Promocja gabinetu terapeutycznego przy niskim budżecie

Czasem w ramach testów naszych możliwości zgadzamy się na zlecenia, których normalnie byśmy nie przyjęli. Tym razem był to gabinet terapeutyczny, z niskim budżetem na promocję. Mimo tego, dzięki naszym działaniom zwiększył on swoją widoczność na specjalistyczne frazy o ponad 150%.

Co więcej – przebudowanie strony internetowej gabinetu psychoterapii pozwoliło na 3-krotne zwiększenie szybkości ładowania strony. Takie modyfikacje nie tylko owocują wyższą oceną jakości strony przez algorytmy Google, ale także zapewniają znacznie wygodniejszą obsługę witryny przez użytkownika – w szczególności korzystającego z urządzeń mobilnych.

Strona internetowa gabinetu psychoterapii
Nowa wersja strony internetowej gabinetu.

Profil klienta i otoczenie rynkowe

Działalność: psychoterapia, terapia depresji, terapia lęku

Lokalizacja:  Wrocław

Konkurencja: bardzo duża

Nasz gabinet psychoterapeutyczny to jednoosobowa działalność. Nie można się dziwić, iż Klientka miała ograniczony budżet, szczególnie, że dopiero od niedawna postanowiła zaistnieć w Internecie.

W związku z ograniczonym budżetem musieliśmy skupić się na rzeczach najważniejszych. W związku z tym odcięliśmy wszystko, co w tym momencie było zbędne, aby osiągnąć zamierzone cele. A celem było tutaj podniesienie widoczności gabinetu, a tym samym zwiększenie ilości wizyt.

Uznaliśmy, iż psychoterapeuta potrzebuje promocji na obszarze całego Wrocławia, obejmującej

 • Pozycjonowanie
 • Google Ads

Na stronie internetowej placówki zdiagnolizowaliśmy wiele elementów wymagających poprawy. Brak jasnych i czytelnych wezwań do działania sprawiał, że strona nie była łatwa w nawigacji. Jedna z najważniejszych funkcji witryny – możliwość rezerwacji wizyty online – rozmywała się z innymi treściami na stronie. Problemem był także długi czas ładowania, w szczególności na smartfonach i tabletach.

Stara strona gabinetu psychoterapii
Stara wersja strony internetowej gabinetu.

Badając szybkość strony z wykorzystaniem Google Page Insights, wyniki wskazywały na wiele obszarów wymagających poprawy.

Ocena szybkości strony gabinetu
SZUKASZ WSPARCIA DLA SWOJEGO GABINETU? WYPEŁNIJ FORMULARZ!

Nasze oferty są zawsze indywidualnie dostosowane do potrzeb klienta. Prosząc o wycenę, dostarcz nam jak najwięcej informacji, abyśmy mogli przygotować strategię dopasowaną do tej konkretnej marki. Po wysłaniu zapytania, otrzymasz ofertę w przeciągu 48 godzin.

  Formularz kontaktowy

  Interesuje mnie

  Mój budżet miesięczny

  Wyzwania

  Przystępując do pracy nad przebudową strony, mieliśmy do czynienia z następującymi wyzwaniami:

  • przyspieszenie działania strony – Google coraz większy nacisk kładzie na szybkie działanie witryny. Jest to widoczne w każdej aktualizacji algorytmów wyszukiwarki. Strony, które ładują się nawet o ułamki sekund za wolno, tracą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to szczególnie istotne podczas wyświetlania witryny na urządzeniach mobilnych. Przystępując do przebudowy strony, wiedzieliśmy, że musimy wyeliminować wszystkie możliwe źródła opóźnień – m.in. zminimalizować kod źródłowy strony, zoptymalizować rozmiary grafik i zrezygnować z zewnętrznych wtyczek opóźniających działanie strony.
  • zachowanie struktury strony, przy odświeżeniu wyglądu – zarówno Klientka, jak i jej pacjenci zdążyli się przyzwyczaić do obecnej wersji serwisu. Nie chcieliśmy za bardzo ingerować w sam rozkład treści, który był dobry. Jednocześnie zamierzaliśmy odświeżyć sam layout. Kolorystyka oparta na stonowanych odcieniach niebieskiego oraz bieli, kojarzy się z zaufaniem i spokojem – postanowiliśmy to wykorzystać.
  • poprawa nawigacji i czytelności informacji – chcieliśmy wyeksponować najważniejsze funkcje strony – czyli kontakt telefoniczny oraz możliwość umówienia wizyty online.
  • niski budżet – klient operował bardzo niskim jak na nasze standardy budżetem. Postanowiliśmy skupić się więc wyłącznie na niezbędnych działaniach.

