Analityka a marketing prawniczy – co Ci powiedzą wykresy i dane?
Szukasz specjalistów od Marketingu Prawniczego?
Gdy rozpoczynasz działania w marketingu online, warto wykorzystać jego potencjał w pełni. Jak? Gromadząc dane za pomocą analityki marketingowej. Możesz zrobić to korzystając z wielu dostępnych narzędzi analitycznych. Zobacz, dlaczego Twoja kancelaria powinna z nich korzystać.
Dzięki analityce marketingu możesz na bieżąco śledzić postępy w realizacji strategii marketingowej. Działania promocyjne online, obecność w mediach społecznościowych oraz prowadzenie strony internetowej pozwalają na gromadzenie ogromnej ilości danych na temat zachowań użytkowników w sieci. Jak to możliwe? Dzięki konfiguracji narzędzi analitycznych. Zobacz, jak możesz wykorzystać analitykę internetową w marketingu prawniczym.
Analityka marketingu online – co to jest?
Analityka internetowa, bo tak w często w skrócie określa się analitykę marketingu internetowego, polega na gromadzeniu, przetwarzaniu oraz interpretowaniu danych na temat ruchu na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. To najściślejsza definicja tej dziedziny marketingu. Spróbujmy jednak rozłożyć ją na czynniki pierwsze.
Załóżmy, że zaczynasz swoją przygodę z marketingiem internetowym. Stawiasz swoją stronę www, masz już profesjonalny profil na Instagramie, Facebooku oraz LinkedIn, zaczynasz rozsyłać pierwsze newslettery, czyli korzystasz z e-mail marketingu. Wdrażasz też content marketing, wyszukałeś właściwe zdjęcia do postów i wpisów, być może nawet założyłeś profil Google Moja Firma i w ramach marketingu opinii zbierasz pierwsze recenzje do zadowolonych klientów. Skąd jednak wiedzieć, że działania te przynoszą efekty?
Każdy biznesmen, który inwestuje sporą sumę marketing online powinien wiedzieć, jaką ma z tego stopę zwrotu. Tylko tak można określić, czy to wszystko jest warte zachodu i pieniędzy. Żeby zmierzyć efekty wdrożonego planu, wystarczy, że połączysz stronę internetową z narzędziami do analityki internetowej. Następnie zostanie już tylko analiza danych na temat ruchu na stronie www.
Analityka marketingu online pomoże Ci dowiedzieć się, jak efektywne są prowadzone kampanie Google Ads, a poniekąd i Facebook Ads, jakie efekty przynosi pozycjonowanie SEO oraz założenia content marketingu.
Narzędzia analityki marketingu online – poznaj Google Analytics i nie tylko!
Analityka marketingu online możliwa jest dzięki dostępnym w sieci narzędziom, czyli oprogramowaniu zbierającemu i pomagającemu przetworzyć dane. Do jakich zasobów sięgnąć?
Google Analytics
Dostarczycielem najpowszechniej stosowanego narzędzia analitycznego stron internetowych jest oczywiście Google. Narzędzie Google Analytics to pomocny panel, który pozwala Ci na oglądanie tego, co dzieje się na Twojej stronie internetowej od wewnątrz.
Aby śledzić aktywność użytkowników za pomocą tego narzędzia, wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu w kodzie Twojej strony www odpowiedni fragment skryptu. Zadanie to może być skomplikowane, dlatego lepiej poprosić o pomoc doświadczonego analityka lub dewelopera, który stawiał Twoją stronę www. Po osadzeniu takiego kodu, wyświetla się on automatycznie podczas każdego uruchomienia strony.
Google Analytics narzędziem dostępnym dla każdego. Za jego pomocą możesz generować dedykowane raporty, sprawdzać, jak poprawia się performance (działanie) strony i innych kanałów marketingu online.
Dzięki niemu dowiedzieć możesz się m.in.:
- ile osób odwiedziło Twoją stronę
- ile sesji odbyło się na stronie
- ile czasu użytkownicy spędzają na stronie
- jaka podstrona cieszy się największą popularnością,
- jaki jest współczynnik odrzuceń
- skąd pochodzi ruch na stronie
- jak wygląda ścieżka konwersji – np. jaką drogę przebył w sieci użytkownik nim zapisał się do newslettera lub umówił na spotkanie
- jak radzą sobie Twoje reklamy płatne
- a także podstawowe dane demograficzne na temat użytkowników
Google Analytics jest perfekcyjnie skorelowany z Google Ads oraz innymi produktami internetowego giganta, m.in. Google Moja Firma oraz YouTube. W Google Analytics możesz również śledzić działania z zakresu e-mail marketingu oraz ruchu z mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. Tu dane mogą się jednak nieco różnić od tych przekazywanych przez panele Meta (czyli Facebooka). Różnice te wynikają z tego, że obydwie firmy ze sobą konkurują i niechętnie dzielą się informacjami.
