Systemy do obsługi gabinetu stomatologicznego [2021]

Każdego roku na rynku przybywa oprogramowań mających na celu ułatwić pracę dentystom i osobom odpowiedzialnym za administrację oraz obsługę pacjenta. Inwestycja w tego typu rozwiązanie przekłada się na oszczędność czasu i poprawę jakości oferowanych usług. Jest istotne, aby funkcjonalności narzędzia były dopasowane do Twoich potrzeb. Tu musisz wziąć pod uwagę: rozmiar Twojej działalności, ilość zatrudnionych osób, sposób rozliczeń, jak i budżet, którym dysponujesz. Modele płatności (licencje, abonamenty) są przedstawione przez producentów programów w różny sposób, tak samo jak dostępne wersje (dla poszczególnej ilości komputerów i z innymi dostępnymi modułami). Nie wszystkie obsługują wizyty realizowane w ramach umowy z NFZ.

Nie masz czasu, żeby analizować po kolei ofertę każdego z nich? Właśnie dlatego, w celu ułatwienia Ci podjęcia decyzji, przygotowaliśmy zestawienie porównujące ceny i funkcjonalności najpopularniejszych aktualnie programów. Zachęcamy Cię do zapoznania się z tabelą i krótkimi opisami rozwiązań technologicznych, które być może odmienią codzienność Twojego gabinetu. 

EstomedSmart dentalDR 100ProdentisEdentalmpStomatologDentoroMedfileincomDENTAureroeRUMFELG Dent
Cenajednorazowa opłata w cenie od 1000 zł do 2100 zł brutto za jedno stanowiskodożywotnia licencja, koszt zależny od wybranych modułów, cena za moduł w przedziale od 150 do 500 złwersja Basic w cenie 699 zł brutto na rok lub 69,90 brutto na miesiąc w abonamencie miesięcznym, opłata dotyczy dostępu dla dwóch użytkownikówabonament roczny w cenie 495 zł brutto za jeden wybrany moduł (moduły Administracja, Recepcjonistka, Lekarski)abonament miesięczny 149 zł netto za gabinet jednostanowiskowylicencja roczna 249.00 netto złotych za jedno stanowiskocena 65 zł netto za miesiąc za jedno stanowiskopodstawowa wersja za darmo (jedno stanowisko, maksymalnie 75 pacjentów), wersje płatne w zakresie od 99 do 149 zł miesięczniejednorazowa licencja dożywotnia 800 zł brutto+ coroczna opłata za aktualizację (200 zł brutto)wersja podstawowa za darmo, pozostałe wersje od 29 – 40 zł netto miesięcznieminimalna miesięczna opłata 49,90 zł netto, naliczane opłaty dodatkowe zależne od liczby wizy, pacjentów, wystawionych dokumentówwersja podstawowa za darmo (1 stanowisko, maksymalnie 20 pacjentów, pozostałe wersje od 159 do 299 zł netto miesięcznie
Grafik pracy placówki
tak (wersje Ultimate i Gold)
taktaktak (moduł Lekarski)taktaknietaktaktaktaktak
Diagram zębowy/periodontologicznytaktaktaktak (moduł Lekarski)taktaktaktaktaktaktaktak
Karta pacjentataktaktaktak (moduł Lekarski)taktaktaktaktaktaktaktak
Integracja z eWUŚmoduł dodatkowo płatnytaktak (wersja standard i premium)moduł dodatkowynienienietaktaktak (wersja Essential i Enterprise)taknie
Wystawianie recept/ e-recepttak (Basic, Ultimate i Gold)taktakmoduł dodatkowynietaknietaktaktak tak tak (wersja Standard i Premium)
System rezerwacji onlinetak (wersje Ultimate i Gold zintegrowany ze ZnanyLekarz.pl)taktak (wersja standard i premium)moduł dodatkowynienietaktaknietak (wersja Essential i Enterprise)nietak
Obsługa wizyt na NFZmoduł dodatkowo płatny taktak (wersja standard i premium)moduł dodatkowynienienietaktaktak (wersja Essential i Enterprise)taknie
Powiadomienia sms/mail dla pacjentówtaktaktak (ilość SMS w zależności od wybranego pakietu)tak (moduł Lekarski)taktaktaktaktaktak (wersja Essential i Enterprise)taktak
Karta periodontologicznataktaknietak (moduł Lekarski)taknienienienienietaktak
Rozliczeniataktaknietak (moduł Recepcjonistka) taktaknietaknienietaktak
Dokumenty sprzedażytak (wersja Gold)taknietak (moduł Recepcjonistka)nietaknietaknienietaktak
e-ZLA (zwolnienia)nienietaktak (moduł Lekarski)nienienietaknietaktaknie
Komunikator wewnętrznytak (wersja Gold)nietak (wersja standard i premium)moduł dodatkowy taknietaknienienienienie
Moduł magazynowymoduł dodatkowytaktak (wersja premium)tak (moduł Lekarski)taknienienienietak (wersja Essential i Enterprise)nienie
Wersja demotaktaktaktaktaktaktaktak taktaktaktak
Aplikacja/dostęp mobilnytaknie (tylko do pojedynczych usług)tak tak nie nietaktaknienienietak 

