
SKUTECZNY
MARKETING
W HoReCa
Nasz zespół to wyłącznie specjaliści branżowi. Dekada doświadczenia pozwala nam przekuć każdą zainwestowaną złotówkę w wielokrotny zwrot. Z nami Twoja firma urośnie i realnie zwiększy swoją wartość. Nie zwlekaj, zacznij zarabiać więcej!
W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?
Z każdym rokiem branża gastronomiczna staje przed coraz większymi wyzwaniami. O sukcesie firmy decydują takie czynniki jak: przemyślana strategia marketingowa, dobry pomysł na lokal oraz promocja. Jeśli nie chcesz pozostać w tyle, wykorzystaj marketing w branży gastronomicznej i użyj narzędzi, które pozwolą Ci dotrzeć do nowych klientów i zdobyć ich uznanie. Do tego wszystkiego trzeba zaprząc wszystkie możliwości oferowane przez marketing internetowy. W branży gastronomicznej jest tego naprawdę dużo.
Co możesz osiągnąć korzystając z marketingu w gastronomii?
-
- Zwiększyć ilości zamówień i zdobyć nowych klientów
-
- Pomnożyć liczbę rezerwacji
- Pomnożyć liczbę rezerwacji
-
- Zbudować wizerunek, rozpoznawalność i zaufanie
-
- Pozyskać zaangażowaną grupę fanów marki w social mediach
-
- Zwiększyć sprzedaż oferty gastronomicznej
Ponieważ wiemy, jak osiągnąć wyżej wymienione cele, mamy dla Ciebie propozycję – Ty zatroszcz się o swoich klientów oraz pogłębiaj wiedzę w swoim zawodzie, a my zajmiemy się rozwojem i komunikacją Twojego biznesu!
W czym Ci pomożemy?
Ruch organiczny | Kampanie płatne | Wsparcie wizerunkowe |
---|---|---|
Pozycjonowanie lokalne | Google Ads | Blogi firmowe |
Pozycjonowanie Google Moja Firma | Meta Ads | Marketing reputacyjny |
Content marketing | Linkedin Ads | Publikacje eksperckie |
Profile social media | Mailingi | Konsulting strategiczny |
Dlaczego my?
Jesteśmy związani z działaniami w obszarze marketingu branżowego od 2010 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy setki kampanii dla różnych klientów, w tym wielu z branży gastronomicznej.
Nasza praca cechuje się efektywnością i bardzo mocną orientacją na cel. Nie jesteśmy kolejną agencją, która gwarantuje ruch. My gwarantujemy rosnącą rentowność Twojej firmy!
Skupiamy kluczowe dla Ciebie kompetencje w jednym miejscu. Pomożemy Ci w zwiększeniu ilości nowych klientów, przypomnimy o Twoim istnieniu byłym klientom oraz uporządkujemy wszystkie procesy związane z marketingiem i działaniami online w Twojej firmie.
Wszystko przy minimalnym zaangażowaniu z Twojej strony. Wszystko legalnie, w poszanowaniu etyki.
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?
Pozyskujemy klientów
Korzystając z różnych kanałów pozyskujemy dla Ciebie nowych klientów. Stosujemy tylko sprawdzone metody dopasowane do konkretnej branży i możliwości budżetowych.
Dbamy o komunikację
Stosujemy spójną komunikację dopasowaną do Twoich odbiorców. Tworzymy profesjonalne treści oraz wartościowe materiały edukacyjne.
Doradzimy strategicznie
Twoja branża nie ma dla nas tajemnic, ponieważ nasi konsultanci się z niej wywodzą. Nie wymyślamy koła na nowo, nie zgadujemy. My wiemy jak pomóc. Wspieramy kompetencjami
Wspieramy kompetencjami
Pomożemy Ci rozwiązać każdy problem, dotyczący marketingu, sprzedaży, IT, czy komunikacji.
