Analityka internetowa a sprzedaż mieszkań w Internecie
Szukasz specjalistów od Marketingu dla Developerów?
Analityka internetowa pomoże Ci zgromadzić oraz przetwarzać dane, które dotyczą realizacji Twojej strategii marketingowej. Dzięki narzędziom do analityki przekonasz się, jak wygląda ruch na Twojej stronie www, jak zachowują się obserwujący w mediach społecznościowych i jaki kanał komunikacji przynosi Ci najwięcej korzyści. Sprawdź, od czego zacząć wdrożenie analityki internetowej.
Kiedy budujesz strategię marketingową, czy to dla prowadzenia firmy deweloperskiej, czy dla promocji konkretnej inwestycji, jej niezwykle ważną częścią jest weryfikacja celów, kontrolowanie realizacji wdrażanych działań i wprowadzenie potrzebnych modyfikacji. O tym, czy Twój pomysł na marketing dla deweloperów się sprawdza, przekonasz się najlepiej, kiedy dobrze wdrożysz analitykę internetową.
Analityka marketingu internetowego – co to jest?
Czym jest analityka marketingu online? Tak nazywa się procesy oraz potrzebne do nich narzędzia, które mają gromadzić, przetwarzać i opracowywać duże zbiory danych, pozyskiwanych ze strony internetowej oraz z mediów społecznościowych.
Każda akcja marketingowa, którą podejmujesz, jest nakierowana na to, aby wywołać odpowiednią reakcję użytkowników sieci. Jeżeli więc uruchamiasz kampanię Facebook Ads lub Google Ads, pewnie chcesz przy okazji dowiedzieć się:
- ile osób widziało Twoją reklamę
- jak wiele osób w nią kliknęło i przeszło na stronę
- jakie reklamy cieszą się największym zainteresowaniem
- jakie elementy na stronie są najchętniej oglądane
- która nieruchomość cieszy się największym zainteresowaniem
- w końcu – jak wiele osób spośród wszystkich użytkowników sieci, do których dotarła reklama, zdecydowało się na wypełnienie formularza kontaktowego
Analityka internetowa jest niezbędna, aby mierzyć postępy podejmowanych działań, a przede wszystkim – oszacować zwrot z inwestycji (ROI).
Na etapie budowania strategii marketingowej, zachęcaliśmy Cię do określenia celów głównych oraz mniejszych celów i dobrania do nich odpowiednich KPI (Key Performance Indicators), czyli głównych wskaźników efektywności. Narzędzia analityki internetowej pomogą Ci określić stopień realizacji celów i mierzyć poszczególne KPI.
Co możesz mierzyć za pomocą analityki internetowej? Poznaj narzędzia Google i nie tylko
To, jakie dane możesz gromadzić i przetwarzać za pomocą narzędzi analitycznych zależy przede wszystkim od funkcjonalności tych narzędzi. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych narzędzi, które ułatwią Ci prowadzenie marketingu online w różnych dziedzinach – SEO, PPC, content marketingu, e-mail marketingu czy social mediach.
Google Analytics
Tak naprawdę bez niego nie wiele wiedziałbyś na temat tego, jak działa Twoja strona internetowa. Bezpłatne narzędzie Google Analytics służy przede wszystkim do zbierania informacji na temat ruchu w witrynie internetowej. Dzięki niemu możesz ocenić ruch nie tylko pod kątem ilościowym (np. ile osób weszło na Twoją stronę w określonym czasie czy ile witryna miała odsłon), ale i jakościowym (np. jak długi czas użytkownik spędził na danej podstronie).
Google Analytics jest bardzo dobrze zintegrowany z panelem do obsługi Google Ads. Tu zobaczysz, jak radzą sobie Twoje kampanie prowadzone w wyszukiwarce internetowej, linki z marketingu afiliacyjnego i jak przekładają się one na ruch na stronie.
W Google Analytics zdefiniować możesz zdarzenia na stronie i je monitorować. Z pewnością zależy Ci na leadach, czyli wypełnionych formularzach kontaktowych. W Google Analytics możesz sprawdzić, ile formularzy zostało wypełnionych, a także w jaki sposób trafiły na Twoją stronę osoby, które je wypełniły – czy pochodziły z organicznych wyników wyszukiwania, czy może z kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych.
