Co to jest remarketing i dlaczego go potrzebujesz?
Szukasz specjalistów od marketingu branżowego
Kampanie z wykorzystaniem remarketingu cechują się bardzo dużą skutecznością. Kierując swój komunikat do osób, które już kiedyś odwiedziły Twoją stronę lub wyświetliły Twoją reklamę możesz “przekonać nieprzekonanych” i zwiększyć liczbę wizyt np. w gabinecie, kancelarii czy restauracji.
Przeglądasz ofertę fryzjera na stronie internetowej, ale coś nagle odciągnęło Twoją uwagę. Wyłączasz przeglądarkę i zapominasz o temacie. Gdy po kilku dniach przeglądasz ulubioną stronę z newsami, wyświetla Ci się reklama tego samego salonu. Przypominasz sobie, że faktycznie potrzebujesz fryzjera. Klikasz w reklamę i umawiasz się na wizytę. Na tym właśnie polega sedno remarketingu.
Nie każdy użytkownik odwiedzający stronę od razu jest przekonany, że chce skorzystać z oferowanych usług. Być może potrzebuje informacji potrzebnych do porównania ofert? Albo chce dowiedzieć się czegoś “na przyszłość”?
Niezależnie od tego, po co użytkownik pojawia się na stronie – dzięki remarketingowi, reklama przypomni mu o wizycie w Twoim serwisie. To bardzo skuteczne narzędzie, które pozwala zarówno na budowanie wizerunku, jak i wzrost sprzedaży usług. Zobacz, jak możesz z niego skorzystać.
Remarketing – co to takiego?
Remarketing opiera się na kierowaniu przekazu reklamowego do osoby, która wcześniej odwiedziła Twoją stronę (ale np. nie dokończyła rejestracji czy zakupu) lub powtórzeniu przekazu reklamowego użytkownikowi, który już kiedyś miał z nim styczność. To skuteczna strategia, dzięki której dyskretnie przypominasz się takiemu odwiedzającemu. Reklama może wyświetlać się nie tylko użytkownikom, którzy opuścili stronę bez dokonania konwersji, ale także odwiedzającym, którzy np. skorzystali z formularza kontaktowego czy umówili wizytę za pośrednictwem internetowego systemu.
Remarketing (nazywany też retargetingiem) szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku stron, które mają dużą liczbę wejść. W takiej sytuacji możesz pozyskać sporą bazę użytkowników, którym wyświetlany będzie reklamowy przekaz.
Do stworzenia listy remarketingowej wystarczy Ci strona internetowa wykorzystująca skrypty śledzące (np. pliki cookies lub piksel Facebooka). Dzięki nim nie tylko śledzisz ruch na stronie – ale możesz także gromadzić informacje o użytkownikach. Gdy już masz taką listę remarketingową, możesz ją wykorzystać przy określaniu grupy docelowej podczas ustawiania kampanii.
Rodzaje remarketingu
Kampanie remarketingowe wyświetlane są w różnych miejscach. Mogą to być:
- reklamy displayowe – czyli bannery wyświetlające się na rozmaitych witrynach internetowych
- reklamy bezpośrednio w wyszukiwarkach – np. jako wyróżniony wynik w wynikach wyszukiwania w Google
- reklamy video – wyświetlane osobom, które oglądały Twoje filmy na YouTube
- reklamy sponsorowane na Facebooku czy Instagramie – np. posty w aktualnościach
Remarketing dzieli się na statyczny i dynamiczny. W tym pierwszym wypadku, każdego użytkownika odwiedzającego stronę traktuje się tak samo – niezależnie od tego, czy np. był na niej sekundę czy 20 minut.
Natomiast w przypadku remarketingu dynamicznego uwzględnia się to, jakie podstrony w serwisie odwiedził dany użytkownik. Czy był zainteresowany cennikiem? A może szukał informacji odnośnie rekonwalescencji po zabiegu? Albo chciał dowiedzieć się, jak do Ciebie trafić? Taki dynamiczny remarketing jest znacznie skuteczniejszy – ponieważ pozwala na bardziej precyzyjne dopasowywanie treści i formatu reklamowego do zachowań użytkownika.
Skuteczny remarketing
Stworzenie najprostszej kampanii samo w sobie nie jest trudne – jednak schody zaczynają się podczas segmentacji odbiorców. Śledząc ruch na stronie, dysponujesz ogromną ilością danych na temat odwiedzających. W remarketingu robisz z tego użytek. W jaki sposób? Otóż możesz:
- różnicować komunikat reklamowy w zależności od odwiedzanych podstron – jeżeli np. kogoś interesuje kuracja botoksem, nie będziesz wyświetlać mu reklamy dotyczącej pedicure
- kierować komunikat do osób, które były bliskie dokonania konwersji – jeżeli odwiedzający otworzył system rezerwacji wizyt, ale jej nie dokończył, możesz się mu o tym przypomnieć
- uzależniać wyświetlane reklamy od spełnienia kilku wymagań jednocześnie – np. reklama wyłącznie dla osób, które przeglądały menu restauracji, nie dokonały zamówienia, a przy tym mieszkają w Krakowie i śledzą Cię na Facebooku
- regulować częstotliwość wyświetlania reklam oraz okres członkostwa na liście remarketingowej – aby reklamy nie wyświetlały się za często, nadszarpując przy tym Twój wizerunek.
Jak widzisz – dzięki remarketingowi, reklama wyświetlana jest precyzyjnie dobranej grupie docelowej. Pozwala to na zwiększenie skuteczności przekazu, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów emisji. Brzmi interesująco, prawda?
W naszych kampaniach reklamowych często wykorzystujemy remarketing, jako jedno z narzędzi reklamowych. Nasi klienci uzyskują dzięki temu naprawdę imponujące wyniki – czy to w marketingu kosmetycznym, deweloperskim czy np. medycznym. Chcesz zobaczyć, jaki mamy plan na działania reklamowe dla Ciebie? Napisz do nas.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.