Pierwsze kroki w marketingu dla deweloperów. Jak zacząć?
Szukasz specjalistów od Marketingu dla Developerów?
Jak zacząć sprzedawać mieszkania przez Internet? Aby zdobyć zaufanie potencjalnych nabywców nieruchomości, Twój wizerunek w sieci powinien być starannie przemyślany i zaplanowany. Zobacz, jak postawić pierwsze kroki w świecie marketingu internetowego dla deweloperów.
Warto zwrócić uwagę na to, że promocja firmy deweloperskiej a promocja danej inwestycji czy nieruchomości to dwa różne zagadnienia. Aby zwiększyć swoją szansę na sprzedaż mieszkań czy domów, warto jednocześnie prowadzić ciągłą kampanię promocyjną przedsiębiorstwa oraz czasową, podzieloną na poszczególne etapy, kampanię reklamową inwestycji. Zobacz, jak to wszystko zaplanować.
Promocja nieruchomości a promocja dewelopera
Żeby prowadzić skuteczny marketing w sieci w branży budowlanej, musisz warto zacząć działać dwutorowo: budować wizerunek doświadczonego i zaufanego dewelopera oraz zaplanować czasową kampanię, która będzie miała na celu sprzedaż konkretnych nieruchomości.
Prowadząc firmę deweloperską, skup się na prowadzeniu ciągłej kampanii. Regularnie publikuj posty w mediach społecznościowych pod nazwą firmy, stwórz swoją wizytówkę Google Moja Firma, gdzie klienci będą mogli zostawiać komentarze, regularnie aktualizuj content na swojej stronie internetowej, prowadź działania z zakresu marketingu afiliacyjnego. Przy kampanii ciągłej najważniejsze powinno być dla Ciebie zaprezentowanie dotychczasowych realizacji, opinii zadowolonych klientów, a także planów na przyszłość, czy w końcu prezentacja swojej załogi lub zdjęcia od kuchni. Marketing firmy powinien stanowić więc dla Ciebie bazę.
Aby jednak szybko i skutecznie znaleźć nabywców nieruchomości, najlepiej zaplanować czasową kampanię reklamową, w ramach której przede wszystkim zaprezentujesz swój produkt. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę dedykowanych danym osiedlom czy budynkom specjalny stron internetowych, kanałów w mediach społecznościowych oraz podejmowanie działań z zakresu influencer marketingu czy e-mail marketingu. Aktywna promocja powinna trwać do czasu zrealizowania zakładanego poziomu sprzedaży. Przemyśl system gratyfikacji dla klientów, na różnym etapie budowy inwestycji, np. wykończenie mieszkania pod klucz, zapewnienie pomocy notariusza, czy wprowadzenie dodatkowych modyfikacji lokatorskich.
Jeżeli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z marketingiem dla deweloperów, pamiętaj, aby zająć się równolegle: promocją firmy oraz promocją produktu (nieruchomości lub grupy nieruchomości).
Jak sprzedawać nieruchomości w sieci? Rozważ te kanały komunikacji
Czy mieszkanie można sprzedać w sieci, tak jak sprzedaje się ubrania czy akcesoria RTV? I tak, i nie. Choć sama specyfika transakcji w branży nieruchomości i prostą sprzedażą e-commerce jest diametralnie różna, do decyzji zakupowej można doprowadzić stosując podobne techniki perswazji, czyli narzędzia marketingowe. Niestety ograniczenia prawne (forma zawarcia umowy kupna nieruchomości w formie aktu notarialnego), a przede wszystkim cena i sposób finansowania takiego zakupu nie pozwalają jeszcze na nabywanie mieszkań za pomocą jednego kliknięcia w odpowiedni button. Choć… wszystko przed nami.
Mimo to tak butik internetowy, jaki deweloper budujący nowe osiedle mieszkaniowe, mogą posługiwać się podobnymi sposobami promocji w sieci. Najczęściej wykorzystuje się do tego:
- stronę internetową oraz dedykowane landing page dewelopera czy nieruchomości (np. budowanego osiedla),
- content marketing
- social media (przede wszystkim Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, a także Pinterest czy rosnący w siłę TikTok) i influencer marketing,
- kampanie PPC takie jak Facebook Ads oraz Google Ads
- pozycjonowanie strony internetowej przez działania SEO on-site i off-site
- marketing szeptany
- marketing opinii
- agregatory ofert
- E-mail marketing
- SMS marketing
- czy marketing afiliacyjny
Niezwykle ważne będzie równie odpowiednie zaprezentowanie produktu w sieci, a więc mieszkania. Jeżeli Twoja inwestycja już istnieje, wykonaj jej profesjonalne zdjęcia. Do współpracy najlepiej zatrudnić doświadczonego fotografa, a aby wszystkie pięknie prezentowało się na stronie – grafika i projektanta stron internetowych z doświadczeniem w UX (user experience).
