Komunikacja marketingowa z millenialsami – jak do nich dotrzeć?
Szukasz specjalistów od marketingu branżowego
Najstarsi millenialsi kończą w tym roku 41 lat. Przedstawiciele tej właśnie grupy coraz częściej stają się Twoimi klientami. Poznaj pokolenie millenialsów i zobacz, w jaki sposób się z nimi komunikować.
“Millenialsi” to nie tylko modne słowo – to nazwa całego pokolenia. Ta generacja – obejmująca osoby urodzone w latach 80-tych i 90-tych – dorosła i przekształciła się w istotną część Twojej grupy klientów. Jeżeli chcesz do nich trafić ze swoim komunikatem, musisz najpierw zrozumieć, o co im tak naprawdę chodzi.
Kim są millenialsi?
Millenialsi, czyli generacja Y, to pokolenie obejmujące osoby urodzone w latach od 1980 do 1994 r. (niektórzy badaczy delikatnie wydłużają lub skracają ten zakres czasowy). Okres dorastania przedstawicieli tego pokolenia przypada na przełom tysiącleci – stąd też pochodzi nazwa tego pokolenia.
W potocznym rozumieniu określenie “millenialsi” kojarzy się przede wszystkim z narcystyczną i roszczeniową grupą, która niemal nałogowo korzysta z Internetu. Jednak to oczywiście tylko stereotyp.
Wiek stanowi jeden z bardziej istotnych kryteriów segmentacji klientów – czyli określania Twojej grupy docelowej. Zdaj sobie sprawę, że millenialsi mają obecnie od ok. 25 do 40 lat. Jest duża szansa, że to właśnie do nich próbujesz kierować swoje działania promocyjne. Jednak czy w swojej strategii marketingowej uwzględniasz ich zapotrzebowania?
Co mówią badania na temat millenialsów? Przyjrzyjmy się wybranym liczbom:
- 80% millenialsów śpi ze swoim smartfonem
- 75% millenialsów uznaje swoje oczekiwania dotyczące obsługi klienta za bardzo wysokie
- 71% millenialsów chce umawiać wizytę z lekarzem za pomocą aplikacji mobilnej
To tylko kilka przykładów. Jednak może się z niego wyłonić obraz millenialsa – osoby, dla której użyteczność, mobilność i niezależność to jedne z najważniejszych wartości, gdy chodzi o proces zakupowy.
Czy millenialsi to Twoi klienci?
Pamiętaj, że nawet jeżeli jeszcze jakiś czas temu millenialsi nie byli Twoją główną grupą docelową, to być może właśnie się nią stają. Jeżeli prowadzisz:
- placówkę medyczną – to właśnie w tym wieku mogą pojawić się pierwsze objawy np. chorób cywilizacyjnych
- gabinet medycyny estetycznej – to właśnie ta grupa ma ogromne zapotrzebowanie na usługi z segmentu “beauty”
- firmę deweloperską – to właśnie w tym momencie wielu millenialsów rozgląda się za pierwszym mieszkaniem na własność
- kancelarię prawną – to właśnie millenialsi obecnie zakładają swoje firmy, dążąc do osiągnięcia stabilności finansowej
To oczywiście tylko przykłady. Zastanów się, czy właśnie nie przegapiasz okazji na trafienie ze swoim komunikatem do użytkowników z tej grupy pokoleniowej.
Marketing online dla millenialsa
Millenialsi są wymagającymi odbiorcami. Chcąc przygotować dla nich komunikację, musisz na nowo przemyśleć swoją strategię. Postaw na:
- bardzo dobrą obsługę klienta – gdy przedstawiciel tej grupy zrazi się podczas pierwszego kontaktu, już do Ciebie nie wróci i zacznie szukać podobnej usługi u konkurencji. A jeżeli będzie zadowolony z obsługi – będzie to pierwszy krok do budowania lojalności.
- szybkie działania i efekty – millenialsi są niecierpliwi. Oczekują odpowiedzi (na maila lub na wiadomość messengerze) w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Długie oczekiwanie na interakcję z Twojej strony może skutkować ochłonięciem zamiarów zakupowych takiego klienta.
- obecność i renoma w sieci – przedstawiciele tej grupy pokoleniowej nie wyobrażają sobie życia bez Internetu. To właśnie w sieci szukają oni informacji dotyczących produktów i usług. Jeżeli nie masz strony czy profilu w mediach społecznościowych – to dla nich niemalże nie istniejesz. W Internecie szukają także opinii innych osób na temat firmy. Warto zadbać o tego typu pozytywne recenzje.
- rzetelne informowanie klienta – millenialsi lubią myśleć krytycznie. Nie przyjmują pewników i lubią samodzielnie wyrabiać sobie opinie. W związku z tym chcąc trafić z komunikacją do tej grupy, musisz postawić na publikowanie rzetelnych informacji – podanych przy tym w przystępnej formie.
- wartość dodaną – przedstawicielom tej grupy pokoleniowej nie chodzi tylko o samą usługę czy produkt. Decydując się na zakup, kierują się rozmaitymi wartościami dodanymi. Czy działasz społecznie? Czy jesteś przyjazny dla środowiska? Jakimi wartościami się kierujesz? Te kwestie naprawdę mogą mieć decydujące znaczenie dla millenialsa.
