Content marketing w gastronomii – dlaczego jest tak ważny i skuteczny?
Szukasz specjalistów od Marketingu Gastronomicznego?
Ciekawe treści są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na przyciągnięcie do siebie klienta. W gastronomii mogą to być zarówno atrakcyjne zdjęcia potraw, jak i cenne porady lub wskazówki kulinarne. Jak wykorzystać i zaplanować content marketing?
Zainteresowanie dobrą kuchnią staje się coraz większe z roku na rok. Programy kulinarne, specjalistyczne portale, blogi z wartościowymi treściami – wszystko to jest znakiem, że Polacy coraz większą uwagę poświęcają temu, co jedzą.
W związku z tym zainteresowanie wartościowymi treściami dotyczącymi gotowania – czy szeroko pojętego jedzenia – jest naprawdę duże. Zobacz, jak możesz wykorzystać ten fakt do promowania swojej restauracji, baru czy firmy cateringowej. Może się bowiem okazać, że dobrymi treściami nie tylko przyciągniesz do siebie nowych klientów, ale także – że zostaną oni u Ciebie na dłużej.
Content marketing – co to takiego?
Content marketing to inaczej marketing treści. Odnosi się on do promowania swojej działalności poprzez tworzenie wartościowych materiałów. Opiera się na słusznym przekonaniu, że gdy osoba znajdzie u Ciebie informacje, których poszukuje – i treści te są na wysokim poziomie – to zaczyna mieć do Ciebie zaufanie. Stąd już tylko o krok do budowania lojalności.
Idea content marketingu opiera się na tworzeniu treści o różnych formatach, które mają na celu przykucie uwagę odbiorcy. Gdy już zdobędziesz uwagę – możesz zaprezentować mu swoje menu czy zachęcić do wizyt w Twojej restauracji.
Dobrze zaplanowany content marketing:
- przykuwa uwagę – zdjęcia lokalu lub potraw, informacje o zmianach w menu, a może nawet rozbudowany opis potrawy (lub potraw) z Twojej kuchni. To wszystko sprawia, że Twoja restauracja może przykuć uwagę gości
- buduje wizerunek eksperta – to bardzo istotny czynnik dla wielu foodies, którzy szukają lokali, którzy są najlepsi w swojej klasie. Nie musisz od razu mieć gwiazdki Michelin, aby ktoś mógł zobaczyć, że jesteś profesjonalistą. Pokaż, że znasz się na tym, co robisz i że Twoja kuchnia jest… szczera
- buduje zaufanie i lojalność wśród klientów – bo publikowane treści sprawiają, że klient może czuć się informowany na bieżąco i być dzięki nim z Tobą “w kontakcie”
- wspiera inne kanały komunikacji marketingowej – raz stworzone treści mogą być publikowane w mediach społecznościowych, mogą na nie kierować reklamy z Google Ads itd.
- poprawia Twoje SEO – wartościowe treści na stronie sprawiają, że pozycja strony może zdecydowanie wzrosnąć. Jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarki podczas generowania indeksów wyszukiwań jest treść odpowiadająca zapytaniu użytkownika
Czym jest content marketing? Przykłady
Dobrze jest uświadomić sobie, że content może mieć “wiele twarzy”. Strategia content marketingowa powinna obejmować wszystkie treści, którymi możesz wzbudzić zainteresowanie u potencjalnego klienta.
Atrakcyjne zdjęcia
Bez wątpienia zdjęcia stanowią ważny element działań content marketingowych. Dobre fotografie mogą działać cuda w marketingu. Atrakcyjne zdjęcia wykonane z wykorzystaniem food stylisty są w stanie oddziaływać znacznie szerzej niż tylko na zmysł wzroku.
Marketing w gastronomii w dużej mierze opiera się na zdjęciach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Zdjęcia w marketingu gastronomii – skąd je brać?
Jednak nawet gdy masz dobre zdjęcia – musisz je jeszcze odpowiednio dystrybuować. W tym celu możesz wykorzystać np. stronę internetową, media społecznościowe czy mailingi.
Blog restauracyjny
Ludzie uwielbiają czytać na tematy kulinarne. Możliwość zapoznania się z życiem właściciela restauracji “od kuchni” może być sporą wartością dla wielu klientów.
