Język i komunikacja w marketingu dla deweloperów. Jak rozmawiać z klientami?
Szukasz specjalistów od Marketingu dla Developerów?
Język oraz sposób komunikowania się z potencjalnymi klientami to niesamowicie ważny aspekt prowadzenia skutecznego marketingu. W jaki sposób mówić do odbiorców, aby zamienić ich w lojalnych klientów? Zobacz, jak przekonać użytkowników sieci do nabycia nieruchomości.
Jeszcze do niedawna reklamę uważano za jednostronną formę masowej kounikacji – nadawca nadawał komunikat, który pozostawał bez odpowiedzi ze strony odbiorcy. Dziś, m.in. dzięki rozwojowi mediów społecznościowych, w marketingu mamy do czynienia z komunikacją dwustronną. Użytkownicy sieci mogą wchodzić w interakcję z ulubionymi markami w prywatnych wiadomościach, oznaczając marki we własnych postach w social media czy udzielając się komentarzach pod treściami marki.
Na jakiej komunikacji powinien opierać się Twój marketing dla deweloperów? Zobacz, o czym warto pamiętać przygotowując swój materiał promocyjny.
Na czym polega komunikacja w marketingu?
Jeżeli chcesz sprzedać nieruchomość, musisz o tym poinformować świat. Reklama to nic innego, jak umiejętne posługiwanie się językiem oraz innymi środkami wyrazu (obraz czy wideo), w celu nakłonienia określonej grupy osób do wykonania określonej czynności, np. kupna, ale i zapisania się do newslettera, wypełnienia formularza kontaktowego czy pozostawienia pozytywnej opinii.
Przy formułowaniu komunikatu, najlepiej rozpracować go na czynniki pierwsze. Zadaj sobie więc tych 7 podstawowych pytań:
- co mówi?
- kto mówi?
- do kogo mówi?
- kiedy mówi?
- gdzie mówi?
- w jaki sposób mówi?
- w jakim celu mówi?
Dzięki temu zawsze stworzysz jasną i przejrzystą treść, którą wykorzystać możesz w komunikacji z klientami w sieci. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.
- Co mówi? – a właściwie, o czym chcesz powiedzieć swoim odbiorcom. Najczęściej będziesz przekazywać informacje na temat Twoich produktów oraz usług (nieruchomości i ich sprzedaży). Możesz przygotować analizę SWOT swojego biznesu (taką jak przy budowie strategii marketingowej), aby wyłonić mocne i słabe strony swojej marki czy produktów. Wtedy będziesz wiedział, jakie informacje warto przekazać, a jakich lepiej unikać.
- Kto mówi? – to dość oczywiste: określ podmiot, który się komunikuje. Najczęściej będzie to Twoja marka.
- Do kogo mówi? – zanim zaczniesz tworzyć treści marketingowe, dowiedz się, kim są Twoi klienci, a więc przygotuj analizę grupy docelowej. Na podstawie danych demograficznych oraz poszerzonego wywiadu rynkowego możesz przygotować persony, czyli modelowe sylwetki osób, które znajdują się w Twojej grupie docelowej. Zwykle będzie ich więcej niż 1. Kiedy będziesz wiedzieć, do kogo mówisz, dużo łatwiej będzie Ci dostosować komunikat. Inaczej bowiem należy zwracać się do młodej pary na dorobku, szukającej swojego pierwszego mieszkania, a inaczej do kawalera, który chce kupić kolejne mieszkanie pod inwestycję.
- Kiedy mówi? – dostosuj swój komunikat do planów sprzedażowych, ale i sezonowości czy okoliczności, jakie zachodzą.
- Gdzie mówi? – chodzi tu przede wszystkim o kanał komunikacji, a więc czy zwracasz się do potencjalnych klientów w wiadomości e-mail, SMS, w poście na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie.
- W jaki sposób mówi? – odnosi się to już do samego języka komunikacji. Określ, jaki styl porozumiewania się będzie najbardziej stosowny dla danej grupy docelowej – elegancki, formalny, biznesowy czy może zupełnie nieformalny.
