Menu
+48 502 159 342

Blog

Opinie pacjentów jako reklama placówki medycznej

Ze względu na prawne obostrzenia, lekarze nie mają takiej możliwości reklamowania swoich usług jak inne podmioty. Manager placówki medycznej powinien więc wiedzieć, że opinie pacjentów na temat placówki mogą być dobrą formą reklamy. Jak więc można zadbać o pozytywne opinie w internecie?

Lekarz z polecenia

Dzięki łatwemu dostępowi do internetu z łatwością możemy sprawdzić opinię na temat lekarza, do którego się wybieramy. Statystyki pokazują, że chętnie poszukujemy rady w internecie i wiele decyzji podejmujemy, kierując się opiniami z internetu. Osoby, które nie są obeznane ze współczesną technologią, także kierują się radami i opiniami innych, czerpiąc je z rozmów ze znajomymi. Szukając lekarza specjalisty, kierujemy się opiniami, jakie znajdziemy w internecie lub korzystamy z usług lekarzy poleconych nam przez innych – członków rodziny czy znajomych. Jest to więc najlepsza reklama

Reputacja placówki jest zależna od lekarzy

Nawet najlepszy lekarz może mieć gorszy dzień, więc jedna zła opinia wśród wielu pozytywnych z pewnością nie przechyli szali, jednak wiele negatywnych opinii na temat lekarza ma realny wpływ na reputację placówki medycznej. Warto podkreślić, że negatywna opinia może uwiarygodnić profil lekarza, gdyż same dobre opinie również są podejrzane. Pozytywne referencje pacjentów z kolei mają dobre oddziaływanie i przez wiele osób są traktowane jako wiarygodne referencje.

Czy można kierować reputacją lekarza w internecie?

Można zarządzać reputacją lekarza w internecie, a nawet jest to wskazanie jako działanie marketingowe. Przede wszystkim należy śledzić opinie na temat lekarza, jakie pojawiają się w internecie. Można to robić w sposób automatyczny, na przykład korzystając z Google Alerts, które jest darmowe. Warto także sprawdzić, czy lekarze zatrudnieni w placówce medycznej mają profile na portalu znanylekarz.pl. Jest to serwis łączący pacjentów z lekarzami, traktowany jako wiarygodne źródło, więc warto, by lekarze mieli tam swoje profile.

Zachęć do wystawiania opinii

Zadowoleni pacjenci często nie wystawiają opinii lekarzom, więc trzeba ich do tego zachęcić. O wiele szybciej w internecie może pojawić się opinia negatywna zamiast pozytywnej. Warto więc zachęcić pacjenta do pozostawienia opinii. Może to zrobić na przykład recepcjonistka po zakończeniu wizyty. Zachętę do pozostawienia opinii można wydrukować także na wizytówkach czy na karteczkach z terminem następnej wizyty. Pamiętać należy także o podziękowaniu za wystawioną pozytywną opinię oraz o komentarz do opinii negatywnej, z którą lekarz się nie zgadza.

Zarządzanie opiniami w internecie jest ważnym elementem dbania o reputację placówki medycznej. Pacjenci szukają informacji o lekarzach w internecie i często kierują się wyborem, którego dokonały inne osoby. Należy więc o tym pamiętać i wykorzystać to do kreowania pozytywnego wizerunku placówki medycznej.   

Promowanie usług prawników – czy da się to zrobić tak, by nie było to reklamą?

Adwokaci, podobnie jak lekarze, są grupą zawodową, która jest objęta zakazem reklamy. Możliwość promowania kancelarii adwokackich jest utrudniona, ale można zgodnie z prawem wykorzystać możliwości, jakie daje internet, na przykład pozycjonowanie dla prawników.

Jak prawnicy mogą informować o swoich usługach?