  Metody

  Mając na uwadze istniejące problemy oraz pojawiające się wyzwania, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie następujących metod:

  • stworzenie nowej strony od zera – zastana strona internetowa miała bardzo rozbudowany (a przez to wolno ładujący się) kod źródłowy strony. Zarówno zastosowane skrypty JS, jak i arkusze stylów CSS zajmowały znacznie więcej miejsca niż powinny. Brak logicznej organizacji stylów sugerował, że na stronie wprowadzane były liczne nieuporządkowane drobne modyfikacje na przestrzeni czasu. Doprowadzenie do porządku obecnej wersji strony byłoby znacznie bardziej czasochłonne i mniej skuteczne niż napisanie jej od nowa. Nową stronę rozbudowaliśmy o poradniki. 
  • korzystanie wyłącznie z autorskich rozwiązań bez zewnętrznych wtyczek opóźniających ładowanie – dotychczasowa strona oparta była na silniku WordPress. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie nowej witryny także w oparciu o ten CMS – aby ułatwić zarządzanie treściami przez Klientkę. Jednocześnie nasz zespół developerów nie korzystał z ogólnodostępnych wtyczek, szablonów i widgetów, które mogłyby prowadzić do opóźnień na stronie. Wszystkie zastosowane funkcje na stronie zostały “skrojone” bezpośrednio pod tę witrynę.
  • pracę w zgodzie z wytycznymi Google’a dotyczącymi doświadczenia użytkownika – doskonale zdajemy sobie sprawę, że strona internetowa ma ogromne znaczenie w marketingu usług medycznych. To właśnie na nią trafiają pacjenci zarówno z organicznych wyników wyszukiwania, jak i kampanii linków sponsorowanych. Podczas budowania strony korzystaliśmy z aktualnych zaleceń opublikowanych przez Google. Skupiliśmy się na kwestiach: bezpieczeństwa, szybkości, interaktywności oraz doświadczenia użytkownika (czyli UX – User Experience).

  Strategia działań marketingowych obejmowała m.in.:

  • marketing szeptany na terenie Wrocławia
  • działania wokół profilu Google Moja Firma
  • pozycjonowanie lokalne we Wrocławiu
  • kampanię Google Ads z naciskiem na rodzaje terapii

  Równolegle prowadzone były inne działania marketingowe i PR’owe.

  Efekty

  Badanie Google PageSpeed Insights po przebudowie

  Wiedza i doświadczenie naszego zespołu developerów, a także wsłuchiwanie się w potrzeby Klientki doprowadziły do uzyskania atrakcyjnych efektów. Najważniejsze z nich to:

  • 3 razy szybsze ładowanie na urządzeniach mobilnych – pierwsze wyrenderowanie treści na komórce czy tablecie trwa obecnie 1,8 sekundy. Przed zmianą było to niemal 7 sekund!
  • poprawa Core Web Vitals – przebudowana strona uzyskuje bardzo dobre wyniki w zakresie Podstawowych Wskaźników Internetowych stosowanych przez Google do oceny jakości strony. Strona jest gotowa na zbliżającą się aktualizację Page Experience, więc możemy się spodziewać wzrostu jej widoczności.
  • odświeżenie szaty graficznej przy zachowaniu spójności ze strukturą poprzedniej wersji strony – wprowadziliśmy nowy layout strony internetowej. W zgodzie z myślą “lepsze jest wrogiem dobrego” – nie robiliśmy rzeczy niepotrzebnych. Zachowaliśmy starą strukturę strony także po to, aby dotychczasowi pacjenci (przyzwyczajeni do poprzedniej wersji) mogli łatwo odnaleźć potrzebne informacje. 
  • ujednolicenie typografii i identyfikacji wizualnej – dzięki zastosowaniu czytelnych krojów czcionek oraz ich ujednoliceniu we wszystkich obszarach strony, użytkownik widzi, że witryna jest przemyślana i uporządkowana. Stworzyliśmy identyfikację wizualną dla gabinetu, co będzie mieć pozytywną rolę w kształtowaniu wizerunku placówki. 
  • czytelna nawigacja, hierarchizacja nagłówków – strona została przemyślana na nowo. Przygotowując kod źródłowy na stronie zadbaliśmy o porządek w nagłówkach i nawigacji na stronie. Przebudowaną strona stworzyliśmy z troską o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, ułatwiając użytkownikom z dysfunkcjami wzroku czy narządów ruchu korzystanie z witryny.
  • poprawienie użyteczności strony – na stronie umieściliśmy liczne wezwania do działania (czyli call-to-action), które przykuwają uwagę odwiedzającego. Dzięki widocznym przyciskom użytkownik może przejść do okna rezerwacji wizyty online z każdego miejsca na stronie. Dodaliśmy także sekcję FAQ – czyli Najczęściej Zadawanych Pytań – pozwalając odwiedzającemu na szybkie znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania. 
  • uruchomienie bloga – wprowadziliśmy miejsce, w którym Klientka może dzielić się swoją wiedzą z odwiedzającymi. Regularne prowadzenie bloga sprawia, że pacjenci mogą znaleźć na stronie wiele wartościowej wiedzy. Publikowanie artykułów pomaga w pozycjonowaniu i w efekcie generuje większy ruch na stronie internetowej gabinetu.

  Po przebudowie strony rozpoczęliśmy kampanię o ograniczonym budżecie, wynoszącym zaledwie 600 zł. Mimo niewielkiej skali działań – zdołaliśmy wygenerować imponujące wzrosty.

  Kampania Google Ads miała być dodatkiem do pozycjonowania naturalnego. Dzięki połączeniu działań SEO/SEM udało nam się wypracować bardzo zadowalające wyniki. Zaskakująco dobrze sprawdziły się kampanie wspierające wyświetlanie w Google Moja Firma.

  Aktualny raport pozycji promowanych fraz – Psychoterapia Wrocław 5 miejsce:

  Pozycjonowanie psychoterapeuty
  Raport pozycji dla strony gabinetu psychoterapii.

  Wzrost widoczności serwisu w Google Analytics:

  pozycjonowanie terapeuty
  Wzrost widoczności serwisu w Google w pierwszych miesiącach kampanii.

  Po przebudowie strony rozpoczęliśmy kampanię o ograniczonym budżecie, wynoszącym zaledwie 600 zł. Mimo niewielkiej skali działań – zdołaliśmy wygenerować imponujące wzrosty.

  Kampania Google Ads miała być dodatkiem do pozycjonowania naturalnego. Dzięki połączeniu działań SEO/SEM udało nam się wypracować bardzo zadowalające wyniki. Zaskakująco dobrze sprawdziły się kampanie wspierające wyświetlanie w Google Moja Firma.

  Pozycjonowanie gabinetu terapeutycznego
  Wzrost ruchu na stronie dzięki kampanii marketingowej w Simpliteca. Od zera do 32.000 wejść na serwis miesiecznie!
  Ruch organiczny w gabinecie terapeutycznym. Simpliteca - marketing branżowy
  Lawinowy wzrost widoczności serwisu na frazy związane z psychoterapią.

  Wielkim atutem tej kampanii jest nie sam fakt, że zanotowaliśmy ogromne wzrosty ruchu na stronie – ale to, że jest on dobrze stargetowany. Poniższa tabela pokazuje wyniki na wybrane słowa kluczowe – bez fraz lokalnych oraz brandowych (z nazwą gabinetu).

