Zadzwoń Napisz

Blog

Jak pisać ciekawie?

Kiedy chcesz rozpocząć pracę jako copywriter, musisz pamiętać o kilku ogólnie przyjętych zasadach, które pozwolą ci się stać bardziej atrakcyjnym  dla zleceniodawców. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak pisać ciekawie.

„Pamiętaj, że piszesz do i dla ludzi”

Artykuły pisane przez copywritera muszą docierać do szerszego grona osób o różnych zainteresowaniach, w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Przed przystąpieniem do pisania tekstu należy konkretnie określić grupę odbiorców. Pisane przez nas artykuły bądź poradniki powinny odzwierciedlać rzeczywisty obraz sytuacji, a same teksty odnosić się bezpośrednio do doświadczeń i nastrojów poszczególnych grup. Jeśli piszemy teksty dla danej grupy specjalistów, powinny być one dokładnie opracowane i zgodne z panującymi standardami, zawierać odpowiednie słownictwo, prawidłowo użyte pojęcia i definicje z danej dziedziny. Jednak zawsze należy pamiętać, aby taki tekst był zrozumiały dla osób trzecich.

„Szukaj inspiracji dookoła siebie”

Ważnym elementem podczas pisania artykułu jest określenie celu, jaki zamierzasz osiągnąć za pomocą swoich publikacji. Chcesz stworzyć poradnik, który przedstawia poniekąd ofertę pewnej firmy? Czy też przekonać czytelników do danego produktu? A może rozpowszechnić daną markę? W zależności od dostępnych możliwości teksty pisane przez copywritera można podzielić na kilka poszczególnych rodzajów. Słowa kluczowe to główny element twojej treści. Ważne, aby słowo kluczowe spełniało wymagania wyszukiwarek oraz było  najczęściej wpisywane przez użytkowników. Tego typu słowa można znaleźć na stronach internetowych takich jak np.  www.answerthepublic.com., tam też każdy copywriter może poszukać inspiracji dla siebie.

Jednym dość ryzykownym i odważnym pomysłem dla  zaciekawienia czytelników w sieci, jest napisanie treści, która przedstawia całkiem inny punkt widzenia niż dotychczas opisywany w Internecie.

„Przestrzegaj zasady 3xNIE”

Jeśli chcemy napisać dobry tekst powinniśmy pamiętać o tym, aby był: 

 • niezaprzeczalny, czyli prawdziwy. Treść artykułu powinna zawierać wyłącznie prawdziwe informacje, podparte wiarygodnymi argumentami w postaci np. tabelek, wykresów itp. Tekst powinien być napisany w sposób rzetelny w stosunku do czytelników.
 • nieskomplikowany, czyli należy używać prostego słownictwa, które w pełni wyczerpie temat, bezpośrednio do niego nawiązując.  Nikt nie lubi tzw.” lania wody”, czy też „kwiecistych frazesów”, dla każdego liczą się konkrety, podane w jak najprostszej formie, np. w postaci wypunktowanej listy.
 • nieszablonowość, czyli oryginalność, kreatywność. Pisz o życiu porównując przykłady z życia wzięte. Taki styl pisania przykuwa największą liczbę odbiorców.

Twórz treści z głową

Tak jak uczyliśmy się na lekcjach języka polskiego, każdy dobry artykuł powinien posiadać:

 • tytuł, którego zadaniem jest zaciekawić odbiorcę, wzbudzić w nim odpowiednie emocje,
 • wstęp, dość krótki, zawierający myśl przewodnią tekstu,
 • rozwinięcie,
 • zakończenie.

Dobry artykuł to taki, który posiada wiele nagłówków i akapitów, czyta się go znacznie lepiej niż zlany w jedno tekst. Tzw.śródtytuły mają być trafione w punkt, czyli odzwierciedlać w skrócie zasadniczą kwestię danego akapitu. Chcesz napisać dobry tekst? Wyzbądź się stosowania strony biernej. Najlepiej sprawdza się pisanie jako trzecia osoba w czasie teraźniejszym.

„Gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy!”

Umiar w pracy drogą do sukcesu. Zachowując umiar i rozwagę w ilości pozyskanych zleceń, jesteś wstanie napisać teksty na najwyższym poziomie o najlepszej jakości.

Dlaczego warto pozycjonować?

W dzisiejszych czasach jedną z głównych form promocji firmy w Internecie jest pozycjonowanie (SEO). Dlaczego warto pozycjonować? Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie daje ta forma promocji. Dlatego w dalszej części postaram się przedstawić najważniejsze zalety SEO, które sprawią, że Twój biznes stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny od innych.

Co daje nam pozycjonowanie?

SEO (z ang Search Engine Optimization) należy do najważniejszych narzędzi, które służą do promowania marki firmy w sieci. Lepsze wyniki na liście wyszukiwania dla konkretnych słów kluczowych, większe zainteresowanie stroną internetową danej firmy jest możliwe właśnie dzięki SEO. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wielu potencjalnych klientów w pierwszej kolejności szuka informacji o danym produkcie czy też usłudze za pomocą wyszukiwarek internetowych. Największą popularnością wśród wyszukiwarek cieszy się Google. To właśnie dzięki niej można pozyskać nowych klientów jak również wypromować markę swojej firmy.

A teraz przejdźmy do najważniejszych zalety SEO.

Strony w wynikach wyszukiwania stają się bardziej widoczne.

Za wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania dla najważniejszych dla biznesu fraz kluczowych, jak również tzw. fraz z długim ogonem odpowiedzialne są prawidłowo przeprowadzone działania SEO. Mowa tu o szczegółowo doprecyzowanych zapytaniach, odnoszących się do konkretnych produktów czy też usług. Działania SEO pozwalają na poszerzenie ilości zapytań, dzięki którym generowane są ruchy i konwersje na stronie internetowej firmy.

Liczba osób odwiedzających naszą stronę stale rośnie!

Dzięki SEO możemy dotrzeć do większej liczby odbiorców, czyli potencjalnych klientów. SEO umożliwia pozycjonowanie dużej ilości fraz wyszukiwanych w sieci. Tym samym wzrost odwiedzin na naszej stronie internetowej przekłada się na większej liczbie zapytań odnoszących się do oferowanych produktów lub usług oraz zwiększonej konwersji. Wyszukiwarki to nie jedyne miejsce, gdzie dzięki pozycjonowaniu dotrzemy do większej liczby użytkowników. Istnieje wiele serwisów zewnętrznych, które również kierują odwiedzających dany serwis na naszą stronę internetową. Zabieg ten to jedno z odpowiednich działań SEO.

Nowa droga do potencjalnych klientów

W sieci mamy do czynienia z dwiema grupami klientów,  mianowicie:

 • świadomi konsumenci, którzy dokładnie wiedzą, czego szukają
 • użytkownicy z mniejsza wiedzą.

SEO daje nam możliwość dotarcia do obu tych grup. Odpowiednie i precyzyjne dobranie słów kluczowych umożliwia dotarcie do większej ilości potencjalnych nabywców.

Więcej zysków niż strat!

Wzrost nabywców naszych produktów bądź usług przekłada się na wzrost zysków, czego efektem jest możliwość dalszego rozwoju firmy. Większa liczba klientów pozwala na rozszerzenie oferty, co w rzeczywistości przekłada się na przyrost zysków danego przedsiębiorstwa.

Firma „drucik” to już nie ty!

Posiadając stronę internetową w sieci mamy większe szanse na to, że nasza firma będzie zauważona przez większą liczbę użytkowników i tym samym stanie się bardziej atrakcyjna od konkurencji. Pozyskanie stałego bądź nowego klienta jest możliwe dzięki obecności w mediach społecznościowych, licznych opiniach na temat danej firmy, recenzjach o sprzedawanym produkcie oraz innych kluczowych informacji. Dzięki temu nasza marka będzie bardziej rozpoznawalna.

