Adwokaci, podobnie jak lekarze, są grupą zawodową, która jest objęta zakazem reklamy. Możliwość promowania kancelarii adwokackich jest utrudniona, ale można zgodnie z prawem wykorzystać możliwości, jakie daje internet, na przykład pozycjonowanie dla prawników.

Jak prawnicy mogą informować o swoich usługach?

Adwokaci w myśl Kodeksu Etyki Adwokackiej mogą jedynie informować o tym, że prowadzą działalność. Dozwolone jest więc posiadanie strony internetowej, tablicy informacyjnej przy siedzibie kancelarii, wpisy w bazach adresowych oraz książce telefonicznej, a także wydawanie broszur oraz informatorów. Wszystkie te informacje nie mogą reklamować skuteczności danego adwokata, na przykład poprzez informowanie o liczbie wygranych spraw. Niedozwolona jest także natarczywość oraz reklama w formie bannerów w internecie czy materiałów sponsorowanych. Jak widać obostrzenia są dość duże, jednak istnieją metody, które pozwalają na promowanie się kancelarii adwokackiej.

Strona internetowa oraz jej pozycjonowanie

Nie ukrywajmy – w dzisiejszych czasach większości informacji poszukujemy w internecie. Podobnie jest także z prawnikami. Jako że jesteśmy dość leniwi, to zwykle skupiamy się na wynikach z pierwszej strony wyszukiwania. Dlatego też kancelarie adwokackie mogą skorzystać z usługi pozycjonowania strony, aby znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.Choć dawniej uznawano, że kampanie AdWords prowadzone przez kancelarie adwokackie są naruszeniem zakazu reklamy, to jednak orzecznictwo sądu pokazało, że prawnicy mogą korzystać z tego rodzaju promowania swoich usług.

Konto na Facebooku

Wiele firm, także kancelarii prawniczych, korzysta z usługi prowadzenia fanpage na Facebooku lub też prowadzi taką stronę samodzielnie. Prawnicy powinni pamiętać o tym, że nie mogą skorzystać z wszystkich możliwości Facebooku, jak chociażby z możliwości stworzenia kampanii reklamowej. Na Facebooku warto publikować ciekawe materiały eksperckie, newsy podawane przez media czy inne obiektywne materiały, które mogą być przydatne klientom. Strategia taka pozwala na budowanie wiarygodności prawnika.

Blog na stronie internetowej

Duże możliwości daje także prowadzenie bloga. Co prawda zakazane jest opisywanie prowadzonych przez siebie spraw czy pokazywanie swoich sukcesów, jednak na blogu można – podobnie jak na Facebooku – publikować wartościowe treści, związane z pracą adwokatów, zmianami w prawie czy rzetelnymi informacjami, które mogą być przydatne dla klientów. Publikowanie wartościowych treści wpisuje się w strategię content marketingu, czyli budowania wysokiej pozycji poprzez tworzenie treści o charakterze praktycznym, bez elementu reklamowego.

Jak widać, kancelarie adwokackie mogą skorzystać z różnych metod pokazania się w internecie, tak, by nie narazić się na zarzut przekroczenia etyki prawniczej.