Zdjęcia w marketingu dla branży nieruchomości
Szukasz specjalistów od Marketingu dla Developerów?
W marketingu, a w szczególności w marketingu nieruchomości, dobrze wykonane zdjęcia odgrywają wielką rolę. Profesjonalnie przygotowane grafiki ofertowe przyciągają wzrok potencjalnych klientów. A co zrobić, kiedy nieruchomość jeszcze nie powstała i nie masz jak zorganizować w niej sesji? Jak wtedy się reklamować i skąd wziąć fotografie?
Zdjęcie wyraża więcej niż 1000 słów. Nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Nowi mieszkańcy zakochują się w wizji, którą jesteś w stanie przedstawić na fotografii. Odpowiednio przygotowane wizualizacje, wirtualne spacery, popularny staging – to zabiegi marketingowe, które pomogą przedstawić Twoją ofertę z jak najlepsze strony. Zobacz, dlaczego warto przeznaczyć lwią część budżetu marketingowe na materiały graficzne!
Zdjęcia w nieruchomości – dlaczego są ważne?
Piękne i dopracowane do perfekcji wnętrza przyciągają uwagę. To one decydują o tym, czy klient następnie zechce przeczytać opis i da szansę danej nieruchomości. Na Twoje szczęście, wciąż niewielu deweloperów oraz brokerów nieruchomości przykłada do tego tak wielką wagę. Dlatego lepiej wykorzystaj tę przewagę!
Osoby, które poszukują nowego lokum, spędzają bardzo wiele czasu na przeglądaniu agregatorów ofert i stron z nieruchomościami. Aby wyróżnić się w zalewie konkurencyjnych propozycji, postaw na profesjonalnie wykonane zdjęcia. Profesjonalne fotografie czy wirtualne spacery po mieszkaniu, domu czy działce przekładają się na autentyczną sprzedaż.
Gdzie wykorzystuje się zdjęcia w marketingu dla deweloperów?
- W ofercie na Twojej stronie www,
- w ofertach w agregatorach ofert nieruchomości,
- w artykułach sponsorowanych,
- w drukowanych materiałach promocyjnych, np. na ulotkach czy banerach,
- w postach i prezentacjach w mediach społecznościowych (np. Facebook czy Instagram),
- w reklamach graficznych Google Ads oraz Facebook Ads,
- w komunikacji w ramach e-mail marketingu,
- we wpisach blogowych,
- przy budowaniu wizytówki Google Moja Firma.
Zwróć również uwagę, że profesjonalnie przygotowane materiały promocyjne, podnoszą prestiż Twojej marki. Zatrudniając grafika wypracuj z nim spójny brandbook. Dzięki temu wszystkie materiały promocyjne także zdjęcia oraz wizualizacje będą jednakowo obrandowane, w jednej gamie kolorystycznej. Spójna identyfikacja graficzna zwiększy rozpoznawalność Twojej marki w sieci. Klient, widząc układ kolorów, font i charakterystyczną kompozycję, od razu rozpozna Twoją markę, nawet nie widzą jeszcze logotypu.
Zdjęcia i grafiki powinny wpisywać się w Twoją strategię marketingową i współgrać z założeniami content marketingu. W końcu grafika to także istotna treść, która wpływa na kreowanie wizerunku w sieci oraz sprzedaż.
Profesjonalna sesja zdjęciowa nieruchomości – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli tylko masz taką możliwość, zaplanuj profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości. Im więcej materiałów graficznych będziesz mieć w swojej bazie, tym łatwiej stworzysz unikatową i niepowtarzalną komunikację marketingową.
Na popularności zyskuje tzw. staging, czyli urządzenie mieszkania, aby zaprezentować go potencjalnym klientom. Atrakcyjne wnętrza dają poczucie świeżości i nowoczesności. Dzięki temu zabiegowi klient będzie się czuł, jakby przeglądał katalog drogiego magazynu wnętrzarskiego, a nie oferty w biurze nieruchomości.
Co jest ważne podczas wykonywania zdjęć nieruchomości?
