi medyczne mają prawo do przekazywania ogólnej informacji o rodzajach i zakresie udzielanych świadczeń. Ograniczenia te nie są więc tak rygorystyczne, jak na przykład w Belgii.

Zakaz reklamy usług dentystycznych w Belgii

Sprawa zakazu reklam usług dentystycznych w Belgii oparła się o Trybunał Sprawiedliwości, ponieważ stowarzyszenie zawodowe lekarzy w Belgii wszczęło postępowanie karne wobec jednego z dentystów. Belgijski stomatolog,Luc Vanderborght, zamieścił na budynku, w którym mieści się jego gabinet, tablicę z jego nazwiskiem, zawodem oraz numerem kontaktowym i adresem strony internetowej. Ponadto stworzył stronę internetową z opisem świadczonych usług, a także reklamował się w prasie lokalnej.

Czy dentysta może się reklamować?

Stomatolog, wobec którego wszczęto postępowanie, bronił się, twierdząc, że zakaz reklamy usług dentystycznych jest sprzeczny z unijną dyrektywą o handlu elektronicznym i swobodzie świadczenia usług w społeczeństwie informacyjnym. W związku z tą linią obrony sąd pierwszej instancji w Brukseli zadał pytania Trybunałowi Sprawiedliwości w tej kwestii.

Trybunał po stronie dentysty

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że dyrektywa o handlu elektronicznym jest sprzeczna z przepisami belgijskimi, które zakazują promowania leczenia stomatologicznego poprzez formę elektroniczną. Stwierdzono, że zakaz reklamy może ograniczyć dotarcie do potencjalnych pacjentów, co stanowi ograniczenie swobody świadczenia usług. Całkowity zakaz reklamy został uznany za zbyt restrykcyjny. Zalecono, aby zostały określone  formy i warunki, poprzez jakie środki komunikacji mogą reklamować się dentyści w Belgii.

Rozwiązanie zalecone przez Trybunał Sprawiedliwości funkcjonuje w Polsce. Istnieją możliwości promowania placówki medycznej w taki sposób, by nie nosiło to znamion reklamy. O tym, jak można to robić, już niedługo przeczytacie na naszym blogu.

Jak pozycjonować stronę firmową?

Pozycjonowanie strony internetowej jest ważne, by pozyskać ruch z darmowych wyników wyszukiwania. Jeżeli nasza strona będzie widoczna na pierwszych miejscach w wyszukiwarce, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo jej odwiedzenia przez potencjalnych klientów. Jak jednak to zrobić?

Read More

Czy warto pozycjonować lokalnie?

Gdy ktoś szuka w Internecie jakichś konkretnych usług, na przykład salonu fryzjerskiego czy mechanika, wówczas chce, aby wyniki, które pojawią się na pierwszych stronach wyszukiwania, dotyczyły naszej okolicy.

Read More

Czym jest pozycjonowanie i optymalizacja?

Wiele osób tworzy własne strony internetowe w różnych celach. Czasami jest to sposób dotarcia do odbiorców z własnymi treściami, może to też być sposób na promocję swojej firmy, bądź swoich pasji czy usług. Samo stworzenie strony nie jest jednak gwarancją tego, że nasze treści dotrą do szerokiego grona odbiorców. Ważne jest, by strona była dobrze wypozycjonowana w wyszukiwarce google, a także była zoptymalizowana pod wyszukiwarki internetowe. O tym, dlaczego odpowiednie pozycjonowanie i optymalizacja strony są ważne, przeczytajcie poniżej.

Read More