Mailing w marketingu kosmetycznym – dla zdobycia i utrzymania klienta
Szukasz specjalistów od Marketingu Kosmetycznego?
E-mail to ważny kanał komunikacji w marketingu internetowym. Jednak korzystając z niego trzeba zachować ostrożność – aby nie spamować odbiorcy, a dostarczyć mu interesujące treści. Jak to zrobić?
Mail wysyłany bezpośrednio do odbiorcy wiadomości może być bardzo dobrym sposobem na przedstawienie oferty. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że w ten sposób myśli… niemal każda firma prowadząca marketing w sieci. Zobacz, jak zaplanować e-mail marketing, żeby przynosił on oczekiwane cele wśród klientów z Twojej grupy docelowej.
E-mail marketing – na czym dokładnie polega?
Mailing to bardzo użyteczne narzędzie wykorzystywane w marketingu internetowym. Takie działania polegają na wysyłaniu wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej do bazy klientów. Treść w tego typu wiadomościach może być różnego rodzaju – od informowania o promocjach w gabinecie, poprzez personalizowane zachęty do skorzystania z oferty.
E-mail to bardzo dobry kanał komunikacji marketingowej. Dlaczego? Bo prawie każdy z Twoich klientów dysponuje takim adresem poczty elektronicznej (choć oczywiście może “sprawdzać maile” z różną częstotliwością). Wiele osób korzysta z poczty elektronicznej także na swoim smartfonie. W konsekwencji – gdy do poczty elektronicznej wpadnie wiadomość, odbiorca może od razu otrzymać powiadomienie na ekranie smartfona.
Wiadomości reklamowe mogą mieć różną skuteczność. Żeby miały sens – trzeba zwrócić uwagę na szereg szczegółów. Istotny jest odpowiedni temat, nagłówki, treść oraz oprawa graficzna. Równie ważne są… waga e-maila oraz adres, z którego zostanie on wysłany.
Jeżeli Twoje dotychczasowe doświadczenia z masowym wysyłaniem e-maili nie przyniosły oczekiwanych skutków – nie ma co się zrażać. Przyjrzyj się, jak może wyglądać profesjonalny mailing dla branży kosmetologicznej.
Co jest istotne w wiadomości wysyłanej w mailingu
Wiadomość reklamowa, która wpada do skrzynki odbiorczej adresata nie zawsze jest mile widziana. Wiele osób widząc nachalny komunikat reklamowe od razu kieruje daną wiadomość do SPAMu. Dlatego też wysyłana wiadomość powinna być stworzona z troską o każdy szczegół – tak, aby faktycznie była w stanie przełożyć się na zwiększenie zainteresowania Twoją ofertą.
Temat
Pierwsza rzecz, jaka jest widoczna dla odbiorcy wiadomości to oczywiście jej temat. To właśnie on wyświetla się zarówno w powiadomieniu na smartfonie, jak i podczas otwierania programu do obsługi poczty elektronicznej na komputerze.
Jeżeli temat jest kiepski, niespersonalizowany, mało interesujący, wówczas odbiorca wiadomości może nie chcieć w ogóle w nią kliknąć. Możesz uznać temat wiadomości jako pierwszą barierę, która może sprawić, że wiadomość w ogóle nie zostanie przeczytana.
Treść wiadomości
Druga kwestia odnosi się do samej treści wiadomości. Gdy już uda Ci się wygenerować zainteresowanie w odbiorcy i skłonisz taką osobę do otwarcia wiadomości, to wcale nie oznacza jeszcze, że Twoja wiadomość… będzie skuteczna.
E-mail wysyłany w mailingu powinien być zwarty i interesujący. Musisz w końcu mieć świadomość, że uwaga odbiorcy jest zdobyta wyłącznie na krótki czas. Jeżeli po kliknięciu w maila nie zobaczy interesujących go treści – może po prostu zamknąć wiadomość i już nigdy do niej nie wrócić.
Jak widzisz – istnieje zasadnicza różnica między otwieralnością a klikalnością. Jeżeli e-mail zostanie otwarty przez co piątego adresata (co wcale nie jest złym wynikiem), to musisz mieć świadomość, że pożądaną przez Ciebie akcję (np. umówienie się na wizytę) wykona tylko od kilku do kilkunastu procent z faktycznych czytelników wiadomości.
Jaki może być mailing w branży beauty?
W związku z tym, żeby wiadomości wysyłane w ramach mailingu faktycznie miały sens, trzeba pamiętać o poniższych detalach:
- postaw na interesujący temat – temat wiadomości musi być atrakcyjny dla czytelnika, aby w ogóle w nią kliknął. Postaraj się spersonalizować temat pod konkretnego odbiorcę, aby go zainteresować
- kontynuuj utrzymanie zainteresowania w leadzie wiadomości – gdy już odbiorca kliknie w wiadomość, postaraj się utrzymać jego zainteresowanie najdłużej, jak to tylko możliwe. Nie pisz rozległych wstępów, tylko przygotuj ciekawą zajawkę wskazującą na to, czego adresat może się spodziewać po danej wiadomości
- pamiętaj o atrakcyjnej oprawie wizualnej e-maila – mail po otwarciu musi przyciągać oko. Nie może to być wyłącznie warstwa tekstowa, ponieważ treść – pozbawiona atrakcyjnych grafik – nie będzie wystarczająco interesująca. Z drugiej strony – grafika powinna być wyłącznie dodatkiem, tak aby mail nie ważył zbyt dużo i nie był traktowany jako wiadomość typu spam
- zadbaj o widoczne wezwanie do działania – w treści wiadomości dodaj widoczny przycisk, który pozwala szybko przejść odbiorcy do np. strony z ofertą czy promowanego tekstu blogowego. Dobrze, aby taki przycisk był doskonale widoczny już po otwarciu wiadomości
Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?
