Strategia marketingowa dla deweloperów. Jak ją przygotować krok po kroku
Szukasz specjalistów od Marketingu dla Developerów?
Sprzedaż nieruchomości powinna odbywać się zwykle dość wąskim oknie czasowym. Aby proces ten przebiegał sprawnie, musisz wszystko dobrze zaplanować. Podejmowane działania marketingowe i wchodzenie w nowe etapy sprzedaży pomoże Ci poukładać strategia marketingowa. Zobacz, jakie elementy powinna uwzględniać.
Działając na rynku nieruchomości jako deweloper, warto rozważyć stworzenie dwóch odrębnych strategii marketingowych. Pierwsza z nich powinna uwzględniać ciągłą promocję czy kreowanie wizerunku Twojej firmy. Strategię warto także przygotować w marketingu dla deweloperów. Jej głównym celem powinna być sprzedaż nieruchomości. Niezależnie od tego, co będzie przedmiotem strategii, zawsze musi ona uwzględniać pewne elementy. Jakie? Czytaj dalej!
Dlaczego warto przygotować strategię marketingową?
Strategia marketingowa to nic innego jak spisany i dobrze przemyślany plan na prowadzenie marketingu online lub offline. Nie chodzi jednak tylko o to, aby zebrać wszystkie pomysły w jednym miejscu i je uporządkować. Dobra strategia marketingowa z reguły opiera się na danych oraz pogłębionym researchu, czyli badaniu rynku.
Strategia przede wszystkim pomoże Ci zoptymalizować wydatki na marketing. Jak zobaczysz poniżej, jednym z etapów strategii marketingowej jest określenie grupy docelowej. To ona w dużym stopniu powinna decydować, z jakich kanałów komunikacji korzystać oraz jakie środki perswazji działają na nią najlepiej (np. jakiego typu reklamy będą cieszyć się najlepszym odbiorem).
W strategii bardzo ważne jest wyznaczenie celów – dużych, głównych oraz tych mniejszych, pośrednich. Dzięki dobrze dobranym miernikom (KPI) oraz wdrożonej analityce marketingowej, będziesz w stanie monitorować postępy w ich realizacji. Jeżeli efekty nie będą zadowalające, warto modyfikować podjęte działania.
Za ogromną zaletę strategii należy uznać to, że Twoje działania marketingowe są przewidywalne i dobrze rozłożone w czasie. Cały plan marketingowy będzie więc transparentny dla Twojej firmy. Na podstawie spisanych w strategii wytycznych z łatwością ułożysz szczegółowe harmonogramy prac. Będziesz wiedzieć, kto i w jakim czasie ma zająć się realizacją konkretnych działań.
W końcu – startegia pomoże Ci połączyć i zharmonizować działania w mediach społecznościowych, influencer marketingu, content marketingu, SEO, Facebook Ads oraz Google Ads, marketingu szeptanego, marketingu opinii, marketingu afiliacyjnego, SMS marketingu, e-mail marketingu i analityki internetowej. Oznacza to, że wprowadzając spójny pomysł kreatywny treść na stronie będzie odpowiadać reklamom płatnym w Google Ads oraz Facebook Ads, a także publikowanym na Facebooku czy Instagramie postom.
Co powinna zawierać strategia marketingowa dla deweloperów?
W zależności od przyjętej metodologii budowanie strategii marketingowej może się różnić szczegółami. Co więcej, o tym, jak dokładnie będzie ona wyglądać decyduje przedmiot promocji – inaczej podchodzi się do wdrożenia ciągłej promocji przedsiębiorstwa, a inaczej do określonej w czasie sprzedaży mieszkań na budowanym osiedlu.
Od czego zacząć? Oto 8 ważnych etapów, które powinna uwzględniać każda strategia marketingu online.
1. Przypatrz się swojemu biznesowi! Analiza SWOT
Żeby wiedzieć, jak powinna wyglądać kampania reklamowa, na początku musisz dobrze przyjrzeć się swojemu biznesowi. Pomocna może okazać się tu dość wiekowa metoda analizy SWOT. Na czym ona polega?