Ruch organiczny
- Pozycjonowanie Google Moja Firma
- Pozycjonowanie lokalne
- Profile Social Media
- Content Marketing
Kampanie płatne
- Google Ads
- Meta Ads
- Linkedin Ads
- Mailingi
Kampanie wizerunkowe
- Blogi firmowe
- Marketing reputacyjny
- Publikacje eksperckie
- Konsulting strategiczny
DARMOWA KONSULTACJA
Powiedz nam czego potrzebujesz, oraz jakie są Twoje możliwości. Dzięki temu, dobierzemy optymalną strategię dla Twojej firmy.
Spokojnie. To do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje.
Dlaczego Simpliteca.com?
Marketing w gastronomii – poradnik
Obecnie dobra lokalizacja, ciekawe menu i smaczne jedzenie to za mało, żeby przebić się na rynku. I choć Polacy coraz chętniej wydają swoje pieniądze na gastronomię, znacznie trudniej jest zdobyć klientów przy ekspresowo rosnącej konkurencji.
Twój biznes
W komunikacji z klientami i działaniach marketingowych firm z branży HoReCa często można zauważyć ich przypadkowość i brak konkretnego planu. A to właśnie te elementy są podstawą sukcesu.
Stworzenie skutecznej i przemyślanej strategii pomoże Ci uchronić się przed nieefektywnie wydawanymi pieniędzmi na marketing. Jak się za to zabrać? Najwygodniej i najszybciej będzie zlecić to zadanie specjalistom. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz sobie na to pozwolić, spróbuj się przyjrzeć swojej marce na chłodno.
Postaw się w roli obiektywnego obserwatora i zastanów się:
-
- jak wygląda Twój lokal i oferta – może coś warto w niej zmienić, poprawić lub odświeżyć?
-
- kto jest Twoją grupą docelową – kim są Twoi klienci? w jakich miejscach przebywają? jak możesz się z nimi komunikować?
-
- jakie usługi są dla Ciebie kluczowe? Czy jest to sprzedaż na miejscu, czy może jedzenie na dowóz?
-
- kto jest Twoją bezpośrednią konkurencją? Jak wypadasz na ich tle?
-
- czy jest coś, czym wyróżniasz się na rynku?
-
- jakie są mocne i słabe strony Twojego biznesu?
-
- jakie widzisz dla niego szanse i zagrożenia?
-
- jaki budżet możesz przeznaczyć na działania marketingowe?
Te pytania to absolutna podstawa – od tego będą zależeć Twoje dalsze kroki podczas ustalania strategii marketingu gastronomicznego.
Twój klient
Jesteś już po pierwszym kroku – czyli wiesz już, jak prezentuje się Twój biznes z zewnątrz. Wiesz, jakie są jego silne i słabe strony. Teraz dokładnie przyjrzyj się Twoim gościom. Na jakim profilu klienta Ci zależy?
Przyjrzyj się swojej klienteli, uwzględniając:
-
- kryterium demograficzne – czyli preferowany wiek gościa
-
- kryterium ekonomiczne – czyli jego możliwości finansowe
-
- kryterium społeczno-zawodowe – czyli jego tryb pracy i życie prywatne
-
- kryterium kulturowe – czyli np. preferowane style kuchni
-
- kryterium geograficzne – czyli odległość od lokalu
Przyjrzyj się tym wszystkim aspektom i spróbuj stworzyć swojego gościa idealnego. Jak często korzystałby on z oferty Twojej restauracji? Jaka byłaby średnia wartość zamówienia? Czym poza samą jakością jedzenia jesteś w stanie go zainteresować i utrzymać jego lojalność?
Dopasowanie stylu i strategii działań
Jeśli szczerze odpowiedziałeś na powyższe pytania, jesteś gotowy do stworzenia swojej strategii. Każda droga i każda strategia do czegoś prowadzi, dlatego na początek zastanów się, jaki chcesz osiągnąć cel?