- W jakim celu mówi? – czyli jaki cel chcesz osiągnąć, przekazując dany komunikat. Czy zwracasz się do klientów z prośbą o pozostawienie pozytywnej opinii pod wizytówką Google Moja Firma, a może chcesz nakłonić kogoś do umówienia się na oglądanie mieszkania? Zawsze miej więc na oku cel.
Kanały komunikacji w sieci w branży budowlanej
Internet daje bardzo wiele możliwości komunikowania się ze swoimi odbiorcami. Dobra analiza grupy docelowej w ramach przygotowywania strategii marketingowej pomoże Ci określić, gdzie znajdują się osoby, potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą oraz treściami, które będziesz prezentować. Gdzie warto prowadzić komunikację w sieci?
Strona internetowa
Centrum Twojego marketingu internetowego powinna być strona internetowa. I to niezależnie czy promujesz swoje biuro nieruchomości, firmę deweloperską, czy konkretną inwestycję (nieruchomość).
Na stronie internetowej warto zamieścić takie informacje jak:
- opisy produktów i usług – w zależności, co właśnie promujesz, skup się na właściwym zaprezentowaniu swojej oferty. Sprzedając nieruchomości, poinformuj o wielkości mieszkania/domu, planowanym terminie oddania, cenie za metr kwadratowy (zaznacz, że istnieje możliwość negocjacji). Pokaż także plany mieszkań, zdjęcia z budowy lub ukończonej inwestycji, a także wizualizacje, jeżeli budynek nie jest jeszcze gotowy.
- zakładka o nas – przedstaw się swojemu klientowi. Opowiedz o swoim doświadczeniu w branży, dotychczasowych realizacjach, historii. Pokaż, że nie masz nic do ukrycia. Nie zanudzaj klienta korporacyjnym językiem. Mów prosto, ale nie prostacko. Podawaj przydatne informacje. Wesprzeć możesz się opiniami zadowolonych inwestorów lub mieszkańców.
- zakładka blog – to ważny element strony, który pomoże Ci realizować zadania z zakresu SEO oraz content marketingu. W tym miejscu cyklicznie umieszczaj artykuły dotyczące etapu budowy inwestycji. Przeplataj je także poradami, przydatnymi dla potencjalnych nabywców, np. jak wziąć kredyt hipoteczny, jak wykończyć mieszkanie, jak zaplanować przeprowadzkę etc. Pod blogiem umieścić możesz moduł z komentarzami, aby potencjalni klienci mogli się z Tobą łatwo skontaktować.
- Kontakt – a skoro już o nawiązywaniu kontaktu mowa, to niezwykle ważnym punktem na stronie www będzie zakładka kontakt. Umieść tam dane teleadresowe firmy. Możesz też stworzyć formularz kontaktowy, który będzie można szybko i łatwo uzupełnić.
Kanały social media – Facebook, Instagram, LinkedIn
Z klientami możesz także kontaktować się tam, gdzie spędzają tak wiele czasu w ciągu dnia, czyli w mediach społecznościowych. W zależności od wieku grupy docelowej oraz rodzaju nieruchomości, jaką sprzedajesz, klientów możesz znaleźć na Instagramie, Facebooku, LinkedIn, a także i na TikToku.
Z reguły uznaje się, że ludzie 30+ wciąż w przeważającej mierze używają Facebooka – to medium społecznościowe cieszy się także dużą popularnością wśród seniorów. Na Instagramie czas spędzają czas 20-, 30- i 40-latkowie. TikTok z kolei to platforma zdominowana przez nastolatków i osoby do 30. roku życia. LinkedIn przyda Ci się, jeżeli chcesz trafić z ofertą do klientów biznesowych.
Jak możesz komunikować się w mediach społecznościowych? Każda platforma ma nieco inną charakterystykę. Najczęściej jednak interakcje z użytkownikami sieci polegają na:
- publikacji postów – mogą mieć one różną postać – na Facebooku możesz umieszczać linki do swojej strony www, wpisy tekstowe, tekstowo-graficzne, czy wideo. Instagram to medium zdominowane przez obraz, a w ostatnim czasie także krótkie formy wideo (reels).