Wpisy blogowe mogą jednak odnosić się nie tylko do trudów prowadzenia lokalu i codziennego dnia pracowników restauracji. Możesz szerzej napisać o potrawach, które serwujesz w swoim lokalu. Możesz opisać historie niektórych dań – przeanalizować ich kulturowe pochodzenie. Świetnym pomysłem jest przedstawienie, w jaki sposób serwowane przez Ciebie jedzenie może wpływać na zdrowie (to szczególnie istotne np. w przypadku firm cateringowych).
Jak widzisz – pomysłów jest sporo (a jeżeli jest ich dla Ciebie jeszcze za mało – to więcej inspiracji znajdziesz w dalszej części wpisu). Ważne, aby podczas prowadzenia bloga zadbać o to, aby treści były publikowane w miarę regularnie. Gdy ktoś odwiedzi stronę Twojej restauracji czy baru – stale aktualizowany blog może pokazać, że miejsce prosperuje i ma się dobrze.
Pamiętaj jednak, że to działa w dwie strony – jeżeli ktoś odwiedzi stronę, na której ostatni wpis blogowy jest z 2019, to może sobie wyobrazić, że dana restauracja jest już od lat zamknięta.
Aktualności
Gastronomia to nie tylko kuchnia – ale także wydarzenia i wspólnie spędzony czas. Jeżeli w Twoim lokalu odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, warto poinformować o nich na swojej stronie. Dobrze jest po odbyciu koncertu, wernisażu czy konkursu poetyckiego przygotować odpowiednią notkę i umieścić ją na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych.
Oczywiście nie zapomnij o galerii zdjęć z wydarzenia! W ten sposób pokażesz, jak doskonale można spędzić czas w Twojej restauracji.
Przepisy
Publikowanie przepisów na stronie restauracji czy firmy cateringowej to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Na pewno jest to bardzo oryginalne rozwiązanie, które może przykuć uwagę klienta.
Pamiętaj, że dzielenie się wiedzą to doskonały sposób na zbudowanie zaufania u Twoich gości. Nie obawiaj się, że dzieląc się przepisami z klientami – stracisz ich (bo np. zamiast pójść do restauracji, ugotują sobie sami potrawę w domu). Wręcz przeciwnie – dzięki przepisowi mogą dostrzec i jeszcze bardziej docenić Twoją szczerość oraz kunszt szefa kuchni.
Oczywiście nie jest tak, że musisz od razu publikować przepisy do całej swojej karty dań. Absolutnie nie! Możesz natomiast zacząć od np. przepisu na idealnego sznycla wiedeńskiego lub na perfekcyjną Soupe à l’oignon. Twoi goście zdobędą dobry przepis, a jednocześnie Twoja restauracja stanie się w ich oczach “ekspertem” – miejscem, gdzie przygotowywane są najlepsze potrawy w konkretnym stylu.
Taka sekcja jest szczególnie istotna np. wtedy, gdy w Twoim lokalu serwujesz nie tylko gotowe potrawy, ale także sprzedajesz różne produkty (np. domowe kiszonki czy ręcznie wyrabiane makarony).
Sposoby na dystrybucję contentu
Gdy content zostanie już przygotowany – pozostaje jeszcze kwestia jego dystrybucji. W końcu trzeba zadbać o to, aby trafił on do Twoich potencjalnych klientów. Oczywiście warto dywersyfikować miejsca, w których publikujesz takie treści.
Strona internetowa
To pierwsze co przychodzi na myśl, gdy chodzi o publikację treści. Faktycznie – gdy chcesz poinformować o czymś ważnym, podzielić się swoją wiedzą – to publikujesz to we własnej witrynie. Jednak pamiętaj, że nawet jeżeli Twoja strona jest bogata w content, ale nie jest odpowiednio promowana (czy to przez pozycjonowanie czy Google Ads) – to content nie trafi do Twoich klientów i… nie wykorzystasz jego potencjału.
Mailing
Bardzo dobrym sposobem na dystrybucję contentu jest wykorzystanie mailingu. Jeżeli dysponujesz bazą klientów, którzy zapisali się do Twojego newslettera, możesz regularnie wysyłać im e-maile z np. linkami do Twoich wpisów blogowych, ciekawostkami dotyczącymi kuchni włoskiej czy poradami dotyczącymi samodzielnego przygotowywania wybranych potraw.
Social media
Media społecznościowe to bardzo istotne narzędzie, które napędza content marketing restauracji czy baru. Gdy publikujesz w takich miejscach, treści błyskawicznie trafiają bezpośrednio do Twoich obserwujących – czyli do osób, które wyraziły chęć “bycia z Tobą na bieżąco”.
