Marketing gabinetu podologicznego

Podologia to dość nowa specjalizacja w medycynie. Skupia się na problemach stóp i wywodzi się z kosmetologii. Dość prężny i dynamiczny rozwój tej dziedziny sprawił, iż w szybkim czasie powstało wiele gabinetów podologicznych oraz wielu podologów zaczęło potrzebować wsparcia w marketingu i pozycjonowaniu. Dzięki dobrym referencjom oraz świetnym wynikom mieliśmy okazję współpracować z kilkoma gabinetami podologicznymi. Poniżej przedstawiamy nasze obserwacje dotyczące tej kategorii specjalistów.

Nasze założenia:

Gabinety podologiczne, jak i sami podolodzy to twory świeże w świadomości potencjalnych pacjentów. Ciężko jest reklamować coś, o istnieniu czego ludzie jeszcze nie wiedzą. Nie można budować strategii marketingowej gabinetu podologicznego, jeśli pacjent nie wie, czym zajmuje się podolog. Dlatego w pierwszej kolejności chcieliśmy skupić się na zbudowaniu świadomości takich zabiegów u naszych pacjentów. Nasze założenia względem strategii promocji podologów:

 • Promocja w obszarze całego miasta, bez wydzielania dzielnic
 • Marketing szeptany w obszarze kosmetologicznym, tam gdzie potrzebne jest wsparcie specjalisty a nie kosmetyczki 
 • Dobra ekspozycja w Google Maps
 • Zbudowanie zaufania do gabinetu jako specjalisty w swoim fachu
 • Jasne i klarowne treści dotyczące podologii dla potencjalnych pacjentów – edukacja rynku

Napotkane problemy:

 • Brak świadomości i potrzeby wśród pacjentów  – nowa dziedzina medycyny nie jest jeszcze osadzona w świadomości pacjentów. Pomijając brak zaufania, czynnik ten generuje problem z budowaniem potrzeby. Czyli generowaniem wizyt. Pacjenci nie wiedzą, że z pewnymi dolegliwościami muszą udać się do podologa-lekarza, nie do kosmetyczki.

Rozwiązanie problemów:

 • Budowa świadomości – dzięki narzędziom monitorowania sieci dość szybko znaleźliśmy miejsca, w których skupiają się potencjalni pacjenci z pytaniami dotyczącymi tematów związanych z zagadnieniami podologicznymi. Dzięki sprawnej animacji szybko pokazaliśmy, iż wiele problemów może być w przyszłości bardzo uciążliwych a wręcz niebezpiecznych. Taka komunikacja pozwoliła nam szybko konwertować zainteresowanych na pacjentów oraz zbudować silne brandy skupione wokół lokalnej, miejskiej społeczności. Taki rodzaj marketingu gabinetu jest szczególnie skuteczny w nowym sektorze medycyny.

Podjęte działania promocyjne:

W ramach przyjętej strategii marketingowej dla gabinetu podologicznego postanowiliśmy postawić na:

 • Profesjonalny audyt SEO skierowany na nowe oraz obecne już w indeksie frazy
 • Zbudowanie bazy artykułów wyjaśniających meandry podologii
 • Marketing szeptany na terenie miast i okolic, a także na terenie województwa
 • Działania wokół profilu Google Moja firma, a także wizytówki Znanylekarz – celem było pozyskanie jak największej liczby pozytywnych opinii
 • Akcje promocyjne z niszowymi blogerami lifestylowymi 
 • Publikacje w serwisach o zdrowiu i urodzie traktujących o problemach ze stopami

Wypracowane efekty:

Wypracowane efekty dla naszych gabinetów podologicznych były bardziej niż zadowalające. 

Analiza pozycji fraz w narzędziu SEMSTORM:

pozycjonowanie gabinetu podologicznego

Gabinet podologiczny Warszawa: Jak widać, pozycje wielu fraz dla tego gabinetu podologicznego rosną bardzo dynamicznie.

marketing gabinetu podologicznego

Gabinet podologiczny Wrocław: Przez długi okres działania marketingowe dla tego gabinetu nie przynosiły skutków. Od czasu objęcia strony przez naszych specjalistów efekty zaczęły być widoczne gołym okiem.

pozycjonownaie podolog

Gabinet podologiczny Warszawa: Strona po przejściach i po filtrze. Wyprowadzona z filtra i wprowadzona na pozycje przez Simpliteca

Aktualny raport pozycji:

pozycjonowanie gabinetu podologicznego

Umowy partnerskie nie pozwalają nam pochwalić się wszystkimi sukcesami z branży podologicznej. Wydaje nam się, iż ten jeden w zupełności wystarczy aby ocenić nasze kompetencje. 