Potrzebujesz wiedzieć więcej? Oto krótkie charakterystyki przygotowane dla TOP 12 oprogramowań, którym zaufały tysiące gabinetów: 

Estomed

To oprogramowanie dla gabinetu stomatologicznego, które zdobyło uznanie stomatologów z całej Polski. Jego podstawowym zadaniem jest usprawnienie pracy, a w tym: kontaktu z pacjentami, zarządzania personelem i komunikacją wewnętrzną oraz przejrzystego prowadzenia kart pacjenta. Producent tego oprogramowania udziela wsparcia przy pierwszej konfiguracji. Później natomiast, w razie utraty danych czy ich nieprawidłowego zapisu, kieruje do Centrum Pomocy Serwisowej. Dodatkowo, pozwala na wprowadzanie do wizyty procedur wykonywanych w ramach umowy z NFZ. 

Smartdental 

Smartdental jest rozwiązaniem zaprojektowanym przez dentystę dla dentystów. Jest wynikiem jego ścisłej współpracy ze specjalistą informatykiem, stąd w efekcie połączenie jakości technologicznej z dogłębnym rozumieniem codziennych potrzeb gabinetów. Zawierają się
w nim liczne funkcje takie jak: powiadomienia SMS dla pacjentów, system rezerwacji wizyt online lub też wystawianie e-recept. Podobnie jak wcześniej zaprezentowane oprogramowanie to również sprawdzi się do obsługi wizyt w ramach NFZ. Zdalny dostęp do terminarza wizyt jest możliwy za pośrednictwem aplikacji lub przeglądarki.

Dr100

Dr100 – kolejny program w naszym zestawieniu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Istnieje w tym przypadku możliwość korzystania przez miesiąc z bezpłatnej wersji demo, aby później świadomie móc podjąć decyzję o wykupieniu rocznego abonamentu i doborze odpowiadającej potrzebom gabinetu wersji. Oprócz funkcjonalności podobnych do tego, co zostało wymienione już wcześniej, warto zwrócić uwagę na zintegrowaną z oprogramowaniem aplikację mobilną, która pozwoli na zdalne zarządzanie grafikiem wizyt oraz szybką digitalizację dokumentów. 

ProDentis 

Oprogramowanie ProDentis jest dostępne na rynku już od 20 lat. Co może stanowić o jego przewadze konkurencyjnej, to opcja dopasowania programu do potrzeb małych i dużych gabinetów ze względu na sporą ilość modułów dodatkowych, których użyteczność w swoim gabinecie ocenia już sam klient. W ciągu trwania rocznej licencji są też wprowadzone aktualizacje wynikające ze zgłaszanych potrzeb, takie jak przykładowo: anonimowe ankiety dla pacjentów sprawdzające ich styczność z koronawirusem, panel do tworzenia zgłoszeń serwisowych i obserwowania ich statusu oraz sterylizatornia, czyli nowy moduł, w którym rejestruje się i oznacza kodem kreskowym wysterylizowane narzędzia. 

