Marketing kliniki chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna była dla nas do niedawna tematem nowym. Mimo szerokiego doświadczenia w promocji kategorii medycznej – marketing związany z chirurgią plastyczną był nam jednak obcy. Do czasu, aż z polecenia jednego z naszych klientów przyszła do nas klinika chirurgii plastycznej, oferująca przeróżne zabiegi upiększające, wykonywane w dużej mierze dzięki użyciu skalpela. Rynek trudny, a zarazem ciekawy.

Dzięki narzędziom, z których korzystamy, dowiedzieliśmy się iż klinik chirurgii plastycznej jest więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Dodatkowo w Warszawie, gdzie siedzibę ma nasz klient, jest ich zastraszająco dużo. Dokonaliśmy szybkiej weryfikacji ryzyk, przemyśleliśmy strategię i przeszliśmy do działania. Zapoznajcie się proszę z efektami naszej pracy oraz działaniami, które podjęliśmy, aby je osiągnąć.

Nasze założenia:

Klinika chirurgii plastycznej ma bardzo dobrą lokalizację, blisko centrum Warszawy. Pacjenci mogą bez trudu dotrzeć do niej z każdego zakamarka miasta w okolicach 30-40 minut. Stwierdziliśmy, iż nie jest to dużo. Dlatego uznaliśmy, iż klinika potrzebuje:

 • Promocji w obszarze całej Warszawy
 • Dobrej kampanii marketingu szeptanego
 • Dobrej ekspozycji w Google Maps
 • Zbudowania zaufania do marki w wyszukiwarce
 • Jasnych i klarownych treści dotyczących chirurgii plastycznej dla potencjalnych pacjentów

Napotkane problemy:

 • Konkurencja mocno osadzona na rynku. Nasza klinika chirurgii plastycznej jest na rynku lokalnym jedną z wielu. Mimo, iż stoją za nią wybitni specjaliści, placówka potrzebuje być konkurencyjną dla innych tego typu miejsc. Wiedzieliśmy, iż nie będzie nam łatwo konkurować z mocno zakorzenionymi markami w Warszawie.
 • Tematy taboo – świadczenia naszego klienta dla niektórych mogły wydawać się kontrowersyjne. Implanty piersi czy proteza penisa nie zawsze są tym, o czym myśli typowy Kowalski. Wiedzieliśmy, że promocja kliniki chirurgii plastycznej, świadczącej takie usługi będzie także problematyczna dla serwisów, mogących emitować reklamy bądź linki do naszego serwisu.

Rozwiązanie problemów:

 • Konkurencja okazała się nie być tak silna jak typowaliśmy na początku. W znacznej mierze popełniła błąd, który zdarza się wielu przedsiębiorcom. Spoczęła na laurach. Dzięki szybkim i zdecydowanym ruchom nasza klinika chirurgii plastycznej szybko pojawiła się w Top10 na kluczowe dla biznesu frazy. Zaczęliśmy aktywnie pozyskiwać nowych pacjentów na wizyty kontrolne, a także na zabiegi
 • Problemy etyczne stawiły nam większe bariery wejścia. Okazało się bowiem, iż nie jest to takie proste, aby opublikować artykuły o tematyce chirurgii plastycznej na portalach wysokiej jakości. Są oczywiście takie, które te zaakceptują, ale zdecydowana większość odrzucała nasze zapytania. Podzieliliśmy więc nasze materiały na treści lifestylowe oraz specjalistyczne. Lifestylowe zostały opublikowane na wielu portalach ogólnotematycznych. Te specjalistyczne skierowaliśmy do typowych serwisów medycznych. Przeprowadziliśmy także kampanię wśród blogerów piszących o sexualności. Zgodnie z naszymi przewidywaniami ta ostatnia kampania dała nam bardzo mocne efekty i w konsekwencji wysokie pozycje fraz związanych z chirurgią plastyczną.

Podjęte działania promocyjne:

W ramach przyjętej strategii marketingowej dla naszej kliniki chirurgii plastycznej postanowiliśmy postawić na:

 • Profesjonalny audyt SEO skierowany na nowe oraz obecne już w indeksie frazy
 • Zbudowanie bazy artykułów wyjaśniających meandry chirurgii plastycznej
 • Marketing szeptany na terenie Warszawy i okolic, a także na terenie województwa mazowieckiego
 • Działania wokół profilu Google Moja firma, a także wizytówki Znanylekarz – celem było pozyskanie jak największej liczby pozytywnych opinii
 • Akcje promocyjne z niszowymi blogerami lifestylowymi oraz piszącymi o seksualności i tematach pokrewnych
 • Publikacje w serwisach o zdrowiu i urodzie traktujących o chirurgii plastycznej

Wypracowane efekty:

Wypracowane efekty kampanii marketingowej dla naszej kliniki chirurgii plastycznej przerosły nasze oczekiwania. Może nie same efekty, bo ich się spodziewaliśmy, ale tempo, w jakim je osiągnęliśmy.

Analiza pozycji fraz w narzędziu SEMSTORM:

marketing i pozycjonowanie kliniki chirurgii plastycznej

Jak widać, pozycje wielu fraz dla tej kliniki chirurgii plastycznej rosną bardzo dynamicznie.

Aktualny raport pozycji:

Pozycjonwoanie kliniki chirurgii estycznej

 

Zbudowanie odpowiedniej strategii pozwoliło nam wejść na wysokie pozycje dla wielu fraz generujących potężne przychody dla naszej kliniki.

Konkurencyjne witryny i ich średnia pozycja na tle naszej kliniki:

pozycjonowanie kliniki chirurgii estetycznej

Dzięki dobrze dobranej treści w serwisie jesteśmy w stanie konkurować o ruch potencjalnych pacjentów z dużymi serwisami i operatorami.

