Marketing kancelarii notarialnej

Marketing usług prawnych jest tematem bardzo wrażliwym zarówno dla firm wspierających takie działania, jak i dla właścicieli kancelarii adwokackich lub notarialnych? Dlaczego? Przyczyna jest prosta. Działania bezpośrednie są zabronione prawem. Jak więc poradzić sobie z pozycjonowaniem czy inną formą promocji kancelarii? Trzeba podejść do tematu elastycznie i skupić się tylko na działaniach związanych z budową wartości wokół serwisu kancelarii. Mówimy tutaj oczywiście o działaniach związanych z content marketingiem. Działania takie pozwalają budować dużą wartość dodaną w obrębie serwisu adwokata czy notariusza. Weryfikują także swoją wartość w ocenie algorytmów Google. Jak więc udało nam się legalnie wypromować serwis notariusza? Pełną analizę zamieszczamy poniżej.

Nasze założenia:

Kancelaria notarialna jest zlokalizowana w niewielkim mieście Mikołów. Mimo lokalizacji oddalonej od dużej aglomeracji rynek jest dość mocno zapełniony serwisami konkurencyjnych kancelarii notarialnych. Założyliśmy więc:

 • promocję nastawioną na efekty lokalne
 • mocną ekspozycję w Google Maps
 • budowę tylko legalnego contentu w obrębie strony
 • praktyczny brak linkowania zewnętrznego mogącego wprowadzić reperkusje prawne

Napotkane problemy:

 • Konkurencja mocno osadzona na rynku lokalnym. Nie byliśmy pierwsi na rynku. Wręcz ostatni, ponieważ zaczęliśmy promować nową stronę, tworzoną od zera, z domeną zakupioną z rynku pierwotnego. Te czynniki nie stawiały nas w komfortowej sytuacji.
 • Zakaz promocji bezpośredniej. Polityka promocji kancelarii notarialnych i pozostałych usług prawnych wiązała nam ręce. Nie mogliśmy wykorzystać potencjału linkowania bezpośredniego.

Rozwiązanie problemów:

 • Dzięki przemyślanej strategii oraz skutecznej egzekucji w szybkim tempie udało nam się wyprzedzić naszą konkurencję. Stworzyliśmy dużo wartościowej treści, której nie miały serwisy konkurencyjnych kancelarii notarialnych.
 • Zbudowana treść pozwoliła nam uwiarygodnić się w oczach lokalnej społeczności. Zaczęliśmy udzielać się w dyskusjach notarialnych i adwokackich na forach lokalnej społeczności. Szybko staliśmy się ekspertami w oczach lokalnych potencjalnych klientów. Ci zaczęli nas polecać i naturalnie linkować do naszych wypracowanych treści.

Podjęte działania promocyjne:

W ramach przyjętej strategii marketingowej dla naszej kancelarii notarialnej postanowiliśmy postawić na:

 • początkiem naszej pracy zawsze jest szczegółowy Audyt SEO, tym zajęli się nasi specjaliści w pierwszej kolejności
 • zbudowanie profesjonalnego bloga z treściami lifestylowymi, skierowanego bezpośrednio do klientów oraz ludzi poszukujących w sieci informacji dotyczących porad notarialnych
 • zbudowanie bazy artykułów dotyczących prawa nie tylko w notarialnym ujęciu
 • akcje promocyjne z niszowymi blogerami, gdzie kancelaria mogła wystąpić jako ekspert
 • marketing szeptany na terenie Mikołowa – budowaliśmy merytoryczne wypowiedzi wszędzie tam, gdzie ktoś pytał o porady notarialne
 • akcje uświadamiające wśród obecnych klientów kancelarii pozwalające nam pozyskać naturalne opinie w Google Maps

Wypracowane efekty:

Dobrze zaplanowana strategia oraz skuteczne jej wdrożenie pozwoliło nam w szybkim tempie stać się liderem na rynku lokalnym. Mimo dość restrykcyjnego prawa oraz ograniczeń wdrożyliśmy strategię, która pozwoliła nam legalnie, zgodnie z literą prawa wypozycjonować kancelarię notarialną.

Analiza pozycji fraz w narzędziu SEMSTORM:

pozycjonowanie notariusza

Jak widać, nie trzeba wielu fraz w TOP10 aby stać się liderem.

