SEO w marketingu prawniczym, czyli jak zdobyć pierwszą pozycję w Google?
Szukasz specjalistów od Marketingu Prawniczego?
Pozycjonowanie strony internetowej daje Ci ogromną przewagę nad konkurencją. Im wyższą pozycję zdobywasz, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy sieci trafią do Twojej witryny. Jak wypozycjonować stronę www? Zobacz, na czym polega SEO dla prawników.
Każdy, kto poszukuje produktu, usługi czy po prostu – rozwiązania swojego problemu, najpierw szuka rozwiązania w oknie wyszukiwarki Google. Dlatego właśnie adwokaci, radcowie prawni oraz notariuszowie, których strony www znajdują się najwyżej, zdobywają najwięcej klientów. SEO jest więc fundamentem, na którym opiera się marketing prawniczy. Jak organicznie wypozycjonować stronę? Oto krótki przewodnik.
Jak działa SEO? Czyli co to jest pozycjonowanie strony www?
Strona internetowa kancelarii prawniczej to dziś podstawa. Jednak samo jej postawienie i wypełnienie informacjami to dopiero początek. O jej istnieniu muszą dowiedzieć się jeszcze użytkownicy. Możesz ją wypromować w sieci za pomocą różnych narzędzi marketingowych takich jak Google Ads, Facebook Ads, social media, e-mail marketing czy właśnie SEO.
Czym jest SEO? Search Engine Optimization to w tłumaczeniu na język polski optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki internetowe. Obejmuje ono szereg działań na stronie i poza nią, które mają przekonać roboty wyszukiwarki Google do tego, aby wyświetliła ją jak najwyżej w wynikach wyszukiwania na konkretne zapytanie.
Działania SEO mają na celu przede wszystkim:
- zwiększyć widoczność strony w sieci,
- umieścić stronę na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google
- zwiększyć ruch na stronie www
Za to, jak strona pokaże się po wpisaniu konkretnego hasła w okno wyszukiwarki, odpowiada algorytm wyszukiwarki. Google nie przedstawia, w jaki dokładnie sposób działa taki mechanizm. Wskazuje jednak, które czynniki mają istotny wpływ na ocenę witryny. Wyszukiwarka docenia przede wszystkim strony użyteczne dla użytkownika. Powinny one zatem:
- zawierać przydatny dla użytkownika content (w tym zawierać słowa kluczowe)
- być dobrze zaprojektowane i przejrzyste
- być dopracowane pod kątem technicznym (responsywne, szybko działające)
- posiadać dopracowane linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne
Pozycjonowanie strony a zakaz reklamy zawodów prawniczych
Na zawody prawnicze nałożony jest niemal całkowity zakazy reklam. Adwokaci, radcy prawni, notariuszowie i komornicy mają bardzo ograniczone pole działania, jeżeli chodzi o możliwość pozyskiwania nowych klientów. Także w sieci. Adwokaci i radcowie prawni mogą jednak informować o swojej działalności w sposób neutralny. Uznaje się więc, że content marketing oraz obecność w mediach społecznościowych (takich jak Facebook czy Instagram) są poniekąd dopuszczalne, o ile nie zawierają agresywnej reklamy.
A jak sprawa wygląda w przypadku SEO? Czy prawnik może pozycjonować stronę internetową? Tak. Forma ta nie narusza w jasny sposób zakazu reklamy. Optymalizacja strony pod wyszukiwarkę to tak naprawdę usprawnianie samej witryny www. Nie ma na celu sztucznego i agresywnego nakłaniania klientów do skorzystania z usług.
Co więcej, SEO nierozerwalnie związane jest z content marketingiem. Wyszukiwarki Google doceniają jakościową, oryginalną, unikatową treść, która w naturalny sposób nasycona jest frazami kluczowymi. W dużej mierze więc działania z zakresu SEO polegają na informowaniu i edukowaniu klientów. Reszta – to już sprawy techniczne.
Jak pozycjonować stronę kancelarii prawniczej? Dobre praktyki SEO
Na początek musisz wiedzieć, że SEO to maraton, a nie sprint. Na rezultaty niekiedy trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że gra jest warta świeczki.
