Pierwsze kroki w marketingu medycznym – jak zacząć?
Szukasz specjalistów od Marketingu Medycznego?
Marketing usług medycznych jest w stanie zapewnić Ci wzrost liczby umówionych wizyt oraz budowę wizerunku specjalisty w swojej branży. Dowiedz się, jak zacząć stawiać pierwsze kroki w promowaniu swoich usług.
Jeżeli masz świadomość, co może dać Ci marketing usług medycznych, z pewnością widzisz, że warto zacząć go wdrażać w swojej placówce. Jednak jakie powinne być Twoje pierwsze kroki w tym obszarze?
Choć na naszej stronie znajdziesz mnóstwo informacji dotyczących tego, jak powinien być prowadzony marketing medyczny, to tym razem chcieliśmy dla Ciebie przygotować nieco inny poradnik. Mamy dla Ciebie listę rzeczy, które należy wykonać podczas stawiania pierwszych kroków w marketingu internetowym. Zanim przejdziesz do segmentacji klientów, tworzenia kampanii w Google Ads i Facebook Ads – pamiętaj o podstawach, bez których każdy następny krok nie będzie w stanie dostarczyć oczekiwanych efektów.
Strona internetowa – podstawa marketingu internetowego
Trudno jest prowadzić marketing placówek medycznych, gdy nie mają one swojej strony internetowej. Oczywiście zdarzają się wyjątki – pojawiają się osoby, które potrafią zbudować swoją rozpoznawalność w oparciu o profil w mediach społecznościowych czy o samą wizytówkę w Google. Jednak – w zdecydowanej większości przypadków takie działania to zdecydowanie za mało.
Możliwości reklamowania dla lekarza są mocno ograniczone. Nie możesz stosować perswazyjnych komunikatów, ani przedstawiać swojej działalności w superlatywach. Jednak możesz informować o swoich usługach – a strona internetowa jest właśnie idealnym narzędziem do dzielenia się podstawowymi informacjami o swojej działalności.
Nie zapominaj o tym, że strona internetowa powinna być przede wszystkim:
- użyteczna – stworzona z myślą o tym, aby ułatwić życie pacjentowi. Poszukiwanie informacji powinno być łatwe i intuicyjne
- responsywna – stworzona w ten sposób, aby informacje na niej dostępne były łatwo dostępne zarówno dla odwiedzającego na komputerze, jak i na smartfonie czy tablecie
Na stronie internetowej zamieść przede wszystkim:
- informacje o ofercie – przedstaw, jaka jest Twoja specjalizacja i jaki zakres usług medycznych jest dostępny w Twojej placówce
- cennik – powiedz pacjentowi, ile będzie kosztować wizyta w Twojej placówce. Pamiętaj, że ludzie szukają takich informacjami w sieci (często porównując je z cennikami na stronach innych podmiotów z okolicy)
- dane kontaktowe – Twoja strona powinna zawierać adres Twojej placówki, a także (co jest w bardzo dobrym tonie) wskazówki dojazdu. Wprowadzenie mapy Google na stronie to dobry pomysł. Na stronie bezapelacyjnie powinien znaleźć się także numer telefonu – najlepiej w formie aktywnej, czyli takiej, która pozwala na wybranie połączenia bezpośrednio po kliknięciu w numer
To nie wszystkie informacje, które powinny znaleźć się na stronie – potraktuj to, jako absolutną podstawę. Więcej na temat strony medycznej przeczytasz we wpisie Użyteczna strona dla placówki medycznej – co powinna zawierać?
Zdjęcia – im szybciej, tym lepiej
Gdy mowa o pierwszych krokach – nie można pominąć kwestii zdjęć. Internetowy marketing w usługach medycznych bezapelacyjnie ich wymaga. Musisz zamieścić je na stronie internetowej, w wizytówkach w sieci czy podczas działań w mediach społecznościowych. Grafiki przydadzą Ci się także podczas tworzenia wpisów blogowych itd.
Skąd brać grafiki na stronę medyczną? Oczywiście przyda Ci się Twoje dobre zdjęcie w medycznym stroju. Dobrze jest także dysponować zdjęciami placówki – możesz je dodać np. do galerii na stronie czy w wizytówce Google Moja Firma.
