Agregatory ofert w branży medycznej – konieczność czy strata czasu?

Agregatory ofert w marketingu medycznym

Szukasz specjalistów od Marketingu Medycznego?

Rozmaite serwisy agregujące stały się już trwałym elementem branży medycznej. To właśnie dzięki nim pacjenci mogą wygodnie poznać opinie na temat lekarza, a jednocześnie umówić się z nim na wizytę. Jak wykorzystać takie serwisy do budowania wizerunku i zwiększania liczby wizyt w placówce?

Znasz je jako portale z opiniami o lekarzach. Do nich trafia coraz większa liczba pacjentów, chcących umówić się na wizytę u specjalisty. To właśnie z nich dowiesz się, gdzie przyjmuje dany lekarz, w jakich godzinach i ile może kosztować wizyta. O czym mowa? O agregatorach ofert.

Serwisy agregujące stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze. To właśnie one najczęściej zajmują pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania w Google. Czy jako lekarz możesz sobie pozwolić na zignorowanie tak potężnego narzędzia? Oczywiście, że nie! Już w pierwszych krokachmarketingu medycznym, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

ZnanyLekarz to jeden z najpopularniejszych agregatorów ofert i opinii w branży medycznej.

Co to są serwisy agregujące?

Serwisy agregujące występują w wielu branżach. W gastronomicznej przyjmują formę portali do zamawiania jedzenia. W branży beauty agregatory to rozmaite portale i aplikacje do umawiania wizyt w gabinetach czy salonach kosmetycznych.

A jak wygląda to w branży medycznej? Takie serwisy pełnią dwie główne funkcje:

 • zbierają opinie od pacjentów poszczególnych pacjentów
 • ułatwiają umówienie wizyty u specjalisty

To bardzo ważne funkcje. Naprawdę trudno przecenić ich potencjał w strategii marketingu internetowego.

W Polsce serwisy agregujące to przede wszystkim:

 • znanylekarz.pl
 • rankinglekarzy.pl
 • wezwijdoktora.pl
 • kcp.pl
 • profesjonalnylekarz.pl

Pamiętaj jednak, że ciągle pojawiają się nowe agregatory. 

Dlaczego agregatory powinny być wykorzystane przez lekarza?

Strategia marketingu internetowego powinna uwzględniać wszystkie narzędzia, które służą do wzmocnienia rozpoznawalności. Lekarz powinien korzystać z technik, które zamiast reklamować – informują – a takie właśnie są agregatory ofert.

Pacjent, żeby umówić się na wizytę w Twojej placówce medycznej, musi najpierw się o niej dowiedzieć. Nie ma się co oszukiwać – ogromna liczba wizyt w gabinetach rozpoczyna się od uruchomienia wyszukiwarki Google – czy to w celu zdobycia informacji o lekarzu polecanym przez kogoś znajomego, czy też po to, aby znaleźć samego lekarza specjalistę.

Gdy taki użytkownik trafi do serwisu agregującego, może on np.:

 • wygodnie przeglądać oferty lekarzy w okolicy
 • zobaczyć lokalizację danej placówki medycznej
 • dowiedzieć się, w których placówkach przyjmuje lekarz
 • poznać ceny wizyty, konsultacji czy zabiegu
 • znaleźć rozwiązanie swojego problemu medycznego
 • zapoznać się z opiniami innych pacjentów danego specjalisty
 • umówić się na wizytę
Możliwość umówienia się na wizytę to jeden z wielu atutów agregatorów ofert i opinii. Poznaj ofertę Simpliteca.
Możliwość umówienia się na wizytę to jeden z wielu atutów agregatorów ofert i opinii.

Jak widzisz – pacjent korzystający z takich serwisów osiąga sporo korzyści. Nie dziwi zatem, że takie serwisy są bardzo często odwiedzane. Jeżeli w takim agregatorze znajdzie się Twój profil, to pozwalasz “znaleźć się” nowym pacjentom i ułatwiasz umówienie wizyty w Twojej placówce. 

Profil płatny czy bezpłatny?

Funkcje oferowane przez poszczególne agregatory często się różnią. Co do zasady – korzystanie z serwisu agregującego jest bezpłatne dla pacjenta. Jednak dla lekarza – już niekoniecznie. 

Profile bezpłatne

Jeżeli serwis jest bezpłatny, to przeważnie ma nieco okrojoną funkcjonalność. W takim wypadku ogranicza się do zbierania opinii oraz publikowania podstawowych informacji kontaktowych dotyczących placówek medycznych.

To oczywiście bardzo przydatne rozwiązanie. Istnieje szansa, że zainteresowani pacjenci z wyszukiwarki trafią na Twój profil, zdobędą na nim numer telefonu i skontaktują się z Tobą w celu umówienia wizyty. Poza tym profil w takim punkcie pozwala także na zdobycie wartościowego linka do Twojej strony internetowej – co ma pozytywny wpływ na SEO.

W związku z tym zdecydowanie warto uzupełniać profile w tego typu serwisach. Pamiętaj – wprowadzenie podstawowych informacji zajmie zaledwie kilkadziesiąt minut, a zawartość będzie dostępna w sieci przez długi czas i może okazać się przydatna dla wielu potencjalnych pacjentów.

Profile płatne

Prawda jest jednak taka, że aby korzystać z najbardziej przydatnych funkcji tego typu agregatorów ofert – czyli np. możliwości integracji z kalendarzem wizyt – trzeba przejść na płatny profil.