Marketing internetowy w branży budowlanej – od czego zacząć?
Żeby skutecznie zacząć działać w marketingu internetowym, nie potrzebujesz wiele. Pamiętaj jednak, że gra toczy się o dużą stawkę, dlatego warto zainwestować w profesjonalny wizerunek w sieci. Zamiast przygotowywać materiały promocyjne własnym sumptem, lepiej przekazać to zadanie w ręce profesjonalistów. Zobacz, co zapewni Ci dobry start, gdy chodzi o marketing dla deweloperów.
Strategia marketingowa
Aby działać w spójny i przemyślany sposób, najlepiej wszystko usystematyzować w strategii marketingowej. Jest to dokument, który powstaje w czasie planowania poszczególnych etapów promocji w sieci.
W strategii marketingowej przede wszystkim określisz:
- grupę docelową – a więc kim są Twoi potencjalni klienci,
- cele główne oraz poboczne, jakie mają realizować wdrożone działania,
- sposób narracji i pomysł kreatywny na sprzedaż nieruchomości/kreowanie wizerunku dewelopera,
- kanały komunikacji,
- timeline, czyli określisz realizację poszczególnych etapów w czasie,
- narzędzia do pomiaru realizacji celów oraz mierniki (KPI),
- sposób ewaluacji,
- i w końcu – budżet marketingowy!
Strategia marketingowa powinna być dla Ciebie jak dobrze przygotowany plan podróż. Nie oznacza to, że nie może się zmieniać. Wręcz powinna! Jeżeli wdrożysz rozwiązania z zakresu analityki internetowej, będziesz mógł na bieżąco monitorować, co działa, a co nie przynosi wymiernych korzyści. Przy sprzedaży nieruchomości kluczowym czynnikiem jest czas! Dlatego strategia powinna uwzględniać zmianę narracji zgodnie z postępami prac budowalnych czy sezonowością.
Strona internetowa
Strona internetowa, tak w promocji firmy deweloperskiej, jak i nieruchomości, powinna być sercem marketingu online. To na niej zamieścisz najważniejsze informacje dotyczące oferty, swoje poprzednie realizacje oraz wszystkie ważne informacje na temat realizacji projektu.
Dziś strona www powinna być czymś znacznie więcej niż elegancką wizytówką. Aby zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google, powinna być funkcjonalna, czytelna i pomocna dla użytkownika, szybka oraz regularnie aktualizowana. Jeżeli chcesz, aby witryna wygrywała pierwsze pozycje w wyszukiwarce, warto skorzystać z pomocy specjalistów SEO oraz content marketingu.
Dobrze, jeżeli na stronie dewelopera znajdą się:
- informacje o bieżąco realizowanych inwestycjach,
- przykłady realizacji poprzednich,
- opinie, recenzje i testymoniale zadowolonych klientów/inwestorów,
- kontakt,
- zakładka blog/aktualności, gdzie na bieżąco zamieszczany będzie ciekawy content.
Na stronie inwestycji powinny być umieszczone takie elementy jak:
- prezentowana oferta,
- plany mieszkań, zdjęcia, wizualizacje,
- kontakt,
- zakładka blog/aktualności/dzienniki z budowy,
- informacje o deweloperze.
Content marketing i zdjęcia marketingowe
Content is the king! Ten slogan od lat nie schodzi z ust specjalistów od marketingu online. Dziś liczy się przede wszystkim nie ilość, a jakość treści, które prezentujesz w Internecie.
Czym jest content w marketingu? Niekiedy błędnie mówi się, że contentem są treści pisane na stronie internetowej. To jednak zdecydowanie niedokładna definicja. Content stanowią wszystkie materiały dotyczące danego produktu, usługi czy firmy, które pojawiają się w sieci i poza nią. Są to więc artykuły blogowe, artykuły sponsorowane na portalach internetowych, oferty w agregatorach, opisy inwestycji, a także zdjęcia, wideo, grafiki, infografiki, wizualizacje.