- udział w dyskusjach w grupach tematycznych – te znajdziesz głównie na Facebooku oraz LinkedIn. Angażując się w grupach lub zakładając własne grupy, możesz działać w ramach marketingu szeptanego, czyli zwiększania buzzu o Twojej marce lub nieruchomości w sieci.
- publikacji relacji – Facebook oraz Instagram daje możliwość publikowania relacji (stories), które znikają po 24 godzinach. Mogą to być zdjęcia lub wideo. Odnoszą się najczęściej do bieżących wydarzeń i polegają na szybkim kontakcie z użytkownikami.
- relacjach na żywo – chcesz przeprowadzić wirtualny spacer po nieruchomości? Zaproś użytkowników na relację na żywo, podczas której będziesz odpowiadał na pytania widzów. To ciekawa forma komunikacji, którą oferuje Instagram oraz Facebook. Relację można następnie zapisać i pozostawić w materiałach publikowanych na kanale.
- odpowiadaniu na komentarze oraz prywatne wiadomości – bardzo ważną częścią komunikacji z potencjalnymi klientami jest moderacja, czyli odpisywanie na komentarze oraz wiadomości prywatne wysyłane przez mediach społecznościowe. Staraj się odpowiadać na bieżąco i zawsze uprzejmie odnosić się do użytkowników.
E-mail marketing oraz sms marketing
O ile media społecznościowe promują komunikację dwustronną, o tyle e-mail marketing oraz SMS marketing częściej przypomina tradycyjną reklamę. Użytkownicy nie mają najczęściej możliwości odpowiedzieć na masowo rozsyłany mailing lub wiadomości SMS. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać i z tych kanałów. Wprost przeciwnie!
Mailing uznaje się za jedno z najlepiej konwertujących źródeł ruchu na stronie www. W ten sposób możesz poinformować osoby, które przekazały Ci swoje dane kontaktowe w celach marketingowych, o postępach w budowie, nowych promocjach, organizowanych domach otwartych czy też pojawiających się na stronie aktualnościach.
Za pomocą maila lub SMS-a możesz także przypomnieć o umówionym spotkaniu czy podziękować za wzięcie udziału w wydarzeniu.
Marketing opinii, czyli Google Moja Firma, agregatory ofert i inne
Ważną formą bezpośredniej komunikacji z klientami jest odpowiadanie na opinie i recenzje wystawiane pod wizytówką Google Moja FIrma, na Twojej stronie www, na stronie na Facebooku, w agregatorach ofert czy też w innych miejscach w sieci (np. na formach).
Pamiętaj, że przy sprawnie prowadzonej komunikacji, żadna wiadomość lub komentarz nie powinny pozostać bez odpowiedzi. Reagując nawet na negatywny feedback, pokazujesz swój profesjonalizm i zaangażowanie. To buduje zaufanie do dewelopera.
Aby nie przegapić żadnej opinii na swój temat, możesz skorzystać z oprogramowania, służącego do monitoringu sieci, np. Brand24.pl. Narzędzie to przeszukuje sieć i znajduje wzmianki o Twojej marce (jeżeli ustawisz taki filtr szukania). Wtedy dotrzesz do każdego forum, na którym ktoś postanowił wypowiedzieć się o Twoich produktach i usługach.
Komunikacja w sieci w branży nieruchomości – samodzielna czy z pomocą agencji?
Prowadzenie codziennej komunikacji marki w sieci to zajęcie bardzo czasochłonne. Wymaga więc dużego zaangażowania ze strony Twojego zespołu. Jak widzisz, rozmowa z potencjalnymi klientami rozgrywa się na wielu polach. Aby nie tracisz czasu na przeszukiwanie sieci i redagowanie setek odpowiedzi czy wpisów, zlecić możesz to doświadczonej agencji reklamowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja komunikacja jest w dobrych rękach.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.