Każda firma chce, by było o niej głośno w świecie, a na pewno w internecie. Szukamy różnych sztuczek, dzięki którym będziemy bardziej rozpoznawalni na rynku. Jedną z takich sztuczek są konkursy na Facebooku.

Często przeglądając ten portal społecznościowy z pewnością trafiasz na konkursy. Nic dziwnego. Na internautów działają takie rzeczy, gdyż udział w nich jest prosty. W końcu nie ważne co jest do wygrania, ważne że jest to za darmo!

Marketerzy dobrze o tym wiedzą. Duża liczba reakcji oraz komentarzy pozwala na rozpowszechnienie naszej marki. Liczne ilości udostępnień czynią treści bardziej wartościowymi, dzięki czemu są lepiej traktowane przez algorytm.

Jeżeli myślisz jednak, że konkurs to zysk dla Twojego fanpage’a, to grubo się mylisz!

Większość konkursów, jakie możemy zauważyć na news feed’ach łamie regulamin portalu społecznościowego. Niektóre konkursy łamią również polskie prawo. Jakich więc błędów nie popełniać, by konkurs nie odbił się negatywnym echem na Twoim fanpage’u?

  • Tak zwane LOSOWANIE

Fani na Facebooku dosyć często są nakłaniani do interakcji poprzez hasło “losowanie”. Z marketingowego punktu widzenia, nie ma w tym nic złego, jednakże inaczej jest w przypadku prawa. W polskim prawie istnieje ustawa o grach hazardowych i to właśnie w niej określone są konkretne przepisy odnoszące się do wszelkich losowań.

Według litery prawa losowanie jest grą losową, więc powinno być zgłoszone do odpowiednich organów celno-skarbowych. Jeżeli tego nie uczynimy, czyn ten będzie traktowany jako przestępstwo skarbowe. Warto więc mieć to uwadze!

  • Oznacz znajomego, polub post, udostępnij

Brzmi znajomo? Według ogólnodostępnego regulaminu portalu Facebook nie możemy wymagać od nikogo zgłoszenia profilu osobistego. Zdajemy sobie sprawę, że oznaczanie ludzi w komentarzach automatycznie zwiększy zasięg, jednak wielu administratorów stron firmowych o tym zapomina. Nadużywanie takich praktyk może wiązać się ze zgłoszeniem spamu oraz spadków w edge ranku.

  • Kto jest organizatorem konkursu?

Podczas organizowania promocji za pośrednictwem Facebooka, nie możemy zapomnieć o umieszczeniu klauzuli, która zwalnia portal z odpowiedzialności za przeprowadzony konkurs. Głównym organizatorem konkursu na Facebooku może być:

  • osoba fizyczna,
  • firma.

W związku z tym wiadomo od razu, że Facebook w tym przypadku odgrywa tylko i wyłącznie rolę platformy do komunikacji.

Słowem podsumowania.

Podczas organizowania wszelkich konkursów i działań na portalu społecznościowym jakim jest Facebook, miejmy na uwadze regulamin! Dobrze przeprowadzony konkurs to pewien zysk.

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu masz świadomość, że konkurs przeprowadzony niezgodnie ze standardami Facebooka, może Ci tylko zaszkodzić.