- Posprzątanie mieszkania – niezależnie czy sprzedajesz mieszkanie z drugiej ręki, nieruchomość wykończoną pod klucz, czy w stanie surowym zamkniętym – każda przestrzeń powinna być uporządkowana. W kadrze nie powinny pojawić się żadne materiały budowlane oraz zbędne i osobiste przedmioty poprzedniego właściciela nieruchomości. Urządź mieszkanie tak, aby chciało się w nim zamieszkać. Klienci chcą oglądać czystą i pachnącą świeżością przestrzeń
- odpowiednie światło – zdjęcia nieruchomości najlepiej wykonywać o poranku lub po południu. Ostre światło południa może zaburzyć odbiór wnętrza. Powłóczyste promienie słoneczne wpadające przez okno dodadzą mieszkaniu uroku i ciepła.
- właściwe kadrowanie – nie kombinuj zbyt z dziwnymi ujęciami. Fotografie mają być atrakcyjne i ciekawe, ale i informacyjne. Jeżeli umieścisz wiele niekonwencjonalnych kadrów, klient pomyśli, że coś chcesz przed nim ukryć. Postaw na zdjęcia na wprost, aby oddać rzeczywistość. Unikaj fotografowania zbyt dużej części podłogi czy sufitu. Zdjęcia detali mogą być ciekawym dodatkiem do kompletu fotografii, ale nie powinny dominować katalogu.
- kreatywny pomysł na zdjęcie – pozostaw przestrzeń na kreatywne podejście do zdjęć fotografa. Ujęcia powinny mieć w sobie duszę i coś oryginalnego. Bardzo ważnym etapem będzie również profesjonalna obróbka zdjęć, a więc czyszczenie obrazu oraz lekkie podkręcenie ich jakości.
A co, gdy nie możesz zrobić zdjęć? Stock, wizualizacje, grafiki
Sesje zdjęciowe z fotografem można zaplanować dopiero wtedy, kiedy nieruchomość fizycznie istnieje. A co jeżeli masz do czynienia z mieszkaniem w stanie surowym zamkniętym lub – co gorsze – z tzw. dziurą w ziemi i początkowym etapem budowy?
Sprzedawaj wyobrażenie! Spotkaj się z projektantami wnętrz i zainwestuj w profesjonalne wizualizacje przestrzeni. Realistycznie wykonane rendery do złudzenia przypominać będą faktyczne zdjęcia. Dzięki temu potencjalny nabywca dużo łatwiej wyobrazi sobie mieszkanie, które dopiero ma powstać.
Obecnie projekty wnętrz wykonać można w modelu 2 lub 3-D. Dzięki zaawansowanej technologi VR możesz zaprosić klientów na wirtualny spacer po nieistniejącej jeszcze nieruchomości. Inwestycja w takie materiały promocyjne pomoże Ci sprzedać mieszkanie szybciej, czyli jeszcze na etapie budowy.
Nie zawsze musisz korzystać z materiałów wykonywanych na specjalne zamówienie. Prowadząc codzienną komunikację w mediach społecznościowych czy na blogu na stronie internetowej, możesz posługiwać się także fotografiami z banków zdjęć. Szczególnie jeżeli wpisy nie dotyczą bezpośrednio oferty, a dotyczą tematów pobocznych, np. jak wziąć kredyt hipoteczny, czy jak urządzić wnętrze salonu z aneksem kuchennym.
Zdjęcia wykupić możesz w serwisach takich jak:
Darmowe zdjęcia, a właściwie zdjęcia z licencją CC (creative commons), znajdziesz na stronach takich jak:
Obrazy możesz dowolnie wykorzystywać do swoich potrzeb – obcinać je, dodawać do nich tekst czy inne elementy graficzne. Pamiętaj, aby każda kreacja była zgodna z góry ustalonym brandbookiem.
Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie smartfon nie jest w stanie zastąpić obiektywu fotografa. Jeżeli troszczysz się o wizerunek swojej marki, do wykonania zdjęć zdecydowanie lepiej zatrudnić profesjonalistę. W przygotowaniu grafik oraz zdjęć może pomóc Ci również wyspecjalizowana agencja reklamowa.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.