Adwokaci w myśl Kodeksu Etyki Adwokackiej mogą jedynie informować o tym, że prowadzą działalność. Dozwolone jest więc posiadanie strony internetowej, tablicy informacyjnej przy siedzibie kancelarii, wpisy w bazach adresowych oraz książce telefonicznej, a także wydawanie broszur oraz informatorów. Wszystkie te informacje nie mogą reklamować skuteczności danego adwokata, na przykład poprzez informowanie o liczbie wygranych spraw. Niedozwolona jest także natarczywość oraz reklama w formie bannerów w internecie czy materiałów sponsorowanych. Jak widać obostrzenia są dość duże, jednak istnieją metody, które pozwalają na promowanie się kancelarii adwokackiej.

Strona internetowa oraz jej pozycjonowanie

Nie ukrywajmy – w dzisiejszych czasach większości informacji poszukujemy w internecie. Podobnie jest także z prawnikami. Jako że jesteśmy dość leniwi, to zwykle skupiamy się na wynikach z pierwszej strony wyszukiwania. Dlatego też kancelarie adwokackie mogą skorzystać z usługi pozycjonowania strony, aby znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.Choć dawniej uznawano, że kampanie AdWords prowadzone przez kancelarie adwokackie są naruszeniem zakazu reklamy, to jednak orzecznictwo sądu pokazało, że prawnicy mogą korzystać z tego rodzaju promowania swoich usług.

Konto na Facebooku

Wiele firm, także kancelarii prawniczych, korzysta z usługi prowadzenia fanpage na Facebooku lub też prowadzi taką stronę samodzielnie. Prawnicy powinni pamiętać o tym, że nie mogą skorzystać z wszystkich możliwości Facebooku, jak chociażby z możliwości stworzenia kampanii reklamowej. Na Facebooku warto publikować ciekawe materiały eksperckie, newsy podawane przez media czy inne obiektywne materiały, które mogą być przydatne klientom. Strategia taka pozwala na budowanie wiarygodności prawnika.

Blog na stronie internetowej

Duże możliwości daje także prowadzenie bloga. Co prawda zakazane jest opisywanie prowadzonych przez siebie spraw czy pokazywanie swoich sukcesów, jednak na blogu można – podobnie jak na Facebooku – publikować wartościowe treści, związane z pracą adwokatów, zmianami w prawie czy rzetelnymi informacjami, które mogą być przydatne dla klientów. Publikowanie wartościowych treści wpisuje się w strategię content marketingu, czyli budowania wysokiej pozycji poprzez tworzenie treści o charakterze praktycznym, bez elementu reklamowego.

Jak widać, kancelarie adwokackie mogą skorzystać z różnych metod pokazania się w internecie, tak, by nie narazić się na zarzut przekroczenia etyki prawniczej.

Jak pozycjonować w Google Maps?

Od pewnego czasu mapki Google są dużo bardziej widoczne w wynikach wyszukiwania niż były dotychczas. Warto więc posiadać firmową wizytówkę w Google Maps, aby nasza firma wyświetlała się osobom poszukującym oferowane przez nas usługi. Jak pozycjonować w Google Maps?

Zacznij od stworzenia wizytówki

Jeżeli jeszcze nie posiadasz wizytówki Google Maps, wówczas zacznij od jej stworzenia. Jest to prosty proces. W kilku krokach uzupełnisz wymagane informacje. Podaj jak najwięcej danych, których może poszukiwać potencjalny klient. Uzupełnij także zdjęcia i logo firmy, które przyciągną wzrok i uatrakcyjnią wizytówkę firmy.

Zweryfikuj swoją wizytówkę

Następnym krokiem jest weryfikacja wizytówki. Wybrać można weryfikację na numer telefoniczny, weryfikację sms lub weryfikację przez pocztówkę. Najczęściej wybieranym sposobem jest weryfikacja smsowa, gdyż cały proces trwa krótko – na pocztówkę z kodem trzeba czekać nawet do kilku tygodni. Aby nasza wizytówka wyświetlała się osobom poszukującym usług lokalnie, Google musi powiązać siedzibę naszej firmy z miastem. Warto przy pozycjonowaniu sprawdzić, czy firma istnieje w Google pod jednym adresem. Jeżeli jest ich więcej, może to negatywnie wpływać na widoczność wizytówki. W przypadku kilku oddziałów firmy, dla każdego powinna zostać stworzona odrębna wizytówka.