Zaufany klient to twoja potęga!

Odpowiednia promocja w Internecie przekłada się na pozyskanie większej liczby zaufanych klientów. Większe zaufanie do naszej marki umożliwia pozyskanie klienta, który będzie kojarzył naszą stronę internetową z miejscem, gdzie znajdzie dla siebie to czego potrzebuje. Sprawi to, że zdecydowanie chętniej ponownie skorzysta z naszej oferty w przyszłości, a także poleci nasz biznes innym.

Przewaga nad konkurencją

Doskonałym sposobem na zwiększenie swojej przewagi nad konkurencją w danej branży są wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Zwiększona liczba użytych fraz kluczowych w topach zwiększa liczbę odwiedzin naszej strony internetowej. Tym samym użytkownicy zaczynają utożsamiać naszą markę z konkretną ofertą, zapamiętując nazwę firmy oraz stronę internetową. To wszystko przekłada się na dodatkowe wejścia bezpośrednie w przyszłości.

Rozwój biznesu

Marzysz o rozwijaniu własnego biznesu nawet na bardzo dużą skalę? Możesz to osiągnąć w bardzo prosty sposób – właśnie za pomocą pozycjonowania. SEO umożliwia pozycjonowanie zarówno lokalnie, jak również globalnie. Pozyskując nowych klientów, trafiając do większej liczby odbiorców mamy możliwość poszerzenia oferty proponowanych usług bądź produktów.

Rola eksperta

Regularne udostępnianie na blogu firmowym artykułów edukacyjnych może pomóc wielu ludziom z w branży, którą się zajmujemy. Koniecznie muszą być one związane z naszą działalnością.  Ten rodzaj edukacji sprawia, że stajemy się fachowcami w danej dziedzinie w oczach czytelników, którzy chętnie będą wracać na naszą stronę po nowe, ciekawe artykuły.

Liczba naturalnych linków rośnie!

SEO stanowi wartościowy content, a ten natomiast wpływa na zwiększenie liczby naturalnych odnośników do naszej strony. Użytkownicy, którzy mają zaufanie do danych stron internetowych,   chętnie dzielą się interesującymi i przydatnymi materiałami oraz polecają innym serwisy internetowe. Dzięki temu tworzą oni naturalne linki, które dodatkowo umacniają i wspierają efekty pozycjonowania.

Zdobywasz klientów na długie lata!

Dzięki pozycjonowaniu trafiamy do większej liczby odbiorców.  Ten rodzaj promocji naszej marki sprawia, że chętnie wracają oni na naszą stronę internetową. Jest to możliwe głownie dzięki atrakcyjnej ofercie firmy, a także wartościowych dla klientów treści. Zwiększone ruchy na stronie oraz wyższa konwersja jest możliwa do osiągnięcia dzięki interesującym treściom, które odpowiadają na zapytania użytkowników.

Zwiększenie mikro konwersji

Duże znaczenie dla przyszłości biznesu odgrywa odpowiednia baza klientów. Budowanie bazy klientów jest możliwe dzięki tzw. mikro konwersjąom, czyli pojedynczym akcjom wykonywanym przez użytkownika, takim jak np.: dodanie opinii/recenzji produktu bądź usługi, pozostawienie komentarza czy zapis do newslettera działania. Odpowiednie działania SEO przyczyniają się do zwiększenia tego typu pojedynczych akcji, wykonywanych przez użytkownika.

Możesz manipulować kosztami pozyskiwania potencjalnych klientów!

SEO umożliwia dobranie dogodnego modelu rozliczania dla swojego biznesu. Możemy ponosić koszty z tytułu opłaty stałej, comiesięcznej bądź rozliczać się za uzyskany efekt. Ponoszone koszty pozyskania klientów w tym przypadku są elastyczne, tzn. mogą być zwiększane bądź zmniejszane w zależności od potrzeb firmy.