eDenatal 

Ten program również używany jest przez polskich dentystów od kilkunastu lat. Warto zwrócić uwagę, że oprócz ułatwienia pracy lekarzom i recepcji za pomocą funkcji związanych z wizytami i obsługą pacjenta, to oprogramowanie zawiera moduł dedykowany właścicielom, gdzie między innymi mogą wygenerować raport przychodów i rozchodów oraz wartości udzielonych rabatów czy śledzić szczegółowo ruch pacjentów. Sporą dogodnością jest też brak potrzeby instalacji programu, co umożliwia dostęp do niego w dowolnym miejscu z dostępem do internetu. 

mpStomatolog

mpGabinet Stomatologiczny to sprawnie działające oprogramowanie dla systemów  Windows i macOs. Zawiera moduł CRM do zarządzania relacjami z pacjentami, bazę leków z opisem dawkowania i słownikami ICD-9 i ICD-10 oraz gotowe szablony do drukowania recept czy wystawiania rachunków, faktur, jak i paragonów. Gabinety wykupują do niego roczne abonamenty. Co ważne, wszystkie aktualizacje przez okres korzystania z programu są darmowe i umożliwiają dostęp do nowych funkcji. Użytkownicy cenią sobie intuicyjność tego oprogramowania, jak i  jakość  wsparcia technicznego. 

Dentoro

Wśród funkcjonalności kolejnego oprogramowanie dla stomatologii – Dentoro należy zwrócić uwagę na wygodny komunikator, który nie tylko pozwala na komunikację z pacjentami, ale też ułatwia przepływ informacji między członkami zespołu. Program ten pracuje również poza godzinami otwarcia gabinetu i daje możliwość zapisywania się pacjentom na wizyty w dogodnych terminach dbając jednocześnie o koordynację całego grafiku. Wgląd do programu można mieć  na urządzeniach mobilnych. 

Medifile 

Medifile, jako jedyny w całym zestawieniu, reprezentuje bardzo elastyczne podejście, które uwzględnia, że gabinet może nie chcieć zmieniać całego oprogramowania, z którego korzysta, ale w codziennym użytkowaniu brakuje mu jedynie jakiejś funkcji. W tym wypadku dostarcza tylko “dodatków” i narzędzi do integracji ich z innym oprogramowaniem. Kiedy natomiast gabinet decyduje się na zmianę dostawcy oprogramowania, Medifile w ramach darmowej usługi przeprowadza darmową migrację baz danych do swoich modułów. Wśród powodów, dla których warto korzystać z Medifile znajdziemy: błyskawiczny kreator e-recepty, bazy leków ICD-10/ICD-9, obsługę wizyt na NFZ, rezerwacje online, aplikację mobilną oraz nadawanie indywidualnych uprawnień dla użytkowników. Nie sposób nie wspomnieć o darmowej stronie internetowej dla gabinetu. Medifile bez pobierania dodatkowych opłat zapewnia stronę www-wizytówkę pod domeną nazwa.medifile.pl opartą na swoim szablonie. 

incomDENT 

Ten produkt działa na każdym z systemów. Decyzja o jego zakupie wyeliminuje konieczność korzystania z papierowych kartotek pacjentów, tradycyjnych kalendarzy i zeszytów czy osobistego dzwonienia do pacjenta w celu przypomnienia o umówionej wizycie. icomDENT integruje się z system eWUŚ oraz umożliwia proste i szybkie wystawianie recept zgodnych z wymogami NFZ. Wydawca programu zachęca najpierw do skorzystania z bezpłatnej, 30-dniowej wersji demonstracyjnej. 