Facebook dla restauracji to oczywiście bardzo dobry pomysł. Możesz na nim umieszczać linki do wpisów blogowych, ale także tworzyć treści bezpośrednio do tego portalu. To także bardzo skuteczne narzędzie w przypadku zmian godzin otwarcia czy podczas promowania eventu – jeżeli gość poszukuje najbardziej aktualnych wiadomości z Twojego lokalu, skieruje się on właśnie do social mediów.
Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do jednego serwisu. Pamiętaj, że np. Instagram to wręcz idealne miejsca, do publikowania np. zdjęć potraw czy wnętrz Twojej restauracji. Atrakcyjne zdjęcie i dobrze dobrane hashtagi mogą zapewnić nowych obserwujących – a gdy od czasu do czasu stworzysz relację na Instagram Stories, to możesz liczyć na jeszcze większe zasięgi.
Content marketing w gastronomii – porady inspiracje
Dalej nie wiesz, jak może wyglądać Twój content marketing? Restauracja czy bar może tworzyć rozmaite treści. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji.
- Dziel się wiedzą – podziel się poradami, wskazówkami, przepisami. Może to będzie motorem do stworzenia wideo szkoły gotowania w Twojej restauracji? A może do warsztatów kulinarnych dla dzieci (np. tworzenie pizzy przez najmłodszych)?
- Stwórz narrację wokół Twojej kuchni – wykorzystaj storytelling w gastronomii, aby opowiedzieć historię dotyczącą pochodzenia danej potrawy albo opisz, skąd pochodzą składniki do niektórych serwowanych przez Ciebie dań
- Zaprezentuj swój personel – pamiętaj, że siłą Twojej restauracji jest Twój personel. Nie chodzi wyłącznie o szefa kuchni, ale także o kucharzy, kelnerów, barmanów itd. Pamiętaj, że warto ich zaprezentować zarówno na stronie, jak i w mediach społecznościowych. Przecież każda z tych osób może mieć do opowiedzenia historię, która będzie interesująca dla odwiedzających.
- Inspiruj się swoimi klientami – pamiętaj, że w swoich działaniach możesz oprzeć się także na UGC (user generated content) czyli treściach tworzonych przez Twoich gości. Udostępnij relację z Twojej restauracji w swoich social mediach, przekaż dalej opinie z sieci itd. Dzięki takim działaniom wzmacniasz tzw. społeczny dowód słuszności, czyli przekonanie, że Twoja restauracja jest dobra, bo… inni tak sądzą.
Jak tworzyć wartościowy content dla restauracji czy baru?
Na koniec mamy jeszcze dla Ciebie kilka istotnych wskazówek dotyczących tego, jak w ogóle zabrać się za przygotowywanie contentu. Otóż:
- określ dla kogo kierowany jest content – trudno jest przygotowywać treść bez wcześniejszego przeanalizowania swojej grupy docelowej. Pamiętaj, że inne oczekiwania będzie mieć 30-letni pasjonat ulicznej kuchni tajskiej, a inne 20-latek szukający restauracji na romantyczną kolację
- określ ton komunikacji – z powyższą kwestią nierozerwalnie wiąże się temat tonu komunikacji. Pamiętaj o tym, że po określeniu swojej grupy, należy ustalić sposób, w jaki sposób przygotowywanie są treści. Czy będzie to “cześć kochani, wpadajcie!” czy “Szanowni Państwo, zapraszamy”. Pamiętaj, że raz ustalonego tonu należy się trzymać
- różnicuj publikowane format – sekret udanego content marketingu tkwi w różnicowaniu publikowanych treści. Nie stawiaj np. wyłącznie na zdjęcia – twórz filmy, relacje “z ręki”, a nawet transmisje live. W ten sposób Twoje treści będą w stanie docierać znacznie szerzej.
Czy warto inwestować w content marketing dla restauracji? Oczywiście, że tak. Dobrze przygotowane treści są w stanie się samodzielnie rozprzestrzeniać. Jeżeli będą dobre – wpis blogowy czy przepis może być potem udostępniany poprzez influencerów kulinarnych czy po prostu przez duża liczbę użytkowników mediów społecznościowych.
Poza tym – raz przygotowane treści można potem “recyklingować” i wykorzystywać w różnych kanałach marketingowych. Pamiętaj, że content marketing jest działaniem długofalowym – na jego efekty może Ci przyjść nieco poczekać. Natomiast zdecydowanie powinien on stać się ważnym elementem Twojej strategii marketingowej.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.