Zoptymalizuj wizytówkę

Dla osiągnięcia wysokiej pozycji wizytówki w wyszukiwarce ważne jest zoptymalizowanie wizytówki. Zwróć uwagę, czy twoja wizytówka ma poprawny tytuł oraz czy jest w niej poprawny adres firmy, lokalizujący ją w danym mieście. Określ kategorie, do których dodajesz wizytówkę, tak,  by były zgodne z zakresem świadczonych usług. Dodaj słowa kluczowe, po których klienci będą mogli cię znaleźć. Sprawdź, czy zdjęcia dodane do wizytówki są dobrej jakości. Dzięki tym kilku krokom, twoja wizytówka będzie poprawna, co ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Pozwól znaleźć swoją firmę

Decydując się na pozycjonowanie w mapach Google warto pomyśleć o pozyskaniu wartościowych linków z portali lokalnych, na przykład lokalnych baz firm czy lokalnych forów. Zadbaj o pozytywne komentarze – poproś osoby zadowolone w Twoich usług o pozostawienie komentarza na Facebooku czy w wizytówce Google. Na swojej stronie umieść link do wizytówki Google, zaś w wizytówce – adres strony internetowej firmy.

Założenie firmowej wizytówki Google nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy, a pozwala na osiągnięcie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie w Google Maps

Z Google Maps korzysta wiele osób, ponieważ jest to przydatne narzędzie. Pozwala ono sprawdzić na przykład godziny otwarcia interesującego nas sklepu czy też znaleźć punkt usługowy w niedalekiej okolicy. Często wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę poszukiwanej usługi, na przykład apteka i uzyskujemy wyniki wyszukiwania. Co wpływa na pozycję w tychże wynikach?

Jak pozyskać klientów dzięki Google Maps?

Pozycjonowanie w Google Maps jest dobrym sposobem na zwiększenie widoczności swojej firmy w internecie. Jeżeli dotąd nie założyłeś wizytówki w Google, to warto zrobić to jak najszybciej. Założenie wizytówki jest proste – w kilku krokach uzupełniasz dane swojej firmy. Pamiętaj, by podać poprawne dane teleadresowe, godziny otwarcia, a także dodać zdjęcia, które uatrakcyjnią wizytówkę. W wizytówce Google warto umieścić także logo swojej firmy.

Co wpływa na wysoką pozycję w Google Maps?

Podstawą widoczności wizytówki jest uzupełnienie wszystkich informacji, tak, by poszukujący znalazł na twojej wizytówce w Google jak najwięcej informacji. W dobie rosnącej ilości urządzeń mobilnych wyniki z Google Maps są najczęściej pierwszymi, które pojawiają się po wpisaniu w wyszukiwarkę poszukiwanej usługi. Dzięki wizytówce można także wyznaczyć trasę do danej firmy, a klikając w numer telefonu – połączyć się z firmą. Z tego powodu ważne jest prawidłowe uzupełnienie danych. Dzięki miesięcznym raportom możesz ocenić, ilu klientów trafiło na twoją stronę internetową dzięki wizytówce Google.

Jakie dane powinny znaleźć się w wizytówce Google Maps?

Dane, jakie koniecznie powinny się znaleźć w naszej wizytówce, to przede wszystkim nazwa firmy,  a także poprawne dane teleadresowe. Nie zapomnij o dodaniu adresu swojej strony www. Podaj również godziny otwarcia i nie zapominaj o ich zaktualizowaniu, jeżeli się zmieniają (na przykład w okresie wakacyjnym). Opisz krótko, ale ciekawie swoją firmę, dodaj obszar działania oraz branżę. Tak jak już wspominaliśmy korzystne będzie dodanie logo firmy oraz zdjęć. Następnie umieść link do swojej wizytówki Google na stronie internetowej. Ważnym elementem wizytówki są także pozytywne opinie. Element ten nie jest do końca zależny od nas, ale warto poprosić zadowolonych klientów, by zostawili po sobie miłe słowo. Koniecznie odnieś się także do opinii negatywnych. Dodaj stronę internetową do katalogów firm oraz stron lokalnych, które gromadzą dane o przedsiębiorcach. Wpływa to na twoją pozycję w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie w mapach Google jest dobrym sposobem na zwiększenie swojej widoczności w internecie oraz na pozyskanie klientów, a nie wymaga dużych nakładów czasu czy nakładów finansowych.