Aktualny raport pozycji:

Przemyślana strategia promocji lokalnej pozwoliła nam uzyskać wysokie pozycje w Google Maps, które z kolei plasują nas w ścisłym, lokalnym topie.

Konkurencyjne witryny i ich średnia pozycja na tle naszej kancelarii:

Pozycjonowanie notariusza

Przemyślana strategia pozwala nam konkurować z graczami osadzonymi na rynku lokalnym, a także dużymi podmiotami z branży nieruchomości. Celem na najbliższy kwartał jest uplasowanie się na pierwszym miejscu. 

 

Promowanie kancelarii notarialnej – da się zrobić!

Tak jak wcześniej wspomniano, pozycjonowanie strony internetowej notariusza nie jest sprawą łatwą ze względu na całkowity zakaz reklamy osobistej. Prawodawstwo dopuszcza jednak możliwości, które skutecznie można wykorzystać do pozycjonowania strony internetowej notariusza.

 Zakaz reklamy notariuszy

Aby ograniczyć nieuczciwą konkurencję, Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza wprowadził zakaz reklamy osobistej. Notariusze dla ograniczenia nieuczciwej konkurencji nie mogą rywalizować ze sobą ani też zabiegać o klientów. Zapis ten został wprowadzony, aby nie dopuścić do spadku merytorycznej jakości działań, podejmowanych przez notariuszy. Nie mogą więc oni korzystać z reklamy, która przyciągnie do nich klientów ani porównywać się z innymi notariuszami. Jako osoby zaufania publicznego nie mogą oni uprawiać reklamy osobistej tak jak inni przedsiębiorcy. Nie skorzystają też ze wszystkich możliwości, jakie daje marketing. Czy jednak istnieją sposoby, by legalnie i zgodnie z przepisami prawa wypromować kancelarię notarialną?

Promowanie strony notariusza

Przepisy prawa dopuszczają posiadanie przez notariusza strony internetowej. Należy jednak podkreślić, że musi ona mieć charakter wyłącznie informacyjny, bez elementów reklamowych. Nie można więc nakłaniać potencjalnego klienta do skorzystania z usług kancelarii, a także  porównywać się  z konkurencją czy zamieszczać tekstów o charakterze stricte reklamowym. Jak więc w gąszczu innych stron internetowych kancelarii notarialnych sprawić, by właśnie Twoja strona była możliwie jak najwyżej w wynikach wyszukiwania? Przede wszystkim należy zadbać o content strony, czyli rzetelną i fachową treść. Pozycjonowanie i marketing notariusza oraz wysokie pozycje w wyszukiwarce można osiągnąć legalnymi sposobami!

Merytoryczna zawartość strony kancelarii notarialnej

Oprócz informacji, związanych z zakresem działań notariusza, na stronie internetowej kancelarii pojawić się mogą także artykuły o charakterze eksperckim. Powinny one mieć charakter informacyjny i rzetelnie tłumaczyć obowiązujące przepisy. Wśród artykułów mogą się znaleźć  opisy przypadków zastosowania prawa w praktyce, wyjaśnienia odnośnie terminów notarialnych czy odwołania do aktualnych ustaw i rozporządzeń. Artykuły mogą tłumaczyć konsekwencje prawne czy też podpowiadać, jak załatwić sprawy, związane z czynnościami notarialnymi. Treść wszystkich artykułów powinna być rzetelna i merytoryczna, by spełniły one swoje zadanie. Teksty eksperckie można udostępniać na przykład na profilu w portalach społecznościowych, jednak na profilu muszą być posty dotyczące tylko czynności notarialnych.

Konsekwencje złamania zakazu reklamy

Złamanie zakazu korzystania z reklamy osobistej notariusza może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne. Uprawianie reklamy przez notariusza może doprowadzić do pociągnięcia ich do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nieuczciwa konkurencja zaś może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnoprawnej i odszkodowawczej. Działania sprzeczne z zakazem reklamy, czyli występujące przeciw obowiązującemu prawu, mogą zostać ukarane. Jeżeli jesteś notariuszem i nie wiesz, jak dobrze i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wypozycjonować swoją stronę internetową, skorzystaj z usług specjalistów w tej dziedzinie i wybierz Simpliteca.