Kiedy chcesz rozpocząć pracę jako copywriter, musisz pamiętać o kilku ogólnie przyjętych zasadach, które pozwolą ci się stać bardziej atrakcyjnym  dla zleceniodawców. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak pisać ciekawie.

„Pamiętaj, że piszesz do i dla ludzi”

Artykuły pisane przez copywritera muszą docierać do szerszego grona osób o różnych zainteresowaniach, w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Przed przystąpieniem do pisania tekstu należy konkretnie określić grupę odbiorców. Pisane przez nas artykuły bądź poradniki powinny odzwierciedlać rzeczywisty obraz sytuacji, a same teksty odnosić się bezpośrednio do doświadczeń i nastrojów poszczególnych grup. Jeśli piszemy teksty dla danej grupy specjalistów, powinny być one dokładnie opracowane i zgodne z panującymi standardami, zawierać odpowiednie słownictwo, prawidłowo użyte pojęcia i definicje z danej dziedziny. Jednak zawsze należy pamiętać, aby taki tekst był zrozumiały dla osób trzecich.

„Szukaj inspiracji dookoła siebie”

Ważnym elementem podczas pisania artykułu jest określenie celu, jaki zamierzasz osiągnąć za pomocą swoich publikacji. Chcesz stworzyć poradnik, który przedstawia poniekąd ofertę pewnej firmy? Czy też przekonać czytelników do danego produktu? A może rozpowszechnić daną markę? W zależności od dostępnych możliwości teksty pisane przez copywritera można podzielić na kilka poszczególnych rodzajów. Słowa kluczowe to główny element twojej treści. Ważne, aby słowo kluczowe spełniało wymagania wyszukiwarek oraz było  najczęściej wpisywane przez użytkowników. Tego typu słowa można znaleźć na stronach internetowych takich jak np.  www.answerthepublic.com., tam też każdy copywriter może poszukać inspiracji dla siebie.

Jednym dość ryzykownym i odważnym pomysłem dla  zaciekawienia czytelników w sieci, jest napisanie treści, która przedstawia całkiem inny punkt widzenia niż dotychczas opisywany w Internecie.

„Przestrzegaj zasady 3xNIE”

Jeśli chcemy napisać dobry tekst powinniśmy pamiętać o tym, aby był: 

  • niezaprzeczalny, czyli prawdziwy. Treść artykułu powinna zawierać wyłącznie prawdziwe informacje, podparte wiarygodnymi argumentami w postaci np. tabelek, wykresów itp. Tekst powinien być napisany w sposób rzetelny w stosunku do czytelników.
  • nieskomplikowany, czyli należy używać prostego słownictwa, które w pełni wyczerpie temat, bezpośrednio do niego nawiązując.  Nikt nie lubi tzw.” lania wody”, czy też „kwiecistych frazesów”, dla każdego liczą się konkrety, podane w jak najprostszej formie, np. w postaci wypunktowanej listy.
  • nieszablonowość, czyli oryginalność, kreatywność. Pisz o życiu porównując przykłady z życia wzięte. Taki styl pisania przykuwa największą liczbę odbiorców.

Twórz treści z głową

Tak jak uczyliśmy się na lekcjach języka polskiego, każdy dobry artykuł powinien posiadać:

  • tytuł, którego zadaniem jest zaciekawić odbiorcę, wzbudzić w nim odpowiednie emocje,
  • wstęp, dość krótki, zawierający myśl przewodnią tekstu,
  • rozwinięcie,
  • zakończenie.

Dobry artykuł to taki, który posiada wiele nagłówków i akapitów, czyta się go znacznie lepiej niż zlany w jedno tekst. Tzw.śródtytuły mają być trafione w punkt, czyli odzwierciedlać w skrócie zasadniczą kwestię danego akapitu. Chcesz napisać dobry tekst? Wyzbądź się stosowania strony biernej. Najlepiej sprawdza się pisanie jako trzecia osoba w czasie teraźniejszym.

„Gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy!”

Umiar w pracy drogą do sukcesu. Zachowując umiar i rozwagę w ilości pozyskanych zleceń, jesteś wstanie napisać teksty na najwyższym poziomie o najlepszej jakości.