Pozycjonowanie lokalne – czy warto z niego korzystać?

Kiedy szukamy punktu usługowego, zwykle chcemy, aby znajdował się on blisko nas. Wpisujemy w wyszukiwarkę poszukiwane miejsce, na przykład apteka i wówczas wyświetlają nam się wizytówki miejsc położonych najbliżej nas, jeżeli korzystamy z funkcji geolokalizacji. Możemy także wpisać apteka i określić miasto, a nawet dzielnicę w przypadku dużych miast. Dlaczego jedne punkty są wysoko w wynikach wyszukiwania, inne zaś nisko? W zajęciu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania pomoże pozycjonowanie lokalne.

Co warto wiedzieć o pozycjonowaniu lokalnym?

Internauta, poszukujący najbliższej apteki, zakładu fryzjerskiego czy biblioteki chce, aby szybko uzyskać wynik. Zwykle kieruje się tym, co znajdzie na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, dlatego warto być obecnym wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania. Sprzyja temu pozycjonowanie lokalne, które w odróżnieniu od globalnego, skupia się na frazach związanych z nazwą miasta czy dzielnicą. Podobnie jak i tradycyjne pozycjonowanie, wymaga ono odpowiedniej optymalizacji strony internetowej, a także pozyskiwanie wartościowych linków. Na pozycjonowanie lokalne dobrze wpłynie jednak kilka czynników, między innymi założenie wizytówki w Google Moja Firma.

Wizytówka  Google

Jeżeli prowadzisz działalność, związaną z konkretnym miastem, wówczas warto jest założyć wizytówkę w Google Moja Firma. Dzięki założeniu wizytówki, twoja firma będzie wyświetlać się na mapie, a dane z wizytówki będą łatwo dostępne dla użytkowników poszukujących oferowanych przez ciebie usług. Założenie wizytówki jest proste i wymaga posiadania konta gmail. Po wybraniu odpowiedniego typu firmy musimy uzupełnić dane teleadresowe, godziny otwarcia, kontakt, krótki opis usług. Warto dodać także zdjęcia i inne elementy graficzne, na przykład logo firmy, gdyż przyciągają one wzrok. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych należy zweryfikować konto i po pozytywnej weryfikacji jesteśmy już widoczni.

Pozytywne opinie w wizytówce i prawidłowe dane

Ważnym elementem, wpływającym na wiarygodność firmy, są opinie, które klienci mogą dodawać do wizytówki. Warto zachęcić ich do pozostawiania opinii, ponieważ wyświetlają się one w wynikach wyszukiwania. Należy zwrócić uwagę także na prawidłowość danych teleadresowych. Jeżeli dane twojej firmy znajdują się także w innych miejscach, na przykład w katalogach branżowych, wówczas zadbaj o to, by wszędzie były te same, aktualne dane teleadresowe.

Optymalizacja strony i linkowanie

Odpowiednia optymalizacja strony internetowej wpływa na pozycjonowanie lokalne. Warto zadbać o to, by w nagłówkach na podstronach pojawiła się nazwa miasta. Dobrze, jeżeli dane teleadresowe także znajdują się na każdej podstronie, na przykład w formie stopki. Zadbać należy o wartościowe linki, najlepiej ze stron lokalnych. Często różne serwisy gromadzą dane firm, więc warto poszukać takich miejsc i zadbać o to, by znalazł się w nich adres twojej strony internetowej.

Z pozycjonowania lokalnego warto korzystać, zwłaszcza jeżeli nasza działalność skupia się na usługach świadczonych w konkretnym mieście lub miastach. Dzięki temu dotrzemy do potencjalnych klientów, którzy będą chcieli skorzystać z naszych usług i znajdą nas wysoko w przeglądarce.

Pozycjonowanie czy linki sponsorowane?