Może to być np.:
-
- podniesienie sprzedaży w lokalu
-
- zwiększenie sprzedaży w dostawie
-
- ogólny wzrost liczby klientów
-
- wzmocnienie sprzedaży droższych pozycji z menu
-
- zebranie konkretnej liczby obserwatorów w mediach społecznościowych
Im bardziej szczegółowy i konkretny cel, tym lepiej. Pamiętaj, że skuteczne cele to takie, które można łatwo zmierzyć. Dzięki temu możesz obserwować stopień ich realizacji. Następnie zastanów się, jakie kroki powinieneś podjąć, żeby dany cel zrealizować? Jakie kanały komunikacji mogą Ci w tym pomóc? Pamiętaj, by wykorzystać te miejsca, w których znajduje się Twoja grupa docelowa. Dopasuj do niej swój przekaz i ułóż harmonogram działań.
Określ, jaki jest Twój planowany budżet i schemat działania. Pamiętaj, że jeżeli chcesz widzieć efekty od razu – musisz zdecydować się na działania płatne. Z kolei, gdy interesuje Cię szersza perspektywa, postaw na połączenie wielu typów działań, takich jak SEO, content marketing czy nawet PR.

Narzędzia marketingu
W marketingu gastronomicznym możesz wykorzystywać bardzo szeroki wybór narzędzi. Zobacz, które z nich są dla Ciebie i w jaki sposób mogą pomóc Ci w osiągnięciu założonych celów.
Pozycjonowanie lokalne
Jednym z głównych działań, jakie podejmują firmy, jest zwiększenie swojej widoczności w sieci. W przypadku branży gastronomicznej najlepsze efekty daje pozycjonowanie lokalne. Opiera się ono o frazy kluczowe wraz z określeniem konkretnej lokalizacji. Może to być miasto, w którym działa Twój lokal, a w przypadku większych miast – nawet dzielnica.
Wyszukiwarka Google wyświetla wyniki, które są zgodne z lokalizacją użytkownika. Pozycjonując na miasto czy dzielnicę, w których znajduje się Twoja restauracja, znacząco rosną szanse, że klient trafi właśnie do Ciebie.
Content marketing to działania opierające się na wartościowych treściach. Powinny one być umieszczone na Twojej stronie internetowe, aby było na niej coś więcej niż tylko podstawowe dane kontaktowe. Prowadzisz restaurację z kuchnią japońską? Napisz co nieco na temat takiej tradycji, stosowanych technik czy misji Twojego lokalu. A może stawiasz na klimat przyjazny rodzinom z dziećmi? Koniecznie umieść taką informację na stronie.
Jeżeli zadbasz o odpowiednie treści na swojej stronie, to odbiorca – wpisując w wyszukiwarce np. nazwę potrawy, na którą ma chęć lub rodzaj restauracji, której szuka – zobaczy właśnie link do Twojej strony.
Google Moja Firma
W przypadku marketingu gastronomicznego nie można pominąć również korzyści, jakie daje stworzenie wizytówki w Google Moja Firma. Dzięki temu Twoja firma będzie widoczna na mapach Google oraz w promowanej sekcji wizytówek w wynikach wyszukiwania. Odpowiednie uzupełnienie oraz zarządzanie wizytówką pozwala osiągnąć wysokie pozycje i stać się rozpoznawalnym w sieci. Zadbaj o to, by znalazły się tam przede wszystkim:
-
- nazwa
-
- dokładny adres
-
- numer telefonu
-
- godziny otwarcia
-
- adres strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych

Więcej na temat, jak stworzyć wizytówkę oraz o czym warto pamiętać przy jej uzupełnianiu, możesz przeczytać w naszym poradniku o Google Moja Firma.
Google i Facebook Ads
Tworząc plan marketingowy dla gastronomii, warto uwzględnić również kampanie linków sponsorowanych. Pod tym pojęciem kryją się reklamy wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google oraz posty sponsorowane na Facebooku czy Instagramie. Jest to ciekawe narzędzie promocji, które rozliczasz na podstawie wykonanej akcji. Dzięki temu możesz nie płacić za wyświetlenia swojej kreacji, lecz realne kliknięcia w podany link.
