Jak zacząć – czyli jakie mają być pierwsze kroki w marketingu prawniczym?
Szukasz specjalistów od Marketingu Prawniczego?
Dzięki odpowiednim działaniom marketingowym w Internecie jesteś w stanie pozyskać nowych klientów dla swojej kancelarii. Choć na zawodach prawniczych wciąż ciąży zakaz reklamy bezpośredniej, istnieją sposoby na sprytne, i co ważniejsze, zgodne z prawem, ominięcie go. Zobacz, od czego zacząć wdrażać działania marketingowe.
Choć zakaz reklamy dla zawodów prawniczych teoretycznie wiążę Ci ręce, nie znaczy to, że wszystkie chwyty w pozyskiwaniu nowych klientów są zabronione. Dzięki sile Internetu jesteś w stanie informować o swoich usługach szersze grono odbiorców. Jak zacząć prowadzenie marketingu prawniczego dla kancelarii? Czytaj dalej i poznaj wstępny plan.
Marketing dla prawnika – zacznij od strategii!
Kiedy profesjonalista zaczyna pracę nad sprawą, nigdy nie działa ad hoc. Z pewnością spędza nad aktami długie godziny, szykując jak najlepsze rozwiązanie dla swojego klienta. W końcu dobra strategia to klucz do sukcesu.
Nie inaczej jest w marketingu. Zanim zaczniesz informować o swoich usługach w sieci, zastanów się, co, do kogo, w jaki sposób i gdzie chcesz powiedzieć. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci spisać strategię marketingową, którą następnie zaczniesz stopniowo wdrażać w życie.
Najważniejszymi elementami strategii marketingowej jest dokładna analiza usługi, którą oferujesz (jaką dziedziną prawa się zajmujesz, w czym możesz pomóc swoim klientom). Kolejnym krokiem będzie badanie grupy docelowej, a więc określenie, kto może chcieć skorzystać z Twojej oferty. W następnym etapie ważne będzie dostosowanie komunikatu do potencjalnych klientów (określenie, jak i o czym do nich mówić) oraz dobranie kanałów udostępniania tej treści (gdzie w Internecie są Twoi potencjalni klienci i gdzie umieścić content).
W przygotowaniu profesjonalnej strategii marketingowej wyręczyć mogą Cię profesjonaliści. Agencja za pomocą specjalnych narzędzi określi precyzyjnie Twoją grupę docelową i pomoże Ci stworzyć pomysł kreatywny na Twoją promocję.
Twój najcenniejszy zasób – strona internetowa kancelarii
Ponieważ wiele tradycyjnych form promocji i reklamy dla zawodów prawniczych może stać w sprzeczności z uchwałami samorządów zawodowych, najważniejsza będzie dla Ciebie strona Internetowa. To na niej powinny znaleźć się imiona i nazwiska pracowników kancelarii, dane kontaktowe, kwalifikacje zawodowe, stopnie naukowe, informacje o preferowanych dziedzinach prawa. Radcy prawni mogą informować również o swoich publikacjach oraz podmiotach, z którymi współpracują.
Strona internetowa to także miejsce, gdzie możesz zamieszczać content, a więc treści edukacyjne pozbawione reklamy. Funkcję taką spełniają artykuły blogowe.
Content marketing na blogu i nie tylko!
Blog to bijące serce content marketingu, czyli dziedziny marketingu, której prawnicy powinni przyjrzeć się szczególnie blisko. Publikując artykuły, w których objaśniać będziesz różne zagadnienia prawne – oczywiście, bez udzielania konkretnych porad prawnych – możesz przyciągnąć klientów. Jak?
