Pozycjonowanie w kosmetologii – pierwsze pozycje dla strony Twojego salonu
Szukasz specjalistów od Marketingu Kosmetycznego?
Pozycjonowanie to proces zwiększania widoczności strony w indeksach wyszukiwania. To w dalszym ciągu jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie swojej obecności w sieci. Jak się za to zabrać?
O tym, jak bardzo istotna dla gabinetu kosmetycznego jest strona internetowa, możesz się dowiedzieć z artykułu: Strona internetowa dla salonu beauty – dlaczego warto o nią zadbać?
Prawda jest jednak taka, że strona internetowa – nawet bogata w wartościowe treści – nie będzie przynosić oczekiwanych skutków, jeżeli nie będzie w prawidłowy sposób zoptymalizowana pod wyszukiwarki. Jak się za to zabrać?
Pozycjonowanie – co to takiego?
Pozycjonowanie to nazwa całego szeregu procesów, które mają na celu zwiększenie pozycji strony w wynikach w wyszukiwarce. Nazywane jest także SEO – od skrótu angielskiego terminu Search Engine Optimization – co oznacza optymalizację dla silników wyszukiwarek.
Celem pozycjonowania jest wyświetlanie się w wyszukiwarce na jak najwyższych pozycjach dla konkretnych fraz kluczowych. Dzięki temu na konkretne zapytania użytkowników, strona może wyświetlać się wyżej od innych. Przykładowo – gdy zapytanie brzmi “powiększanie ust Wrocław”, intencją gabinetu medycyny estetycznej z tego miasta jest wyświetlanie na pierwszych miejscach w indeksie wyszukiwania na taką frazę kluczową.
Marketing kosmetyczny powinien wykorzystywać SEO. Jeżeli strona nie jest pozycjonowana – to nie trafiają na nią osoby, które mogłyby być zainteresowane Twoją ofertą. W pozycjonowaniu chodzi o zdobywaniu ruchu na stronie. Jeżeli już trafią na Twoją stronę i znajdą tam informacje, których potrzebują – to istnieje spora szansa, że będą zainteresowane skorzystaniem z Twojej oferty.
Pozycjonowanie jest działaniem długofalowym i czasochłonnym. Żeby strona mogła być wysoko oceniana przez Google, musi sprostać szeregowi wymogów. Jakich? Wiele z tych elementów jest wskazywanych bezpośrednio przez Google, a wiele da się wywnioskować dopiero z pozycjonowania w praktyce. Poniżej zaprezentowane zostaną poszczególne czynniki, o których należy pamiętać.
Jak możesz samodzielnie pozycjonować stronę
Prawda jest taka, że nie każdy właściciel strony musi decydować się na współpracę z agencją pozycjonerską i nie każdy musi zatrudniać specjalistę od SEO. Wielu poprawek na stronie można bowiem dokonać samodzielnie.
Na co zwrócić uwagę, aby strona mogła być wysoko oceniana przez wyszukiwarki? Przede wszystkim powinna mieć:
- merytoryczne treści – strona musi być bogata w wartościowe, unikalne treści. To właśnie dzięki zamieszczonym opisom zabiegów, cenników, artykułów czy wpisów blogowych, wyszukiwarka jest w stanie skojarzyć dane zapytanie użytkownika z konkretną stroną internetową
- zoptymalizowany kod źródłowy i grafiki – bardzo istotne jest to, aby strona była poprawna pod względem technicznym. Kod źródłowy strony powinien być czysty i możliwe zwięzły, aby możliwe było szybkie uruchomienie strony bez błędów. Istotne jest także, aby grafiki umieszczane na stronie były odpowiednio skompresowane – aby ich uruchomienie nie zajmowało zbyt wiele czasu
- uporządkowanie treści – układ treści na stronie internetowej powinien być czytelny i zrozumiały zarówno dla czytelnika, jak i algorytmów wyszukiwarki. Duża w tym rola hierarchizacji nagłówków (stosowanie tagów H1, H2, H3 itd.). Koniecznie trzeba też zadbać o jasną nawigację i uporządkowane linki wewnętrzne
- opisy meta – strona internetowa powinna mieć uzupełnione opisy widoczne wyłącznie dla wyszukiwarek internetowych. To zdecydowanie ułatwia pracę robotom wyszukiwarek i zwiększa szansę na lepszą ocenę Twojej strony
- linki zewnętrzne z wartościowych stron – o jakości strony w dużej mierze świadczy także to, jakie strony linkują do jej zawartości. Jeżeli do Twojej witryny linkują strony o wysokiej renomie – wówczas pozytywnie wpłynie to także na pozycję Twojej strony. Dlatego dbaj o swoją obecność zarówno w Google Moja Firma, jak i w mediach społecznościowych, na blogach czy portalach specjalistycznych
- responsywność i mobilność – każda strona powinna prawidłowo się wyświetlać bez względu na to, w jakim miejscu jest ona uruchamiana (czy jest to smartfon, tablet czy komputer). Google stawia bardzo duży nacisk na ten aspekt podczas oceniania stron
- bezpieczeństwo – strona musi dawać odwiedzającemu poczucie bezpieczeństwa. Jakiekolwiek monity bezpieczeństwa mogą sprawić, że nie będzie on mieć możliwości wyświetlenia Twojej strony. Dlatego warto zadbać m.in. o certyfikat SSL umożliwiający nawiązanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Istotne jest także to, aby strona była umieszczona na zabezpieczonym serwerze
- szybkie działanie – strona musi działać szybko i być użyteczna dla użytkownika. To właśnie te aspekty akcentują Core Web Vitals, czyli kluczowe wskaźniki internetowe brane pod uwagę przez Google podczas oceny strony. W skrócie – według wskaźników strona ma ładować się szybko, bez opóźnień i nie dokonywać zmian położenia elementów witryny bez ingerencji użytkownika
Postaw na pozycjonowanie lokalne
Salon kosmetyczny, fryzjer czy gabinet odnowy biologicznej wcale nie muszą pozycjonować się na całą Polskę. Znacznie lepiej jest zawęzić obszar pozycjonowania do np. miasta czy (maksymalnie) województwa. W ten sposób jesteś w stanie przegonić lokalną konkurencję i wyświetlać się na wysokich pozycjach ludziom z okolicy.
Pozycjonowanie lokalne polega na budowaniu pozycji w konkretnej lokalizacji. Wykonuje się to poprzez zastosowanie fraz kluczowych z uwzględnieniem np. miasta, okolicy, dzielnicy czy województwa – np. „fryzjer Warszawa”, „pedicure Olsztyn” itd.
Jeżeli jednak prowadzisz gabinet medycyny estetycznej i Twoja oferta jest na tyle atrakcyjna, że mogliby z niej korzystać klienci z całej Polski – wówczas możesz pozycjonować się na cały kraj. Oczywiście pamiętaj o tym, że w takich sytuacjach zajęcie wysokich pozycji jest znacznie trudniejsze – w końcu musisz poradzić sobie ze znacznie większą konkurencją.
Pozycjonowanie to bez wątpienia jedno z podstawowych działań mogących zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Wysoka pozycja w wyszukiwarce sprawia, że istnieje większa szansa, że osoby zainteresowane danymi usługami – wpisując zapytanie w Google – trafią właśnie na Twoją stronę.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.