Największą zaletą kampani płatnych jest możliwość ustawienia bardzo precyzyjnego targetu (odbiorców) uwzględniając nie tylko kryteria ekonomiczne czy demograficzne, ale także zainteresowania czy lokalizację. Najskuteczniejsza jest oczywiście reklama, która skupia się na użytkownikach lokalnych.
W przypadku Google Ads, takie reklamy wyświetlają się w najlepiej widocznych miejscach – na początku wyników wyszukiwań. Z kolei na Facebooku – pojawiają się jako posty sponsorowane, w związku z czym trudno odróżnić je od posta opublikowanego przez stronę obserwowaną przez użytkownika.

Takie kampanie są w stanie zachęcić osoby zainteresowane Twoją ofertą do odwiedzenia restauracji lub złożenia zamówienia online. Połączenie perswazyjnych tekstów oraz atrakcyjnych grafik są także w stanie przekonać osoby, które jeszcze nie są do końca pewne Twoich usług.
Content marketing
W marketingu gastronomicznym bardzo ważne są wartościowe treści. Możesz je publikować w oparciu o np. portale w mediach społecznościowych czy też swoją stronę internetowa.
Social media
W mediach społecznościowych ważne są nie tylko teksty, ale również zdjęcia czy filmy, które zaciekawią Twojego czytelnika. Publikowane przez Ciebie treści powinny być angażujące, dlatego tak istotne jest określenie swojej grupy docelowej. Znając ją, będziesz mógł dopasować swój przekaz, by jak najlepiej odpowiadał jej potrzebom.

Niezwykle ważne jest również określenie, jak będziesz zwracać się do swoich klientów. Czy podkreślisz ich status za pomocą oficjalnej formy: “Zapraszamy Państwa na wyjątkowe danie dnia”, czy może jednak postawisz na skrócenie dystansu: “Nie możesz przegapić takiej okazji! Tylko dziś pyszna promocja”. Niezależnie od swojego wyboru, pamiętaj, by nie zmieniać formy. Może to wprowadzić chaos komunikacyjny, który nie wpłynie pozytywnie na obraz Twojej firmy w social mediach.
Pamiętaj, że w social media niezwykle ważna jest szczerość i autentyczność. W związku z tym nie bój się poinformować swoich odbiorców, że np. pewne pozycje w menu już się po prostu skończyły. Poinformuj także np. o menu sezonowym lub potrawach przygotowywanych wyłącznie w weekendy.
Zadbaj także o to, aby social media zawierały najbardziej niezbędne informacje dotyczące Twojej restauracji. Umieść tam swoje menu, dokładne informacje dotyczące godzin otwarcia oraz informacje kontaktowe.
Strona internetowa
Wiele firm z branży gastronomicznej uważa, że jeśli prowadzi prężne profile w social mediach i ma wokół nich zbudowaną sporą społeczność, nie potrzebują już strony internetowej. Jest to błędne podejście. Profile w social mediach nie są Twoją własnością. W każdej chwili możesz stracić swoje zasięgi, a nawet całe konto. Z tego powodu warto równolegle do swojego profilu, tworzyć content na stronę internetową.
Własna witryna ma wiele sensu przede wszystkim dlatego, że masz całkowitą kontrolę nad zamieszczonymi na niej treściami. Możesz ją zaprojektować w taki sposób, który będzie najwygodniejszy dla Twojej działalności. Na stronie możesz niemal dowolnie wyeksponować zdjęcia, a porządkowanie informacji jest o wiele łatwiejsze niż w portalach społecznościowych.
