Marketing wrocławskiej pizzerii

Jedną z ciekawszych kategorii naszych klientów jest gastronomia. To dziedzina, w której konkurencja jest ogromna. W dużej mierze są to biznesy oparte tylko o klientów z jednego miasta lub też, co częstsze, z jednej lub kilku dzielnic. To, jak podchodzimy do tematu marketingu i pozycjonowania w gastronomii, przedstawimy dziś na przykładzie jednego z naszych wrocławskich klientów – małej, lokalnej pizzerii obsługującej klientów tylko w opcji dowozu.

Nasze założenia:

Pizzeria nie jest zlokalizowana w centrum miasta. Swoje dostawy realizuje w trzech wybranych dzielnicach. Dla klientów spoza tych dzielnic możliwy jest odbiór osobisty w lokalu. Przyjęliśmy więc, że lokal potrzebuje:

 • promocji trzech dzielnic
 • promocji na terenie całego miasta
 • dobrego marketingu szeptanego w obrębie miasta i województwa
 • wsparcia kampanii pozycjonowania poprzez kampanię Adwords
 • dobrej ekspozycji w Google Maps

Napotkane problemy:

 • Konkurencja i związane z tym nieczyste działania. Promocja klienta w Google Maps szybko spotkała się z reakcją firm konkurencyjnych. Obok bardzo wielu /ponad 150/ opinii pozytywnych zaczęły pojawiać się te negatywne. Bardzo często oderwane od rzeczywistości, wstawiane przez postronne osoby niezwiązane z naszą pizzerią.
 • Konkurencja sieciowa ze znacznymi budżetami tj. Dagrasso, Telepizza czy Pizza Hut.

Rozwiązanie problemów:

 • Nieczyste działania konkurencyjne zostały przez nas zniwelowane poprzez kontakt bezpośredni z obsługą usługi Google Moja Firma. Znaczna część opinii została usunięta. Te, które pozostały, zostały przez nas merytorycznie skomentowane, przez co straciły na swoim negatywnym wydźwięku.
 • Przyjęta przez nas strategia pozwoliła w sposób skuteczny konkurować z dużymi sieciami, które mimo znacznych budżetów nie mogą sobie organizacyjnie pozwolić na elastyczność w działaniach, jakimi charakteryzowała się nasza działalność.

Podjęte działania promocyjne:

W ramach przyjętej strategii marketingowej dla naszej firmy gastronomicznej postanowiliśmy postawić na:

 • zbudowanie profesjonalnego bloga z treściami lifestylowymi, skierowanego bezpośrednio do klientów oraz ludzi poszukujących w sieci informacji dotyczących dobrego, włoskiego jedzenia
 • zbudowanie bazy artykułów promujących włoski styl jedzenia umieszczanych na serwisach tematycznych
 • akcje promocyjne z niszowymi blogerami kulinarnymi, gdzie w roli eksperta występował kucharz z naszej pizzerii
 • marketing szeptany na terenie Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego – budowaliśmy merytoryczne wypowiedzi wszędzie tam gdzie, ktoś pytał o dobre jedzenie bądź potrzebował rady
 • akcje promocyjne dla klientów, mające na celu zwiększyć ilość opinii pozytywnych w Google Maps

Wypracowane efekty:

Dzięki dobrze skrojonej strategii marketingowej oraz bardzo trafnie dobranym działaniom mogliśmy wypracować wyniki, które generują bardzo dobry ruch w lokalu oraz pozwalają konkurować z firmami gastronomicznymi o dużo większym budżecie.

Analiza pozycji fraz w narzędziu SEMSTORM:

 

 

pozycjonowanie w gstronomii

Jak widać, pozycje wielu fraz dla tego lokalu gastronomicznego rosną bardzo dynamicznie.

Aktualny raport pozycji:

pozycjonowanie w gastronomii

Przemyślana strategia promocji lokalnej powoliłą nam uzyskać wysokie pozycje w Google Maps.

Konkurencyjne witryny i ich średnia pozycja na tle naszej pizzerii:

pozycjonowanie w gastronomii

Przemyślana strategia pozwala nam konkurować z bardzo dużymi graczami na rynku lokalnym. Między innymi pizzaportal.pl czy pyszne.pl.