SWOT to skrót od:
- strenghts – mocne strony
- weaknesses – słabe strony
- opportunities – okazje
- threats – zagrożenia
Jeżeli więc planujesz sprzedaż nieruchomości w nowej inwestycji, rozważ wszystkie aspekty tego biznesu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak podkreślać w komunikacji swoje zalety i wykorzystać nadarzające się okazje, a także przygotujesz się na krytykę słabości oraz zabezpieczysz się przed czyhającymi zagrożeniami.
2. Uważaj! Konkurencja nie śpi! Dowiedz się, jak prowadzi marketing
Kolejnym krokiem będzie analiza konkurencji. Sprawdź swoich największych konkurentów. Jeżeli działasz głównie lokalnie, z pewnością będą to deweloperzy działający w Twoim regionie oraz inwestycje, które budują się w sąsiedztwie. Przygotuj się na to, że będziecie rywalizować o tę samą grupę klientów.
Na co zwrócić uwagę?
- Zakres cenowy oraz co konkurencji oferują w ramach swoich usług – czy mieszkania są wykańczane pod klucz, czy do stanu deweloperskiego.
- W jaki sposób prowadzą komunikację – jakiego języka używają, jaki jest ich pomysł kreatywny, jakie reklamy wykorzystują, jak prezentują się od strony wizualnej (poziom estetyki i profesjonalizmu wykonania grafik i wizualizacji, czy mają odpowiednie zdjęcia, branding).
- Z jakich kanałów marketingowych korzystają – czy mają stronę internetową, czy prowadzą na niej content marketing, w jakich mediach społecznościowych się pojawiają, czy mówi się o nich na forach i grupach w social media, czy posiadają wizytówkę Google Moja Firma oraz jakie widać pod nią opinie, czy prowadzą kampanie PPC (Google Ads lub Facebook Ads).
Analiza konkurencji powinna posłużyć Ci jako benchmark. Twoi konkurenci poniekąd narzucają poziom profesjonalizmu i atrakcyjności komunikacji, któremu warto przynajmniej dorównać, a nawet przeskoczyć.
3. Sprawdź, kto będzie chciał skorzystać z Twoich usług
Analiza grupy docelowej to kluczowe zadanie. Na tym etapie powinieneś poznać bliżej swoim klientów. Jak to zrobić? Skorzystaj z danych historycznych, np. jeżeli prowadziłeś już sprzedaż podobnej inwestycji, sprawdź, kim byli nabywcy. Warto również zlecić badania rynkowe profesjonalnej agencji.
Po dobrej analizie grupy docelowej będziesz w stanie określić tzw. persony. To statystyczni reprezentanci grupy. Może być ich kilka. Aby lepiej zrozumieć schemat myślenia i działania Twoich potencjalnych klientów, tworzy się opisy person, które zwierają m.in. ich wiek, status społeczny, wykonywany zawód, zasobność portfela, zainteresowania, aktywność w sieci i inne. Persony powinny być tworzone na podstawie zebranych danych statystycznych.
Stworzenie person ułatwi Ci dopasowanie np. języka komunikacji, tego gdzie publikować treść, jakie formaty reklam stosować, jak ograć kampanię od strony wizualnej.
4. Wyznacz swoje cele i naucz się je mierzyć
Kiedy wiesz już, co reklamujesz, komu i kto jest Twoim konkurentem, czas na wyznaczenie celów. Określ cele główne i mniejsze, które prowadzić będą pośrednio do realizacji głównego założenia.
Jako deweloperowi na pewno najbardziej zależy Ci na sprzedaży mieszkań. Nikt jednak nie sprzedaje mieszkań za pomocą kliknięcia w button na stronie. Jeszcze nie… Pozostając jednak w realiach dzisiejszego świata – skoro nie możesz sprzedać inwestycji przez Internet, Twoim głównym celem będzie budowa bazy klientów. Najważniejsze będą dla Ciebie leady, czy pozostawienie danych kontaktowych przez osoby, które są zainteresowane kupnem mieszkania.
