Pozycjonowanie lokalne – czy warto?
Szukasz specjalistów od marketingu branżowego
Gdy ktoś szuka w Internecie jakichś konkretnych usług, na przykład salonu fryzjerskiego czy mechanika, wówczas chce, aby wyniki, które pojawią się na pierwszych stronach wyszukiwania, dotyczyły naszej okolicy. Często jednak jest tak, że gdy wpisze tylko nazwę usługi bądź zawodu, na przykład “fryzjer”, wówczas otrzymuje wyniki niezwiązane z konkretną miejscowością. W takiej sytuacji pomoże pozycjonowanie lokalne. O tym, jak to zrobić, dowiecie się więcej z naszego tekstu.
Jak to zrobić?
Jeżeli chcemy sprecyzować swoje zapytanie odnoście konkretnej usługi, wówczas możemy dodać nazwę miasta. Pozwoli to nam uzyskać wyniki przede wszystkim z interesującego nas obszaru. Wyszukiwarka Google jednak stara się tak podawać użytkownikowi wyniki, aby po wpisaniu hasła, otrzymał on wyniki, które mogą go zainteresować i żeby nie musiał rozszerzać poszukiwanej frazy. Jeżeli więc mieszkaniec Kalisza wpisze “fryzjer”, wówczas wyszukiwarka Google chce mu podać wyniki fryzjerów z Kalisza, a nie na przykład z Warszawy czy Gdańska. Aby jednak tak to działało, to firmy z danego terenu powinny pozycjonować swoje usługi lokalnie. Jeżeli więc chcesz, aby twoja firma znajdowała się wysoko w lokalnych wynikach wyszukiwania, wówczas musisz odpowiednio przygotować swoją stronę.
Pozycjonowanie lokalne
W pozycjonowaniu lokalnym kładzie się większy nacisk na to, by strona internetowa była zoptymalizowana pod wyszukiwanie przez klientów z konkretnego miasta, regionu czy województwa w zależności od potrzeb. W tym celu należy dokonać odpowiednich poprawek na stronie, a także podjąć szereg działań poza stroną, aby uzyskać właściwy efekt. Działania te nazywamy geolokalizacją wyników. Poprzez zmianę w algorytmie możemy sprawić, że osoby wyszukujące otrzymają wynik uzależniony od miasta, w którym przebywają.
Zalety pozycjonowania lokalnego
W odróżnieniu od zwykłego SEO, w local SEO panuje mniejsza konkurencja niż w pozycjonowaniu na skalę ogólnopolską. Chcąc się wybić wysoko w ogólnopolskich wynikach wyszukiwania, niezbędny będzie duży nakład pracy i kosztów. W wynikach lokalnych zaś można uzyskać dobrą pozycję przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Ponadto, kładąc nacisk na pozycjonowanie lokalne, zwiększamy swoje szanse na rynku lokalnym, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo, że klient wejdzie na naszą stronę, kiedy poszukuje fryzjera w naszej miejscowości. Warto podkreślić także fakt, że w dobie rosnącej popularności urządzeń mobilnych, wyszukiwarka Google stara się podawać użytkownikom wyniki, związane z lokalizacją danego urządzenia (jeżeli użytkownik ma włączoną usługę lokalizacji na swoim urządzeniu). Warunkiem poprawnego działania pozycjonowania lokalnego jest posiadanie siedziby firmy bądź jej oddziału w konkretnej miejscowości.
Warto pamiętać o tym, że ilość osób, korzystających z urządzeń mobilnych będzie wzrastać, dlatego nie należy ignorować tego trendu i skorzystać z możliwości, jakie daje lokalne SEO. Jednocześnie warto podkreślić, że pozycjonowanie lokalne można prowadzić równorzędnie z tradycyjnym pozycjonowaniem.
Jak zoptymalizować stronę?
Pozycjonowanie lokalne wymaga odpowiedniej optymalizacji własnej strony, a także budowania sieci linków zewnętrznych z frazą lokalną. Optymalizując stronę należy pamiętać o tym, by uzupełnić TITLE w określenie związane z miejscem. Warto pamiętać także o odpowiedniej długości tytułu. Przykładowo, optymalny TITLE powinien wyglądać w ten sposób:
Fryzjer Gdańsk – nazwa firmy lub Usługi fryzjerskie w Gdańsku – nazwa firmy
Przyjrzyj się treści strony
Najważniejsza jednak jest treść strony. Przyjrzyj się jej uważnie i sprawdź, czy jest ona odpowiednia i co ważne – unikalna. Pamiętaj o tym, by na stronie głównej oraz na podstronach umieścić informacje, które są przydatne dla użytkownika. Ponadto przynajmniej raz na stronie powinno znaleźć się nawiązanie do lokalizacji miejsca usług, na przykład poprzez podanie adresu czy też określenie miejscowości. Przykładowo, dane te można umieścić na przykład w stopce, która powtarzać się będzie na każdej stronie.
