Content marketing w kosmetologii – dlaczego jest kluczowy dla Twojego salonu?
Szukasz specjalistów od Marketingu Kosmetycznego?
Dlaczego warto wykorzystywać content marketing w promocji usług z zakresu kosmetologii? Bo po prostu działa! Zobacz, jak tworzyć ciekawą treść, która przyciągnie nowych klientów do Twojego gabinetu czy salonu urody. Sprawdź, na jakich kanałach marketingowych warto się skupić!
Użytkownicy Internetu każdego dnia godzinami przesiadują przed ekranami swoich telefonów i komputerów, przeglądając feedy mediów społecznościowych czy wstukując w okno wyszukiwarki Google nurtujące ich frazy. Warto wykorzystać ten potencjał i pojawić się tam, gdzie już są Twoi klienci. Content marketing pozwala Ci na przyciągnięcie ich uwagi interesującą i oryginalną treścią, a nie coraz mniej skuteczną, nachalną reklamą.
Czym jest content marketing?
Content marketing, czyli tzw. marketing treści, to jeden z najprężniej rosnących działów marketingu internetowego. Dlaczego? To dzięki niemu użytkownicy Internetu poznają Twoją firmę oraz katalog usług, stają się jej wiernymi klientami, a – jeżeli będą zadowoleni z usługi – nawet ambasadorami marki, którzy z przyjemnością powrócą do Twojego salonu i podzielą się pochlebnymi opiniami na temat Twojego salonu.
„Content” z języka angielskiego tłumaczy się po prostu jako „treść”. Niech nie zmyli Cię więc upowszechnione przekonanie, że ten dział marketingu to tylko tworzenie artykułów, porad i opinii w formie pisanej. Dziś contentem nazywa się zdjęcia, grafiki i infografiki, wideo, instagramowe rolki czy relacje na żywo prowadzone w mediach społecznościowych. Niektórzy zaliczają do niego nawet marketing szeptany, czyli działania mające na celu dyskusję na temat marki w mediach społecznościowych, na forach internetowych czy branżowych stronach www.
Aby treść publikowana na Twoich kanałach social media, stronie www czy przez marketing afiliacyjny przynosiła Ci najwięcej korzyści, powinna dotyczyć Twoich usług, korzyści z nich płynących, a przede wszystkim być ściśle nakierowana na potrzeby grupy docelowej, w której znajdują się Twoi klienci. W przygotowaniu odpowiedniej treści pomoże Ci strategia marketingowa, którą możesz przygotować samodzielnie lub z pomocą specjalistów z zakresu promocji i reklamy w sieci.
Content marketing a branża beauty – dlaczego warto?
Wykorzystanie content marketingu w promocji marki kosmetologicznej ma wiele zalet. A to dlatego, że odpowiednio dostosowana komunikacja w marketingu i przygotowanie właściwej treści pozwoli Ci na dotarcie do klienta na każdym etapie styczności z potencjalnym klientem. Co to oznacza?
Warto pamiętać o tym, że decyzja o skorzystaniu z danej usługi nie zapada zawsze tu i teraz. Choć typy zachowań użytkowników w sieci mogą się znacznie różnić, w teorii, do budowania strategii marketingowych, wykorzystuje się popularny model lejka zakupowego. Ten pomaga zrozumieć, w jak wygląda ścieżka klienta od pierwszego momentu zetknięcia się z marką, aż po dokonanie zakupu, skorzystanie z usługi czy przynajmniej wypełnienie formularza kontaktowego.
Jak wygląda styczność klienta z marką? Ma ona różne etapy, takie jak np.:
- zdobycie uwagi – np. Twoja reklama w Facebook Ads wyświetla się klientowi, a on ją zauważa
- zainteresowanie – np. klient klika w wyświetloną reklamę Facebook Ads
- pożądanie – np. klient dokładnie zapoznaje się z ofertą zamieszczoną na Twojej stronie internetowej, analizuje ją i porównuje z innymi
- działanie – np. klient umawia się na wizytę w gabinecie lub wysyła formularz kontaktowy
- ocena – np. klient korzysta z usługi i wyrabia sobie na jej temat opinię, dzieli się nią w sieci na swoich mediach społecznościowych
- lojalność – np. klient powraca do Twojego salonu na ponowny zabieg
Dobrze dopracowana strategia content marketingowa uwzględni klientów na każdym etapie zakupowym. Jak?