Dlatego najlepszym pomysłem – zwłaszcza w pierwszym etapie działań marketingowych – jest zorganizowanie sesji z fotografem. Zdjęcia wykonane w ten sposób przydadzą Ci się we wszystkich innych działaniach promocyjnych w sieci.
Oczywiście możesz się także wspierać zdjęciami z banków fotografii w sieci. W takim wypadku koniecznie przyjrzyj się licencji pobieranych grafik. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Zdjęcia w branży medycznej – skąd brać? Zalecenia, dobre rady i źródła
Profil w Google Moja Firma
Stworzenie wizytówki w Google Moja Firma to jedna z lepszych rzeczy, jaką możesz zrobić podczas stawiania pierwszych kroków w marketingu internetowym. Dzięki niej zdecydowanie zwiększasz swoją widoczność – szczególnie dla osób szukających pomocy medycznej w Twojej okolicy.
Wizytówka w Google Moja Firma wyświetla się w najlepiej widocznym miejscu w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie jest ona skonstruowana w ten sposób, że odwiedzający od razu dostaje informację odnośnie:
- Twojej lokalizacji
- adresu Twojej strony
- godzin otwarcia
- numeru telefonu
Dla dużej liczby pacjentów – taki komplet informacji to wszystko, czego potrzebują, aby się z Tobą szybko skontaktować. Pamiętaj przy tym, że taka wizytówka wyświetli się nie tylko w wyszukiwarce, ale także w mapach Google.
Jak się za to zabrać? Przeczytaj poradnik dotyczący profilu w Google Moja Firma.
ZnanyLekarz i nie tylko
ZnanyLekarz to najpopularniejszy serwis z informacjami o lekarzach. Gdy ktoś szuka specjalisty w swojej okolicy – to z całą pewnością natknie się na profil lekarza w tym serwisie. Jednak znanylekarz to nie wszystko – oprócz tego liczą się także:
- LekarzeBezKolejki.pl
- Kliniki.pl
- rankinglekarzy.pl
Warto mieć profile w takich miejscach – nawet jeżeli nie zdecydujesz się na wersje płatne. Przede wszystkim – takie rozwiązania ułatwia umówienie się na wizytę ze specjalistą w swojej okolicy.
Jednak równie istotny jest aspekt związany z opiniami. Marketing w usługach medycznych często wykorzystuje tego typu agregatory opinii do zbierania rekomendacji ze strony pacjentów. A pamiętaj – że opinia znaleziona w sieci ma dla ogromnej rzeszy osób równie istotne znaczenie, co polecenie ze strony znajomego.
Więcej na temat marketingu opinii dowiesz się z wpisu: Agregatory ofert w branży medycznej – konieczność czy strata czasu?
Media społecznościowe? Tak, ale z pomysłem
Na pewno znasz stwierdzenie: “Jeżeli nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz” – czy faktycznie tak jest? Nie do końca. Obecność na Facebooku może oczywiście bardzo wspomóc marketing w placówkach medycznych, jednak… musisz mieć na nią pomysł i czas.
Profil na Facebooku należy na początku uzupełnić, dodaj pierwsze zdjęcia, opublikować kilka postów. Następnie należy zaprosić pierwsze osoby do polubienia strony. Niestety wiele podmiotów w tym momencie kończy przygodę z Facebookiem, licząc na to, że zadanie wykonane. Ale to tak nie działa…
Prawda jest taka, że Facebook ma sens wtedy, gdy masz pomysł i możesz sobie pozwolić na regularność w publikowaniu treści. W końcu trzeba tworzyć angażujące treści, odpowiadać na komentarze – często prowokować do dyskusji.
Przeczytaj więcej na temat obecności lekarza na Facebooku. Dowiedz się także, jakie inne media społecznościowe mogą być dla Ciebie przydatne i jak powinna wyglądać Twoja obecność w takich miejscach.
Dopiero, gdy wykonasz te kroki możesz przejść do kolejnych etapów wdrażania marketingu internetowego. Dowiedz się, jak stworzyć strategię marketingu internetowego i… zacznij działać!
Pamiętaj, że internetowy marketing w medycynie ma ogromny potencjał. Jeżeli chcesz faktycznie wyciągnąć z niego tyle, ile tylko się da – skontaktuj się z nami. Zaufaj nam, a my przyciągniemy nowych klientów do Twojego gabinetu.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.