Pamiętaj o tym, że maile wysyłane w ramach e-mail marketingu nie mogą być wysyłane z Twojego “głównego” konta. Potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby ułatwić cały proces i umożliwić jego automatyzację – ale także, aby zmniejszyć ryzyko “wpadnięcia” w filtry antyspamowe (co mogłoby także zaszkodzić Twojej domenie podczas pozycjonowania).
Niektóre agregatory ofert (takie jak np. Booksy) umożliwiają wysyłanie wiadomości e-mail czy automatycznych powiadomień SMS. Jednak, żeby na poważnie zaplanować kampanię mailingową, dobrze jest wesprzeć się bardziej rozbudowanym systemem. Warto przyjrzeć się ofercie takich systemów jak:
- Freshmail,
- GetResponse,
- Mailerlite,
- RedLink,
- SendPulse.
Pamiętaj, żeby wybierając tego typu aplikacje, przyjrzeć się, jakie narzędzia dotyczące analityki oferują takie programy. Miej świadomość, że skuteczny e-mail marketing wymaga stałego testowania. Im więcej danych otrzymujesz, tym na pełniejszy obraz skuteczności Twoich działań możesz liczyć.
Jaki może być mailing?
Żeby mailing przynosił oczekiwane korzyści, musi być dopasowany do oczekiwań odbiorcy. A jakie mogą być oczekiwania w przypadku branży kosmetologicznej? Co motywuje takie osoby do zapisania się do newslettera? Może to być chęć otrzymania rabatów na oferowane przez Ciebie usługi, potrzeba bycia na bieżąco czy nawet chęć zdobywania wartościowej wiedzy z Twojej branży.
Dlatego też mailing w branży kosmetologicznej może przyjmować rozmaite formy. Zapoznaj się z poniższymi przykładami i potraktuj je jako inspirację do rozpoczęcia pracy nad e-mail marketingiem w Twoim salonie.
Ciekawym mailingiem może być np.:
- mail z rabatem promocyjnym z okazji urodzin – to naprawdę miłe, jeżeli w dniu urodzin klientka lub klient otrzyma wiadomość ze specjalnym kuponem rabatowym. A dzięki programom do automatyzacji mailingów, taka wiadomość może być wysyłana automatycznie
- blog z profesjonalną wiedzą – mailing może także odnosić na Twój blog. Jeżeli na swojej stronie publikujesz regularnie wartościowe treści, możesz zareklamować go w swojej bazie mailingowej, wysyłając linka i krótką zajawkę. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się na temat nowych technologii stosowanych w branży beauty – trafi właśnie do Ciebie. A dla Ciebie może to być pierwszy krok w budowaniu wizerunku eksperta. Oczywiście… najpierw trzeba stworzyć te treści. O tym szerzej pisaliśmy w artykule Content marketing w kosmetologii – dlaczego jest kluczowy dla Twojego salonu?
- informacja o ofercie – wprowadzasz nową usługę w swoim salonie? A może chcesz przypomnieć klientowi o koniecznej wizycie? Wykorzystaj mailing do przesyłania spersonalizowanych informacji dotyczących oferty. Żeby taka wiadomość miała sens, dobrze, aby uwzględniała ona informacje dotyczące poprzednich zabiegów lub wizyt odbiorcy wiadomości
Baza mailingowa w marketingu kosmetologicznym
Pozostaje jeszcze jedno bardzo istotne pytanie… Otóż – do kogo w ogóle możesz wysyłać takie wiadomości? Przecież nie mogą to być losowo wybrane adresy e-mailowe i na pewno nie powinny to być “bazy adresów” e-mail kupowane od zewnętrznych firm. Jak zbudować taką własną bazę?
Przede wszystkim miej świadomość, że aby wysyłać wiadomość do adresata, potrzebujesz na to jego jasnej zgody. Taka osoba musi jasno wskazać, że jest zainteresowana otrzymywaniem wiadomości marketingowych na podany adres e-mail.
W tym celu możesz wykorzystać:
- opcję zapisania się do newslettera na stronie internetowej
- zachęcenie do zapisania się do newslettera w mediach społecznościowych
- kampanię mającą na celu pozyskanie adresów e-mail przy użyciu Google Ads lub Facebook Ads
- dodatkową, dobrze widoczną opcję zapisania się do newslettera podczas tworzenia konta klienta czy rezerwowania wizyty online
- zachęcić do zapisania się do newslettera podczas wizyty w salonie
- zaproponować dodatkową korzyść za zapisanie się do newslettera (może to być np. dodatkowy rabat)
E-mail marketing to świetny sposób na utrzymanie relacji z klientem. Jeśli dobrze zaplanujesz mailingi, jesteś w stanie zadbać o to, aby okazjonalni klienci stali się stałymi klientami. Dzięki regularnie wysyłanym mailom przypominasz o swoim istnieniu odbiorcom, którzy już mieli styczność z Twoją placówką. A z pomocą dobrze przygotowanego contentu możesz zbudować wizerunek eksperta.
Marketing kosmetyczny oparty na mailingu oferuje mnóstwo korzyści. Wymaga jednak bardzo wiele pracy. Niezbędne jest testowanie różnych formatów maili, tematów itd. Jeżeli potrzebujesz w tej kwestii wsparcia ze strony agencji… czekamy na wiadomość od Ciebie. 🙂
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.