Targetowanie geograficzne

Pozycjonowanie lokalne tzw. Targetowanie geograficzne to bardzo skuteczne narzędzie dla wszystkich firm, które chcą dotrzeć do odbiorców regionalnych. Umożliwia ono dotarcie oferty do grupy docelowej na wąskim obszarze geograficznym. Jest to bardzo przydatne narzędzie, skierowane do małych firm, które chcą się wybić na tle znacznie większych konkurentów.

Wzrost sprzedaży bezpośredniej  przy biznesie lokalnym

SEO wspiera wzrost sprzedaży biznesu lokalnego. W dzisiejszych czasach przed wyborem danego sklepu bądź usługodawcy większość osób szuka informacji o danej firmie w Internecie. Pozyskane informacje przekładają się bezpośrednio na wybory zakupowe konsumentów w realu.

Pozycjonowanie szerokie na słowa o największej konwersji

Jednym z rodzajów pozycjonowanie jest pozycjonowanie szerokie, które umożliwia wybór najlepiej konwertujących fraz. Część z nich możemy określić terminem long tail tzw. długi ogon. Polega to na dobraniu odpowiednio sprecyzowanych fraz, które posiadają dokładne cechy lub nazwę produktu. Przy odpowiednim szerokim pozycjonowaniu frazy  dopasowane są do podstron, które najlepiej pasują do wyszukiwań konsumenta. Dzięki takim ruchom każdy konsument ma szansę na znalezienie przez niego dokładnie takiego towaru, jakim jest zainteresowany lub maksymalnie do niego zbliżonego. Wszystko to prowadzi do większych ruchów na stronie a co za tym idzie zwiększa współczynnik konwersji.

Lepiej poznajesz preferencję klientów!

Możliwość poznania preferencji klientów daje nam:

 • inwestycja w analitykę internetową, która jest nieodłącznym elementem działań SEO
 • odpowiednie frazy kluczowe wykorzystywane podczas opracowania strategii, które pomagają nam w poznaniu preferencji użytkowników oraz przygotowaniu firmy na wciąż zmieniające się dynamicznie trendy.

Efekt pozycjonowania posłużą na wiele lat!

Pozycjonowanie samo w sobie to proces bardzo złożony i mozolny, lecz jest procesem, który jako jeden z niewielu zapewnia długotrwały efekt. Przekazana w ręce odpowiedniego specjalisty kampania SEO pozwala osiągnąć długotrwałe wyniki, dzięki którym strona internetowa naszej firmy będzie znajdowała się długo na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania.

Skuteczności prowadzonych działań jest stale przez Ciebie sprawdzana!

Skuteczność prowadzonych działań tzn. pomiar liczby konwersji, a także ich źródła  sąmierzalne dzięki specjalnym narzędziom. SEO jako narzędzie mierzalne daje nam możliwość nadzoru nad ruchem organiczonym, jak również monitorowania postępu w rankingu wyszukiwania. Zapewnia nam dostęp do informacji na temat zakresu najcenniejszych dla naszego biznesu słów kluczowych.

ROI lepsze od innych reklam

Kampania SEO wyróżnia się od innych reklam wyższym wskaźnikiem ROI (z ang. return on investment). Wszystkie posunięcia marketingowe dają nam wyższy ogólny zwrot z inwestycji, co pozwala na minimalizację kosztów związanych z pozyskaniem nowych klientów.

Masz możliwość bycia łowca nowych talentów!

W dzisiejszych czasach każda osoba szukająca pracy zaczyna od wyszukiwarek internetowych. Usprawniając naszą stronę w ogłoszenia dla stanowisk, które chcemy obsadzić, zwiększamy szansę na pozyskanie do naszego zespołu nowych utalentowanych specjalistów.