Wsparcie kampanii Google Ads oraz Facebook Ads

Podczas promowania firmy gastronomicznej poza działaniami związanymi z typowyzm pozycjonowaniem i organicznym pozyskiwaniem klientów zostały uruchomione także kampanie Google Ads oraz Facebook Ads. Celem tych kampanii było wsparcie działań pozycjonerskich w okresie początkowym, kiedy algorytm google musiał zauwazyć pozytywne zmiany dziejące się wokół domeny. Kampanie zostały jednak szybko wyłączone w momencie, kiedy okazało się, że klienci pozyskani organicznie są bardziej opłacalni dla naszego lokalu. Prosze pamietać, że koszt reklamy gastronomii w Google Ads, czy Facebook Ads jest znaczny. A konkurencja bardzo silna poprzez duży udział sieciówek ze znacznym budżetem w lokalnym rynku.

Jak kreujemy strategię promocji w gastronomii?

Przepis na sukces, czyli marketing internetowy Twojej restauracji

Stare powiedzenie „Przez żołądek do serca” z pewnością nadal ma w sobie pierwiastek prawdy. W końcu smaczne jedzenie potrafi skutecznie wpływać na nasze zmysły, a to już bardzo krótka droga do serca klienta. W jaki sposób sprawić jednak, aby Twoja restauracja potrafiła nie tylko rozkochać gości w serwowanych daniach, ale by wieść o niej przyciągnęła tłumy?

Bez wątpienia prawdziwe będzie tu zdanie „Przez internet do klienta”. W obecnych czasach aktywność w sieci to najlepszy sposób na promocję i zdobycie nowych miłośników Twojego lokalu. Marketing internetowy obejmuje wiele działań, które jako odpowiedzialny restaurator możesz, a nawet powinieneś podjąć. Tylko w ten sposób zbudujesz mocny wizerunek swojej firmy. Jak zatem wygląda przepis na sukces i od czego zacząć?

Podstawowe składniki

Przygotowanie każdej dobrej potrawy zaczyna się najpierw od opracowania przepisu. Fundamentem jest z pewnością dobór najważniejszych składników, na których będzie bazować danie. Podobnie jest z marketingiem internetowym. W pierwszej kolejności należy wybrać te elementy, które bez wątpienia są niezbędne do skutecznego reklamowania restauracji i które pozwolą być zauważalnym w sieci. Pozycjonowanie lokalne i marketing w gastronomii jest bardzo ważnym elementem reklamy.

 • Strona www restauracji

Utworzenie strony internetowej to zdecydowanie krok pierwszy w działaniach marketingowych w sieci. Własna witryna pozwala bowiem na umieszczenie na niej tego, na czym nam zwyczajnie zależy. Możesz bez ograniczeń decydować o tym, jak ma wyglądać strona Twojego lokalu i jak powinna się prezentować. Warto jednak pamiętać, że nie ilość treści, a jej jakość ma znaczenie. Zbyt wiele informacji upchanych na jednej stronie naprawdę nie wygląda zachęcająco. Strona ma być przejrzysta, a poruszanie się po niej bardzo intuicyjne. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Obecnie to z urządzeń mobilnych korzysta najwięcej internautów, dlatego też istotnym elementem przy tworzeniu witryny jest jej dostosowanie do wyświetlania się na tego typu sprzęcie.

 • Wizytówka w Google Moja Firma

Ważnym elementem, który wpływa na lepszą widoczność w sieci, jest z pewnością założenie wizytówki w Google Moja Firma. Jest to darmowe i proste w obsłudze narzędzie, które pozwoli na zarządzanie wizerunkiem Twojej restauracji w Google. Dzięki posiadanemu profilowi z pewnością łatwiej będzie można Ciebie znaleźć. Warto jednak pamiętać o podawaniu wszystkich niezbędnych danych i weryfikowaniu zamieszczanych na profilu informacji. Dzięki temu zbudujesz u potencjalnego klienta znacznie większe zaufanie. Wizytówka w Google Moja Firma to również świetna droga do uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Posiada przy tym jeszcze wiele innych zalet.

 • Portale społecznościowe

We współczesnym świecie życie toczy się właśnie w sieci. Internauci zakładają konta na portalach społecznościowych i dzielą się tam naprawdę wszystkim. I choć dla części osób brzmi to przerażająco, dla Twojego biznesu oznacza wielką szansę. Portale takie jak Facebook, Google +, Instagram czy wiele innych, to z pewnością miejsca, gdzie możesz zaprezentować swój lokal, stworzyć sieć kontaktów i budować relacje z Twoimi klientami. Tworząc na Facebooku fanpage restauracji masz naprawdę szereg możliwości do budowania Twojego wizerunku i przekonania innych, że to właśnie Twój lokal powinni odwiedzić. Co możesz zrobić?

