Ze względu na prawne obostrzenia, lekarze nie mają takiej możliwości reklamowania swoich usług jak inne podmioty. Manager placówki medycznej powinien więc wiedzieć, że opinie pacjentów na temat placówki mogą być dobrą formą reklamy. Jak więc można zadbać o pozytywne opinie w internecie?

Lekarz z polecenia

Dzięki łatwemu dostępowi do internetu z łatwością możemy sprawdzić opinię na temat lekarza, do którego się wybieramy. Statystyki pokazują, że chętnie poszukujemy rady w internecie i wiele decyzji podejmujemy, kierując się opiniami z internetu. Osoby, które nie są obeznane ze współczesną technologią, także kierują się radami i opiniami innych, czerpiąc je z rozmów ze znajomymi. Szukając lekarza specjalisty, kierujemy się opiniami, jakie znajdziemy w internecie lub korzystamy z usług lekarzy poleconych nam przez innych – członków rodziny czy znajomych. Jest to więc najlepsza reklama

Reputacja placówki jest zależna od lekarzy

Nawet najlepszy lekarz może mieć gorszy dzień, więc jedna zła opinia wśród wielu pozytywnych z pewnością nie przechyli szali, jednak wiele negatywnych opinii na temat lekarza ma realny wpływ na reputację placówki medycznej. Warto podkreślić, że negatywna opinia może uwiarygodnić profil lekarza, gdyż same dobre opinie również są podejrzane. Pozytywne referencje pacjentów z kolei mają dobre oddziaływanie i przez wiele osób są traktowane jako wiarygodne referencje.

Czy można kierować reputacją lekarza w internecie?

Można zarządzać reputacją lekarza w internecie, a nawet jest to wskazanie jako działanie marketingowe. Przede wszystkim należy śledzić opinie na temat lekarza, jakie pojawiają się w internecie. Można to robić w sposób automatyczny, na przykład korzystając z Google Alerts, które jest darmowe. Warto także sprawdzić, czy lekarze zatrudnieni w placówce medycznej mają profile na portalu znanylekarz.pl. Jest to serwis łączący pacjentów z lekarzami, traktowany jako wiarygodne źródło, więc warto, by lekarze mieli tam swoje profile.

Zachęć do wystawiania opinii

Zadowoleni pacjenci często nie wystawiają opinii lekarzom, więc trzeba ich do tego zachęcić. O wiele szybciej w internecie może pojawić się opinia negatywna zamiast pozytywnej. Warto więc zachęcić pacjenta do pozostawienia opinii. Może to zrobić na przykład recepcjonistka po zakończeniu wizyty. Zachętę do pozostawienia opinii można wydrukować także na wizytówkach czy na karteczkach z terminem następnej wizyty. Pamiętać należy także o podziękowaniu za wystawioną pozytywną opinię oraz o komentarz do opinii negatywnej, z którą lekarz się nie zgadza.

Zarządzanie opiniami w internecie jest ważnym elementem dbania o reputację placówki medycznej. Pacjenci szukają informacji o lekarzach w internecie i często kierują się wyborem, którego dokonały inne osoby. Należy więc o tym pamiętać i wykorzystać to do kreowania pozytywnego wizerunku placówki medycznej.   

Sprawdź jak budujemy reputację marki medycznej.