Podsumowanie

Odpowiednie działania SEO oddane w ręce specjalisty mogą przynieść naszej firmie wymierne korzyści, ponieważ wyszukiwarka to podstawowe miejsce, gdzie można pozyskać nowych klientów i wypromować swoją markę. Działania SEO wpływają na zwiększenie liczby użytkowników naszej witryny oraz zwiększają widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio dobrane działania SEO pozwalają na dotarcie do większej liczby odbiorców, pomagają w budowie zaufania i zdobycia przewagi nad konkurencja. Dzięki temu, że koszty związane z procesem pozycjonowania są elastyczne, a jego efekty umożliwiają osiągnięcie długotrwałych rezultatów, osiągamy lepsze zyski. Powyżej przedstawione zalety w pełni potwierdzają niezawodność SEO w promocji naszego biznesu w Internecie.

Jak linkować wewnętrznie?

Linkowanie wewnętrzne (internal linking) stanowią linki w obrębie serwisu, które umożliwiają użytkownikom i robotom wyszukiwarek dotarcie do innych podstron. Dokonują tego przez tekst  lub też przez sekcje administracyjne. Jest to podstawowy zabieg optymalizacji oraz jedna z najbardziej istotnych strategii SEO. Prawidłowo przeprowadzone linkowanie wewnętrzne pomaga robotom wyszukiwarek w indeksowaniu podstron. 

Linkowanie wewnętrzne pomaga w indeksacji serwisu

Aby uniknąć sytuacji, w której na końcu łańcucha klikalności znajdują się podstrony serwisu osierocone oraz niepoprawnie zaindeksowane przez wyszukiwarkę Google, należy pamiętać, aby nasz serwis był dobrze zaindeksowany, najlepiej w całości. Strona powinna być prawidłowo zaprojektowana i wykonana tak, aby roboty Google docierały do wszystkich istniejących podstron. W innym wypadku mamy do czynienia z wypadaniem i pojawieniem się poszczególnych podstron w wyszukiwarce Google, która indeksuje co pewien czas takie podstrony.

Oto główne zasady, jakich należy przestrzegać, aby w pełni zaindeksować witrynę:

 • menu naszej strony powinno być okruszkowe typu breadcrumbs – powinno zawierać linki do wszystkich kategorii i podkategorii
 • nie należy stosować przycisków typu „czytaj więcej” albo „zobacz resztę”
 • mapa serwisu przesłana do Google Search Console powinna być podzielona na mniejsze
 • element linkowania wewnętrznego przyspieszającego indeksację to artykuły, kategorie czy produkty powiązane
 • produkty ostatnio komentowane, kupione, oglądane – to też są elementy przyspieszające indeksację
 • na stronach produktów umieszczamy linki do bloga czy kategorii nadrzędnych
 • na naszym blogu umieszczamy linki do produktów, kategorii i czasem strony głównej
 • stosujemy stronicowanie, czyli paginację
 • na stronie umieszczamy różnego rodzaju listingi i rankingi

Linkowanie wewnętrzne jako element pozycjonowania serwisu

Linkowanie śródtekstowe, czyli znajdujące się w tekstach, wspiera proces pozycjonowania słów kluczowych oraz pomaga zwalczyć kanibalizację w serwisie.

Kiedy dokonujemy przebudowy serwisu należy zawsze bezwzględnie pamiętać o poprawieniu linkowania pod kątem nowej struktury adresów URL – linki wewnętrzne nie powinny generować błędów 404 czy przekierowań 30x.

Należy pamiętać, że stare treści znajdujące się na naszej stronie należy ponownie zaindeksować i poprawić linkowanie wewnętrzne. Pojawia się problem ze strony Google, które niekoniecznie chce to zrobić, ponieważ uważa, że taki przedawniony artykuł nie jest angażujący. Jednak, jeśli linków do tej samej strony docelowej będzie kilka, to mamy możliwość na uzyskanie pożądanego efektu i fraza zacznie szybciej rankować.

Linkowanie wewnętrzne wsteczne

Linkowanie wewnętrzne wsteczne z treści np. bloga do strony głównej na anchor, który pozycjonujemy, daje efekty w zależności od czasu istnienia witryny. Jeśli pracujemy nad witryną z historią, oczekiwane efekty możemy osiągnąć już po kilku tygodniach. Natomiast jeśli mamy do czynienia z nową domeną, na efekty trzeba będzie poczekać dłużej – od kilku do kilkunastu miesięcy.