Internet jest miejscem, gdzie można znaleźć informację na każdy temat. Statystyki pokazują, że rosnąca liczba internautów korzysta z wyszukiwarek, kiedy chce dotrzeć do interesujących wiadomości. Aby więc odnieść sukces w sieci, trzeba zaistnieć w wyszukiwarce.

Jak znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania?

W wyszukiwarkach można zaistnieć na dwa sposoby. Z jednej strony możemy zadbać o odpowiednią budowę i wartościową treść strony, aby je wypozycjonować. Drugą możliwością jest inwestycja w link sponsorowany. Obie metody mają swoje plusy i minusy, którym przyjrzymy się bliżej.

Trudny wybór w drodze na szczyt

Zastanawiając się nad sposobem promowania wiele osób zastanawia się: pozycjonowanie a linki sponsorowane – co lepiej wybrać. Pozycjonowanie pozwala na osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce pośród innych. Jeżeli w polu wyszukiwania wpiszemy interesującą nas frazę, wówczas wyniki naturalne, ukażą się nam w środkowej części pola. Z boku zaś oraz na szczycie strony znajdą się linki sponsorowane – czyli te, które zostały opłacone, by wyświetlały się internautom, poszukującym konkretnej frazy. Czy więc warto pozycjonować stronę, skoro można opłacić link sponsorowany?

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie strony – choć jest procesem dłuższym – na dłuższą metę bardziej się opłaca. Ponadto internauci, widząc linki sponsorowane, nie mają do nich takiego zaufania, jak do wyników organicznych. Walka o wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania wymaga ciągłej pracy i nakładów finansowych. Wiele działań co prawda możemy podjąć sami, lecz zwykle wymagają one dużego nakładu czasu. Często więc zlecane jest to firmom, które zajmują się pozycjonowaniem. Pracują one nad treścią i budową strony oraz pozyskują wartościowe linki, aby znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Linki sponsorowane

W przypadku linków sponsorowanych nie musimy poświęcać aż tak dużo czasu. Zaplanowanie kampanii, wybór odpowiednich słów kluczowych może nam zająć od godziny do kilku godzin, jednak od razu po uruchomieniu kampanii AdWords nasza pozycja się zmieni. Nie jest to jednak tak prosty i tani sposób na uzyskanie wysokich wyników w wyszukiwarce. Po pierwsze: nakład finansowy może okazać się nieadekwatny do zwrotu z inwestycji. Po drugie: link sponsorowany jest jednak pewną formą reklamy, której internauci nie lubią. Choć pozycjonowanie wydaje się tu być lepszym rozwiązaniem, to jednak linki sponsorowane także mają swoje zalety: mogą się przysłużyć zwłaszcza wówczas, gdy sezonowo chcemy wypromować jakąś frazę. Możemy także szybko reagować i zmieniać słowa kluczowe, jeżeli zauważymy, że kampania nie przynosi zamierzonych skutków.

Pozycjonowanie strony jest procesem dłuższym, który jednak końcowo może nam przynieść więcej korzyści. Internauci najczęściej skupiają się na wynikach z pierwszej strony wyszukiwania, więc warto zadbać, aby się na niej znaleźć. Pomoże nam to wygenerować wyższe zyski.Ponadto pozycjonowanie nie jest postrzegane jako reklama, a więc organiczne wyniki wyszukiwania nie wzbudzają nieufności internautów. Można oczywiście połączyć pozycjonowanie oraz kampanię linków sponsorowanych dla uzyskania najlepszego efektu.

Co lepiej wybrać SEO czy AdWords?

Zastanawiając się nad widocznością swojej strony w wyszukiwarce wiele osób stara się oceniać, co przyniesie im większą korzyść: skorzystanie z pozycjonowania (SEO) czy też z kampanii AdWords. Tymczasem nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba te rozwiązania mają swoje zalety. Warto więc korzystać z nich równocześnie, aby zoptymalizować swoje działania.

