Według badań 30% nowych pacjentów trafia do gabinetów lekarskich z internetu. Nie jest to więc główny kanał pozyskania pacjenta. Ale czy warto go ignorować? Zdecydowanie nie. Jak więc bezpiecznie i relatywnie tanio pozycjonować stronę aby nie narazić się na kary od Izby Lekarskiej? Jest jedno sensowne wyjście – Google Moja Firma.

 

Pozycjonowanie samo w sobie jest procesem trudnym, kosztownym i długotrwałym. W ujęciu gabinetów lekarskich może sprawić także więcej problemów niż dać korzyści. Do niedawna lekarze byli postawieni przed trudnym wyborem – promować się swoją stronę internetową i ryzykować karę lub nie promować serwisu i pozwolić konkurencji przejmować nowych pacjentów z sieci.

Google Moja Firma – czym jest?

Sytuacja stała się prostsza w momencie kiedy Google “uwydatnił” w wynikach wyszukiwania profile Google Moja Firma. Nie jest to produkt nowy – istnieje na rynku od wielu lat. Nabrał jednak na znaczeniu w momencie, kiedy w wynikach wyszukiwania kluczową rolę zaczęła odgrywać lokalizacja. Każdy chce dostawać od Google odpowiedzi dopasowane do jego parametrów i preferencji – w tym miejsca w którym się znajduje lub lokalizacji o którą pyta. Wyszukiwarka wychodząc naprzeciw swoim użytkownikom wyświetla wyniki ściśle dopasowane do miejsca, skąd padło zapytanie bądź miejsc, o które pytają.

Pozycjonowanie lokalne

Przykład: Zapytanie skierowane z Warszawy, o dentystę w Siedlcach

Google Moja Firma okazało się produktem idealnym dla lekarzy. Pozwala bowiem zgodnie z literą prawa przedstawiać swój zakład oraz go promować. Dobrze przygotowana wizytówka GMF zawiera:

– skategoryzowany rodzaj działalności: ortodonta, protetyk, chirurg
– adres wraz z możliwością uruchomienia nawigacji kierującej do gabinetu
– dane telefoniczne do recepcji
– link do strony WWW
– zdjęcia gabinetu
– recenzje innych użytkowników

Jak widać, brak tu treści reklamowych mogących stanowić podstawy do roszczeń dla Izby Lekarskiej. Jest to zbiór informacji dotyczących danej lokalizacji oraz opinie o niej w sieci. Banalnie proste – jak większość usług Google.

Pozycjonowanie lokalne w google maps

Przykład wizytówki gabinetu z Łodzi

 

Dlaczego GMF jest tak istotne dla gabinetu?

Pisząc o uwydatnianiu profilu GMF w wynikach wyszukiwania miałem na myśli nowy standard według którego zapytania lokalne na górze wyników wyszukiwania wyświetlają wyniki z Google Maps, a dopiero potem wyniki organiczne.

Google Maps: nazwa usługi w której zbierane są profile Google Moja Firma

Wyniki organiczne: wyniki wyszukiwania nie uwzględniające reklam

Pozycjonowanie lokalne w google maps

Przykład dla zapytania: “dentysta legionowo”

 

Jak widać, dobrze wypromowane profile GMF wyświetlają się wyżej niż wypozycjonowane organicznie strony WWW gabinetów. Dość często obserwujemy sytuację w której profil gabinetu w GMF wyświetlany jest dzięki mapom na pozycji pierwszej a strona WWW gabinetu wyświetla się w drugiej lub trzeciej dziesiątce wyników będąc praktycznie nieosiągalną dla szukającego.

Jeśli mielibyśmy porównywać tą usługę z innymi na rynku jest jej bardzo blisko do profilu lekarza w serwisie znanylekarz.pl. GMF to produkt oferowany przez Google – dzięki temu zawsze będzie promowany na pierwszych pozycjach.

Łącząc swój gabinet z usługą GMF każdy lekarz dostaje co miesiąc raport widoczności jego wizytówki w sieci wraz ze statystykami:

– ilość wyświetleń wizytówki

– ilość prób połączenia telefonicznego

– liczba próśb o wskazówkę dojazdu

raport google maps

Przykład: raport wysyłany przez Google raz w miesiącu

 

Biorąc pod uwagę warunki panujące na rynku marketingowym każdy lekarz jest w stanie sam monitorować wyniki oraz skuteczność profilu GMF.