Te wszystkie treści powinny być tworzone zgodnie ze spójną strategią marketingową. Mogą być udostępnianie w sieci afiliacyjnej, w mediach społecznościowych – własnych lub w ramach współpracy z influencerami, na stronach internetowych, czy w serwisach streamingowych.
Kiedy sprzedajesz nieruchomości, niezwykle ważne są autentyczne i profesjonalnie wykonane zdjęcia. A kiedy mieszkania, czy domy jeszcze nie powstały – wizualizacje. Coraz częściej deweloperzy decydują się na dość kosztowne renderowanie modeli mieszkań 3D.
Social media
Oprócz strony internetowej warto wejść również w przestrzeń mediów społecznościowych. Załóż więc stronę (fan page) dla inwestycji lub firmy deweloperskiej na Facebooku. Publikuj tam regularnie treści, najlepiej graficzne lub wideo.
Dobrym pomysłem będzie również promocja nieruchomości oraz samego dewelopera na Instagramie. Kierując swoją ofertę do młodszych użytkowników możesz również rozważyć pojawienie się na TikToku. Gdy inwestujesz w produkcję filmów wideo, możesz pokusić się o założenie swojego kanały na YouTube.
Jako poważna firma deweloperska powinieneś również założyć stronę firmy na LinkedIn. Szczególnie gdy część Twojej oferty kierujesz do klientów B2B. Zachęć swoich pracowników, zwłaszcza sprzedawców, do założenia profesjonalnych profili na LinkedIn, które będą współgrały z wizerunkiem, który kreujesz.
Wizytówka Google Moja Firma
Jako deweloper powinieneś założyć wizytówkę w Google Moja Firma. To doskonałe miejsce do działań z zakresu marketingu opinii. Zachęcaj zadowolonych klientów do wystawiania Ci jak największej liczby gwiazdek oraz napisania kilku słów na temat realizowanych usług.
Wizytówka Google Moja Firma odgrywa także duże znaczenie w tzw. SEO regionalnym. Dzięki połączeniu z mapami Google, potencjalni klienci z łatwością znajdą Twoją siedzibę, dowiedzą się o godzinach otwarcia biura oraz szybko się z Tobą skontaktują.
Kampanie PPC – Google Ads i Facebook Ads
Przygotowałeś już swoją ofertę? Masz stronę internetową oraz odpowiedni content? Uruchom swoje pierwsze płatne kampanie w sieci. Zainteresuj się przede wszystkim 2 systemami: Google Ads oraz Facebook Ads.
Za pomocą Google Ads (dawniej Google Adwords), działając w wyszukiwarce, określasz słowa kluczowe, na jakie powinna pozycjonować się Twoja strona. Kiedy użytkownik wpisze w okno wyszukiwarki dane hasło, Twoja witryna będzie brała udział w aukcji, a jeżeli ją wygra, wyświetli się na jednej z pierwszych pozycji w Google, na bocznej szpalcie lub na 3 ostatnich pozycjach na stronie. System Google umożliwia również umieszczanie reklam w formie banerów na stronach połączonych w sieci afiliacyjnej oraz jako reklamy w YouTube.
Facebook Ads to z kolei narzędzie reklamowe Meta (dawniej Facebooka). Za pomocą tego systemu Twoje reklamy mogą pokazywać się na Facebooku, na Instagramie, na Messengerze oraz w sieci partnerskiej na stronach internetowych czy w aplikacjach. Istnieje wiele formatów reklamowych:
- możesz promować posty,
- reklamy graficzno-tekstowe lub wideo mogą kierować do konkretnej strony www,
- możesz wykorzystać kampanie leadowe, w których użytkownicy pozostawiają swoje dane kontaktowe.
Reklamy PPC targetuje się do określonej grupy odbiorców, określając ich wiek, lokalizację czy zainteresowania.
Stawiaj pierwsze kroki w marketingu online!
Wiele narzędzi marketingu internetowego dostępnych jest bezpłatnie. Ich obsługa najczęściej nie stanowi większego problemu. Pamiętaj jednak, że przekonujesz klientów do bardzo poważnej decyzji zakupowej. Dlatego Twój wizerunek powinien być wiarygodny, profesjonalny i dopracowany w każdym calu. Aby zyskać przewagę nad konkurencją, warto zatrudnić do prowadzenia marketingu wyspecjalizowaną agencję reklamową, która pomoże Ci osiągać wyznaczone cele.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.