Dodatkowo własną witrynę można optymalizować, by znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jak wspominaliśmy, wyszukiwarka Google coraz bardziej docenia wartościowe treści dla czytelników. Możesz to wykorzystać i prowadzić blog firmowy. Mogą to być informacje zza kulis Twojego biznesu lub świata branży gastronomicznej, porady czy aktualności – takie jak bieżące promocje i dostępne zniżki. Znając swoją grupę docelową, z pewnością znajdziesz pomysły na treści, które zainteresują Twoich czytelników.
Pamiętaj, że tego typu wpisy możesz również “recyklingować”. Cytaty świetnie sprawdzą się w mediach społecznościowych, rozwinięcie tematu możesz nagrać jako podcast lub film na YouTube’a. Dzięki temu starsze wpisy mogą zyskać drugie życie, a Ty masz szansę trafić do nowych odbiorców.
Poza tym strona internetowa pozwala na działania retargetingowe. Dzięki nim – możesz kierunkować reklamę na osoby, które już dokonały pierwszej interakcji z Twoim biznesem poprzez odwiedziny Twojej strony. Czyli jest to kolejny sposób na zwiększenie efektywności działań marketingowych.
Postaw na piękne zdjęcia
Nie od dziś wiadomo, że wiele osób je oczami. Dlatego marketing w branży gastronomicznej opiera się głównie na mediach społecznościowych, które wspierają publikowanie postów ze zdjęciami. Restauracje, kawiarnie i puby z powodzeniem prowadzą swoje profile na Facebooku czy Instagramie. Jest to świetny wybór na początek, gdyż w obu portalach można stosować podobną komunikację i repostować swoje wpisy na drugi kanał.

Królują przede wszystkim zdjęcia smakowitych potraw. Jeśli nie masz możliwości tworzenia własnych fotografii, możesz skorzystać z gotowych obrazów z banków zdjęć, zarówno darmowych, jak i płatnych. Pamiętaj jednak, że są one dostępne dla wszystkich. Może się zdarzyć więc taka sytuacja, że Twoja konkurencja opublikuje post z takim samym obrazem. Jednak w takiej sytuacji najgorsze jest to, że klient zauważy brak autentyczności tego typu zdjęć.
To jeden z powodów, dla których warto wykazać się kreatywnością i tworzyć zdjęcia samodzielne. Twoi klienci z pewnością docenią Twój wysiłek i będą Cię postrzegać jako miejsce, które nie ma nic do ukrycia. Podczas pracy nad identyfikacją wizualną restauracji, warto skorzystać z usług stylisty żywności – czyli fotografa, który specjalizuje się w zdjęciach jedzenia.
Spójny przekaz
Przemyślane działania marketingowe mają jeszcze jedną zaletę. Pozwalają, by wizerunek Twojej restauracji w sieci był spójny. Użytkownicy każdego dnia oglądają setki zdjęć i komunikatów w Internecie. Spójna strona wizualna oraz przekaz sprawiają, że zyskujesz znacznie większą szansę na bycie zapamiętanym. Zadbaj o to, by styl Twoich wypowiedzi był taki sam w każdym z miejsc, w których publikujesz.
Bardzo istotne są zdjęcia, które powinny mieć podobną kolorystykę, klimat czy nałożone filtry. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka Twoi klienci będą kojarzyć, że to Twój wpis. Swoją komunikację w sieci oprzyj na 2-3 konkretnych filarach. Może to być ciekawy wystrój, najlepsza jakość produktów albo restauracja przyjazna dzieciom. Pamiętaj o byciu konsekwentnym. Jeżeli stawiasz na zdrową kuchnię od lokalnych dostawców, to w Twoim menu nie mogą pojawić się np. potrawy przetworzone. Wybierz swój wyróżnik i go podkreślaj. Dzięki temu szybko – i na długo – zaistniejesz w świadomości odbiorców.
Agregaty opinii
Opinie i rekomendacje dotyczące gastronomii mogą pojawiać się w wielu miejscach. To przede wszystkim Google (opinie będą wyświetlać się w ramach wspomnianej już wcześniej wizytówki), Facebook czy TripAdvisor. Rekomendacje pojawiać się będą także w portalach służących do zamawiania potraw online – np. Pyszne.pl.