- Etap zdobycia uwagi: przygotowanie reklam graficznych i wideo dystrybuowanych w mediach społecznościowych, ciekawe artykuły blogowe na stronie, pozycjonowane na ogólne frazy związane z kosmetologią, artykuły sponsorowane w programach afiliacyjnych etc.
- Etap zainteresowania: dokładne opisanie usług i produktów na stronie internetowej, atrakcyjny content wizualny, aktywne i aktualne profile w mediach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook czy nawet Pinterest czy Tik Tok
- Etap pożądania: rekomendacje i opinie zadowolonych klientów umieszczone na stronie www oraz w mediach społecznościowych, poradnikowe artykuły na blogu, porównania i rankingi usług
- Etap działania: intuicyjna i funkcjonalna strona z formularzem kontaktowym na stronie www oraz w mediach społecznościowych
- Etap oceny: poproszenie klienta o pozostawienie opinii po wizycie w gabinecie, wypełnienie ankiety, możliwość zrobienia zdjęć przed i po zabiegu, które następnie zamieszczone zostaną w mediach społecznościowych
- Etap lojalizacji: powrót do klienta z newsletterem, nową ofertą w mediach społecznościowych, dedykowanymi promocjami w programie lojalnościowym lub proponowanie podobnych usług, SMS marketing
Dobrze przygotowana treść na stronie internetowej ma duże znaczenie dla pozycjonowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Co to oznacza? Jeżeli na swojej stronie www umieścisz ciekawe i pomocne artykuły lub opisy dotyczące konkretnych zabiegów, swoich usług, ogólne porady dotyczące kosmetologii i skupisz się na wyborze odpowiednich słów kluczowych, algorytmy Google docenią to.
Dzięki temu Google zacznie wyświetlać Twoją stronę w indeksie tym użytkownikom, którzy poszukują w wyszukiwarce usług, które proponujesz. Dla przykładu: prowadząc zakład medycyny estetycznej, specjalizującej się w pielęgnacji skóry naczynkowej, zamieść na swojej stronie treści dotyczące tego:
- jakie zabiegi na skórę naczynkową wykonywać,
- jak pielęgnować skórę naczynkową,
- jak zamykać naczynka,
- co jeść przy skórze naczynkowej,
- jakich kosmetyków używać itp.
Tak właśnie dotrzesz do swojej grupy docelowej, wzbudzisz w niej zainteresowanie i zachęcisz do umówienia się na wizytę.
Jak wykorzystać content marketing w kosmetologii?
W branży marketingowej mawia się “content is the king”, czyli “treść króluje”. Jednak tekst, obraz czy wideo publikować możesz w sieci w rozmaitej formie. Jeżeli prowadzisz biznes w branży beauty, rozważ obecność w tych kanałach i przygotuj na nie odpowiedni content.
Strona www
Dziś każdy biznes, nawet działający na rynku lokalnym, powinien mieć swoją stronę internetową. Na niej zamieścić możesz przede wszystkim:
- opisy swoich usług – zawrzyj w nich m.in. takie informacje jak: jakie zabiegi proponujesz, jak się do nich przygotować, dla kogo są przeznaczone, jakie występują do nich przeciwwskazania, jaką technologię wykorzystujesz, jak przebiega dany zabieg
- sekcję blog i artykuły blogowe – tu staraj się regularnie publikować treści ściśle związane ze swoją niszą i grupą docelową; dobrze przemyślana strategia publikacji treści powinna uwzględniać potrzeby klientów, którzy dopiero rozglądają się w poszukiwaniu odpowiedniego zabiegu, np. stwórz artykuł: 10 zabiegów bankietowych, jak i klientów już zdecydowanych na konkretną usługę, np. Fakty i mity na mezoterapii bezigłowej na rozstępy
- podstronę z opiniami i rekomendacjami od zadowolonych klientów – dzięki temu budujesz zaufanie osób, które jeszcze nie miały okazji skorzystać z Twoich usług
- zakładka kontakt – spraw, aby umówienie się na wizytę przez stronę internetową było dla klienta proste i intuicyjne. Stronę www możesz zintegrować z jednym z popularnych systemów i aplikacji do umawiania wizyt
Własne media społecznościowe – Facebook, Instagram, Tik Tok, Pinterest
W kosmetologii dużą rolę odgrywają obrazy. To na ich podstawie klientki i klienci potrafią podjąć decyzję, że to właśnie z Twoich usług chcą skorzystać. Wykonuj oryginalne fotografie efektów Twojej pracy i twórz wideo za pomocą mediów społecznościowych, np. relacje na Instagramie czy filmy na Tik Tok.