Jak zacząć?

Dodanie wizytówki GMF jest banalnie proste i nie wymaga większego zaangażowania. Proces wygląda następująco:

  1. Logujemy się na stronie: https://www.google.pl/intl/pl/business/
  2. Dodajemy nową lokalizację podając wszystkie wymagane dane. W modelu idealnym nasza wizytówka otrzyma 100% “pełności”. Warto wypełnić dane sumiennie, gdyż to te dane będą prezentowane naszemu odwiedzającemu.
  3. Weryfikujemy się poprzez wpisanie do systemu PIN kodu. Sposoby na jego zdobycie są dwa: dłuższy to oczekiwanie na list tradycyjny oraz krótszy, czyli odebranie połączenia od automatu Google. Wizytówka jest aktywna zaraz po wpisaniu kodu.
  4. Warto pamiętać, że Google dzięki odwiedzającym uzupełnia i weryfikuje dane podane przez nas. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że za jakiś czas zostaną automatycznie uzupełnione dane o posiadaniu na przykład toalet dla inwalidów czy możliwości użycia karty płatniczej.

 

Czy to wystarczy?

Dla mniejszych miast sama rejestracja oraz zadbanie o pozytywne opinie wystarczy, aby wyświetlić się w Top3. Dla miast większych, gdzie konkurencja jest silniejsza, a wyniki są zagospodarowane przez wizytówki GMF sama rejestracja zdecydowanie nie wystarczy.

Wizytówki Google Moja Firma podlegają procesowi pozycjonowania. Niestety nie wystarczy nam dziś miejsca, aby ten proces opisać. W sieci jest wiele źródeł i poradników opisujących proces promowania wizytówki w GMF. Zawsze pomocą służy wiele agencji marketingowych, w tym nasza.

Niemniej, jest kilka rzeczy o które lekarz może zadbać sam:

  • rejestracja oraz aktualizowanie wizytówki
  • odpowiednia aktualizacja zdjęć i danych szczegółowych wizytówki
  • motywowanie pacjentów do pozostawiania pozytywnych opinii oraz reagowanie na każdą negatywną opinię
  • umieszczanie aktualizacji z gabinetu w wizytówce

Od niedawna, w wynikach Gogole Maps można także wykupić reklamę dzięki usłudze Google Adwords. Jest to świetny sposób na pozyskanie ruchu od potencjalnych pacjentów w momencie kiedy nasza wizytówka nie jest jeszcze wypozycjonowana naturalnie.

Jakie zagrożenia niesie za sobą profil w GMF?

Google Moja firma prezentuje tylko 3 wyniki które mają znaczenie w zdobywaniu ruchu. Bije się więc o nie wiele podmiotów. Ta walka często przybiera bardzo nieczysty charakter. Spotykaliśmy się niejednokrotnie z praktykami czarnego PR, dzięki któremu firma X chcą popsuć firmie Y opinie oraz pozycje w GMF kupuje na rynku negatywne rekomendacje. Skutkiem tego ranking firmy Y zostaje obniżony, a wiarygodność na rynku popsuta dzięki tym opiniom.

Na szczęście Google oferuje moduł zgłaszania takich opinii i w bliższej lub dalszej perspektywie można te opinie usunąć. Nie jest to jednak proces prosty i szybki. Tutaj również z pomocą przychodzi wiele firm specjalizujących się w konsultingu w zakresie negatywnego PR.

Podsumowując:

Google Moja Firma to bardzo ciekawy produkt. Daje wiele możliwości i stwarza dużą szansę dla lekarzy. Odpowiednio pozycjonowana lub wsparta płatną reklamą pozwala pozyskać więcej pacjentów niż strona WWW. W naszej opinii profile takie jak GMF są swego rodzaju przyszłością dla lokalnego biznesu. Nie dlatego, że strony internetowe przestaną być “modne”, ale dlatego, że Google, czy Facebook woli wyświetlać swoje produkty w wynikach wyszukiwania. I za ich promocje pobierać opłaty.

Dowiedz się więcej o pozycjonowaniu lokalnym w Google Maps