Klienci dzielą się w tych miejscach nie tylko informacjami dotyczącymi samej jakości potraw, ale także informacjami o atmosferze, szybkości obsługi, możliwości płatności kartą czy udogodnieniach dla dzieci.
Musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach to właśnie ilość gwiazdek Google przy nazwie restauracji jest jednym z głównych czynników, które decydują o odwiedzeniu danego lokalu. Zadbaj więc o to, by były to jak najwyższe opinie – przede wszystkim za sprawą jakości potraw oraz wysokimi standardami obsługi.
Pamiętaj także, by zachęcać swoich klientów do pozostawiania tego typu opinii. Opinie jednak nie powinny pozostać bez odpowiedzi. Warto za nie podziękować. Szczególną uwagę zwróć na negatywne wpisy. Zainteresuj się, skąd taka ocena i odnieś się do potrzeb klienta. Kilka niezbyt przychylnych opinii nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie. Wielu użytkowników postrzega ją jako prawdziwszą niż w przypadku średniej ocen 5.0. Każdemu przecież może się zdarzyć gorszy dzień – i nie wszystkim muszą smakować takie same potrawy.
Portale do zamawiania jedzenia online
Możliwość zamawiania jedzenia za pomocą aplikacji ma mnóstwo zalet i wad. Z jednej strony – to właśnie one w dużej mierze generują wzrosty obrotów w restauracjach, zwiększając dostępność oferty gastronomicznej na lokalnym rynku. Z drugiej strony – trzeba się liczyć z niemałymi prowizjami.
Tego typu portale to przede wszystkim pyszne.pl, Glovo czy Uber Eats. Rozpoczynając współpracę z takimi serwisami nie musisz mieć własnego kuriera – bardzo często to właśnie taki pośrednik (agregator) bierze na siebie kwestie dostaw.
To właśnie takie serwisy stają się jednymi z pierwszych miejsc, w których informacji na temat lokalnej gastronomii szukają Twoi klienci. Nawet, jeżeli dowóz jedzenia nie jest Twoim głównym celem działalności, to warto zaakcentować swoją obecność w tego typu miejscach. W końcu oczekujesz, żeby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o ofercie Twojej restauracji.
Komunikacja z klientami
Social media skracają dystans między firmą a klientem. Dla jednych marek będzie to olbrzymia zaleta, dla innych spora wada. Jednak niezależnie od Twojego podejścia, powinieneś poświęcić czas lub wydelegować osobę, która zajmie się komunikacją Twojej firmy w sieci. Dobry kontakt z klientem, miłe i profesjonalne odpowiedzi na ich pytania, pomoc w rozwiązywaniu problemów sprawiają, że w oczach użytkowników stajesz się przyjazną i otwartą na potrzeby klientów restauracją.
Świadomość gastronomiczna jest coraz większa. W związku z tym, coraz więcej osób chce, aby ich potrawy były przygotowywane z sercem. Niektórzy nawet oczekują, że wokół nich zbudowana zostanie angażująca historia – np. “składniki z działki mojej babci”. Nie da się tego wszystkiego osiągnąć, jeżeli w komunikacji marketingowej nie postawisz na znoszenie dystansu i autentyczność. Pokazanie swojego personelu jest bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko najwybitniejsze restauracje mają szefów kuchni, którymi warto się pochwalić – Twój personel może być tak samo ważny. Pokaż, że każda potrawa jest wykonywana z sercem – a w jej przygotowaniu i podaniu bierze udział cały zespół ludzi.