  Miesięcznie wyniki na frazy z wykluczeniem fraz lokalnych i brandowych. Simpliteca - marketing branżowy
  Miesięcznie wyniki na frazy z wykluczeniem fraz lokalnych i brandowych.

  Szeroki zasięg jest plusem dla naszej Klientki. W gabinecie psychoterapeutycznym terapia odbywa się także w formie online. W związku z tym liczne zapytania – generowane przez odwiedzających spoza Wrocławia – także przekładają się na e-wizyty w gabinecie.

  Następne cele?

  Stronę oddaliśmy do użytku kilka miesięcy temu. Witryna już teraz ładuje się 3 razy szybciej w wersji mobilnej niż dotychczas, a jeszcze pracujemy nad poprawą wyniku. 

  Szybsze ładowanie strony oraz uporządkowanie jej kodu źródłowego owocuje wzrostami w wynikach wyszukiwania Google. Choć od wprowadzonych zmian minęło jeszcze stosunkowo niewiele czasu, to już teraz widać wyniki, które napawają optymizmem.

  Wyniki szybkości w PageSpeed. Simpliteca - marketing branżowy

  Jesteśmy przekonani, że przebudowa strona nie tylko zaowocuje wyższymi pozycjami w wyszukiwarce, ale także przyczyni się do wzrostu zaufania u nowych pacjentów. Jeżeli na stronie to właśnie odwiedzający jest w centrum uwagi, to skutkuje to m.in. zmniejszeniem współczynnika odrzuceń oraz dłuższym czasem spędzonym na stronie – ale przede wszystkim większą liczbą umówionych wizyt.

  Nie mamy tutaj zbyt rozbudowanych celów i strategii. Chcemy zwiększyć rentowność gabinetu, a wraz z nim zakres świadczeń, pozwalający na szerszą działalność. Ten przypadek był dla nas ciekawym testem i wiele się dzięki niemu nauczyliśmy. Jednocześnie pomogliśmy dobremu specjaliście w starcie swojego biznesu.

  Case ten będzie przez nas aktualizowany wraz ze zmianami sytuacji.


  5.0
  Oceń zawartość merytoryczną:
  5/5 - (3 votes)
  5.0
  Oceń zawartość merytoryczną:
  5/5 - (3 votes)

  KLIENT
  O WSPÓŁPRACY
  Z NAMI


  Donata Kurpas
  Właściciel gabinetu psychoterapeutycznego

  Zespół Simpliteca.com okazał się wyjątkowo pomocny i proaktywny w działaniach z małym klientem. Nawet z niewielkim budżetem osiągnęli stabilne wzrosty i dali mi podwaliny pod rozwój mojego biznesu. Co prawda, mój kalendarz ma jeszcze wolne miejsca, jednak jest ich już coraz mniej.

  Szczerze polecam i czekam na kolejne sukcesy.

  ROZPOCZNIJ PRACĘ
  Z PROFESJONALISTAMI

  Paweł Moczulski
  właściciel Simpliteca.com

  Simpliteca.com to wyjątkowa firma. Tworzymy zgrany zespół specjalistów, który od 10 lat aktywnie wspiera małe i średnie firmy we wzroście i rozwoju. Przez te lata wspomogliśmy swoją wiedzą i doświadczeniem setki podmiotów, które dziś funkcjonują jako monopoliści w swoim obszarze.

  Pracujemy zdalnie, nie mamy swojego biura. Mimo to, tworzymy świetną atmosferę, budujemy długoletnie relacje i działamy efektywniej niż wiele tradycyjnych agencji marketingowych.

  Jeśli tylko czujesz, że Twoja firma stoi w miejscu, wskaźniki wzrostu dawno przestały rosnąć, a konkurencja odbiera Ci kolejnych klientów – odezwij się. Na pewno pomożemy!


  simpliteca@simpliteca.com+48 798 303 263Dołącz do nas

   Formularz kontaktowy

   Interesuje mnie

   Mój budżet miesięczny

   KORZYSTAMY Z

   meta
   google ads
   Google Analytics Logo
   google data studio
   brand24
   meta google ads Google Analytics Logo google data studio brand24