Komunikacja dla salonu kosmetologicznego. Jak rozmawiać z klientem?
Szukasz specjalistów od Marketingu Kosmetycznego?
Komunikacja polega na przekazywaniu informacji. Podczas planowania działań marketingowych trzeba jednak pochylić nad tym, co i w jaki sposób chcesz przekazać swoim odbiorcom.
Gdy z kimś rozmawiasz – prowadzisz z nim komunikację. Gdy emitujesz reklamę swojego salonu, komunikat jest jednak przeważnie jednostronny. To, jakie słowa dobierzesz oraz w jakim tonie je wypowiesz może mieć ogromny wpływ na zadowolenie Twojego potencjalnego klienta. Dlaczego to takie ważne?
Co to jest komunikacja w marketingu?
Komunikacja w marketingu – to proces przekazywania informacji o charakterze reklamowym. Twórcą komunikatu jesteś Ty i Twoja marka, a odbiorcą Twój potencjalny klient, do którego wysyłasz taki komunikat.
Kanały komunikacji są zróżnicowane – warto uświadomić sobie, jak wiele ich jest:
- strona internetowa
- mailing i SMS’y
- social media
- publikowane banery i reklamy
- działania offline – czyli wszelkiego rodzaju ulotki, plakaty czy nawet… kontakt z Twoim personelem
Komunikując się z klientem, chcesz mu przekazać pewne informacje. Może to być informacja o promocji na zabieg wybielania skóry. Może to być przekazanie informacji dotyczące pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Komunikatem może być także poinformowanie o tym, że… właśnie otwierasz swój salon i zachęcasz do zapoznania się z oferowanymi usługami.
Oczywiście ustalenie tego, co chcesz zakomunikować jest bardzo istotnym elementem marketingu. Ma to wpływ chociażby na wybór narzędzi marketingowych. Jednak bardzo istotne jest także to, w jaki sposób komunikujesz dane informacje – jakiego języka używasz oraz w jaki sposób przedstawisz swoją ofertę.
Potrzeby i obawy klienta salonu kosmetycznego
Marketing kosmetyczny powinien uwzględniać potrzeby i obawy swoich odbiorców. Dlatego też komunikację należy ustalić po określeniu grupy docelowej. Zastanów się, jakie obawy i potrzeby ma Twój klient.
Musisz mieć świadomość, że Twój odbiorca nie ufa komunikatom reklamowym. Jeżeli jeszcze nie korzystał z Twoich usług – to przecież nie zna ani Ciebie, ani Twojego personelu.
W temacie zdrowia i urody, ludzie są szczególnie ostrożni. W związku z tym opracowując kampanię postaraj się ustalić ton, który będzie:
- przyjazny – mów bezpośrednio do odbiorcy komunikatu. Staraj się przygotowywać komunikat w taki sposób, jak gdyby był skierowany do kogoś, kogo znasz. Zmniejszaj dystans, jednocześnie utrzymując odbiorcę poinformowanym
- zachęcający – oczywiście komunikat marketingowy musi być perswazyjny. W końcu chcesz przekonać odbiorcę do skorzystania z Twoich usług. Nie może on być jednak nachalny – w końcu nie chcesz zrazić swojego potencjalnego klienta. Budując komunikat najpierw zachęć do tego, aby odbiorca czytał dalej. Musisz także zbudować i utrzymać zainteresowanie, aby… chciał przeczytać więcej lub skontaktować się bezpośrednio z Tobą w celu umówienia wizyty
- merytoryczny – podczas komunikowania się z odbiorcą, zadbaj o to, aby posługiwać się wartościowymi informacjami. To nie tylko sposób na to, aby przekazać odbiorcy merytoryczną wiedzę – ale umożliwia to także budowanie wizerunku eksperta w danej branży. Dzięki temu potencjalny klient zobaczy, że dobrze skorzystać z usług Twojego salonu, bo przecież znasz się na rzeczy
Pamiętaj, że raz ustalony ton komunikacji powinien być stosowany we wszystkich kanałach. To bardzo istotne, aby nie było rozdźwięku np. pomiędzy mediami społecznościowymi a stroną internetową.
Przykładowo – jeżeli na Facebooku piszesz “Wpadnij do nas przygotować fryzurę na imprezę”, to swojego newslettera nie rozpoczynaj od “Szanowni Państwo, jesteśmy zakładem fryzjerskim z historią sięgającą 1997 roku”. Rozumiesz, prawda? 🙂
Komunikacja w marketingu internetowym gabinetu kosmetycznego
Nie wiesz w jaki sposób może przebiegać komunikacja w marketingu beauty? Przyjrzyj się poniższym kanałom komunikacji i zobacz, w jaki sposób możesz je wykorzystać.
Strona internetowa
Strona WWW dla salonu kosmetycznego to absolutna podstawa, gdy chodzi o komunikację z klientem. To właśnie na niej umieszczasz wszystkie najbardziej istotne informacje dotyczące Twojego salonu czy gabinetu.
Podczas przygotowywania treści na stronę, miej ciągle w głowie… dla kogo je piszesz. Zadbaj o to, aby strona była możliwie jak najbardziej użyteczna.