Pamiętaj przy tym, że klienci coraz częściej wykorzystują social media jako główny kanał komunikacji. W związku z tym to właśnie tą drogą mogą chcieć zdobyć informacje dotyczące menu, alergenów w potrawach, możliwości zamawiania dań na wynos, dokonania restauracji. Zachowaj czujność – takie kanały komunikacji wymagają szybkiej reakcji. Jeżeli klientowi nie uda się zarezerwować stolika o odpowiedniej godzinie – najprawdopodobniej pójdzie do konkurencji.
Współpraca z influencerami
Influencerzy – czyli liderzy opinii – to osoby, które mogą pochwalić się dużą siłą oddziaływania w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy jest to osoba prowadząca bloga czy Instagrama – może być ona obserwowana przez dziesiątki tysięcy osób. To spory zasięg.
Jeżeli Twoją restaurację odwiedzi influencer i poinformuje o tym w swoich social media, to informacja o lokalu trafi do bardzo dużej liczby obserwujących. W związku z tym warto aktywnie poszukiwać takich liderów opinii – informując np. o nowych potrawach. Miej przy tym na uwadze, że influencerowi trzeba się zrekompensować. Przed rozpoczęciem takich działań, zastanów się, co możesz zaoferować takiej osobie.
Pamiętaj przy tym, że współpraca z influencerami bardzo często skutkuje także różnego rodzaju UGC – czyli User Generated Content. Jeżeli bloger wykona zdjęcie i opublikuje je w swoich social media, to dzięki temu będziesz mieć także co udostępnić na swoim Facebooku czy Instagramie.

Programy lojalnościowe
Lojalność gości Twojej restauracji to jeden z kluczowych celów prowadzonych działań marketingowych. Różnego rodzaju programy lojalnościowe stanowią często skuteczny sposób na utrzymanie takiego zaangażowania, za pomocą systemu rabatów lub bonusów oferowanego dla powracających klientów.
Najprostszym rodzajem tego typu programu jest kartka z pieczątkami – przy piątym, dziesiątym lub piętnastym zamówieniu gość może liczyć na określony rabat lub nawet potrawę gratis. Jednak tego typu kartki z pieczątkami bywają wypierane przez różnego rodzaju aplikacje. Do popularnych rozwiązań należą m.in. Finebite czy Kekemeke. Możesz zdecydować się także na szerszy program lojalnościowy przeznaczony nie tylko dla gastronomii – jak PayBack. Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego, autorskiego programu lojalnościowego.
Newslettery
Nic tak nie wzmaga apetytu jak zdjęcie smacznej potrawy. Dlatego warto, aby Twoi goście mieli jak najwięcej okazji do ich zobaczenia. W związku z tym bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z e-mail marketingu. W newsletterze możesz informować na temat promocji, możliwości zamawiania online, nowych pozycji w menu czy propozycji lunchowych na dany dzień tygodnia.
Na początku zastanów się, w jaki sposób chcesz zachęcić swoich gości do pozostawienia swojego adresu mailowego. Możesz zaoferować rabat za jego pozostawienie. Jeżeli na swojej stronie internetowej udostępniasz możliwość zamówienia online (bez pośredników) – to możesz zaproponować pozostawienie e-maila podczas procesu składania zamówienia.
Czy klasyczna reklama ma sens?
Marketing w branży gastronomicznej to nie tylko działania online. Warto pamiętać także o klasycznych formach promocji. Świetnym rozwiązaniem, które sprawdzi się również na starcie, są ulotki z menu i zaproszeniem do Twojego lokalu. Jest to stosunkowo tania opcja reklamy, dlatego sprawdzi się nawet w przypadku świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy chcą wypromować swój lokal jeszcze przed otwarciem.
Dobrym pomysłem są również reklamy w lokalnych mediach – radiu, telewizji lub prasie regionalnej. Pamiętaj jednak, aby nie wypierały one działań online – a jedynie były ich uzupełnieniem. Skutecznie przeprowadzony marketing branży gastronomicznej w sieci to potężne narzędzie do promocji, dzięki któremu zdobędziesz nowych klientów, zyskasz rozgłos, a tym samym znacznie podniesiesz swoje zyski.