Skuteczny marketing kliniki chirurgii plastycznej – następne cele?

Jak zapewne widzicie są frazy, które nie weszły jeszcze do TOP 10. Są to frazy, które dla naszego klienta są bardzo ważne. Generują duże zyski i będą bardzo mocnym paliwem dla rozwoju całej kliniki jako źródło nowych wizyt. Niestety, w krótkim okresie nie możemy wprowadzać ich wyżej z tak dużą intensywnością jak do tej pory. Liczymy, iż “korekcja nosa” wejdzie to TOP 10 w okresie 4 miesięcy od rozpoczęcia współpracy z Simpliteca.com.

Pozycjonowanie kliniki chirurgii plastycznej to wyzwanie, które dało nam wiele satysfakcji i pokazało jak wiele dobrych rzeczy jesteśmy w stanie zrobić przy wykorzystaniu naszych kompetencji. Chcemy, aby klinika stała się liderem wyszukiwań początkowo w Warszawie, a potem w całej Polsce na frazy związane ze specjalistycznymi zabiegami chirurgii estetycznej.

Case ten będzie przez nas aktualizowany wraz ze zmianami sytuacji.

Marketing kliniki chirurgii plastycznej – o co warto zadbać?

Zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego każdy dąży do tego, by leczyć się u najlepszego specjalisty w swojej dziedzinie. Coraz częściej Polacy szukają wskazówek na temat swojego zdrowia w Internecie.  Szukają także opinii na temat lekarzy czy klinik wykonujących konkretne zabiegi. Z tego powodu bardzo ważne jest, by podmiot medyczny zaistniał w Internecie. Dzięki temu uda się pozyskać nowych klientów. Warto jednak pozycjonowanie podmiotu medycznego oddać w ręce doświadczonej agencji, ponieważ reklamowanie usług podmiotu medycznego jest obostrzone przepisami ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 z późn. zm.)

Zakaz reklamy podmiotów medycznych

W myśl wspomnianej wcześniej ustawy, podmioty lecznicze są objęte zakazem reklamowania swoich usług. Co to oznacza dla nich? Przede wszystkim to, że nie mogą oni skorzystać z różnorodnych możliwości, jakie dane są innym podmiotom. Za reklamę uznawane są działania, które połączone są z zachęcaniem klientów do korzystania z usług danego przedmiotu. Lekarz, a także placówka świadcząca usługi medyczne, nie może informować o skuteczności swoich działań, ani obiecywać skuteczności, informować  o ponadprzeciętnej jakości sprzętu, publikować cen (poza cennikiem na stronie internetowej), a także bezpośrednio zachęcać pacjenta do skorzystania z usług.

Jak dotrzeć do klienta w Internecie, nie naruszając zakazu reklamy?

Podmioty medyczne, a także lekarze, mając ograniczony zakres możliwości promowania swoich usług, muszą dbać o to, by wykorzystać wszystkie możliwości.

Strona internetowa

Podstawowym medium jest strona internetowa, na którą potencjalny klient może trafić w trakcie poszukiwań w Internecie. Firma, która chce przyciągnąć klientów, powinna zadbać o to, by strona internetowa podmiotu medycznego była profesjonalna. Powinna ona być czytelna, przejrzysta i estetyczna. Barwy powinny być stonowane, a treść zrozumiała dla pacjenta, szukającego informacji. Obecnie warto zadbać także o responsywność strony internetowej. Dzięki temu strona internetowa będzie dobrze się wyświetlać pacjentom, szukającym informacji na urządzeniach mobilnych, czyli smartfonach czy tabletach.

Rzetelne treści na stronie, czyli content marketing

Aby strona internetowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, na stronie internetowej podmiotu medycznego powinny pojawić się rzetelne treści o charakterze informacyjnym. Pozwolą one pacjentowi na zapoznanie się z oferowanymi przez klinikę usługami. Warto, by treści te były uaktualniane. Na stronie powinny się pojawiać także informacje o nowościach, takich jak wprowadzane nowe usługi medyczne, nowy pracownicy czy publikacje naukowe pracowników. Na stronie internetowej warto także przedstawić personel, wymieniając ich specjalizację, osiągnięcia naukowe czy odbyte szkolenia.

Pozamedyczne udogodnienia

Podmioty medyczne nie mogą zapewniać o skuteczności swoich działań, jednak mogą informować o udogodnieniach dla pacjentów. Dogodne godziny otwarcia, łatwy dojazd, bezpłatny parking, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb pacjentów starszych czy niepełnosprawnych czy miła obsługa to zalety, o których podmioty medyczne mogą informować.

Publikowanie zdjęć

Profesjonalnie wykonane zdjęcia gabinetów, recepcji czy sprzętów, a także personelu z pewnością zaciekawią pacjenta. Fotogaleria na stronie internetowej jest znakomitym rozwiązaniem dla podmiotów medycznych, gdyż nie narusza zakazu reklamy.

Opinie pacjentów i recenzje

Na stronie internetowej warto umieścić także recenzje, opinie pacjentów czy rekomendacje współpracowników. Lekarz nie może sam chwalić swoich usług, jednakże może publikować opinie pozyskane od osób trzecich, co stanowi świetny sposób na wyróżnienie się pośród konkurencji.

Jak widać, marketing kliniki chirurgii plastycznej jest sprawą dość skomplikowaną, gdyż trzeba brać pod uwagę zakaz reklamowania usług medycznych. By przyniósł on pożądane działania, musi zostać przeprowadzony poprawnie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów Simpliteca.