Zdjęcia w marketingu kosmetycznym – skąd je brać i czemu są tak ważne?
Szukasz specjalistów od Marketingu Kosmetycznego?
W marketingu kosmetologicznym nie da się prowadzić działań marketingowych bez atrakcyjnych obrazków. W końcu to właśnie grafiki w dużej mierze pozwalają się wyróżnić, a jednocześnie pozwalają się oswoić klientowi z myślą o zabiegu. Skąd brać zdjęcia w marketingu kosmetycznym?
Kosmetologia to branża, w której kwestie estetyczne są na pierwszym planie. Nie jest zatem zaskoczeniem, że marketing kosmetyczny wymaga stałego dostępu do bogatego zbioru zdjęć. Jednak jak je zorganizować i o czym pamiętać podczas ich przygotowywania?
Marketing kosmetyczny a zdjęcia
W marketingu kosmetycznym dobre zdjęcia mogą odgrywać bardzo istotną rolę. Jest to związane z faktem, że klienci tego typu usług bardzo zwracają uwagę na kwestie estetyczne. Nie powinno to dziwić – w końcu w tej branży chodzi o to, aby wyglądać piękniej. Dla bardzo wielu osób kiepskie zdjęcia nie korespondują z profesjonalizmem gabinetu czy kliniki i po prostu… działają odstraszająco.
Zdjęcia stosowane są w różnych narzędziach i kanałach komunikacji w marketingu beauty. Przede wszystkim jest to strona internetowa, na której zamieszcza się różnego rodzaju galerie zdjęć. W takim miejscu powinny znaleźć się fotografie:
- Twojego gabinetu – aby móc pochwalić się atrakcyjnym wnętrzami w Twojej placówce
- Twojego personelu – aby każdy z odwiedzających mógł wiedzieć, z kim będzie mieć do czynienia – nawet przed pierwszą wizytą
- przed i po – czyli zdjęcia pokazujące, jak prezentują się efekty zabiegu na przykładzie konkretnego pacjenta
Jednak strona internetowa to wyłącznie jedno z miejsc, w których wykorzystuje się wykonane zdjęcia. Dobrze jest pamiętać o tym, że raz zrobione zdjęcia to tak naprawdę spory atut, który dostarcza korzyści przez lata. Fotografie wykorzystasz np.:
- w Google Moja Firma – wizytówka w Google to często jedno z pierwszych miejsc odwiedzanych przez potencjalnego klienta Twojej placówki
- w mediach społecznościowych – zdjęcia są nieocenioną pomocą podczas prowadzenia działań w social mediach. Możesz dodawać je do postów na Facebooku albo korzystać z nich na Instagramie w celu zdobycia uwagi użytkowników aplikacji
- w agregatorach ofert – portale ułatwiające rejestrację wizyty online (np. Booksy) także pozwalają się wyróżnić dzięki wykorzystaniu zdjęć
- przy działaniach offline – banery, roll-upy czy ulotki często także opierają się na dobrych zdjęciach
Jak widzisz – kwestia zdobycia zdjęć może być bardzo ważna dla wielu obszarów działań marketingowych.
Profesjonalna sesja
Bez wątpienia profesjonalna sesja to najlepsze rozwiązanie dla każdego gabinetu beauty. W ten sposób możesz zdobyć mnóstwo dobrych zdjęć, które znajdą zastosowanie w wielu kanałach marketingowych.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz wnętrza, sprzęt, personel, przebieg zabiegu czy jego efekty – wykonanie zdjęć przez profesjonalnego fotografa sprawia, że gotowe fotografie mogą naprawdę przykuwać uwagę. Pamiętaj – że choć jest to wydatek, to jednak zostawia efekty na bardzo długo.
Zanim jednak zdecydujesz się na kontakt z fotografem, spróbuj dokładnie określić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Ustal, ile zdjęć chcesz otrzymać, w jakiej orientacji (pozioma lub pionowa) oraz co dokładnie mają przedstawić. Mając taką ustaloną koncepcję w głowie, łatwiej będzie Ci rozmawiać z fotografem.
Na co uważać przy zdjęciach ze stocka?
Jednak nie każdy właściciel gabinetu kosmetycznego ma w planach sesję z fotografem. Nie oznacza to, że w takim wypadku nie można liczyć na dobre zdjęcia. Banki zdjęć – czyli tzw. stocki – pozwalają na zdobycie atrakcyjnych fotografii, które da się wykorzystać także do użytku komercyjnego.
Niektóre banki zdjęć pozwalają na zdobycie zdjęcia z licencją za darmo. Takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy na szybko potrzebujesz zdjęcia do posta na Facebooku czy wpisu blogowego. Oczywiście miej przy tym świadomość, że takie zdjęcie – ze względu na bardzo dużą dostępność – może być używane na wielu innych stronach, przez co… może nie pozwolić Ci się wyróżnić.
Darmowe banki zdjęć to np. :
- Pexels
- Pixabay
- Unsplash
- KaboomPics
- Freepik
Nieco inaczej jest w przypadku zdjęć płatnych. W takim wypadku możesz już liczyć na bardziej specjalistyczne dostosowanie do Twojej działalności. Ze względu na to, że jest to rozwiązanie płatne, maleje też ryzyko, że zdjęcie pojawi się na wielu stronach. Jakie stocki płatne warto znać? Chociażby:
- Adobe Stock
- shutterstock
- iStock photos
Jednak – tak czy inaczej – pamiętaj, że jeżeli Twoim celem jest wyróżnienie się… to jednak nie jest to najlepszy fundament, aby opierać na nim identyfikację wizualną. Jako rozwiązanie “awaryjne” może jednak sprawdzić się doskonale.
Zdjęcia ad hoc oraz od klientów
Podczas funkcjonowania gabinetu kosmetologicznego, może zdarzyć się mnóstwo sytuacji, w których konieczne będzie samodzielne zrobienie zdjęcia. Tak będzie np. wtedy, gdy chcesz się pochwalić czymś szczególnym lub poinformować o ważnym wydarzeniu (co wymaga szybkiego działania).
Dlatego też warto – oprócz powyżej zaprezentowanych sposobów na zdobycie zdjęć – nauczyć się robić podstawowe fotografie. Niekiedy wystarczy zdjęcie wykonane smartfonem, aby móc liczyć na naprawdę ciekawe efekty. Pamiętaj – że tego typu zdjęcia doskonale sprawdzają się szczególnie w mediach społecznościowych. W ten sposób “zmniejszasz dystans” pomiędzy sobą, a swoimi odbiorcami.
A gdy już mowa o Twoich klientach… pamiętaj, że także oni są w stanie dostarczyć Ci sporo atrakcyjnych fotografii. Szczególnie, jeżeli są zadowoleni z poziomu Twoich usług. Wówczas wystarczy zapytać o zgodę na udostępnienie takiego obrazka (czy to na stronie czy w mediach społecznościowych), a możesz liczyć na zdjęcie, które będzie autentyczne i przykuwające uwagę.
Widzisz, że temat zdjęć w marketingu kosmetologicznym jest dość rozbudowany. Dlatego warto się do niego jak najlepiej przygotować i zadbać o to, aby mieć w swoim zanadrzu sporo zdjęć – z szybkim dostępem. Jeżeli poszerzysz to o umiejętność samodzielnego wykonywania zdjęć – to Twój content marketing na pewno na tym skorzysta!
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.