Nie zapomnij o description i nagłówkach
Uzupełnić należy także description, pamiętając, że nie powinien on przekraczać 160 znaków i w tym zakresie powinna znaleźć się nazwa miasta, aby upewnić użytkownika, że trafił w dobre miejsce. Nazwa miejscowości powinna znaleźć się także w nagłówkach w treści strony, jednak w taki sposób, by było to naturalne. Dobry opis zachęca potencjalnego klienta do odwiedzenia strony, więc pełni ważną rolę w procesie pozyskiwania klientów. Podobną rolę pełnią również nagłówki. Prawidłowo sformatowany i ciekawy nagłówek przyciąga klienta, zachęcając go do pozostania na stronie. W nagłówku warto zastosować nazwę miasta, gdyż ma to wpływ na local SEO.
Uzupełnij dane kontaktowe
Ważnym elementem pozycjonowania lokalnego jest uzupełnienie danych kontaktowych na stronie internetowej. W zakładce powinny znaleźć się nazwa firmy, adres, e-mail, numer telefonu, a także inne dane, które uwiarygodnią firmę, na przykład numery NIP, REGON czy numer konta. Dołączyć należy także mapkę z usługi Google Lokalnie z wizytówką firmy.
Geolokalizacja
Aby pozycjonowanie lokalne było jak najskuteczniejsze, warto na stronie umieścić geositemapę, która ma postać pliku KML. Pozwoli ona na dokładniejszą geolokalizację, która ma wpływ na wyszukiwanie lokalne. Im bliżej miejsca przebywania użytkownika znajduje się dana firma, tym większa szansa, że pojawi się ona w wynikach wyszukiwania.
Działania poza stroną
NAP
W pozycjonowaniu lokalnym ważną rolę pełni NAP, czyli nazwa, adres i telefon firmy. Powinny się one pojawiać na stronie internetowej, a także w innych miejscach w Internecie, takich jak katalogi branżowe, wizytówka Google, fanpage na Facebooku. Ważne jest, by przyjąć jeden format NAP, który będzie pojawiał się w różnych miejscach.
Google+ Lokalnie
Pierwszym krokiem w kierunku pozycjonowania lokalnego powinno być również założenie wizytówki w Google+ Lokalnie, uzupełnienie jej o wszystkie dane, a także dodanie kilku dobrych jakościowo zdjęć. Powinna ona zawierać dane teleadresowe takie jak na stronie i według przyjętego schematu NAP. Jeżeli firma posiada kilka oddziałów, wówczas niezbędne jest założenie wizytówek dla poszczególnych oddziałów.
Nawiązania do firmy
Kolejnym krokiem powinno być stworzenie nawiązań do firmy, zwanych także wspomnieniami. Przede wszystkim są to katalogi branżowe, media społecznościowe, a także różne serwisy. Należy pamiętać, aby dane NAP we wszystkich tych miejscach były identyczne. Wspomnienia o firmie powinny pochodzić z wiarygodnych serwisów. Warto sprawdzić, w jaki sposób opisana jest nasza firma na takich stronach jak panorama firm czy pkt, a także w serwisach branżowych. Ważne jest, by zarówno stare, jak i nowe wspomnienia zawierały ujednolicony NAP.
Opinie o firmie
Dobre opinie o firmie uwiarygadniają daną firmę, dlatego warto o nie zabiegać. Sporadycznie pojawiająca się zła opinia także korzystnie wpłynie na pozycjonowanie lokalne, jednak warto pamiętać o tym, by do każdej opinii – zarówno dobrej, jak i złej, napisać kilka słów odpowiedzi: podziękowanie za dobrą opinię, zaproszenie do dalszej współpracy czy prośbę o wyjaśnienie, co wpłynęło na negatywne ocenienie firmy.
Pozycjonowanie lokalne jest doskonałym uzupełnieniem strategii prowadzonej w ramach tradycyjnego SEO. Może pomóc zwłaszcza małym i średnim firmom w zdobyciu klientów z danego rejonu.
Pasjonat marketingu i nowych technologii. Lubiący nieszablonowe podejście i nietypowe strategie rozwoju produktu. Głównodowodzący w Simpliteca.com