Wyszukiwarki pozwalają nam w bardzo przystępny sposób znaleźć wszystko to, czego potrzebujemy. Niektórzy uważają, że reklama w internecie nie ma żadnych ograniczeń, ale jak jest naprawdę?

Jakiś czas temu Google stwierdziło, że niektórych towarów oraz usług nie należy reklamować przy pomocy kampanii Ads. O tym, jakich dokładniej, mówi nam centrum zasad Ads.

Cztery główne obszary, które nie powinny być reklamowane przez Ads dotyczą:

 • niedozwolonych treści,
 • niedozwolonych praktyk,
 • treści podlegającym ograniczeniom,
 • wymagań technicznych oraz redakcyjnych.

Czym więc są niedozwolone treści?

Jak dobrze wiemy, Google Ads zabrania sprzedaży oraz promowania podróbek popularnych produktów. Podróbki dosyć często posiadają znak towarowy bądź identyczne logo, które przekonuje potencjalnych nabywców, że jest to oryginalny towar. Reklamy Ads zabraniają promocji produktów uznawanych za repliki, kopie oraz imitacje. Mówiąc prostym językiem – nie możemy promować nieoryginalnych produktów posiadających logo lub markę.

Google bardzo pilnuje przestrzegania lokalnych przepisów dotyczących znaków towarowych. Co prawda sprzedawcy mogą używać popularnych znaków towarowych, jednak tylko w opisach produktów!

Kolejnym przykładem zaliczanym do niedozwolonych treści są usługi oraz produkty, które zalicza się do nielegalnych. Google Ads zależy na bezpieczeństwu nie tylko w sieci internetowej, ale i poza nią. Z tego powodu system reklamowy wyszukiwarki nie pozwala na promocję narkotyków, wszelkich substancji psychotropowych, akcesoriów do zażywania narkotyków, broni, fajerwerków oraz materiałów wybuchowych. Podsumowując – nie możemy promować rzeczy oraz produktów wyrządzających krzywdę lub szkodę dla innych.

Google nie zezwala na nieuczciwe zachowania. W związku z tym w Ads nie zobaczymy usług mających na celu oszustwo i tego, co jest z nim związane.  Dobrym przykładem są w tym przypadku oprogramowania oraz instrukcje do łamania zabezpieczeń. Usługi zwiększające w sztuczny sposób zwiększanie ruchu na witrynie bądź portalach społecznościowych również są zakazane.

Ads szanuje użytkowników wyszukiwarek. W swoich działaniach nie zezwala również na publikowanie treści, które promują nienawiść, przemoc, nietolerancję czy też dyskryminację.

Jakich niedozwolonych praktyk nie można stosować w Ads?

Google Ads muszą być przede wszystkim bezpieczne oraz przydatne dla odbiorców, przy czym powinny zróżnicowane. Sztandarowym przykładem działań niezgodnych z nieprzestrzeganiem zasad sieci reklamowej jest promowanie treści ze złośliwym oprogramowaniem.

Jedną z niedozwolonych praktyk jest także zbieranie oraz wykorzystywanie danych. System reklamowy dba o to, by dane poufne były zbierane tylko i wyłącznie w celach jasnych oraz z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Nikt nie lubi być wprowadzany w błąd. Google też! Z tego powodu nie zezwala się na reklamy, które kierują na serwisy podające mylne informacje na temat produktów, wyłudzające informacje oraz darowizny.

Jakie treści podlegają ograniczeniom Google Ads?

Jak wiemy, reklamy są potężnym narzędziem bezpośredniego docierania do potencjalnego klienta. Z uwagi na to, że w sieci lwią część użytkowników stanowią dzieci, Google nie wyświetla kontrowersyjnych reklam.

Każdy z nas ma inne wyobrażenie kontrowersji. W takim przypadku Google Ads przychodzi z pomocą i ogranicza treści związane z:

 • erotyką,
 • alkoholem,
 • hazardem,
 • opieką zdrowotną,
 • treściami politycznymi,
 • usługami finansowymi,
 • znakami towarowymi,
 • wymaganiami prawnymi.

Warto podkreślić fakt, że wszystkie reklamy muszą spełniać określone w Centrum zasad Ads wymagania redakcyjne.

Pamiętaj, że treści, które chcesz zaprezentować użytkownikom muszą być atrakcyjne dla odbiorców!

Google Ads akceptuje tylko reklamy:

 • przejrzyste,
 • wyglądające profesjonalnie,
 • prowadzące użytkownika do przydatnej treści,
 • użyteczne.

Reklamy niespełniające wymagań zarówno redakcyjnych i jakościowych, to na przykład:

 • zbyt ogólnikowe reklamy zawierające niejasne informacje, np. „Kupuj tylko u nas”; czy
 • niestandardowe wykorzystanie słów, bądź znaków: z-a-d-a-r-m-o czy DAM0W€!!.

Pamiętaj, że odbiorca Twojej reklamy musi być zadowolony. Zadbaj więc o swoją stronę by była przydatna oraz prosta w nawigacji.

Kampanie reklamowe mogą przynieść duży zwrot z inwestycji. Warto prowadzić je w odpowiedni sposób. Jeżeli chcesz, by ktoś zajął się tym za Ciebie – zapraszamy!

Razem sprawimy, że Twoja reklama będzie efektywna!