Pozycjonowanie a AdWords

Dlaczego warto korzystać z obu rozwiązań równocześnie? Najważniejszym argumentem jest to, że kampanie te się uzupełniają, a dzięki temu budujemy silną pozycję w sieci. Google AdWords jest kampanią elastyczną, gdyż umożliwia zmianę słów kluczowych oraz tekstów reklam. Możemy także używać reklam graficznych oraz wideo. Reklam mogą być wyświetlane na dowolnym obszarze i dla dowolnego języka. Jego zaletą jest także szybkość, ponieważ od razu można testować wprowadzone zmiany. Z kolei pozycjonowanie pozwala na tworzenie bogatej zawartości strony. Warto o tym pamiętać, że Google promuje treści wartościowe, dlatego ważne jest, by content na twojej stronie był użyteczny dla użytkownika oraz unikalny. Ponadto, tworząc wartościowe treści na swojej stronie, budujesz także swoją markę i wzbudzasz zaufanie klientów.

Zalety połączonego stosowania obu metod

Zarówno pozycjonowanie, jak i Google AdWords korzystnie wpłyną na naszą pozycję w wyszukiwarce. Najbardziej pożądany efekt daje jednak połączenie pozycjonowania z kampanią Google AdWord. Spowoduje to zwiększenie ruchu na naszej stronie. Przy wykorzystaniu kampanii linków sponsorowanych, połączonych z pozycjonowanie daje dwukrotnie większą ilość wejść na stronę internetową. Warto także zauważyć, że po włączeniu kampanii Google AdWords, wzrośnie także liczba wejść z bezpłatnych wyników wyszukiwania (SEO). Aby więc jak najlepiej skorzystać z możliwości zwiększenia swojej widoczności w sieci, warto korzystać z obu metod równocześnie.  

Jak poprawić pozycję w wyszukiwarce Google?

Choć profesjonalne pozycjonowanie strony jest dobrym sposobem na podniesienie miejsca swojej strony w wyszukiwarce, to jednak samodzielnie też możemy to zrobić. Jak poprawić pozycjonowanie strony? Przedstawiamy kilka sposobów.

Zawartość strony, która przyciągnie użytkownika

Strona internetowa firm powinna być miejscem przyjaznym dla użytkownika. Z tego powodu zadbaj o to, by strona była łatwa w nawigacji, a także czytelna i przejrzysta. Treści na stronie powinny być unikalne, czyli stworzone dla twoich potrzeb. Treści przeklejone z innych stron obniżą twoją pozycję w wyszukiwarce. Jeżeli myślisz, że wystarczy tylko stworzyć stronę, to się mylisz. Strona internetowa firmy powinna być regularnie aktualizowana, ponieważ wyszukiwarka Google co jakiś czas indeksuje witrynę. Nie musisz aktualizować strony codziennie, wystarczy dwa razy w miesiącu, aby twoja pozycja w wyszukiwarce się poprawiła.

Blog lub forum

Dobrym sposobem na poprawienie pozycji strony w wyszukiwarce jest prowadzenie bloga, związanego z tematem działalności. Unikatowe wpisy powinny być rzetelne i mertoryczne, tak, by pomogły użytkownikom, a jednocześnie ich nasycenie słowami kluczowymi powoduje, że wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce. Podobną rolę pełni również forum, połączone ze stroną  internetową.

Dobra budowa strony jest bardzo ważna

Zwróć uwagę na to, jak zbudowana jest twoja strona internetowa. Na stronie głównej powinny znaleźć się najważniejsze informacje z linkami do kolejnych podstron. Dzięki temu użytkownik uniknie konieczności przewijania strony i łatwo odnajdzie wszystkie poszukiwane informacje. Teksty na stronie głównej powinny zawierać frazy, które chcemy pozycjonować, lecz nie może to być umieszczone w sposób sztuczny, dlatego niezwykle ważna jest wartościowa treść na stronie. Strona internetowa powinna być oparta na podkatalogach, zamiast na subdomenach. Dzięki temu wyszukiwarka lepiej zaindeksuje twoją stronę. Ważny jest także sposób stosowania znaczników. Używaj znacznika <h1> dla tytułu strony oraz znaczników <h2>-<h6> dla śródtytułów. Używaj w tytułach słów kluczowych, gdyż słowa w znacznikach są lepiej oceniane przez robota indeksującego Google.