Celami pomniejszymi są np.:
- zwiększanie świadomości marki (np. budowa zaangażowanej grupy odbiorców w social media)
- pozytywny sentyment w sieci na temat Twojej firmy lub inwestycji (tu sprawdzą się przede wszystkim marketing opinii oraz marketing szeptany),
- zdobywanie wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
- i inne.
Każdy cel powinien mieć dobrany wskaźnik, który pomoże Ci monitorować stopień jego realizacji. Np. jeżeli celem głównym jest budowanie bazy klientów, to Twoim KPI powinna być liczba wypełnianych formularzy na stronie. Gdy chcesz zmierzyć rozpoznawalność marki w sieci, monitoruj swoje zasięgi, zaangażowanie w mediach społecznościowych oraz liczbę wejść na stronę.
5. Wymyśl, jak przyciągnąć klientów!
Na tym etapie musisz stworzyć pomysł kreatywny, który będzie motorem Twojej kampanii reklamowej. Pomysł ten powinien być spójny i przejawiać się na wszystkich kanałach komunikacji, które wybierzesz.
To etap, na którym zdecydujesz o aspekcie wizualnym – jak powinna wyglądać strona inwestycji, jaką oprawę graficzną zastosować w mediach społecznościowych, jak powinien wyglądać branding.
Przygotuj przykładowe formaty reklamowe, które trafią do Twojej grupy docelowej. Zastanów się także, jakim językiem do niej mówić. Inaczej będziesz komunikował się z grupą 35+, a inaczej z seniorami.
6. Zdecyduj, gdzie chcesz się pokazać i dobierz kanały komunikacji
Kiedy masz już pomysł kreatywny na promocję, zastanów się, gdzie będziesz ją prowadził. Tu także przyda Ci się analiza grupy docelowej oraz konkurencji. Odpowiedz sobie na pytanie, gdzie najczęściej pojawiają się Twoi potencjalni klienci. Być może większość czasu spędzają na Instagramie, a może szukają porad, jak kupić mieszkanie w wyszukiwarce Google.
Jakie kanały komunikacji oraz zabiegi marketingu online warto rozważyć?
- Stronę internetową
- content marketing
- media społecznościowe
- marketing szeptany
- marketing opinii
- SMS marketing
- e-mail marketing
- marketing afiliacyjny
- współpracę z influencerami
- działania SEO
- Google Ads i Facebook Ads, czyli płatne reklamy typu PPC.
Możesz zainwestować we wszystkie kanały. Nie musisz jednak przeznaczać na wszystko równych części budżetu. Być może jeden z kanałów będzie dawał dużo lepsze efekty niż inny.
7. Przygotuj harmonogram prac
Masz już wszystkie elementy układanki. Czas ułożyć to w spójną całość, a poszczególne działania zgrać z kalendarzem. Na tym etapie ważny będzie podział zadań, budżetów, ustalenie deadlinów oraz dobór współpracowników.
Większość pracy tak naprawdę możesz zlecić zewnętrznej agencji marketingowej – jednej lub kilku, w zależności od preferencji.
8. Pomyśl, jak zmierzysz realizację celów. Analityka internetowa
Żeby sprawdzić, czy Twoja strategia ma sens, sprawdź, czy jest efektywna. Pomogą Ci w tym liczne narzędzia do analityki marketingu online. Za pomocą Google Analytics, Google Search Controle, statystyk Facebooka czy Instagrama będziesz mógł określić, czy Twoje cele są realizowane.
Z tak przygotowaną strategią, możesz zacząć działać. Jeżeli samodzielne przygotowanie strategii marketingowej Cię przerasta, możesz zatrudnić doświadczoną agencję reklamową. Ta nie tylko przygotuje dla Ciebie plan działania, ale i zacznie go realizować.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.