Wielu osobom marketing szeptany kojarzy się z nachalną reklamą produktu lub usługi, która pojawia się na różnorodnych forach. Czym zatem jest i jak z niego mądrze korzystać, by pozycjonować stronę?

Definicja marketingu szeptanego

Marketingiem szeptanym nazywamy szczególny rodzaj marketingu, kiedy promowanie odbywa się poprzez polecanie usługi lub produktu znajomym. Istotnymi cechami jego są spontaniczność oraz naturalność. Marketing szeptany ma na celu dotarcie do użytkowników internetu i zapoznanie go z produktem lub usługa, którą promujemy. Działanie to może być prowadzone przez ambasadora danej marki, który jawnie testuje  i opowiada o produkcie lub niejawnie, poprzez użytkowników, którzy polecają produkt. Bywa, że użytkownicy ci są stworzeni na potrzeby akcji marketingowej.

Co ma na celu marketing szeptany?

Głównym celem marketingu jest wywoływanie pozytywnych komentarzy konsumentów, stosujących nasz produkt i sprowokowanie do pozytywnej dyskusji o jego zaletach. Jednakże dzięki marketingowi szeptanemu można odnieść się także do ewentualnych zarzutów klientów do co produktu. Dobrze wykonany marketing szeptany bywa również elementem strategii pozycjonowania strony internetowej oraz promowania produktów czy usług.

Marketing szeptany a nie spam

Jeżeli uważasz, że marketing szeptany jest łatwym sposobem na pozyskanie linków, to możesz się mylić. Często firmy myślą, że wystarczy założyć konta na kilku forach i w pierwszych swoich postach dodać kilka słów o produkcie lub usłudze. Jest to prosta droga do tego, aby marketing szeptany zamienił się w spamowanie i reklamę, którą każdy moderator czy administrator uzna za nachalną. Żywot takiego posta jest bardzo krótki i szybko wyląduje w koszu.

Jak dobrze stosować marketing szeptany?

Przede wszystkim musisz wypracować sobie odpowiednią ilość postów na forum, aby twój post nie był postrzegany jako spam. Każda dodawana przez nas treść powinna być zgodna z tematem forum, zaś podlinkowany post powinien odsyłać do wartościowej treści, która pomoże użytkownikom forum, a nie tylko zareklamuje usługę czy produkt.

Zlecenie marketingu szeptanego

Często firmy decydują się na zlecenie przeprowadzenia akcji marketingu szeptanego firmom specjalizującym się w tego typu usługach. Przy korzystaniu z takiego rozwiązania warto wiedzieć, że niska cena za post może świadczyć o niskiej jakości usług. Warto korzystać z osób doświadczonych w tej dziedzinie, które mają już ugruntowaną pozycję na różnorodnych forach, a stawka przez nich wymagana nie jest dumpingowa. Wymagać należy poprawności językowej, naturalności, znajomości promowanego tematu, a także rzetelności w tworzeniu kampanii marketingu szeptanego.