Facebook Ads dla prawnika – jak z tego korzystać?
Szukasz specjalistów od Marketingu Prawniczego?
Korzystanie z płatnej promocji postów i linków na Facebooku pomaga precyzyjnie dotrzeć do grupy docelowej w mediach społecznościowych i nie tylko. Zobacz, jak możesz wykorzystać to wykorzystać w swojej strategii marketingowej.
Dawno minęły już czasy, że w mediach społecznościowych mogłeś dotrzeć do wybranej grupy osób metodami bezpłatnymi. Oczywiście regularna i przemyślana publikacja treści na stronie na Facebooku to podstawa obecności w mediach społecznościowych. Jeżeli chcesz jednak zdobywać nowych obserwujących, warto zastanowić się nad płatną promocją treści lub linków odsyłających do strony www. Takie narzędzie powinno być brane pod uwagę, gdy planuje się marketing prawniczy dla kancelarii.
Facebook Ads – co to takiego?
Założyciele Facebooka bardzo szybko zorientowali się, że sieć społecznościową, którą stworzyli bardzo łatwo można zmonetyzować. Platforma, na której każdego dnia przebywa tak wiele osób, służy dziś przede wszystkim jako przestrzeń dla reklamodawców.
Weź pod uwagę, że Facebook to ogromna baza danych. Użytkownicy sieci sami wprowadzają dziesiątki tysięcy informacji na swój temat. Wskazują sieć powiązań, zainteresowania, stan cywilny, miejsce pracy, wiek i wiele, wiele innych. Nie dziwi zatem, że taka platforma stała się narzędziem reklamowym. I to nie byle jakim! Uznaje się, że Facebook Ads pozwala na najbardziej precyzyjne kierowanie reklam pod kątem zainteresowań, cech demograficznych oraz geolokalizacji.
Facebook Ads to system, który już za niewielką opłatą pozwala Ci na:
- promocję postów, które publikujesz na swojej stronie na Facebooku
- promocję postów na Instagramie
- promocję linków, a więc tworzenie kreacji graficzno-tekstowych, po kliknięciu których użytkownik jest przenoszony na Twoją stronę www
- promocję strony na Facebooku
- kampanie leadowe, czyli reklamy, dzięki którym możesz pozyskać bezpośrednio dane kontaktowe użytkownika sieci
- promocję wybranych treści w sieci partnerskiej
System Facebook Ads daje różne możliwości rozliczania się. Możesz ustawić reklamy tak, aby opłata była naliczana dopiero w momencie wykonania przez użytkownika określonej czynności, np. po kliknięciu linku czy pozostawieniu reakcji pod treścią (np. danie like pod postem). Rozliczanie takie nazywa się PPC – pay per click. Możesz także rozliczać się za zasięg, a więc opłata będzie naliczana, kiedy reklama dotrze do każdego 1000 osób.
Żeby uruchomić pierwszą kampanię reklamową w systemie Facebook Ads, wcale nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Interfejs jest dość intuicyjny i dostępny dla każdego, kto posiada aktywne konto na Facebooku. Potrzebujesz jedynie dodać środki płatnicze – np. kartę kredytową lub konto na Pay Pal. Opłaty zostaną pobrane dopiero po skutecznym wyświetleniu reklam.
Korzyści korzystania z Facebooka Ads
Dlaczego warto korzystać Facebook Ads? Powodów jest co najmniej kilka.
Po pierwsze to dobry sposób na wspieranie swoich działań organicznych, czyli publikacji treści na fan page’u. Zasięg to główny produkt Facebooka. Jeżeli chcesz dotrzeć do nowej lub szerszej grupy odbiorców, warto wykupić reklamę.
Po drugie korzystając z Facebook Ads w ramach swojej strategii marketingowej możesz bardzo precyzyjnie trafić do osób, które są żywo zainteresowane tematyką związaną z Twoją działalnością biznesową i tym, co publikujesz. Facebook Ads ma dokładniejsze targetowanie niż Google Ads. Precyzyjne określenie grupy docelowej to oszczędność czasu i pieniędzy – nie działasz na chybił trafił.
Po trzecie płatna promocja postów to wspieranie działań z zakresu content marketingu. Jeżeli napiszesz ciekawy tekst na blogu dotyczący ważnego zagadnienia prawnego, możesz udostępnić go w formie postu na Facebooku, a następnie spróbować dotrzeć z nim do szerszej grupy odbiorców.
Facebook Ads a zakaz reklamy zawodów prawniczych
Na zawodach prawniczych ciąży zakaz reklamy, wyrażony pośrednio w uchwałach samorządów zawodowych. W Internecie możesz jednak prowadzić działalność informacyjną na temat swojej pracy. Powinieneś jednak unikać języka korzyści czy środków perswazji.
O ile działania z zakresu content marketingu, także w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram, są raczej dopuszczalne, o tyle wokół płatnej promocji narastają kontrowersje. Zwolennicy ograniczonego zakazu reklamy uznają, że promocja wpisu o charakterze informacyjnym, czy edukacyjnym, nie łamie postanowień kodeksów etyki. Ci, którzy zakaz traktują rozszerzająco uważają, że opatrzenie wpisu na Facebooku jako „sponsorowany” (a taki napis pojawia się przy postach czy linkach sponsorowanych) należy traktować jako reklamę, niezależnie czy promujesz neutralny artykuł na blogu, czy zaproszenie na konsultacje do kancelarii.
Warto dodać, że sama polityka Facebooka nie zakazuje promocji kancelarii prawniczych. Reklamy wprowadzane do systemu Facebook Ads nie powinny być odrzucane, o ile nie łamią ogólnych zasad tego medium społecznościowego. Problem tkwi więc w interpretacji przepisów uchwał samorządów.
Przy systemach reklamowych tego typu warto dodatkowo wdrożyć analitykę marketingową, aby mierzyć efektywność reklam i całej strategii. Jeżeli nie wiesz, jak uruchomić swoją pierwszą kampanię Facebook Ads, skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji reklamowej.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.