Za pomocą Google Analytics mierzyć możesz więc:
- liczbę użytkowników na stronie w danym okresie
- liczbę sesji w danym okresie
- współczynnik konwersji, np. zdefiniowanej przez Ciebie jako wypełnienie formularza kontaktowego
- czas, jaki użytkownicy spędzili na stronie w czasie sesji
- współczynnik odrzuceń
- inne parametry
GA daje Ci także wgląd w podstawowe dane demograficzne użytkowników, którzy oglądają Twoją witrynę.
Google Search Console
To panel niezbędny do prowadzenia działań z zakresu SEO. To tu dowiesz się, czy Twoja witryna poprawnie się indeksuje oraz czy nie występują na niej krytyczne błędy, które źle wpływają na rankowanie. GSC wskazuje, jakie słowa kluczowe umieszczone na stronie cieszą się największą popularnością. Wszystkie te informacje mogą Ci lepiej pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google.
Facebook Ads
Facebook, a właściwie przedsiębiorstwo Meta (w skład którego wchodzi między innymi Facebook, Instagram czy Messenger) gromadzi niewyobrażalnie wiele danych na temat użytkowników. Prowadząc działania organiczne oraz uruchamiając płatne kampanie reklamowe, masz dostęp do wiedzy na temat zainteresowań i zachowań użytkowników mediów społecznościowych.
Po uruchomieniu kampanii reklamowej na Facebooku lub Instagramie, w panelu Facebook Ads sprawdzić możesz:
- jakie reklamy klikają się najlepiej,
- jakie reklamy generują najwięcej ruchu na stronie,
- jaki jest średni koszt kliknięcia/przejścia na stronę/wypełnienia formularza na kontaktowego,
- kto najczęściej jest zainteresowany tymi reklamami (podstawowe dane demograficzne),
- i wiele, wiele innych.
Analityka social media
Oczywiście media społecznościowe to nie tylko reklamy! Możesz także analizować ruch organiczny (bezpłatny). Zarówno Facebook, jak i Instagram, udostępniają Ci podstawowe statystyki dotyczące ruchu. Dzięki nim dowiesz się, jaki zasięg mają Twoje posty, jak wygląda zaangażowanie, a nawet w jakich godzinach obecni są Twoi obserwujący w mediach społecznościowych.
Jeżeli chcesz prowadzić pogłębione analizy zachowań użytkowników social mediów, skorzystać możesz z takich narzędzi zewnętrznych jak Hootsuite, Brand24, Sotrender, Later, FastTony.
Narzędzia SEO
Analityka marketingu internetowego odgrywa także bardzo ważną rolę przy pozycjonowaniu strony, czyli SEO. Płatne narzędzia SEO, które często wykorzystuje się w pracowaniu na najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google to:
- Senuto
- Ahrefs
- Surfer SEO
- SemStorm
W panelach tych narzędzi zobaczysz, jak radzi sobie Twoja strona oraz zawarty na niej content. Często też otrzymasz wskazówki, co możesz poprawić, a także jak wyprzedzić konkurencję.
Przy pozycjonowaniu strony www bardzo ważne jest dobranie właściwych słów kluczowych i zoptymalizowanie pod tym kątem treści umieszczonej w witrynie. W doborze słów kluczowych pomogą Ci również darmowe narzędzia Google takie jak np. Google Trends.
Dlaczego warto inwestować w analitykę internetową?
Każde działanie w sieci pozostawia po sobie ślad w postaci danych. Marketing online daje Ci unikatową możliwość śledzenia zachowań Twoich potencjalnych klientów w Internecie. Wykorzystaj tę przewagę! Obserwuj swoją grupę docelową i wprowadzaj konieczne poprawki do strategii marketingowej.
Dzięki analityce internetowej możesz zoptymalizować budżet przeznaczany na marketing. W generowanych raportach, na podstawie twardych danych, zobaczysz czarno na białym, które kanały komunikacji z potencjalnym klientem działają, a które są nieopłacalne.
Analityka internetowa – działać samemu czy z agencją?
Wprowadzanie rozwiązań analitycznych wymaga pewnych umiejętności w obsłudze narzędzi Google, Facebooka i innych. Najważniejsze jest odpowiednie zintegrowanie ich ze stroną internetową, m.in. umieszczenie fragmentu kodu śledzącego we właściwym miejscu na stronie.
Zadanie to może przerosnąć Twoje umiejętności i nie ma w tym nic złego. Dlatego, aby wdrożyć rozwiązania analityczne i przygotować raporty, które będą dawały odpowiedzi na najważniejsze dla Ciebie pytania, zwróć się o pomoc do doświadczonej agencji marketingowej. Zobacz, jak sprzedawać mieszkania online jeszcze skuteczniej!
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.