 1. Bądź aktywny – tylko stworzenie „żyjącego” fanpage’a może dać efekty. Stajesz się wiarygodny, gdy budujesz relacje, jesteś w stałym kontakcie z klientami, odpowiadasz na ich pytania. Warto więc zainwestować w czas spędzany na Facebooku, aby podtrzymywać zawarte już znajomości, a także szukać nowych, które zaowocują większym ruchem w Twoim lokalu.
 2. Informuj o eventach – nie ograniczaj się do zamieszczania informacji o organizowanych w Twojej restauracji wydarzeniach wyłącznie na plakatach czy drukowanych ulotkach. Konto na Facebooku to naprawdę doskonałe miejsce, by dzielić się wszystkim, co dzieje się u Ciebie w lokalu. Ludzie z przyjemnością udostępnią ciekawe wydarzenia na swojej tablicy, dzięki czemu zwiększy się ich zasięg w sieci.
 3. Przykuwaj uwagę świetnymi zdjęciami – moc pięknie zaprezentowanych potraw znana jest bardzo dobrze, chociażby z kulinarnych programów telewizyjnych. Któż z nas nie nabrał kiedyś ochoty na smaczne danie, które właśnie kucharz przygotowywał na naszych oczach? Dokładnie tak samo działają dobre zdjęcia z jeszcze lepszymi potrawami z Twojego menu. Tylko pamiętaj…bądź wiarygodny. Zamieszczanie fotografii ściągniętych z internetu nie da oczekiwanego efektu. Ktoś prędzej czy później zweryfikuje rzeczywistość. Dlatego, jeśli sam nie potrafisz wykonać zdjęcia, które wygląda naprawdę zachęcająco, zostaw to profesjonalistom.
 4. Organizuj konkursy – świetnym sposobem na przyciągnięcie klienta jest ogłaszanie ciekawych konkursów z jeszcze bardziej interesującymi nagrodami. Warto, by konkursy w jakiś sposób nawiązywały do Twojej restauracji lub bieżących wydarzeń. Fanpage to idealne miejsce na rozgrywanie tego typu działań. W szybki i prosty sposób możesz zarówno ogłosić konkurs, jak i rozstrzygnąć jego wyniki. Pamiętaj jednak o tym, by regulamin twojego konkursu nie łamał zasad Facebooka.
 5. Uaktywnij swój personel – z pewnością niejeden znajomy Twoich pracowników polubi czy udostępni fanpage restauracji. To doskonała okazja, by zaangażować w promowanie lokalu cały personel. Niech oni również wezmą udział w tworzeniu facebookowej strony i dzielą się na niej swoją pracą. Uśmiechnięci i pełni pasji ludzie potrafią naprawdę skutecznie przyciągnąć nowych klientów. 

Marketingowe dodatki

Choć podstawowe składniki dobrego dania są bazą i mają największe znaczenie, warto pamiętać też o przyprawach. To one nadają smak i ostateczny charakter całej potrawie. W działaniach marketingowych w sieci również należy pamiętać o odpowiednich dodatkach.

 1. Opinie internautów – zadbaj o to, by w sieci pojawiały się pozytywne opinie na temat Twoich restauratorskich usług. Możesz poprosić zadowolonych klientów, aby podzieli się swoimi odczuciami właśnie w internecie. Jeśli zdarzy Ci się zauważyć komentarz niezadowolonego klienta, nie bagatelizuj go. Spróbuj natomiast wyjaśnić, co dokładnie wpłynęło na jego opinię i jak mógłbyś to zmienić.
 2. Wirtualne spacery – jeśli chcesz zaprezentować atrakcyjne wnętrze swojego lokalu, warto skorzystać z usługi Google StreetView. Dzięki wirtualnemu spacerowi po najciekawszych zakamarkach restauracji możesz zachęcić innych do odwiedzenia tego miejsca.
 3. Internetowe promocje – przenieś akcje promocyjne organizowane w Twojej restauracji na ramy internetu. Zobaczysz, jak szybko wiadomość o rabatach potrafi rozprzestrzenić się w sieci. Dzięki regularnym promocjom zyskasz coraz więcej tak bardzo oczekiwanych gości.

Podsumowując – narzędzi, które mogą służyć skutecznej promocji restauracji, jest całkiem sporo. Można oczywiście wybrać jakieś konkretne, ale zdecydowanie lepiej postawić na połączenie kilku z nich. W końcu stworzenie wyśmienitej potrawy także opiera się na dobraniu właściwych proporcji poszczególnych składników i odpowiednim ich połączeniu.