Dlatego też przyjrzyj się w szczególności poniższym sekcjom:
- o nas – ponieważ odwiedzający stronę, chce zdobyć informacje na Twój temat. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z Twoich usług, chce on wiedzieć, dlaczego warto zaufać właśnie Tobie. W tym miejscu możesz napisać o swoich kwalifikacjach, misji, przedstawić personel. Takie informacje są potrzebne do pierwszego kroku – udzielenia kredytu zaufania przez potencjał klienta
- opisy usług – wykorzystaj taką podstronę, aby dokładnie opisać, na czym polegają oferowane przez Ciebie usługi. Nie ograniczaj się do samego wypisania nazw usług oraz umieszczenia cennika. Opisz, co wpływa na cenę usługi i poinformuj, w jaki sposób należy się do niego przygotować, jakie jest postępowanie po zabiegu itd.
- kontakt – nie ograniczaj się wyłącznie do podania adresu swojego gabinetu, postaraj się nieco bardziej rozbudować tę sekcję. Napisz np. o tym, jak można do Ciebie dojechać przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej. Daj znać, czy pod Twoim salonem lub gabinetem znajduje się miejsce parkingowe
Zobacz także, jaka powinna być Strona internetowa dla salonu beauty – dlaczego warto o nią zadbać? A jeżeli nie wiesz, jak się zabrać za przygotowywanie contentu – to koniecznie zapoznaj się z artykułem: Content marketing w kosmetologii – dlaczego jest kluczowy dla Twojego salonu?
Media społecznościowe
Bardzo istotnym kanałem komunikacji marketingowej są także media społecznościowe. To właśnie w nich zmienia się nieco model komunikacji – nie tylko Ty informujesz, ale także dostajesz sprzężenie zwrotne od odbiorcy. Klienci mogą zadawać Ci pytania, wchodzić w interakcję między sobą. Wokół marki może stworzyć się prawdziwa społeczność.
Jak zatem komunikować się w mediach społecznościowych? Przede wszystkim:
- stosuj storytelling – czyli opowiadaj historie, które mogą przykuć uwagę, a następnie zostać zapamiętane przez odbiorcę. Nawet o prostych rzeczach można napisać w sposób angażujący. Opisz historię jednego z Twoich klientów, który pierwszy raz skorzystał z barbera. Opowiedz, jak wygląda dzień w Twojej pracy. Napisz, co skłoniło Cię do zajmowania się medycyną estetyczną/fryzjerstwem/kosmetologią
- działaj aktywnie – prawidłowa komunikacja w social mediach nie ogranicza się do regularnego publikowania postów. Należy stale budować interakcje ze swoimi odbiorcami. Dlatego też aktywnie odpowiadaj na komentarze, udzielaj się w grupach na Facebooku oraz zachęcaj odbiorców do dyskusji
- filmy – w social mediach (w szczególności na Instagramie, ale w dużej mierze także na Facebooku) doskonale radzą sobie filmy. Nie musisz zatrudniać filmowca, który stworzy reklamę Twojego salonu – większość rzeczy jesteś w stanie zrobić samodzielnie za pomocą swojego smartfona. Kręć relację, udostępniaj transmisje online, zaproś odbiorców kręcąc film “z ręki” – w ten sposób pokazujesz swoje prawdziwe, szczere oblicze, a oprócz tego prowokujesz odbiorców do komentowania
SMS/e-mail marketing
Zarówno SMS, jak i e-mail także są istotnymi narzędziami komunikacji marketingowej. Pamiętaj, że takie kanały warto wykorzystywać nie tylko do wysyłania “suchych” informacji, ale także po to, aby dzięki nim możesz utrzymywać relacje ze swoimi klientami.
Zamiast wysyłać prostego SMS’a z przypomnieniem o wizycie typu: “Przypominamy: Wizyta 25.06 g. 10.00”. Napisz, “Przypominamy o Twojej wizycie 25.06 o 10.00. Pamiętaj, aby przyjść do gabinetu bez makijażu i… w dobrym humorze :)”. Prawda, że brzmi to lepiej?
Nie zapominaj także o tym, że także różnego rodzaju agregatory ofert i opinii mogą być ważnym kanałem komunikacji. Jeżeli będziesz dziękować za pozytywne komentarze, spokojnie reagować na negatywne wzmianki – jesteś w stanie zakomunikować klientom, że faktycznie zależy Ci na ich opiniach. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Marketing opinii dla salonu beauty – dlaczego ma tak duży wpływ na Twoją popularność?
Komunikacja marketingowa dla salonu kosmetycznego to bardzo szerokie zagadnienie. Powyżej wspomnieliśmy wyłącznie o kilku istotnych wskazówkach, jednak proces ustalenia tone-of-voice, dopasowania komunikatu do grupy odbiorców oraz umiejętnego komunikowania wybranych informacji wymaga sporo pracy. Jest on jednak nieodłącznym elementem strategii marketingowej salonu beauty. Oczywiście – możemy Ci w tym pomóc. 🙂
Copywriter specjalizujący się w tematyce marketingowej. Twórca artykułów branżowych i koncepcji kampanii reklamowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy nie pisze, to gra na basie.