Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach lekarze i pracownicy placówek medycznych nie mogą reklamować oferowanych przez nich usług. Są jednak sposoby promowania swojej kliniki czy gabinetu, które tego zakazu nie naruszają, a pozwolą na zachęcenie pacjentów do skorzystania z usługi. Jednym z nich jest pozycjonowanie dla lekarzy.

Promocja usług medycznych – zakazana

W Polsce w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, lekarze oraz inne podmioty medyczne nie mogą reklamować swoich usług. Przede wszystkim podmioty medyczne nie mogą obiecywać skuteczności oferowanej metody leczenia. Nie mogą także zachwalać posiadanego sprzętu, zawiadamiać o cenie i sposobie płatności (wyjątkiem jest tutaj strona internetowa, na której może być umieszczony cennik). Zakazane jest także nagabywanie pacjentów do skorzystania z oferowanych usług. Zalecenia ustawy mają na celu ochronę pacjentów i pozwalają na wybór lekarza na podstawie jego kompetencji i doświadczenia. Lekarzom, którzy nie przestrzegają zapisów ustawy, grożą sankcje wykroczeniowe.

Możliwości promowania placówki w sieci

Lekarze mogą skorzystać z różnych sposób promowania oferowanych usług medycznych, które nie mogą nosić znamion reklamy. Jednym z najczęstszych sposobów promocji jest prowadzenie i uaktualnianie strony internetowej. Badania Google pokazują, że większość pacjentów wyszukuje usługi medyczne w Internecie. Profesjonalna i bogata w rzetelne treści strona internetowa wzbudza zaufanie potencjalnych pacjentów. Strona lekarza czy kliniki powinna sprostać najnowszym wymaganiom technicznym, które pozwolą na czytelne jej wyświetlanie w urządzeniach mobilnych.Ponadto powinna ona być przejrzysta, estetyczna oraz prosta w nawigacji. Treści zawarte na stronie powinny być rzetelne, o charakterze informacyjnym, napisane w sposób wpływa na pozycjonowanie strony. Warto, aby na stronie internetowej pojawiły się profesjonalne zdjęcia wnętrz gabinetów. Pacjenci dzięki temu będą mieli możliwość oceny estetyki i przygotowania pomieszczeń.

Co jeszcze warto umieścić na stronie internetowej?

Oprócz zdjęć wnętrz kliniki, warto także przedstawić personel pracujący w danej placówce medycznej. Zwiększa to wiarygodność oraz pomaga pacjentowi w wyborze lekarza. Na stronie powinna znaleźć się informacja o wykształceniu oraz dodatkowych kursach, w których uczestniczył personel. Warto także umożliwić pacjentom komentowanie pracy personelu. Lekarze mogą bowiem prezentować pochwały, otrzymane ze strony pacjentów lub osób współpracujących. Możliwością promowania swojej placówki medycznej jest także informowanie na stronie internetowej o udogodnieniach, takich jak dogodny dojazd, parking bezpośrednio przy placówce, obsługa w różnych językach, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przyjazna atmosfera oraz możliwość płacenia kartą czy skorzystania z systemu ratalnego. Te pozamedyczne zalety mogą wpłynąć na pozytywne postrzeganie kliniki przez pacjenta.

Tworząc swoją stronę internetową, warto pamiętać, że powinna ona być aktualizowana. Nowości pojawiające się na stronie również przyciągają pacjentów. Placówki medyczne mogą publikować teksty o charakterze eksperckim, informować o zmianach personelu, zakupie sprzętów czy wprowadzeniu nowych usług.