Inne sposoby na poprawienie pozycji w wyszukiwarce

Na koniec chcemy zwrócić uwagę jeszcze na 3 sposoby na poprawę widoczności w wyszukiwarce. Po pierwsze – zapisuj nazwy elementów graficznych. Często w nazwach zdjęć są cyfry, lecz lepiej zastąpić je treścią i zastosować opis zdjęcia. Jest to korzystne dla robotów indeksujących, a także dla osób niewidomych lub niedowidzących, które używają czytnika stron. Po drugie – utwórz czytelną mapę strony. Wszystkie ważne informacje powinny być umieszczone na kolejnych podstronach, do których prowadzą linki ze strony głównej. Warto, aby dane kontaktowe powtarzały się w stopce na każdej podstronie. Po trzecie – zadbaj o linki zewnętrzne. Umieść dane o twojej firmie w katalogach branżowych, udzielaj się jako ekspert na forach czy blogach, poproś osoby, związane z twoją firmą o wymianę linków. Dzięki temu uzyskasz wartościowe linki zewnętrzne, które będą odsyłać do twojej strony.

Jak widać, sposobów na poprawę pozycji strony internetowej jest wiele. Wiąże się to jednak z koniecznością poświęcenia czasu, aby strona była dobrze wypozycjonowana. Warto skalkulować, czy nie opłaci nam się bardziej zlecenie tych czynności wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej.

Pozycjonowanie w małej firmie

Jesteś właścicielem małej firmy i poszukujesz klientów w internecie? Jeśli tak,to wiesz, że jest to ciężka praca. Jeżeli twoja strona nie znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania, to powinieneś sprawdzić, czy  jest dobrze wypozycjonowana.

SEO, czyli pozycjonowanie w małej firmie

SEO, czyli skrót od Search Engine Optimalization, oznacza działania, jakie są podejmowane w celu pojawienia się strony jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to ważne działanie, które pomaga pozyskać klientów za pomocą internetu. Co prawda, najlepsze efekty można osiągnąć, zlecając prowadzenie pozycjonowania doświadczonej firmie, jednak musimy wtedy liczyć się z kosztami. Istnieją jednak sposoby na poprawienie pozycji stron swojej firmy przy niewielkim nakładzie czasu i kosztów.

Pozycjonowanie lokalne – lepsze dla małych firm

Przed rozpoczęciem działań, mających na celu lepsze wypozycjonowanie strony internetowej warto przeanalizować jak obecnie wygląda nasz pozycja w wyszukiwarce. Małe firmy czasami chcą rywalizować z dużymi przedsiębiorstwami, które dzięki dużym nakładom mają wysokie pozycje, zwłaszcza przy frazach ogólnych. Pozycjonowanie w małej firmie powinno opierać się na frazach lokalnych.  Dzięki temu zawęzimy pozycjonowanie, ale też zdołamy pozyskać klientów, którzy szukają konkretnej usługi w pobliżu.

Frazy lokalne – sposobem na lepszą widoczność w internecie

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy kilka najczęściej wyszukiwanych fraz, aby uzyskać wysokie wyniki wyszukiwania. Tymczasem zwykle walka o najbardziej gorące frazy jest zacięta. Lepszym sposobem będzie pozycjonowanie kilku lub kilkunastu mnie popularnych fraz. Strategia ta pozwala na wygenerowanie ruchu na naszej stronie.

Zawartość i budowa strony – ważne dla pozycjonowania

Wiele osób pomija znaczenie strony internetowej w pozycjonowaniu. Tymczasem dobrze zbudowana strona internetowa jest gwarancją sukcesu pozycjonowania. Strona powinna być łatwa w nawigacji, zbudowana na podstawie podstron, zaś treść powinna być unikatowa, zawierająca rzetelne informacje. Warto, by regularnie publikować na niej nowe, merytoryczne materiały. Powinny one zawierać pogrubienia najważniejszych treści, śródtytuły oraz dobrze dobrane frazy kluczowe.