Co trzeba robić, żeby wypozycjonować stronę internetową? Na SEO składa się wiele różnych czynności, zarówno w samej witrynie, jak i poza nią. Podstawowe zabiegi związane z pozycjonowaniem to m.in.:
- dbanie o strukturę strony – powinna być ona uporządkowana i dopracowana pod kątem technicznym. W treści strony powinna pojawić się właściwa hierarchia nagłówków H1, H2, H3 itd., do zdjęć muszą być dobrane alty, czyli alternatywne opisy, link powinny mieć przyjazną postać, a każda sekcja META powinna zostać odpowiednio uzupełniona
- umieszczanie wartościowej i użytecznej treści – artykuły, wpisy, aktualności, stałe informacje na stronie mają być ciekawe dla użytkownika. Co więcej, każdy z tekstów musi być… czytelny – dobrze jeżeli treści na stronie podzielone są na mniejsze bloki tekstowe, opatrzone jasnymi i klarownymi śródtytułami, przerywane są dopasowanymi tematycznie zdjęciami, grafikami lub materiałami wideo
- dobranie i umieszczenie w tekstach fraz kluczowych – za pomocą specjalnych narzędzi – planerów słów kluczowych – należy dobrać słowa kluczowe, na które ma pozycjonować się dana witryna czy podstrona. Następnie podczas przygotowywania tekstów należy naturalnie wkomponować je w teksty na stronie w odpowiednich miejscach, (także w śródtytułach)
- dbanie o właściwe linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – linki to kluczowa rzecz dla optymalizacji strony. Po pierwsze należy zadbać o to, aby poszczególne miejsca na stronie były ze sobą logicznie i praktycznie połączone – to ułatwi użytkownikowi nawigację i zachęci do pozostania na stronie dłużej. Po drugie ważną kwestią jest pozyskiwanie linków zewnętrznych, które kierują z zaufanej witryny do Twojej strony. To zwiększa Twoją wiarygodność w oczach Google i poprawia widoczność witryny
- dbanie o responsywność strony – dziś większość osób korzysta z wyszukiwarki Google na smartfonie. Ważne, żeby witryna była także dopasowana do ekranów telefonów i tabletów
- praca nad szybkością ładowania się strony – chodzi tu o czas, w jakim cała strona, ze wszystkimi elementami graficznymi, załaduje się w przeglądarce. Im szybciej będzie się to działo, tym większe uznanie zyska w oczach algorytmu Google.
- zapewnienie bezpieczeństwa strony – Google docenia witryny z certyfikatem SSL oraz brak błędów w kodzie strony. Bezpieczne witryny osiągają wyższe pozycje
Jeżeli działasz na rynku lokalnym, warto pomyśleć o inwestycji w SEO lokalne. Polega ono na tym, że dana witryna internetowa lub jej podstrona jest optymalizowana pod wyniki wyszukiwania dla konkretnego regionu, miasta, a czasem nawet dzielnicy. Dzięki temu użytkownikowi, który wpisał w okno wyszukiwarki “prawnik od rozwodów Warszawa” pokażą się jedynie strony prawników, działających w tym mieście.
W ramach SEO lokalnego bardzo ważne jest zadbanie o właściwe uzupełnienie wizytówki Google Moja Firma.
Pozycjonowanie lokalne ma przede wszystkim dwie zalety:
- jest z reguły mniej konkurencyjne niż SEO ogólnopolskie
- szybciej osiągniesz rezultaty, a przez to pochłania mniejszy budżet
Nie warto więc go zaniedbywać.
Korzyści z działań SEO dla prawników
Co robi osoba, która potrzebuje porady prawnej? W pierwszej kolejności udaje się po poradę do okna wyszukiwarki Google. To Twoja szansa na udzielenie potencjalnemu klientowi odpowiedzi na nurtujące go pytanie i zdobycie jego zaufania. Użytkownicy sieci z reguły sprawdzają kilka pierwszych pozycji na liście wyników wyszukiwania Google. Jeżeli się tam znajdziesz, jesteś na dobrej drodze do pozyskania nowego klienta.
Dzięki SEO możesz stworzyć przejrzystą i użyteczną stronę www, która stanie się najważniejszą wizytówką Twojego biznesu.
SEO to bezpieczna opcja na promocję marki w sieci, o charakterze długofalowym. Dzięki wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google zwiększysz ruch w witrynie. A od zainteresowanego czytelnika do lojalnego klienta już tylko jeden krok!
Działania z zakresu SEO wymagają specjalistycznej wiedzy. To działanie na pograniczu content marketingu, analityki internetowej i budowy stron internetowych. Zadanie to może Cię więc przerosnąć. Dlatego warto zlecić tę pracę doświadczonemu specjaliście SEO lub agencji marketingu online, która wie, jak prowadzić marketing prawniczy. Potrzebujesz pomocy? Czekamy na Twoją wiadomość.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.