Agregatory ofert w branży medycznej – konieczność czy strata czasu?

Rozmaite serwisy agregujące stały się już trwałym elementem branży medycznej. To właśnie dzięki nim pacjenci mogą wygodnie poznać opinie na temat lekarza, a jednocześnie umówić się z nim na wizytę. Jak wykorzystać takie serwisy do budowania wizerunku i zwiększania liczby wizyt w placówce?
Znasz je jako portale z opiniami o lekarzach. Do nich trafia coraz większa liczba pacjentów, chcących umówić się na wizytę u specjalisty. To właśnie z nich dowiesz się, gdzie przyjmuje dany lekarz, w jakich godzinach i ile może kosztować wizyta. O czym mowa? O agregatorach ofert.
Serwisy agregujące stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze. To właśnie one najczęściej zajmują pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania w Google. Czy jako lekarz możesz sobie pozwolić na zignorowanie tak potężnego narzędzia? Oczywiście, że nie! Już w pierwszych krokach w marketingu medycznym, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Co to są serwisy agregujące?
Serwisy agregujące występują w wielu branżach. W gastronomicznej przyjmują formę portali do zamawiania jedzenia. W branży beauty agregatory to rozmaite portale i aplikacje do umawiania wizyt w gabinetach czy salonach kosmetycznych.
A jak wygląda to w branży medycznej? Takie serwisy pełnią dwie główne funkcje:
- zbierają opinie od pacjentów poszczególnych pacjentów
- ułatwiają umówienie wizyty u specjalisty
To bardzo ważne funkcje. Naprawdę trudno przecenić ich potencjał w strategii marketingu internetowego.
W Polsce serwisy agregujące to przede wszystkim:
- znanylekarz.pl
- rankinglekarzy.pl
- wezwijdoktora.pl
- kcp.pl
- profesjonalnylekarz.pl
Pamiętaj jednak, że ciągle pojawiają się nowe agregatory.
Dlaczego agregatory powinny być wykorzystane przez lekarza?
Strategia marketingu internetowego powinna uwzględniać wszystkie narzędzia, które służą do wzmocnienia rozpoznawalności. Lekarz powinien korzystać z technik, które zamiast reklamować – informują – a takie właśnie są agregatory ofert.
Pacjent, żeby umówić się na wizytę w Twojej placówce medycznej, musi najpierw się o niej dowiedzieć. Nie ma się co oszukiwać – ogromna liczba wizyt w gabinetach rozpoczyna się od uruchomienia wyszukiwarki Google – czy to w celu zdobycia informacji o lekarzu polecanym przez kogoś znajomego, czy też po to, aby znaleźć samego lekarza specjalistę.
Gdy taki użytkownik trafi do serwisu agregującego, może on np.:
- wygodnie przeglądać oferty lekarzy w okolicy
- zobaczyć lokalizację danej placówki medycznej
- dowiedzieć się, w których placówkach przyjmuje lekarz
- poznać ceny wizyty, konsultacji czy zabiegu
- znaleźć rozwiązanie swojego problemu medycznego
- zapoznać się z opiniami innych pacjentów danego specjalisty
- umówić się na wizytę