Konkurencyjne witryny i ich średnia pozycja na tle naszej kliniki:

marketing podologa

Dzięki dobrze dobranej treści w serwisie jesteśmy w stanie konkurować o ruch potencjalnych pacjentów z dużymi serwisami i gabinetami. Jak widać zestaw fraz, którym się zajęliśmy pozwala dominować na rynku lokalnym.

Skuteczny marketing gabinetu podologicznego – na czym się skupić?

Nowa dziedzina danej branży generuje wiele szans, ale równie wiele zagrożeń. Podologia to ciekawy przypadek, w którym wiemy, iż realnie pomagamy wielu ludziom, jednak musimy także non stop edukować ten rynek. Gabinety podologiczne powstają bardzo szybko, jednak często spotykają się z problemem pozyskania pacjentów, ponieważ Ci nie widzą o celu ich istnienia i potrzebie konsultacji podologicznych. Jak więc zwalczyć ten paradoks?

Skuteczna strategia marketingowa jest bardzo ważna i równie cenna jak budżet marketingowy, poświęcony na taki gabinet. Warto jest więc uskuteczniać pozycjonowanie i marketing takiego gabinetu według ściśle obranego planu. Potrafić postawić się w skórze pacjenta lub też potencjalnego pacjenta naszej kliniki czy gabinetu. Takie działanie będzie owocne i pozwoli nam zdobyć prym na rynku lokalnym – miejskim lub wojewódzkim.

Pozycjonowanie strony podologa – jak to zrobić?

Podologia jest w Polsce raczkującą dziedziną, dlatego wiele osób nawet nie wie, kim jest podolog. Jednocześnie powstaje coraz więcej miejsc, w których można skorzystać z usług podologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem naszych stóp.

Rosnąca konkurencja na rynku podologicznym

Wysyp gabinetów podologicznych, często powstających po kilka w jednym mieście, sprawia, ze marketing gabinetu podologicznego staje się koniecznością. Choć podologia nie jest dziedziną medycyny, to jednak bardzo często tą specjalnością zajmują się lekarze, na przykład dermatolodzy czy ortopedzi. W takich sytuacjach, gdy właścicielem gabinetu podologicznego jest lekarz, pod uwagę należy brać zakaz reklamy podmiotów medycznych. Warto więc postawić na wysoką jakość treści informacyjnej, zgromadzonej na stronie podologa.

Edukacja i informacja o zabiegach

Osoby borykające się z różnymi problemami, dotykającymi stóp, często poszukują informacji w Internecie. Jeszcze do niedawna niewiele osób wiedziało, że na przykład problem wrastających paznokci można leczyć inaczej niż chirurgicznie. Wiązało się to z długim okresem rekonwalescencji i zwolnienia z pracy, dlatego wiele osób poszukiwało alternatywnych metod, które znaleźli w gabinecie podologicznym. Marketing gabinetu podologicznego powinien więc opierać się na edukowaniu potencjalnych klientów i objaśnianiu pojęć, które mogą być nieznane osobom szukającym pomocy w problemach ze stopami.  Co ciekawe, doświadczenie pokazuje, że równie chętnie wyszukiwane są artykuły, jak przygotować się do wizyty u podologa, na przykład czy trzeba umyć nogi lub też co zabrać na pierwszą wizytę. Ze względu na fakt, że podologia jest stosunkowo nową dziedziną, na pytania tego typu najłatwiej znaleźć odpowiedź w Internecie.

Pokazywanie efektów leczenia

Pacjenci szukający pomocy chcieliby się przekonać, czy metody podologiczne faktycznie przynoszą efekty. Wielu podologów decyduje się więc na umieszczenie na swojej stronie zdjęć z datami obrazujących stan stopy przed leczeniem i po zastosowanym leczeniu czy zabiegach. Choć zwykle te zdjęcia nie są estetyczne, to jednak możliwość naocznego przekonania się o postępach w procesie leczenia, korzystnie wpływa na marketing gabinetu podologicznego.

Obecność w profilu Google i wizytówce Znany lekarz

Profil firmy Google Moja Firma ciągle  jest narzędziem niedocenianym. Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z tej możliwości promowania swoich usług, z pewnością nie pożałują. Oprócz podstawowych informacji, związanych z gabinetem podologicznym, takich jak godziny otwarcia czy zakres świadczonych usług, warto także zamieścić zdjęcia gabinetu czy przygotować krótkie wpisy o usługach, publikowane cyklicznie. Zadowolonych klientów warto poprosić o zostawienie opinii na wizytówce gabinetu w serwisie Znany lekarz – bardzo często właśnie tam pacjenci sprawdzają, jaką opinią cieszy się konkretny lekarz.