Facebook, Instagram, Tik Tok oraz Pinterest to dla każdej manicurzystki czy fryzjerki idealne i bezpłatne narzędzie to stworzenia ogólnodostępnego portfolio. Zachęcaj także klientów do chwalenia się efektem Twojej pracy w social mediach. Poproś ich o oznaczanie Twojego profilu – w ten sposób dotrzesz do nowej grupy odbiorców.
Współpraca z influencerami w social media
Influencer marketing, czyli współpraca z liderami opinii w mediach społecznościowych takich jak Instagram, YouTube czy Tik Tok, to prężnie rozwijająca się gałąź social media marketingu. Influencerzy, a więc osoby, których działalności w sieci dociera do rzeszy użytkowników Internetu, w ramach współpracy mogą samodzielnie przygotować dla Ciebie content, a więc oryginalny materiał wideo lub zdjęcie promujące Twoją usługę czy produkt.
Mikroinfluencerzy, a więc osoby, których aktywność dociera do kilku tysięcy użytkowników, często decydują się współpracę barterową, a więc polecenie Twojej marki za wykonaną usługę.
Agregatory ofert typu Booksy
Pojawienie się agregatorach ofert, np. w systemach do umawiania wizyt, to istotne posunięcie. Dzięki temu pojawiasz się tam, gdzie Twoi klienci poszukują właśnie Twoich usług. Wykorzystaj jednak maksymalnie potencjał tych platform. Stwórz oryginalne opisy zabiegów i dołącz przykłady realizacji.
Wizytówka Google Moja Firma
Salony fryzjerskie, kosmetyczne, nail bary, brow bary, gabinety medycyny estetycznej, podologiczne czy trychologiczne to najczęściej lokalne przedsiębiorstwa. Dzięki wypełnieniu wizytówki Google Moja Firma pozwolisz użytkownikowi znaleźć Cię na mapach Google oraz w lokalnych wynikach wyszukiwania. Dodaj zdjęcia efektów swojej pracy, opis biznesu i zakres usług, cennik, godziny otwarcia i wskazówki dojazdu. Ułatwiaj klientom kontakt, podając telefon, adres e-mail, adres strony www oraz media społecznościowe. Wizytówki wspomóc możesz także płatnym systemem reklamowych Google Ads.
Treści sponsorowane na internetowych stronach branżowych
Wykorzystaj także moc afiliacji. Pracując na swoją pozycją w branży oraz w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google, skorzystaj z ofert artykułów eksperckich czy sponsorowanych, które publikowane będą na portalach o dużych zasięgach lub stronach rozpoznawanych blogerów. Artykuły możesz przygotować samodzielnie, zlecić je profesjonalnemu copywriterowi lub też samemu przedsiębiorstwu oferującemu powierzchnię reklamową.
E-mail marketing
Docieraj do swoich klientów, udostępniając treść w formie newsletterów. Możesz w nich przygotować zajawki nowych, ciekawych artykułów, które pojawiły się na blogu, poinformować odbiorców o nowych promocjach czy poszerzeniu zakresu swoich usług. Zaplanuj regularną wysyłkę, aby stale o sobie przypominać. Zadbaj także o graficzną stronę e-mail marketingu.
Content marketing przyciągnie nowych klientów!
Pierwsze kroki w marketingu mogą być trudne. Ogromna liczba narzędzi, kanałów komunikacji czy form promocji może Cię przytłoczyć. Czasem więc warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty do spraw marketingu online lub zlecić to zadanie agencji reklamowej. Content marketing kosmetyczny to doskonałe narzędzie do promowania biznesów z branży beauty. Świeżą i oryginalną treść dostarczać możesz użytkownikom niemal codziennie – każda zrealizowana wizyta, to potencjalny materiał promocyjny. Wdrażaj nowe rozwiązania stopniowo – nie musisz zabrać się za wszystko naraz. Postępy w promocji marki pomoże Ci monitorować analityka marketingu. Pamiętaj jednak, że na efekty działań organicznych lepiej poczekać kilka miesięcy, aby poddać je właściwej ocenie czy korekcie.
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.