Jak widzisz – pacjent korzystający z takich serwisów osiąga sporo korzyści. Nie dziwi zatem, że takie serwisy są bardzo często odwiedzane. Jeżeli w takim agregatorze znajdzie się Twój profil, to pozwalasz “znaleźć się” nowym pacjentom i ułatwiasz umówienie wizyty w Twojej placówce.
Profil płatny czy bezpłatny?
Funkcje oferowane przez poszczególne agregatory często się różnią. Co do zasady – korzystanie z serwisu agregującego jest bezpłatne dla pacjenta. Jednak dla lekarza – już niekoniecznie.
Profile bezpłatne
Jeżeli serwis jest bezpłatny, to przeważnie ma nieco okrojoną funkcjonalność. W takim wypadku ogranicza się do zbierania opinii oraz publikowania podstawowych informacji kontaktowych dotyczących placówek medycznych.
To oczywiście bardzo przydatne rozwiązanie. Istnieje szansa, że zainteresowani pacjenci z wyszukiwarki trafią na Twój profil, zdobędą na nim numer telefonu i skontaktują się z Tobą w celu umówienia wizyty. Poza tym profil w takim punkcie pozwala także na zdobycie wartościowego linka do Twojej strony internetowej – co ma pozytywny wpływ na SEO.
W związku z tym zdecydowanie warto uzupełniać profile w tego typu serwisach. Pamiętaj – wprowadzenie podstawowych informacji zajmie zaledwie kilkadziesiąt minut, a zawartość będzie dostępna w sieci przez długi czas i może okazać się przydatna dla wielu potencjalnych pacjentów.
Profile płatne
Prawda jest jednak taka, że aby korzystać z najbardziej przydatnych funkcji tego typu agregatorów ofert – czyli np. możliwości integracji z kalendarzem wizyt – trzeba przejść na płatny profil.
Cena takiej usługi zależy od portalu – może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jednak dzięki opłaceniu abonamentu zdecydowanie wzmocnisz swój profil w takim serwisu agregującym. Nie tylko pozwolisz np. na umówienie wizyty bezpośrednio z agregatora, ale także umożliwisz płatności online, czy też zyskasz narzędzie do wysyłania kampanii SMS i e-mail, a nawet otrzymasz dostęp do systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Jak dbać o opinie w agregatorach ofert?
Serwisy agregujące takie jak znanylekarz.pl są jednym z pierwszych miejsc, w których pacjenci szukają opinii o lekarzu. Warto o tym pamiętać i starać się o to, aby zdobywać jak najwięcej recenzji od zadowolonych pacjentów.
Możesz pozyskiwać opinie, np.:
- wysyłając SMS’a lub e-maila po wizycie z informacją o możliwości pozostawienia opinii w serwisie
- przypominając o możliwości pozostawienia opinii w Internecie podczas rejestracji w gabinecie
- dodając na swojej stronie widget, umożliwiający pozostawienie opinii w serwisie agregującym

Choć w wielu serwisach tego typu opinie są moderowane (czyli komentarze czysto “hejterskie” nie są publikowane) to i tak mogą pojawić się sytuacje, w których opinie są krzywdzące lub nieuczciwe. W takim wypadku zawsze dobrze jest się odnieść do takiej opinii w serwisie. Twój komentarz może pokazać innym pacjentom, że poważnie podchodzisz do tego, co o Tobie myślą. Jeżeli jednak uważasz, że komentarz narusza normy danego serwisu – zawsze możesz zgłosić nadużycie.
Więcej na temat opinii przeczytasz w artykule: Opinie Twoich pacjentów – jakie jest ich zdanie na temat Twoich usług?
O czym pamiętać prowadząc profil w serwisie agregującym?
Żeby profil w agregatorze miał sens, warto zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim:
- dbaj o aktualność danych – jak najszybciej wprowadzaj wszelkie zmiany dotyczące informacji kontaktowych czy cennika
- dodaj zdjęcie – pacjent lubi wiedzieć, jak wygląda lekarz, zanim spotka się z nim w gabinecie. To sprawia, że perspektywa wizyty może być znacznie mniej stresująca
- uzupełnij informacje odnośnie doświadczenia – pacjent szuka w sieci nie tylko opinii innych pacjentów, ale także informacji o doświadczeniu lekarza. Jeżeli masz możliwość wprowadzenia takich informacji w profilu – to zdecydowanie to zrób
- odpowiadaj na pytania i komentarze – pamiętaj, że takie agregatory często mają funkcje “społeczne”. Możesz odpowiadać na pytania i komentarze pacjentów. Udzielając porad na problemy medyczne użytkowników możesz pokazać, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, a przy tym nie masz oporów przed dzieleniem się swoją wiedzą
Pamiętaj też o tym, że serwisy agregujące nie potrzebują Twojej zgody, aby publikować podstawowe informacje na Twój temat. W związku z tym opinie na Twój temat mogą pojawiać się w miejscach, o których nawet nie wiesz.
Jeżeli zależy Ci na pozytywnym wizerunku w sieci, zdecydowanie lepiej jest założyć profil (choćby bezpłatny) w takim miejscu, niż pozostawić go samemu sobie. Dzięki temu zyskasz możliwość ustosunkowania się do komentarzy, uzupełnienia informacji kontaktowych itd. Oczywiście profil w serwisie agregującym nie zastąpi innych narzędzi – np. wizytówki w Google Moja Firma. Potraktuj taki portal jako jeden ze środków, które prowadzą Cię do celu, jakim są: zwiększenie liczby wizyt w placówce oraz budowanie rozpoznawalności.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.