Strona internetowa oraz jej pozycjonowanie to jeden ze sposobów na zaznaczenie swojej obecności w internecie. Coraz częściej firm decydują się także na prowadzenie fanpage firmy na Facebooku, które jednak nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie. Dzięki komunikacji poprzez portale społecznościowe można jednak kreować swój wizerunek, a także przyciągnąć internautów, korzystających z social media.

Jak pozycjonować w mapach Google?

Z Google Maps korzysta dziś każdy posiadacz smartfona oraz komputera. Dzięki tej usłudze możemy zaplanować najkrótszą drogę do jakiegoś punktu, zobaczyć budynki mieszczące się w interesującym nas obszarze, a także sprawdzić najbliższy punkt sprzedaży czy usługowy, jakiego akurat poszukujemy – na przykład aptekę czy pocztę. Z tego właśnie powodu warto zadbać o to, by nasza firma również wyświetlała się w Google Maps. Z tego wpisu dowiesz się, jak pozycjonować w mapach Google.

Od czego zacząć pozycjonowanie w mapach Google?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pozycjonowania w mapach Google jest stworzenie wizytówki, która informuje klientów (a zarazem też wyszukiwarkę Google), że prowadzimy działalność pod danym adresem. Dzięki temu osobom poszukującym danej usługi wyświetli się mapa z zaznaczonymi punktami oraz dane kontaktowe najlepiej wypozycjonowanych miejsc.  

Jak założyć wizytówkę?

Po pierwsze należy stworzyć konto Google. Można to zrobić na stronie https://accounts.google.com/. W kilku prostych krokach podajemy swoje dane, konto zostaje zweryfikowane, a my stajemy się użytkownikami Google. Następnym krokiem jest dodanie prowadzonej działalności do usługi Google Moja Firma. Jest to sygnał dla wyszukiwarki, że jesteś przedsiębiorcą i oferujesz usługi. Pamiętaj o poprawnym wpisaniu wszystkich danych, takich jak nazwa prowadzonej działalności, a także adres. Ważne jest również sformułowanie poprawnych słów kluczowych, które najlepiej  identyfikują twoją działalność. Dzięki nim użytkownik znajduje twoją firmę.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych w wizytówce. Podstawowe informacje to za mało. Wzbogać swoją wizytówkę w ciekawy opis, podaj godziny otwarcia, umieść w niej zdjęcia oraz logo swojej firmy. Finalnym elementem stworzenia wizytówki jest jej weryfikacja. Po klinkięciu w ikonkę Zweryfikuj teraz będziesz mieć możliwość wpisania adresu, na który przyjdzie list z kodem. Kod ten należy wpisać w okienku, pojawiającym się w zakładce weryfikacja konta. List dotrze do ciebie w ciągu dwóch tygodni.

Jak przyciągnąć klientów dzięki wizytówce w Google Maps?

Samo stworzenie wizytówki jest dopiero pierwszym krokiem do jej pełnego wykorzystania. Abu jednak link do naszej wizytówki znalazł się wysoko w wynikach wyszukiwania, niezbędne będzie jej zoptymalizowanie. Przede wszystkim pamiętaj o podlinkowaniu wizytówki na swojej stronie internetowej, zaś na wizytówce umieść odnośnik do strony. W ten sposób zapewniasz swoim klientom zapoznanie się z szczegółowymi informacjami na temat twojej strony, a także uzyskujesz wartościowe linki.

Kolejnym sposobem na przyciągnięcie klientów jest posiadanie pozytywnych rekomendacji w wizytówce Google. Co prawda ich ilość nie przekłada się na miejsce w rankingu, lecz dobre opinie zachęcą potencjalnych klientów. Pamiętaj także o dobrej jakości zdjęciach w wizytówce. Ładne fotografie zachęcają klientów do skorzystania z usług. Na pozycjonowanie w mapach Google wpływa również obecność naszej firmy w portalach branżowych. Z jednej strony pozyskujesz wartościowe linki, a także możesz pozyskać klientów, którzy przez portal trafią na twoją stronę.

Dobrze zrobiona wizytówka Google to jednak za mało – pamiętaj o optymalizacji i aktualizacji swojej stron internetowej, na którą trafiają klienci.