Marketing SMS w gastronomii – czy warto?

Szukasz specjalistów od Marketingu Gastronomicznego?
SMS to jeden z wyjątkowo skutecznych kanałów komunikacji – także w przypadku lokali gastronomicznych. Wdrażając w swoim biznesie taki rodzaj promocji możesz wzbudzać zainteresowanie i budować lojalność klientów. W jaki sposób?
Dlaczego restauracja czy bar powinny zwrócić uwagę na SMS marketing? Przede wszystkim dlatego, że jest to komunikacja o bardzo wysokim współczynniku otwarć. W odróżnieniu od e-maili – SMS’y są (w zdecydowanej większości) faktycznie czytane. Jeśli dobrze zaplanujesz SMS marketing w gastronomii, możesz pobudzić apetyt u odbiorcy wiadomości. Stąd już tylko krok do zamówienia czy wizyty w Twoim lokalu.

SMS marketing – na czym polega?
Jak się zapewne domyślasz, w SMS marketingu chodzi o promowanie usług za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych na telefony komórkowe. Takie rozwiązanie coraz częściej jest wykorzystywane także w gastronomii.
Dlaczego SMS jest naprawdę dobrym kanałem komunikacji? Otóż:
- możesz ustalić dokładny moment, w którym wiadomość trafi do odbiorcy – czyli np. będzie to moment, w którym jest zainteresowany zamówieniem obiadu lub wieczornej przekąski
- trafia do osób z różnych grup wiekowych – z telefonów komórkowych korzystają zarówno dwudziesto-, czterdziesto-, jak i sześćdziesięciolatkowie
- jest faktycznie czytany – SMS nie trafia do SPAMu, rzadko pozostawia się go jako nieprzeczytanego. W smartfonach jego treść często automatycznie wyświetla się odbiorcy na ekranie urządzenia
SMS marketing w gastronomii – inspiracje
Podstawowe wykorzystanie SMS’ów w komunikacji z klientem gastronomii to wysyłanie informacji o przyjęciu lub zmianie statusu zamówienia. To zupełnie zrozumiałe, w końcu klienci zamawiając potrawę chcą wiedzieć, o której mogą spodziewać się dostawy. Jednak możesz pójść o krok dalej i wykorzystać SMS, nie tylko w celu obsługi zamówień, ale by promować swoją ofertę.
W jaki sposób?
- Wyślij SMS z informacją o nowej propozycji w Twoim menu – najlepiej niech odbiorca otrzyma go między 10 a 12, kiedy to właśnie najczęściej zamawiane są obiady
- Po dostarczeniu zamówienia, wyślij wiadomość z prośbą o pozostawienie opinii np. w wizytówce Google
- Przypomnij się np. tydzień lub dwa tygodnie po ostatnim zamówieniu złożonym przez danego użytkownika
- Poinformuj o programie lojalnościowym lub rabacie na kolejne zamówienie
- Daj znać np. o specjalnej ofercie weekendowej lub przedświątecznej usłudze cateringowej
- Zaproponuj rabat za udzielenie zgody na wysyłkę wiadomości marketingowych

Trudności w SMS marketingu
W tym miejscu warto skupić się na tych gorszych stronach takiej formy komunikacji. Otóż musisz mieć świadomość, że aby korzystać z SMS marketingu, konieczne jest zbudowanie grupy odbiorców, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie takich informacji. W związku z tym taka komunikacja raczej nie służy do zdobywania nowych klientów – a raczej do utrzymywania lojalności u tych dotychczasowych.
A skąd brać zgody na wysyłanie SMS’em marketingowych treści? Tutaj zdecydowanie najłatwiej mają lokale, które samodzielnie przyjmują zamówienia lub też wprowadziły elektroniczny system zamówień na swojej stronie. W takiej sytuacji klient sam z siebie dzieli się z Tobą swoim numerem telefonu – wystarczy, że uzyskasz od niego zgodę na otrzymywanie SMS’ów marketingowych i będzie można dodać go do Twojej bazy.
Pamiętaj, że SMS’y nie mogą być nachalne. Zbyt częste wysyłanie wiadomości tekstowych może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Skuteczny SMS marketing dla restauracji i barów musi opierać się na analityce – w końcu trzeba stale analizować, które z wysyłanych komunikatów cechują się najwyższą klikalnością.
Trudno nie zauważyć, że SMS marketing to potężne narzędzie podczas promowania gastronomii. Jeżeli mądrze zaplanujesz takie działania, taka forma komunikacji może się okazać bardzo skuteczna w utrzymywaniu stałych klientów.
Oczywiście – promocyjne SMS’y to tylko jedno z narzędzi, na których opiera się marketing w gastronomii. Możesz wykorzystać także chociażby mailing, jak i aktywną obecność w mediach społecznościowych. Dobra i skuteczna strategia marketingowa powinna obejmować jak najwięcej takich narzędzi.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.