Aurero

Aurero jest oprogramowaniem stworzonym z myślą o różnego rodzaju placówkach medycznych i lekarzach każdej specjalizacji. Wersja programu do gabinetu stomatologicznego wspiera pracę lekarzy dentystów oraz całego personelu. Z myślą o nich zawiera w sobie między innymi takie funkcje jak: automatyczne potwierdzanie wizyt, rezerwacja terminów 24/7, magazyn stomatologiczny, który ułatwia kontrolę nad zasobami czy przeznaczone do elektronicznego wypełniania ankiety (do badania satysfakcji bądź zebrania wywiadu). O programie pozytywnie wypowiadają się: pacjenci, którzy sprawnie rejestruję się na wizytę zamiast oczekiwać na połączenie, lekarze chwalący sobie przejrzystość kart stomatologicznych i szybki podgląd poprzednich wizyt oraz sami właściciele gabinetów raportujący rosnące wyniki. 

eRUM

W związku z informatyzacją sektora ochrony zdrowia w Polsce wystawianie elektronicznych recept i zwolnień musi być nieskomplikowane i szybkie. Takie właśnie jest przy użyciu oprogramowania eRUM. Dzięki niemu lekarz nie będzie też musiał wyglądać zza drzwi gabinetu w oczekiwaniu na pacjenta, ponieważ w systemie będzie widział zieloną lampkę, gdy rejestracja poinformuje, że ten pojawił się w poczekalni. Program integruje się z serwisem Znanylekarz.pl i LekarzBezKolejki.pl, co korzystnie wpływa na działania wizerunkowe i wzrost zaufania do gabinetu za sprawą zebranych opinii. Jeżeli chodzi o wystawienie w nim paragonu, proces ten zamyka się w 3 kliknięciach. 

FELG Dent

FELG Dent podobnie jak Medfile oferuje bezpłatną migrację danych z używanego dotychczas programu. Obsługuje się go za pośrednictwem przeglądarki internetowej, co pozwala na pełną mobilność w użytkowaniu. Oprócz funkcji pojawiających się w konkurencyjnych oprogramowaniach, warto w tym przypadku zwrócić uwagę na dostęp do bezpłatnych formularzy prawnych dla pacjentów (wg najnowszych wytycznych RODO) oraz na wsparcie helpdesk na czacie przez 7 dni w tygodniu. Dla celów analitycznych i statystycznych zawiera moduł z raportami na temat trendów i dochodowości gabinetu (z możliwością porównania przy więcej niż jednej lokalizacji). 

To już wszystkie propozycje dla Twojego gabinetu stomatologicznego z naszego zestawienia. Po przeczytaniu krótkiej charakterystyki oprogramowań spójrz jeszcze raz na tabelę i oceń, które najpełniej odpowiada Twoim potrzebom. Przed zakupem natomiast, polecamy Ci skorzystanie z wersji demo i zweryfikowanie, czy realnie przekłada się na sprawniejsze i bardziej efektywne funkcjonowanie Twojego gabinetu oraz zadowolenie pracowników. ROZPOCZNIJ PRACĘ
Z PROFESJONALISTAMI

Paweł Moczulski
właściciel Simpliteca.com

Simpliteca.com to wyjątkowa firma. Tworzymy zgrany zespół specjalistów, który od 10 lat aktywnie wspiera małe i średnie firmy we wzroście i rozwoju. Przez te lata wspomogliśmy swoją wiedzą i doświadczeniem setki podmiotów, które dziś funkcjonują jako monopoliści w swoim obszarze.

Pracujemy zdalnie, nie mamy swojego biura. Mimo to, tworzymy świetną atmosferę, budujemy długoletnie relacje i działamy efektywniej niż wiele tradycyjnych agencji marketingowych.

Jeśli tylko czujesz, że Twoja firma stoi w miejscu, wskaźniki wzrostu dawno przestały rosnąć, a konkurencja odbiera Ci kolejnych klientów – odezwij się. Na pewno pomożemy!


simpliteca@simpliteca.com+48 798 303 263Dołącz do nas

  Formularz kontaktowy

  Interesuje mnie

  Mój budżet miesięczny

  KORZYSTAMY Z

  meta
  google ads
  Google Analytics Logo
  google data studio
  brand24
  meta google ads Google Analytics Logo google data studio brand24