- szczerość – millenialsi są szczególnie wyczuleni na wszelkie przejawy braku autentyczności. W związku z tym, jeżeli w komunikacji akcentujesz jakąś wartość dodaną – musisz być w tym szczery i spójny.
Przede wszystkim użytecznie i mobilnie
Millenialsi to grupa, która wykorzystuje smartfon niemal do wszystkiego. Czynności, które inne generacje wykonywały np. poprzez rozmowę telefoniczną, przedstawiciele pokolenia Y wolą wykonać za pomocą kilku ruchów na ekranie smartfona.
W związku z tym Twoja strona internetowa powinna być responsywna – czyli prawidłowo działać na urządzeniach mobilnych. Witryna musi dobrze wyświetlać się zarówno na komputerach, jak i na smartfonach i tabletach. Dzięki temu umożliwiasz millenialsowi zdobycie informacji na temat Twojej działalności w najwygodniejszy dla niego sposób.
Pamiętaj, że dostosowanie strony do smartfonów jest istotne nie tylko ze względu na pozyskiwanie pacjentów wśród millenialsów. Responsywność jest bardzo ważna także dla pozycjonowania witryny.
Aktualizacja Google Page Experience – podobnie, jak wcześniejsze modyfikacje algorytmów Google – stawiają silny nacisk na wyświetlanie się strony w tego typu urządzeniach. Jeżeli strona na komórce ładuje się wolno lub z błędami, może to być spory problem dla pozycji
Jak to sprawdzić?
- Otwórz stronę na smartfonie i zobacz, czy wyświetla się prawidłowo
- Zobacz, czy wszystkie sekcje strony są dostępne i czy nawigacja działa poprawnie
- Zwróć szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju przyciski nawołujące do działania (np. “Zamów”, “Umów wizytę”, “Dowiedz się więcej”)
- Upewnij się, że Twój numer telefonu to aktywny link – czy po naciśnięciu można od razu wykonać połączenie
Musisz być w social mediach
Millenialsi spędzają nawet kilka godzin dziennie na portalach takich jak Facebook czy Instagram. Wykorzystaj to.
Profile w mediach społecznościowych nie służą do tego, aby prowadzić w nich sprzedaż usług. Mają one na celu pokazać Twoją ludzką twarz. To miejsce do prowadzenia rozmowy, budowania interakcji i promowania wiedzy.
Millenialsi lubią wykorzystywać media społecznościowe do poznawania marek. To istotne także w kontekście marketingu lokalnego. Odwiedzając Twój profil będa w stanie m.in. dowiedzieć się więcej na temat Twojego personelu, zobaczyć, jak do Ciebie trafić i poznać zmiany w godzinach otwarcia.
Influencer marketing w lokalnej strategii?
Wspomniałem, że millenialsi w sieci szukają opinii na temat produktów i usług. Możesz wykorzystać do tego zarówno współpracę z influencerami, jak i publikowanie treści od zadowolonych klientów.
Co to jest influencer marketing? To promowanie Twojego produktu lub usługi przez znaną osobą – znaną, czyli mającą zasięg w mediach społecznościowych. Instagramerka obserwowana przez 30 tysięcy użytkowników może mieć o wiele większą siłę przebicia niż niejedna kampania w Google Ads.
Co to jest user-generated content? To treści tworzone przez samych użytkowników. Jeżeli ktoś zrobi sobie zdjęcie w Twojej restauracji i wyrazi zgodę na udostępnienie takiego wpisu na Twoim profilu, zyskujesz dwie korzyści. Po pierwsze – masz do dyspozycji ciekawą treść do wykorzystania w social mediach. Po drugie – pokazujesz zadowolenie swojego klienta i zdobywasz społeczny dowód uznania.
Podsumowanie
Pamiętaj, że najmłodsi millenialsi mają ok. 25 lat. Następna generacja – czyli pokolenie Z – to tzw. “millenialsi na sterydach”. Skąd to określenie? Otóż w następnej grupie pokoleniowej niektóre cechy są nawet mocniej wyeksponowane. Widać to w szczególności w zakresie kompetencji cyfrowych, które są jeszcze bardziej rozwinięte.
Jeżeli nie przygotujesz swojej komunikacji do generacji millenialsów, to będzie Ci jeszcze trudniej z pokoleniem Z. Pamiętaj, że przedstawiciele tej młodszej generacji nie pamiętają czasów, w których nie było smartfonów – a już od wczesnego dorastania byli aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych. Wniosek jest jeden – musisz zacząć się jeszcze bardziej otwierać na obecność online. 🙂
Stworzenie strategii komunikacyjnej to niezwykle ważny element marketingu – także na szczeblu lokalnym. Gdy zależy Ci na pozyskaniu klientów-millenialsów dla swojej kancelarii, salonu beauty czy placówki medycznej – musisz rozumieć potrzeby swojej grupy docelowej i rozmawiać z nimi ich językiem. Możemy Ci w tym pomóc. Odezwij się do nas – a chętnie poznamy, jak możesz dostosować swoją komunikację do tej grupy pokoleniowej.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.