Załóżmy, że klient poszukuje informacji w wyszukiwarce Google na temat tego, w jaki sposób wziąć rozwód w Warszawie lub czym jest rozwód z orzeczeniem o winie. Ty w neutralny sposób, przystępnym dla przeciętnego czytelnika językiem, możesz objaśnić te zagadnienia w formie artykułu blogowego. Rzetelny, ciekawy i oryginalny tekst (z odpowiednimi frazami kluczowymi) zostanie doceniony przez algorytm wyszukiwarki, która wyświetli go użytkownikowi sieci w wynikach wyszukiwania. Im lepiej dopracowany będzie to wpis, także pod kątem technicznym, tym wyżej znajdzie się w wynikach wyszukiwania Google.
Na jakie tematy pisać? W tym pomoże Ci strategia marketingowa, a przede wszystkim dokładne określenie zakresu Twoich usług oraz dobrze określona grupa docelowa.
Content marketing to nie tylko teksty blogowe. To także nagrania wideo, audio, grafiki, udzielanie wywiadów i opinii dla serwisów internetowych. Popularną formą promocji i pozycjonowania swojej marki osobistej w sieci są tzw. artykuły eksperckie. Na czym polegają? Na umieszczaniu w portalach zewnętrznych treści na dany temat, w których adwokat czy radca prawny udziela opinii podpisanej jego imieniem i nazwiskiem.
Zbuduj atrakcyjne i rzetelne social media w oparciu o content
Przemyślany i dobrze przygotowany content możesz udostępniać w swoich mediach społecznościowych. Portalami, którymi warto się zainteresować są LinkedIn, Facebook, Instagram oraz YouTube (o ile przygotowujesz materiał wideo). Biorąc udział w podcastach, Twój marketing może opierać się również o serwisy streamingowe.
W mediach społecznościowych udzielaj się regularnie, aby zwiększyć swoją ekspozycję. Publikuj oryginalny, unikatowy i istotny content.
Pracuj na SEO dla strony kancelarii i SEO lokalnym
Żeby Twoja strona wyświetlała się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google, skup się na tym, aby content był dopracowany pod kątem technicznym z punktu widzenia SEO. Jeżeli posiadasz już stronę www, możesz dokonać audytu SEO, który wskaże, nad jakimi elementami warto popracować (np. nasycenie treści frazami kluczowymi, poprawa struktury nagłówków, doświadczenie użytkownika itd.).
Twoja kancelaria działa głównie na rynku lokalnym? Skup się na dopracowaniu wizytówki Google Moja Firma. Upewnij się, że zawiera ona wszystkie informacje kontaktowe oraz odesłanie do strony www.
Marketing szeptany i marketing opinii dla kancelarii
W ramach marketingu internetowego możesz wypróbować również działania z zakresu marketingu szeptanego i marketingu opinii. Co to takiego?
Marketing szeptany polega na udzielaniu się na forach czy grupach w mediach społecznościowych pod wątkami, które dotyczą zakresu Twojej specjalizacji.
W ramach marketingu opinii zachęcaj swoich zadowolonych klientów do wystawiania Ci ocen i recenzji na wizytówce Google czy na stronach Twoich mediów społecznościowych.
Zbieraj dane, analizuj, wyciągaj wnioski!
Prowadzenie marketingu internetowego nie miałoby sensu, gdybyś na bieżąco nie mierzył efektów wykonanej pracy. Podpinając odpowiednie narzędzia analityczne pod media społecznościowe czy stronę internetową, możesz zebrać sporo informacji na temat tego, kto je odwiedza. Analityka internetowa zajmuje się także przetwarzaniem danych o tym, jakie akcje podejmowanie w sieci działają, a jakie nie.
Na podstawie danych możesz wyciągnąć wnioski i wprowadzić korektę kursu, jaki obrałeś początkowo w marketingu.
To wszystko brzmi interesująco, ale czujesz, że nie starczy Ci na to sił przerobowych? Dalej nie wiesz, jak zacząć? Zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Agencja marketingowa, specjalizująca się w działaniach online, pomoże Ci w sprytnym i zgodnym z prawem pozyskiwaniem klientów. Napisz do nas, a chętnie przedstawimy Ci, w jaki sposób możemy pomóc w promocji Twojej działalności.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.