Google Search Console
To narzędzie, które bardzo pomaga przy pozycjonowaniu strony, czyli SEO. Wykorzystuje się je do sprawdzania, czy strona poprawnie się indeksuje, czy nie występują na niej błędy.
Dodatkowo z Google Search Console możesz zebrać informacje o tym, jakie słowa kluczowe najczęściej kierują na Twoją stronę, jaka jest ogólna pozycja strony oraz jaki jest ruch na stronie.
Panel Facebook Ads
Jeżeli wykorzystujesz w swojej działalności Facebook Ads, panel do obsługi reklam możesz spożytkować również na generowanie raportów. Dowiesz się z nich, jak radzą sobie Twoje reklamy, jak wydawany jest budżet, a przede wszystkim, jaka grupa odbiorców jest nimi najbardziej zainteresowana.
W panelu Facebook Ads sprawdzisz również statystyki dotyczące reklam na Instagramie.
Statystyki Facebook, Instagram oraz narzędzia do analizy social media
Każde z mediów społecznościowych prowadzi własne panele, na których gromadzone są dane dotyczące grupy odbiorców Twoich treści. Przeprowadzając analizę statystyk takich jak: zasięg organiczny, aktywność pod postami, godziny aktywności użytkowników oraz podstawowe dane demograficzne na temat obserwujących, będziesz w stanie zrewidować strategię social media i wprowadzić korektę kursu. Dowiesz się m.in. jakie treści cieszą się największym zainteresowaniem, a z jakich lepiej zrezygnować.
Oprócz danych zbieranych przez samego Facebooka możesz także pokusić się o wykupienie usług takich jak:
- Brand24 – pomaga śledzić konkretne frazy w sieci, np. jak często i gdzie pojawia się nazwa Twojej kancelarii w sieci, to bardzo pomocne narzędzie w marketingu szeptanym i marketingu opinii
- Sotrender – posiada rozbudowane statystyki dotyczące ruchu w mediach społecznościowych
- BuzzSumo – pomaga śledzić trendy w sieci
Narzędzia do SEO
W pozycjonowaniu strony przydaje się nie tylko GA oraz GSC. Aby monitorować ruch na stronie, jej pozycję oraz słowa kluczowe warto skorzystać z takich narzędzi jak:
- Senuto
- Surfer SEO
- Ahrefs
- SemStorm
Narzędzia te przydają się także w przypadku content marketingu. Dzięki nim możesz obserwować, jak radzą sobie Twoje teksty, do jakich odbiorców trafiają i co warto w nich poprawić.
Dlaczego warto zainwestować w analitykę danych? Dostrzeż korzyści!
Analityka internetowa przede wszystkim pomaga Ci kontrolować efekty prowadzonych działań promocyjnych w sieci. Każdy dobry marketer monitoruje i weryfikuje postępy prowadzonych kampanii. W strategii marketingowej najważniejsze jest przecież jasne określenie celów i następnie sprawdzanie poziomu ich realizacji.
Jakie korzyści z inwestycji w analitykę internetową warto dostrzec?
- kontrolujesz budżet – zgromadzone dane jasno pokażą Ci, w jaki sposób wydawane są Twoje pieniądze oraz ile z nich przekłada się na pozyskiwanie klientów
- badasz i weryfikujesz grupę docelową – narzędzia do analityki internetowej powiedzą Ci naprawdę wiele o odbiorcach treści, które publikujesz. Dowiedz się dokładnie, kim są Twoi klienci. Poznaj ich zainteresowania, wiek, skąd pochodzą, jak wiele czasu spędzają w sieci
- na bieżąco weryfikujesz strategię marketingową – dzięki analityce marketingu łatwo określisz, które działania nie przynoszą oczekiwanych efektów w czasie, a które wprost przeciwnie.
- podejmujesz racjonalne decyzje – każdą biznesową decyzję oprzeć możesz na twardych danych, a nie tylko intuicji
Ile na analityce marketingu może skorzystać kancelaria prawnicza? Naprawdę sporo. Dzięki analizie danych i wnioskowaniu możesz prowadzić skuteczną akcję promocyjną, skierowaną do odpowiedniej grupy klientów. Wdrażając narzędzia takie jak GA czy GSC masz możliwość efektywnego pozycjonowania strony internetowej, a statystyki social media wskażą Ci, jaki content najlepiej publikować.
Analityka internetowa i jej obsługa to dość skomplikowane zagadnienie. Aby umiejętnie skonfigurować narzędzia analityczne oraz właściwie z nich korzystać, zwróć się o pomoc do doświadczonej w marketingu prawniczym agencji reklamowej.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.