Cena takiej usługi zależy od portalu – może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jednak dzięki opłaceniu abonamentu zdecydowanie wzmocnisz swój profil w takim serwisu agregującym. Nie tylko pozwolisz np. na umówienie wizyty bezpośrednio z agregatora, ale także umożliwisz płatności online, czy też zyskasz narzędzie do wysyłania kampanii SMS i e-mail, a nawet otrzymasz dostęp do systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Jak dbać o opinie w agregatorach ofert?

Serwisy agregujące takie jak znanylekarz.pl są jednym z pierwszych miejsc, w których pacjenci szukają opinii o lekarzu. Warto o tym pamiętać i starać się o to, aby zdobywać jak najwięcej recenzji od zadowolonych pacjentów.

Możesz pozyskiwać opinie, np.:

 • wysyłając SMS’a lub e-maila po wizycie z informacją o możliwości pozostawienia opinii w serwisie
 • przypominając o możliwości pozostawienia opinii w Internecie podczas rejestracji w gabinecie
 • dodając na swojej stronie widget, umożliwiający pozostawienie opinii w serwisie agregującym
Widget agregatora opinii na własnej stronie może być bardzo dobrym pomysłem. Sprawdź ofertę Simpliteca
Widget agregatora opinii na własnej stronie może być bardzo dobrym pomysłem. Źródło.

Choć w wielu serwisach tego typu opinie są moderowane (czyli komentarze czysto “hejterskie” nie są publikowane) to i tak mogą pojawić się sytuacje, w których opinie są krzywdzące lub nieuczciwe. W takim wypadku zawsze dobrze jest się odnieść do takiej opinii w serwisie. Twój komentarz może pokazać innym pacjentom, że poważnie podchodzisz do tego, co o Tobie myślą. Jeżeli jednak uważasz, że komentarz narusza normy danego serwisu – zawsze możesz zgłosić nadużycie. 

Więcej na temat opinii przeczytasz w artykule: Opinie Twoich pacjentów – jakie jest ich zdanie na temat Twoich usług?

O czym pamiętać prowadząc profil w serwisie agregującym?

Żeby profil w agregatorze miał sens, warto zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim:

 • dbaj o aktualność danych – jak najszybciej wprowadzaj wszelkie zmiany dotyczące informacji kontaktowych czy cennika
 • dodaj zdjęcie – pacjent lubi wiedzieć, jak wygląda lekarz, zanim spotka się z nim w gabinecie. To sprawia, że perspektywa wizyty może być znacznie mniej stresująca
 • uzupełnij informacje odnośnie doświadczenia – pacjent szuka w sieci nie tylko opinii innych pacjentów, ale także informacji o doświadczeniu lekarza. Jeżeli masz możliwość wprowadzenia takich informacji w profilu – to zdecydowanie to zrób
 • odpowiadaj na pytania i komentarze – pamiętaj, że takie agregatory często mają funkcje “społeczne”. Możesz odpowiadać na pytania i komentarze pacjentów. Udzielając porad na problemy medyczne użytkowników możesz pokazać, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, a przy tym nie masz oporów przed dzieleniem się swoją wiedzą

Pamiętaj też o tym, że serwisy agregujące nie potrzebują Twojej zgody, aby publikować podstawowe informacje na Twój temat. W związku z tym opinie na Twój temat mogą pojawiać się w miejscach, o których nawet nie wiesz. 

Jeżeli zależy Ci na pozytywnym wizerunku w sieci, zdecydowanie lepiej jest założyć profil (choćby bezpłatny) w takim miejscu, niż pozostawić go samemu sobie. Dzięki temu zyskasz możliwość ustosunkowania się do komentarzy, uzupełnienia informacji kontaktowych itd. Oczywiście profil w serwisie agregującym nie zastąpi innych narzędzi – np. wizytówki w Google Moja Firma. Potraktuj taki portal jako jeden ze środków, które prowadzą Cię do celu, jakim są: zwiększenie liczby wizyt w placówce oraz budowanie rozpoznawalności.


0.0
Oceń zawartość merytoryczną:
Oceń stronę
0.0
Oceń zawartość merytoryczną:
Oceń stronę
Bartosz Nassalski

Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.

  BEZPŁATNY KURS MARKETINGU W WYBRANEJ BRANŻY

  ROZPOCZNIJ PRACĘ
  Z PROFESJONALISTAMI

  Paweł Moczulski
  właściciel Simpliteca.com

  Simpliteca.com to wyjątkowa firma. Tworzymy zgrany zespół specjalistów, który od 10 lat aktywnie wspiera małe i średnie firmy we wzroście i rozwoju. Przez te lata wspomogliśmy swoją wiedzą i doświadczeniem setki podmiotów, które dziś funkcjonują jako monopoliści w swoim obszarze.

  Pracujemy zdalnie, nie mamy swojego biura. Mimo to, tworzymy świetną atmosferę, budujemy długoletnie relacje i działamy efektywniej niż wiele tradycyjnych agencji marketingowych.

  Jeśli tylko czujesz, że Twoja firma stoi w miejscu, wskaźniki wzrostu dawno przestały rosnąć, a konkurencja odbiera Ci kolejnych klientów – odezwij się. Na pewno pomożemy!


  simpliteca@simpliteca.com+48 798 303 263Dołącz do nas

   Formularz kontaktowy

   Interesuje mnie

   Mój budżet miesięczny

   KORZYSTAMY Z

   meta
   google ads
   Google Analytics Logo
   google data studio
   brand24
   meta google ads Google Analytics Logo google data studio brand24