Budowanie silosów

Najlepszym sposobem na realizację linkowania wewnętrznego jest linkowanie z treści do kategorii podrzędnych lub nadrzędnych w ramach danego silosa. Linkowanie między silosami nie jest dobrym sposobem linkowania wewnętrznego. Silosy budujemy w oparciu o strukturę drzewiastą.

Przepis na efektywne likowanie to strategia, którą da się elastycznie modyfikować w zależności od potrzeb.

A oto przykład odpowiedniej strategii budowania bloga:

 • na naszym blogu umieszczamy wpisy powiązane z danej kategorii
 • wystrzegamy się częstych zmian linków wewnętrznych
 • nie stosujemy linków wewnętrznych tzw. „sam na siebie” tzn. na wpisie blogowym nie linkujemy na ten sam wpis
 • zachęcamy użytkowników naszej strony do klikania na inne wpisy
 • tworzymy kategorie.

Korzyści płynące z zastosowania linkowania wewnętrznego:

 1. Zaangażowanie użytkownika w klikanie w menu okruszkowe, dodatkowe bloki typu crossselling i upselling, ostatnio komentowane, ostatnio przeglądane czy kupowane – powodują zmniejszenie współczynnika odrzuceń
 2. Linkowanie pomaga indeksować serwis. Pozwala polepszyć skuteczność indeksowania, a co za tym idzie, przekłada to się na widoczność strony, a docelowo na ruch organiczny i sprzedaż
 3. Wzmocnienie pozycjonowania frazy dzięki pozycji w SERPach

Tworząc linkowanie wewnętrzne nie należy:

 • linkować słów generycznych typu: banan, reakcja, żyrandol, kawa. Linkowanie na generyk to pozycjonowanie na to słowo.
 • stosować w treści linkowania dynamicznego, który zmienia się przy odświeżaniu stron,
 • stosować dużej ilości linków wewnętrznych w jednym tekście – nie pomaga to we wzmacnianiu stron docelowych,
 • zapominać o ponownej  indeksacji starych stron.

Pozycjonowanie strony gabinetu lekarskiego – czyli jak uzyskać wysoką pozycję w sieci?

Chociaż polskie prawo zabrania lekarzom podejmowania działalności reklamowej, nie oznacza to, że nie można w ogóle promować swoich usług. Istnieją bowiem dopuszczalne strategie marketingowe, które pozwalają skutecznie budować wizerunek i uzyskać dobrą widoczność w sieci. Podnoszenie prestiżu własnego gabinetu lekarskiego jest naprawdę możliwe i dodatkowo zgodne z literą prawa. (więcej…)

Pozycjonowanie lokalne i Google Maps a medycyna

Według badań 30% nowych pacjentów trafia do gabinetów lekarskich z internetu. Nie jest to więc główny kanał pozyskania pacjenta. Ale czy warto go ignorować? Zdecydowanie nie. Jak więc bezpiecznie i relatywnie tanio pozycjonować stronę aby nie narazić się na kary od Izby Lekarskiej? Jest jedno sensowne wyjście – Google Moja Firma.

 

(więcej…)

Zalety i wady reklamy w prasie

Reklama prasowa jest jednym z popularniejszych rodzajów  własnej promocji. Zazwyczaj pierwsze co nam się kojarzy z takim rodzajem promocji, to papierowe gazety dostępne w kiosku. Nic bardziej mylnego. Współczesna reklama prasowa to również e-gazety dostępne w sieci. (więcej…)

Marketing i pozycjonowanie w branży prawniczej

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są branże, które mają utrudnione opcje promocji w internecie. Jedną z nich jest branża prawnicza. Warto podkreślić, że małe strony firmowe prawników – kancelarii to dosyć spore zadanie dla pozycjonerów. Jak więc w odpowiedni sposób wypromować kancelarie prawne, bez naruszania prawa? (więcej…)