Chociaż polskie prawo zabrania lekarzom podejmowania działalności reklamowej, nie oznacza to, że nie można w ogóle promować swoich usług. Istnieją bowiem dopuszczalne strategie marketingowe, które pozwalają skutecznie budować wizerunek i uzyskać dobrą widoczność w sieci. Podnoszenie prestiżu własnego gabinetu lekarskiego jest naprawdę możliwe i dodatkowo zgodne z literą prawa.

Badajmy rynek

Budowę marki naszego gabinetu warto rozpocząć od dokładnego zbadania rynku. Takie działanie jest tak samo istotne, jak profilaktyka w walce o zdrowie. To nie przesada. Nawet jeśli zaliczamy siebie do profesjonalistów w danej dziedzinie, nie jesteśmy osamotnieni na planecie zwanej internetową siecią. Warto więc prześledzić działania konkurencji i zobaczyć, jak widzą ją inni.

Stwórzmy własną stronę internetową

Jeżeli jeszcze nie posiadamy strony internetowej naszego gabinetu, to najwyższa pora, by nadrobić zaległości. W końcu czasy, gdy pacjenci trafiali do specjalistów tylko i wyłącznie z polecenia rodziny czy znajomych, już dawno minęły. To internet jest obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką, w której możemy dać się znaleźć. To dzięki dobrze przygotowanej stronie www, więcej pacjentów trafi do naszego gabinetu. Tworząc witrynę internetową, warto jednak pamiętać o tym, by nadać jej odpowiedni charakter. Należy bowiem unikać wszystkiego, co może mieć znamiona jakiejkolwiek reklamy. Jest to istotne z punktu widzenia wymagań prawnych.

Jaki rodzaj treści możemy śmiało uwzględnić projektując stronę gabinetu?

Wizytówki, czyli informacje o miejscu i godzinach przyjmowania pacjentów, rodzaju wykonywanej praktyki zawodowej, numerze telefonu, tytule zawodowym czy też specjalizacji – w końcu warto wiedzieć, z kim mamy do czynienia.

Treści informacyjne, które w żaden sposób nie przekonują klienta do skorzystania z usługi lekarskiej, a mają jedynie charakter czysto informacyjny. Pamiętajmy, że warto również uwzględnić, do jakiej grupy docelowej chcemy trafić, aby dostosować do niej styl wypowiedzi.

Nowoczesne zdjęcia, które są świetnym sposobem na przykucie uwagi odwiedzających stronę użytkowników. Pozwólmy pacjentom sprawdzić warunki lokalowe i panujące w gabinecie standardy jeszcze przed umówieniem wizyty lekarskiej. Z pewnością to docenią.

Artykuły eksperckie, czyli publikacje niemające znamion reklamy. Ich głównym zadaniem ma być prezentacja panujących w leczeniu trendów czy też udzielanie fachowych porad z zakresu medycyny.

Zadbajmy o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania

Dobrej jakości strona internetowa naszego gabinetu to tylko jedna strona medalu, która sprzyja budowaniu wizerunku. Kolejnym i chyba jeszcze ważniejszym krokiem jest dostosowanie witryny pod wymagania SEO. Tylko w ten sposób możemy dotrzeć na wyżyny wyszukiwarki. Abyśmy mogli cieszyć się wysokim współczynnikiem konwersji na swojej stronie internetowej, a ostatecznie dużym ruchem we własnym gabinecie, z pewnością warto, byśmy inwestowali w skuteczne pozycjonowanie naszej witryny w sieci.

Jak to zrobić?

Dobierzmy SŁOWA KLUCZOWE

Zoptymalizowanie zawartości strony internetowej pod kątem słów kluczowych to chyba jeden z ważniejszym elementów w pozycjonowaniu. Musimy zatem spróbować wczytać się w myśli internautów i dobrać słowa, w oparciu o które użytkownicy szukają w sieci informacji na temat danego specjalisty. Warto podkreślić, że taki zestaw słów powinien znaleźć się nie tylko w samej treści witryny, ale także w tytule strony oraz w nagłówkach. Jeżeli w sąsiedztwie naszego gabinetu znajdują się inne placówki z tej samej branży, warto uwzględnić w kluczowych frazach lokalizację, podając na przykład nazwę dzielnicy, w której świadczymy swoje usługi lekarskie.

Postawmy na AKTUALNE I PRZEJRZYSTE TREŚCI     

Duży wpływ na widoczność naszej medycznej strony internetowej ma z pewnością jakość zamieszczanej tam treści. Warto zadbać o to, by dostępne informacje były zawsze aktualne i jasne w odbiorze. Poruszanie się po witrynie powinno być przyjemne i intuicyjne dla wszystkich użytkowników.

Spozycjonujmy stronę poprzez ZOPTYMALIZOWANIE GRAFIKI

Jeżeli posiadamy na swojej stronie ciekawe zdjęcia gabinetu, nie pozwólmy, aby zniknęły one w sieci. Śmiało można wykorzystać je do budowania wysokiej pozycji na pierwszych stronach Google. Przez właściwe oznakowanie obrazu i podpisanie grafiki, odwołujące się do wspomnianych wcześniej słów kluczowych, możemy ułatwić wyszukiwarce wyświetlenie zdjęcia i przekierowanie użytkowników na naszą witrynę.

Zadbajmy o DOSTOSOWANIE STRONY DO URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Doświadczenie pokazuje, że chyba większość użytkowników przeszukuje obecnie internet z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Z pewnością jest to wygoda i ułatwienie życia w czasach, gdy ciągle jesteśmy w drodze. Jeżeli dbamy o rozwój naszej medycznej działalności, warto zatroszczyć się także o przystosowanie strony do przeglądania jej chociażby w telefonie komórkowym. Dzięki temu zapunktujemy nie tylko w oczach internautów, którzy często od ręki chcą znaleźć konkretnego specjalistę, ale również u samej wyszukiwarki Google.

Przekonajmy się, jak skuteczna może być WSPÓŁPRACA Z MEDIAMI

Podejmowanie wspólnych działań z mediami, szczególnie z tymi lokalnymi, jest doskonałym sposobem na promocję. Uczestnictwo w pisaniu eksperckich artykułów, komentarzy czy udzielanie fachowych porad z pewnością poskutkuje większą rozpoznawalnością naszej osoby. Taka sytuacja z kolei może mieć bardzo istotny wpływ na pozycję w sieci. Jeśli jesteśmy dostrzegalni wśród internautów, nasze nazwisko będzie wielokrotnie wpisywane w wyszukiwarkę i tym samym częściej wyświetlane. To naprawdę skuteczne narzędzie w walce o szczyt.

Podsumowując, ograniczenia prawne w zakresie działań reklamowych, jakimi objęci są lekarze, nie zamykają drogi do sukcesu. Istnieje naprawdę szereg możliwości, które sprzyjają skutecznej promocji, a nie wykraczają poza wymagane normy. Jedną ze strategii jest właśnie POZYCJONOWANIE STRONY GABINETU LEKARSKIEGO. Nie pozwólmy, aby inni wyprzedzili nas w walce o pierwsze miejsce!    

Budowanie reputacji marki gabinetu lekarskiego.